Прийшов час шукати нову роботу, але в досвіді є прогалина? І ви не знаєте, як пояснити її роботодавцю, щоби це не стало на заваді майбутньому працевлаштуванню? Кар’єрна консультантка й авторка телеграм-каналу Enjoy In Career Олена Іванчикова радить, як краще діяти в такій ситуації.
Для початку давайте розберемося, чому може виникнути тривала перерва в кар’єрі. Причини бувають дуже різні:
- Ви працювали довгий час в одній компанії, звикли до її культури й колективу, і тепер, після звільнення, ніяк не можете підібрати схоже місце. Підсвідомо, якщо колишня компанія подобалася, ми будемо шукати щось дуже схоже.
- Ви перебували в декретній відпустці. І вирішили не повертатися на те місце роботи, звідки в цю відпустку йшли.
- Ви зіткнулися з емоційним або психологічним вигоранням і довгий час «руки не піднімалися» шукати нові кар’єрні можливості.
- Ви зіткнулися із сімейними обставинами, які стали на заваді новому пошуку роботи.
- Ви спробували запустити свою справу або попрацювали проєктно і зрозуміли, що фриланс — не для вас і потрібно повертатися в найм.
Це далеко не всі причини пропуску в роботі, а швидше — найбільш поширені. Перерва в роботі трапляється в багатьох, важливо — донести роботодавцю, що в цьому був сенс і логіка.
Перший крок до омріяної роботи — якісне резюме
Онлайн-гайд від Happy Monday допоможе скласти резюме, яке точно сподобається роботодавцям 👉
До гайду
Як описати в резюме пробіл у роботі?
Тут важливо відштовхуватися від причини цієї перерви в кар’єрі й описати його найбільш виграшно.
Причина — декретна відпустка:
Пишемо в блоці ключової інформації про те, що останні два роки перебуваєте в декретній відпустці й зараз готові з усією віддачею й активною позицією приступити до нових обов’язків і завдань.
Причому, якщо немає компанії, звідки ви йшли в декрет, то вказуєте останнє місце роботи, навіть якщо крайня дата дуже давня. А якщо є компанія, де зберігаються ваші документи, але ви не плануєте повертатися туди, у резюме вказуйте це місце роботи, як «початок роботи в компанії — по сьогодні». Але в блоці з ключовою інформацією припишіть факт декретної відпустки. Так пропуск у роботі не кидається в очі і, одночасно, наявність декрету ви теж не приховуєте.
Причина — довгі пошуки після звільнення з останнього місця роботи:
Тут я раджу прописувати інформацію, як є. Шукаєте рік — так і пишіть. Не варто приховувати і скорочувати цю прогалину. Пам’ятайте, що цю інформацію завжди можуть перевірити через ваших колишніх керівників і представників HR-служби. Те ж саме раджу й у випадку, якщо причиною пропуску стали сімейні обставини або вигорання. У блоці з ключовою інформацією у двох реченнях опишіть ті критерії майбутньої роботи, на які орієнтуєтеся зараз.
Причина — проєктна робота, фриланс, своя справа:
Якщо ви працювали на себе, опишіть у декількох пунктах основні функціональні напрями, а також, чого ви встигли досягти за цей час. Важливо розуміти, що робота на себе — це більше про результати, ніж про процес. Тому зробіть акцент на блоці з досягненнями. Тут добре б «продати» свій досвід на фрилансі як важливий для майбутньої позиції, на яку зараз орієнтуєтеся в наймі.
На що важливо звернути увагу, крім резюме?
Я вважаю, що вкрай важливо тут показати вашу мотивацію. Резюме, як не крути, дуже сухий бюрократичний документ, тут не до особистих думок. Саме тому раджу завжди, за будь-якої комунікації, використовувати супровідний лист.
Саме в цьому документі ви зможете більш детально описати свою ситуацію і зробити це вже більш людською мовою. Написати про те, як сильно ви хочете знайти новий колектив і підтримку нових колег. Про те, як ви засиділися в декреті і як тягне вас нарешті засукати рукава і приступити до професійних викликів і завдань. Про те, що всі особисті питання вже вирішені, і більше нічого не буде вас відволікати від кар’єри.
Словом, супровідний лист — найкращий документ для того, щоби показати вашу внутрішню мотивацію. На творчі креативні позиції можна навіть відзняти відео. Важливо пам’ятати — потрібно закохати в себе роботодавця.
Боїтеся проходити співбесіди?
Наш онлайн-гайд допоможе всебічно підготуватися до інтерв’ю та впоратися зі страхами
До гайда
Як на співбесіді пояснити перерву в кар’єрі?
Головна моя порада — підготуватися до інтерв’ю. Ви точно знаєте, що про це запитають на зустрічі. І питання буде звучати приблизно так: «У вас тут у резюме вказано, що ви працювали на останньому місці роботи з 2000 і до 2016 року (наприклад). А далі що? Як ви поясните такий великий пробіл у досвіді? Чим ви займалися після звільнення з компанії?» І тут відповідь повинна бути вже готовою. Від того, наскільки впевнено ви її промовите, буде залежати подальша розмова:
- «Протягом останніх двох років я перебувала в декретній відпустці, під час якої постійно читала цільову літературу й навіть встигла закінчити пару онлайн-курсів за своєю спеціалізацією».
- «Оскільки раніше я займав гідну посаду, і компанія моя мені дуже подобалася, вирішив ретельно підійти до пошуку роботи й обрати для себе нове місце, щоби залишитися в новій компанії надовго й показати кращі результати».
- «В останні пару років я працював на себе на фрилансі. У мене багато що вийшло (тут важливо перерахувати декількома фразами свої результати), але прийшло розуміння того, що колектив дуже важливий для мене, як і моя присутність всередині компанії. Тому зараз у своїй кар’єрі я орієнтована на роботу в наймі, і планів повертатися в проєктну діяльність немає».
- «Останні півроку-рік я вирішувала сімейні питання: переїжджала, відновлювала здоров’я, займалася домашніми справами, щоби зараз зосередитися лише на робочих моментах. Не люблю розфокусування і вважаю, що бути в потоці можна, тільки коли всі інші сфери життя в порядку. У моєму житті зараз усе гаразд».
У цій відповіді ви повинні фактично «продати» цю прогалину, показати, що круто насправді те, що був такий пробіл у роботі. Відповідаючи, ви повинні мати дуже впевнений тон і спокійну міміку. Треба бути привітними, але непохитними. За необхідності — відпрацюйте майбутнє інтерв’ю пару разів перед дзеркалом, поки самі собі не повірите.
І пам’ятайте: на кожен товар є свій покупець. Це стосується й роботи. Тому видихайте і продовжуйте пошук далі, доки не знайдете «свою».
Читайте також
10 помилок в резюме, які заважають вам потрапити на співбесіду
Чи є сенс повторно надсилати резюме у компанію?
Що говорити на співбесіді про причини звільнення?
Ваше резюме вже готове?
Тоді надсилайте його на круті вакансії, вони вже вас зачекалися!
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.