Про це свідчать результати опитування щодо (не)дискримінації людей на робочому місці, яке ГО «Точка опори ЮА» провела за підтримки ILGA-Europe. Метою дослідження було з’ясувати, з якими перешкодами стикаються ЛГБТКІ+ в Україні під час пошуку роботи та безпосередньо на робочому місці. Ділимося результатами.
Чому ЛГБТКІ+ бояться говорити про свою орієнтацію
Результати дослідження не надто втішні. Лише чверть опитаних зазначили, що відкрито або напіввідкрито (тобто могли обговорювати це з колегами, але були не готові відстоювати свою позицію публічно) говорили про свою сексуальну орієнтацію на роботі. Кілька людей зауважили, що їм доводилося приховувати свою сексуальну орієнтацію, і це викликало у них постійний стрес та тривогу, зокрема через побоювання втратити роботу й опинитися в нестабільному становищі.
Скажімо, нас вісім осіб, які працюють в одній кімнаті. І тільки одна людина знає про мене. Звичайно, деякі люди доволі розумні, вони про все здогадались і не ставлять дурних запитань. Також я бачу, що керівник мого відділу все розуміє. Щодо інших не знаю, але я не хочу ризикувати.
Крім цього, серед спільноти ЛГБТКІ+ спостерігається високий рівень психологічної нормалізації дискримінації в суспільстві. Наприклад, кілька учасників зазначили, що вони ніколи не зазнавали дискримінації, оскільки вирішили не розкривати свою сексуальну орієнтацію на роботі.
Багато хто з опитаних зауважив, що їм доводиться виявляти обережність у соцмережах, щоб не розкривати свою сексуальну орієнтацію. Деякі респонденти мали досвід, коли їхні приватні акаунти моніторилися роботодавцями чи колегами, що призвело до звільнення.
Це як собаці носити нашийник. Ти мусиш весь час сидіти і думати, оцінювати ситуацію. Я ніколи не почуваюся в безпеці. Щоразу, перш ніж відкритися комусь і щось сказати, треба продумати 20–50 кроків наперед. Бо ти знаєш, що будь-яке необережне слово, будь-який вияв слабкості… це все може вплинути на тебе.
Як створити інклюзивне робоче середовище
Учасників опитування також попросили назвати фактори, які сприятимуть створенню інклюзивного робочого середовища і дозволять ЛГБТКІ+ почуватися комфортно на робочому місці. Вони виокремили зокрема такі:
- наявність чіткої політики недискримінації на робочому місці;
- семінари, тренінги з питань різноманітності та інклюзії;
- інклюзивне ставлення, задеклароване топменеджментом;
- інші відкриті ЛГБТКІ+ люди в команді;
- адвокація прав ЛГБТКІ+ на робочому місці.
Дані збиралися за допомогою онлайн-опитувань та глибинних інтерв’ю — всього було опитано 40 представників спільноти. Детальніше із результатами дослідження можна ознайомитися за посиланням.
Шукаєте роботу, де можете бути собою?
У нас на сайті ви знайдете вакансії перевірених українських та міжнародних компаній, де практикують інклюзивне ставлення до співробітників.
Вакансії
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Чому ми втомлюємося від роботи та чи завжди звільнення — єдиний вихід?
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Схожі статті, які можуть сподобатись
В Україні хочуть створити аналог Upwork для айтівців
200 українок отримають до $8000 на розвиток власної справи
Шахраї розсилають фейкові пропозиції роботи від імені української IT-компанії