Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

На що звернути увагу під час укладання контракту з IT-компанією?

30.06.23 Кар'єра Увійти в ІТ 4 хв читання

Разом з оффером ІТ-спеціалістам пропонують контракт на 10, а то й 20 сторінок, де прописують умови подальшої співпраці. На що важливо звернути увагу, щоб об’єктивно оцінити ці умови? Розповідає Валерій Сталіров, CEO компанії ІТ-юристів.

Валерій Сталіров

Більшість ІТ-компаній продовжує залучати команду як ФОПів та підписувати з ними контракти як із незалежними підрядниками. Тому саме про такий документ і поговоримо. 


Що варто з’ясувати перед підписанням


Бути незалежним підрядником означає, що фактично ви повноцінний член команди, але юридично ви самостійно несете відповідальність за свою діяльність, бо оформлені як підприємець. Про це в контракті ви знайдете таке положення: «Сторони підтверджують, що під час виконання договору ІТ-спеціаліст діє як незалежний підрядник та не підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку ІТ-компанії. ІТ-спеціаліст надає послуги на свій ризик та особисто несе відповідальність за правильність ведення бухгалтерського та податкового обліку».

Такі пункти не несуть ризиків для співробітника, але перед підписанням варто з’ясувати декілька питань. 

Хто буде подавати декларації та сплачувати податки?

Є два сценарії. Перший — коли ІТ-спеціалісту доводиться самостійно подавати звітність і платити податки. Другий — коли бухгалтер на аутсорсі робить це за всю команду компанії. З’ясуйте, який варіант буде у вас, бо несвоєчасне подання декларацій та несплата податків призводять до штрафів. Якщо у підприємця є заборгованість, закрити ФОП, коли це стане необхідним, буде неможливо. Також не забувайте, що потрібно буде вести первинну документацію, зокрема підписувати акти наданих робіт щомісяця та зберігати їх на випадок фактичної перевірки. 

Чи входить сума податків у вашу винагороду?

Уявімо, що ви отримали оффер на посаду Junior QA з оплатою 600$. За курсом НБУ на кінець травня це приблизно 21 936 грн. Пропонуємо розрахувати податки: ФОП-платник єдиного податку третьої групи сплачує 5% від доходу та єдиний соціальний внесок (ЄСВ), що складає 22% від мінімальної заробітної плати. Отже, вам потрібно сплачувати 1 096,8 грн єдиного податку та 1 474 грн ЄСВ, що загалом становить 2 570,8 грн податкового навантаження на місяць. Ви маєте бути готові самостійно нести такий фінансовий тягар, якщо політика компанії не передбачає компенсацію податків.


На що ще звернути увагу


Чи відповідає описана діяльність вашим КВЕДам?

Важливо перевірити, щоб діяльність, описана в контракті (предмет договору), відповідала вашим КВЕДам, обраним при реєстрації ФОП. Наприклад, для QA та розробників, підходять такі КВЕДи: 62.01, 58.21,58.29, 62.02, 62.03, 62.09, 63.11, 63.12, 63.99. Проте такі КВЕДи не підійдуть для дизайнерів, HR, PM та інших спеціальностей. Невідповідність КВЕДів призводить до:

  • позбавлення статусу платника єдиного податку і примусового переведення на загальну систему оподаткування, а це 18% ПДФО, 1,5% військового збору та ЄСВ, що на загальній системі оподаткування складає 22% не від мінімальної заробітної плати, а від фактичного доходу; 
  • штрафу в 15% доходу від діяльності, яка не відповідає КВЕДу.

Пам’ятаєте наш приклад з оффером для Junior QA з оплатою 600$? Як платник єдиного податку такий спеціаліст сплачує 2 570,8 грн податків, якщо ж помилитися з КВЕДами, доведеться платити 9103, 44 грн, і це без урахування штрафу. Не припускайтеся такої помилки! 

Чи визначений точний строк оплати винагороди?

Зверніть увагу, щоб у контракті був визначений точний строк оплати винагороди за актом виконаних робіт (або інвойсом, якщо працюєте з іноземною компанією). Раджу, щоб такий строк складав не більш ніж 10 днів з моменту надання акту або інвойсу. 

Крім того, пошукайте, чи передбачено в контракті санкції, якщо компанія не виплатила вам винагороду своєчасно. Якщо ІТ-компанія не оплатила роботу спеціаліста, крім безпосередньої оплати, з неї може бути стягнуто пеню за кожен день прострочення. Для цього в контракті має бути такий пункт: «За порушення строків оплати послуг компанія сплачує штраф у розмірі 0,1% від вартості наданих послуг за кожен день затримки оплати». Відсоток пені визначається індивідуально й може бути іншим.


Пункти, які варто читати між рядків


Про конфіденційність та неконкуренцію

З усією серйозністю варто ставитися до положень про конфіденційність та неконкуренцію. Навряд чи ви можете уникнути таких пунктів у контракті, але маєте бути підготовленими та обізнаними. Перевірте, щоб у документі було визначено, що саме вважається конфіденційною інформацією. Це має бути список даних із таким статусом. Так само важливо, щоб було визначено, які дії вважатимуться розголошенням або конкуренцією, а які ні. Виконати умови договору можна лише тоді, коли ви чітко розумієте, що від вас вимагають.

Договір має визначати строк дії обмежень щодо конфіденційності та неконкуренції, а ще краще — географію та конкретних конкурентів, у яких вам може бути заборонено працювати.  

Про інтелектуальну власність

Ще один підступний пункт стосується інтелектуальної власності. Якщо ІТ-спеціаліст підпише контракт, у якому моментом переходу прав інтелектуальної власності від нього до ІТ-компанії визначається момент створення результату роботи, він ризикує не отримати винагороду. За таких умов ІТ-компанія може не оплатити акт виконаних робіт, але стане власником розробок.

З досвіду юристів, це велика рідкість, бо бізнес дбає про свою репутацію. Але контракт усе одно має бути справедливим та рівноцінно захищати інтереси сторін. Тому моментом переходу інтелектуальних прав від спеціаліста до компанії має бути повна оплата акту. 

Тепер ви більш впевнено можете підписувати контракт з ІТ-компанією та не загубитесь у юридичних термінах.

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій від українських та міжнародних ІТ-компаній 👉

Вакансії

Читайте також

ФОПи в умовах війни: що з пільгами від держави та роботою за кордоном

На «ти» із грошима: 35 ресурсів для тих, хто хоче розібратися у фінансах

Джоб-оффер: інструкція з використання для кандидатів і рекрутерів

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: