Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Навіщо нам інженерне мислення та як його розвинути?

02.06.23 Розвиток 6 хв читання

У часи змін і турбулентності життя постійно вимагає від нас нових, подекуди швидких рішень. Що гнучкіше ми мислимо, то більше можливостей отримуємо для власного розвитку, подолання проблем і позитивних змін. Прокачати в собі цю гнучкість дозволяє інженерне мислення. Як його розвинути та для чого це потрібно? Розповідає Олена Шульга, менеджерка освітньої програми «План Дій» і координаторка «Інженерного тижня».

Олена Шульга
Олена Шульга


Що таке інженерне мислення й навіщо воно нам?


Почнімо з термінів, щоб не плутати інженерне мислення з системним. Якщо системне мислення відповідає за пошук глобального рішення, то інженерне допомагає розв’язати конкретну проблему тут і зараз за допомогою креативності, будівельних чи інших навичок, застосування як шкільних знань із математики, фізики, хімії, так і глибших — як-от програмування чи розуміння алгоритмів штучного інтелекту.

Уявіть, що вам потрібно відновити навчальний процес у школі. Одна з умов під час воєнного стану — наявність обладнаного укриття, але у вашому укритті немає меблів, а коштів на них бракує. Системне мислення передбачає ширший погляд на проблему та пошук глобального рішення на рівні міста чи держави на кшталт додаткового фінансування. Тоді як застосування інженерного мислення дозволить не чекати на системне рішення, а натомість самим змінювати те, що нам під силу. У випадку з укриттям у школі це означає, наприклад, придумати, з чого можна зробити меблі, яких бракує: переробити старі стільці та столи, що давно не використовуються, або створити меблі з палет. 


У чому користь інженерного мислення?

По-перше, інженерне мислення покращує якість життя на побутовому рівні. У сучасному світі, де мало не щодня з’являються нові технології та гаджети, вже не обійтися без вміння швидко й успішно їх опановувати.

По-друге, інженерне мислення стане в пригоді й для кар’єри. І не лише тим, хто планує опанувати технічну професію. Для людей із різним професійним і життєвим досвідом інженерний спосіб мислення — це про вміння не відставати від швидкоплинного світу, шанс у будь-якому віці змінити професію і як результат — мати гідний рівень оплати праці. Це також про розвиток критичного мислення, про здатність аналізувати проблеми та шукати ефективні рішення. І навіть про внутрішню рівновагу. Бо коли ми знаємо, що можемо виправити ситуацію бодай на своєму рівні, то відчуваємо себе більш впевненими й захищеними.

Ми живемо у світі, сповненому локальних і масштабних проблем, серед яких пандемії, війни, зміна клімату та глобальне потепління, дефіцит ресурсів, кіберзагрози тощо. Зі всіма цими викликами не зможе впоратися обмежене коло спеціалістів. Тому кожному з нас варто стати частиною нових рішень. З цією метою ми з колегами запустили пілотну освітню програму «План.Дій» — для підлітків і вчителів, які прагнуть долучитися до відбудови країни. В основі проєкту лежить розвиток інженерного мислення: учасники шукатимуть та втілюватимуть ефективні рішення для актуальних інфраструктурних викликів і презентуватимуть свої напрацювання місцевому самоврядуванню. 


Як розвинути інженерне мислення?


Наш мозок постійно приймає десятки тисяч рішень. Ми не помічаємо, але деякі з них доволі складні. Навряд чи багато з нас усвідомлено здатні швидко порахувати необхідну силу відштовхування, щоб перестрибнути калюжу певного діаметра. Дитина цього не може зробити й поготів. Але підсвідомо мозок і дитини, і дорослого це робить. Так само відбувається, коли ми керуємо авто, граємо у волейбол, катаємося на сноуборді чи велосипеді. Кожен із нас володіє здатністю мислити інженерно. Залишається тільки усвідомити це та систематично розвивати свої навички. Для цього — мої наступні поради.

Досліджуйте техніку

Вивчайте, як працюють пристрої та механізми, як вони з’єднані, що відбувається під час їхньої взаємодії тощо. Почніть із простих приладів і поступово переходьте до складніших систем.

А ще можете взяти поламаний пристрій і піти на вечірку… Рестарт-вечірку. Це формат події, де волонтери безкоштовно навчають людей лагодити зламану дрібну побутову техніку. Таким чином вони намагаються зменшити кількість електровідходів. Це екологічно, економічно вигідно та весело. Чому б не спробувати? Якщо у вашому місті такі вечірки ще не проводять, ось гайд, як можна організувати їх самостійно. 

