fbpx

Перерва в кар’єрі: як пояснити її в резюме і на співбесіді

Олена Іванчикова Пн., 27.04.20 Кар'єра

Прийшов час шукати нову роботу, але в досвіді є прогалина? І ви не знаєте, як пояснити її роботодавцю, щоби це не стало на заваді майбутньому працевлаштуванню? Кар’єрна консультантка й авторка телеграм-каналу Enjoy In Career Олена Іванчикова радить, як краще діяти в такій ситуації.

Для початку давайте розберемося, чому може виникнути тривала перерва в кар’єрі. Причини бувають дуже різні:

  • Ви працювали довгий час в одній компанії, звикли до її культури й колективу, і тепер, після звільнення, ніяк не можете підібрати схоже місце. Підсвідомо, якщо колишня компанія подобалася, ми будемо шукати щось дуже схоже.
  • Ви перебували в декретній відпустці. І вирішили не повертатися на те місце роботи, звідки в цю відпустку йшли.
  • Ви зіткнулися з емоційним або психологічним вигоранням і довгий час «руки не піднімалися» шукати нові кар’єрні можливості.
  • Ви зіткнулися із сімейними обставинами, які стали на заваді новому пошуку роботи.
  • Ви спробували запустити свою справу або попрацювали проєктно і зрозуміли, що фриланс — не для вас і потрібно повертатися в найм.

Це далеко не всі причини пропуску в роботі, а швидше — найбільш поширені. Перерва в роботі трапляється в багатьох, важливо — донести роботодавцю, що в цьому був сенс і логіка.


Як описати в резюме пробіл у роботі?


Тут важливо відштовхуватися від причини цієї перерви в кар’єрі й описати його найбільш виграшно.

Причина — декретна відпустка:

Пишемо в блоці ключової інформації про те, що останні два роки перебуваєте в декретній відпустці й зараз готові з усією віддачею й активною позицією приступити до нових обов’язків і завдань.

Причому, якщо немає компанії, звідки ви йшли в декрет, то вказуєте останнє місце роботи, навіть якщо крайня дата дуже давня. А якщо є компанія, де зберігаються ваші документи, але ви не плануєте повертатися туди, у резюме вказуйте це місце роботи, як «початок роботи в компанії — по сьогодні». Але в блоці з ключовою інформацією припишіть факт декретної відпустки. Так пропуск у роботі не кидається в очі і, одночасно, наявність декрету ви теж не приховуєте.

Причина — довгі пошуки після звільнення з останнього місця роботи:

Тут я раджу прописувати інформацію, як є. Шукаєте рік — так і пишіть. Не варто приховувати і скорочувати цю прогалину. Пам’ятайте, що цю інформацію завжди можуть перевірити через ваших колишніх керівників і представників HR-служби. Те ж саме раджу й у випадку, якщо причиною пропуску стали сімейні обставини або вигорання. У блоці з ключовою інформацією у двох реченнях опишіть ті критерії майбутньої роботи, на які орієнтуєтеся зараз.

Причина — проєктна робота, фриланс, своя справа:

Якщо ви працювали на себе, опишіть у декількох пунктах основні функціональні напрями, а також, чого ви встигли досягти за цей час. Важливо розуміти, що робота на себе — це більше про результати, ніж про процес. Тому зробіть акцент на блоці з досягненнями. Тут добре б «продати» свій досвід на фрилансі як важливий для майбутньої позиції, на яку зараз орієнтуєтеся в наймі.

Потрібна консультація зі складання резюме?

Наші експерти з радістю вам допоможуть

Проконсультуватися


На що важливо звернути увагу, крім резюме?


Я вважаю, що вкрай важливо тут показати вашу мотивацію. Резюме, як не крути, дуже сухий бюрократичний документ, тут не до особистих думок. Саме тому раджу завжди, за будь-якої комунікації, використовувати супровідний лист.

Саме в цьому документі ви зможете більш детально описати свою ситуацію і зробити це вже більш людською мовою. Написати про те, як сильно ви хочете знайти новий колектив і підтримку нових колег. Про те, як ви засиділися в декреті і як тягне вас нарешті засукати рукава і приступити до професійних викликів і завдань. Про те, що всі особисті питання вже вирішені, і більше нічого не буде вас відволікати від кар’єри.

Словом, супровідний лист — найкращий документ для того, щоби показати вашу внутрішню мотивацію. На творчі креативні позиції можна навіть відзняти відео. Важливо пам’ятати — потрібно закохати в себе роботодавця.


Як на співбесіді пояснити перерву в кар’єрі?


Головна моя порада — підготуватися до інтерв’ю. Ви точно знаєте, що про це запитають на зустрічі. І питання буде звучати приблизно так: «У вас тут у резюме вказано, що ви працювали на останньому місці роботи з 2000 і до 2016 року (наприклад). А далі що? Як ви поясните такий великий пробіл у досвіді? Чим ви займалися після звільнення з компанії?» І тут відповідь повинна бути вже готовою. Від того, наскільки впевнено ви її промовите, буде залежати подальша розмова:

  • «Протягом останніх двох років я перебувала в декретній відпустці, під час якої постійно читала цільову літературу й навіть встигла закінчити пару онлайн-курсів за своєю спеціалізацією».
  • «Оскільки раніше я займав гідну посаду, і компанія моя мені дуже подобалася, вирішив ретельно підійти до пошуку роботи й обрати для себе нове місце, щоби залишитися в новій компанії надовго й показати кращі результати».
  • «В останні пару років я працював на себе на фрилансі. У мене багато що вийшло (тут важливо перерахувати декількома фразами свої результати), але прийшло розуміння того, що колектив дуже важливий для мене, як і моя присутність всередині компанії. Тому зараз у своїй кар’єрі я орієнтована на роботу в наймі, і планів повертатися в проєктну діяльність немає».
  • «Останні півроку-рік я вирішувала сімейні питання: переїжджала, відновлювала здоров’я, займалася домашніми справами, щоби зараз зосередитися лише на робочих моментах. Не люблю розфокусування і вважаю, що бути в потоці можна, тільки коли всі інші сфери життя в порядку. У моєму житті зараз усе гаразд».

У цій відповіді ви повинні фактично «продати» цю прогалину, показати, що круто насправді те, що був такий пробіл у роботі. Відповідаючи, ви повинні мати дуже впевнений тон і спокійну міміку. Треба бути привітними, але непохитними. За необхідності — відпрацюйте майбутнє інтерв’ю пару разів перед дзеркалом, поки самі собі не повірите.

І пам’ятайте: на кожен товар є свій покупець. Це стосується й роботи. Тому видихайте і продовжуйте пошук далі, доки не знайдете «свою».

Читайте також

10 помилок в резюме, які заважають вам потрапити на співбесіду

Чи є сенс повторно надсилати резюме у компанію?

Що говорити на співбесіді про причини звільнення?

Ваше резюме вже готове?

Тоді надсилайте його на круті вакансії, вони вже вас зачекалися!

Вакансії

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: