Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Портрет українського айтівця у 2023 році: де живе і працює та скільки заробляє

01.09.23 Новини 8 хв читання

DOU зібрав портрет українського айтівця за 2023 рік, використавши дані свого літнього зарплатного опитування. Всього опитали 12 746 спеціалістів різних рівнів і напрямків, які зараз перебувають в Україні, а також 1313, які переїхали за кордон через війну. Розповідаємо найцікавіше з аналітики. 


Вік, стать, місце проживання і сімейний статус


Вік. Понад 80% українських айтівців — це люди до 35 років. Медіанний вік фахівців становить 29 років. ІТ-фахівців, що старші за 40 років, небагато — всього 5%.

Гендерний розподіл. Майже три чверті айтівців чоловіки — 74%. Проте кількість жінок в ІТ зростає: за рік їх частка збільшилась з 23% до 26%. І попри поширену думку, що жінки в ІТ переважно обіймають нетехнічні посади, 66% з них — це технічні фахівці. Найбільше серед жінок тестувальниць (29%) і розробниць (17%).

Серед нетехнічних фахівців жінки становлять більшість — 67%. Найбільше жінок залучено у напрямах HR/рекрутинг/Learning and Development (до 90%). 

Де мешкають. 83% фахівців живуть у великих містах: 36% у Києві, 18% у Львові. В інших містах-мільйонниках ІТ-спільноти набагато менші: 6% мешкають у Дніпрі, 4% в Одесі, 3% у Харкові.

10% респондентів живуть за кордоном, але планують повернутися в Україну. 35% із них — у Польщі, 6% — в Іспанії, по 5% — в Німеччині та Португалії. Велику частку тих, хто за кордоном, становлять досвідчені фахівці: 50% мають рівень Senior чи вище, а 53% працюють в ІТ понад п’ять років.

Сімейний статус. Тільки 21% українських айтівців наразі вільні, а 42% — офіційно одружені.

Читайте також: Для 37% жінок кар’єра партнера пріоритетніша за власну: опитування Deloitte


Спеціалізація, досвід роботи та знання англійської


Ким працюють і як довго. 86% опитаних айтівців — це технічні фахівці. Майже половина з них — розробники (47%), ще 20% — тестувальники, а на третьому місці — РМ (6%).

70% айтівців мають менш ніж п’ять років досвіду у нинішній спеціалізації.

Розподіл за рівнями. Найбільше серед питаних Middle (36%) та Senior спеціалістів (26%). Тільки 14% з них мають рівень Lead/Head/Architect.

Що з англійською. Рівень знання англійської в українських айтівців поступово покращується: якщо у 2019 році її на високому рівні (Upper-Intermediate й Advanced) знали 47%, то зараз — вже 55%.

Читайте також: Як IT-компанії наймають джуніорів під час війни в Україні: аналітика


Зарплати та додатковий заробіток


Чи задоволені зарплатами. 84% айтівців задоволені нинішнім рівнем доходу. Простежується лінійна залежність: що вищий дохід — то більше ним задоволені.

Вважають, що мало заробляють ті, хто отримує менше як $500 — 62% таких фахівців  не задоволені своїм доходом. Більше як $500 сприймається вже як непоганий дохід — серед тих, хто заробляє від $500 до $1000, 63% вже частково чи повністю задоволені її розміром. Межею, після якої починається «багато», у 2023 році є $6000. Понад половина фахівців, які досягли такого рівня, повністю ним задоволені.

Додаткова зайнятість. Більшість українських айтівців присвячують час лише одній роботі. У додаткові роботи чи проєкти — як оплачувані, так і на волонтерські — залучені тільки 23% айтівців.

Встигають працювати на кількох роботах (фул-, парт-тайм чи фриланс) 8% респондентів. DevOps/SRE фахівці краще за інших вміють поєднувати кілька робіт — 17% із них мають додаткову зайнятість.

Як змінилися доходи. Фінансове становище айтівців дещо погіршилося: цього року 66% фахівців заробляють більше, ніж витрачають, проти 71% рік тому. Ще 27% витрачають весь дохід і 7% витрачають більше, ніж заробили.

Читайте також: 20-річний програміст працює в Google одну-дві години на день і заробляє $150 000


Сфера роботи, тип компаній-роботодавців, організація роботи


Розподіл по сферах. Основними сферами, в яких працюють українські айтівці, залишаються е-commerce (19%) та Fintech (14%). Поступово зростає частка проєктів у сфері Medtech (9% проти 5% 2020 року). Кількість фахівців, які працюють у проєктах, пов’язаних з Media та Mobile, навпаки поступово зменшується.

В яких компаніях працюють. Цьогоріч вперше зрівнялася кількість айтівців, які працюють у продукті та аутсорсі — їх по 40%. Частка фахівців, залучених у продуктових компаніях, поступово зростає: у 2019 ця цифра складала 28%, торік — 36%. Частка аутсорсингових компаній, навпаки, зменшується.

71% айтівців працюють у середніх або великих ІТ-компаніях розміром понад 50 співробітників.

Як оформлені. ФОП залишається основною формою працевлаштування українських айтівців — так оформлені 81% із них. Проте якщо порівнювати з минулим роком, частка ФОПів зменшилась, а частка гіг-контракторів натомість зросла з 1% до 5%.

Ремоут чи офіс. 85% айтівців повністю чи переважно працюють віддалено. 37% айтівців відвідують офіс — час від часу чи постійно. 25% приходять в офіс через особистий вибір, а не на вимогу компанії.

Навантаження. 68% спеціалістів працюють у межах 35–45 годин на тиждень. Порівняно з минулим роком, трохи зменшилась кількість перепрацювань: торік 17% опитаних працювали понад 45 годин на тиждень, а зараз — 14%. Найчастіше овертайми трапляються в стартапах, невеликих компаніях — до 10 людей — та у фахівців на фрилансі.

54% айтівців, які перепрацьовують, отримують компенсацію за додаткові години від свого роботодавця. Що більша компанія, то більша ймовірність, що овертайми оплатять. Найрідше їх покривають стартапи і державні підприємства: близько 70% фахівців, яким доводилося працювати більш ніж 8 годин на день, не отримують компенсацій.

Шукаєте роботу в ІТ-сфері?

Маємо чимало вакансій від перевірених роботодавців, зокрема в ІТ-компаніях.

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
1
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.