Вивчайте технічні дисципліни

Інженерне мислення базується на математиці й фізиці. Тому поглиблення знань із цих предметів допоможе вам краще зрозуміти принципи функціонування різних систем: від механізмів до комп’ютерів. З цією ж метою раджу вивчати програмування. Оскільки так ви швидше збагнете програмну логіку та зможете розробляти власні технічні рішення. Раджу стежити за наступними ютуб-каналами:

  • SciShow, щоб побачити науку в повсякденному житті та зрозуміти суть різноманітних явищ;
  • Physics Girl, це канал Діани Коверн, яка вивчала фізику в Массачусетському технологічному інституті;
  • Цікава наука, це український контент, точно вартий уваги.

Стежте за наукою та сучасними технологіями

Досліджуйте та відкривайте нове для себе: читайте наукову літературу, дивіться інтерв’ю з винахідниками, програмістами, стартаперами, слухайте тематичні подкасти, слідкуйте за новинами зі світу IT.

Наприклад, я полюбляю читати телеграм-канал Ask Me. Там щодня отримуєш відповідь на питання, яке тебе наче й не турбувало, але, дізнавшись нове, розумієш: саме цей факт тобі сьогодні й був потрібен. Також раджу подкаст «Наука як по маслу», який допоможе осягнути світ науки та життя науковців і науковиць поза їхніми лабораторіями. А тим, хто ще не визначився з професією чи задумався піти в науку, подкаст допоможе приміряти на себе цей фах.

Відвідуйте інтерактивні музеї науки

Може здатися, що такі музеї створені для дітей, але дорослим у них так само цікаво. Це чудовий спосіб зрозуміти, як математика, фізика та хімія проявляються в побуті. Однозначно варто відвідати Музеї науки в Києві та Львові. А якщо у вас є можливість мандрувати чи вільний час у відрядженні, заплануйте у свою культурну програму відвідування такого музею в інших країнах.

Проходьте онлайн-курси

Більшість якісних курсів виходять англійською. Тому, щоб краще розуміти лекторів, почніть із тематичного курсу англійської — English for Science, Technology, Engineering, and Mathematics. А далі обирайте курс собі до вподоби. Це можуть бути, наприклад:

  • курс Design Thinking for Innovation від Університету Вірджинії, що дає загальне розуміння, як підійти до створення інновацій;
  • курс Introduction to Engineering and Design від Браунського університету, що підійде слухачам із різним досвідом, які цікавляться технологіями;
  • курс Engineering: Building with Nature від Делфтського технічного університету, який присвячений концепції Building with Nature, що допомагає зменшити екологічний слід людини та створювати інженерні рішення з урахуванням природних процесів і потреб спільноти.

Долучайтеся до гуртків чи інших локальних спільнот

Поринувши в інженерний контекст, ви зможете більше дізнаватися про різні аспекти інженерного мислення, спілкуватися з однодумцями, обмінюватись ідеями та навіть творити щось спільне. Киянам раджу підписатися на спільноту «Платформа Острів», що також часто проводить онлайн-лекції. Якщо ви живете не в столиці, пошукайте подібну громадську майстерню у своєму місті та долучайтеся до її подій. Не соромтеся розпитувати фахівців про все, що вас цікавить. Спеціалісти не лише підкажуть відповідь, а й пояснять складні поняття, поділяться досвідом і розкажуть, як щось із теорії працює в реальності.

Розвивайте креативність

Інженерне мислення вимагає від людини творчого підходу до розв’язання проблем. Мисліть поза межами рамок. Експериментуйте, думайте нестандартно та сміливо втілюйте будь-які ідеї.

Вчіться аналізувати інформацію

Йдеться про здатність відрізняти важливе від другорядного, вибирати потрібне з великого обсягу даних. Це теж важливо для розв’язання проблем і пошуку ефективних рішень. А ще варто навчитися прогнозувати, які наслідки принесуть ті чи інші дії.

Розробляйте власні проєкти

Спробуйте створити щось, що потребує використання інженерних навичок на практиці. Наприклад, побудуйте просту модель робота або електричного генератора. Практичні завдання дозволять закріпити нові знання та розвивати набуті вміння. Працюйте над власними проєктами, беріть участь у конкурсах, хакатонах, олімпіадах.


Інженерне мислення в моєму житті


Найважливіше, що я знаю: будь-яка проблема має рішення. Воно може бути складнішим чи простішим, але воно точно є. Тому стикаючись із проблемою, я вже знаю, наскільки захопливим може бути процес пошуку цього рішення, і пірнаю в нього не з острахом, а з очікуванням нових відкриттів. Це дає можливість познайомитися з новими людьми, що надихають мене новими підходами, технологіями, які я теж можу опанувати.

До того ж найкращі рішення народжуються на перетині проблеми й можливостей, коли в будь-якій ситуації не забороняєш собі мріяти. Звичайно, мені хотілося б, щоб значної частини проблем просто не існувало. Та якщо вже вони є, то ми гідні того, щоб знайти найкращий спосіб їх розв’язати.

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативних індустріях, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Розуму палата: як та навіщо розвивати аналітичне мислення

6 вправ, які допоможуть розвинути креативність та гнучкість мислення

Критичне мислення — поради з розвитку

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: