Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Програмування чи тестування? Що вибрати початківцю в ІТ

16.05.23 Увійти в ІТ 6 хв читання

Між програмуванням (розробкою) і тестуванням новачки часто обирають останнє, бо вважають, що кодити — занадто складно для початку. Чи так це насправді та з чого все ж краще стартувати в IT? Андрій Козюля, СТО DAN IT education і Senior Frontend developer у Kushim, розглядає особливості й перспективи обох напрямів і радить, на що орієнтуватися у виборі між розробкою та тестуванням. 

Андрій Козюля

Новачкам в IT важливо ретельно вивчити обидва напрями, перш ніж робити вибір на користь котрогось із них. Пропоную поглянути на розробку й тестування з погляду їхніх плюсів і мінусів, легкості входу в професію, попиту на ринку праці та перспектив розвитку. 


Плюси й мінуси обох напрямів


Розробка програмного забезпечення — це процес створення програмного продукту: від ідеї до випуску на ринок. Програмування охоплює багато напрямів: розробку вебсайтів, застосунків для мобільних пристроїв, соціальних мереж, ігор, медичних та інших систем. 

Плюси й мінуси роботи розробника

ПлюсиМінуси
Технічний розвиток

Розробники мають можливість працювати з новими технологіями, інструментами й різноманітними проєктами. Через це вони постійно опановують нові знання й навички та розвиваються професійно. 
Це доволі складно

Розробники повинні не лише мати глибокі знання у вибраній галузі, але й бути готовими до розв’язання складних проблем із використанням різних інструментів і технологій.
Креативність

Можливо, ви будете здивовані, але розробка програмного забезпечення — це творча професія. Попри всі міфи про програмістів, ці фахівці повинні мати креативність і уяву, щоб створювати щось нове й цікаве.
Дедлайни

Так, дедлайни є всюди, але в розробці недотримання строків може серйозно вплинути на результат роботи всієї команди. Тому розробники повинні працювати швидко й ефективно, щоб виконати всі завдання проєкту та вчасно віддати його замовнику.
Заробітна плата

Розробники отримують високу заробітну плату, адже ця професія є дуже вимогливою до кваліфікації та досвіду спеціалістів. За даними DOU за грудень 2022 року, середні медіани зарплат розробників складають від 1000$ (рівень джуна) до 5320$ (рівень тимліда).
Навантаження

Розробники працюють над проєктами з довгим терміном реалізації в умовах жорстких дедлайнів, тому їм важливо мати навички тайм-менеджменту та не забувати перемикатись, щоб витримувати робоче навантаження.


Тестування програмного забезпечення — це процес перевірки продукту на наявність помилок, відповідність вимогам та стандартам якості. Тестування може бути різним: мануальним, автоматичним, функціональним, тестування навантаженням, тестування безпеки тощо. 

Плюси й мінуси роботи тестувальника

ПлюсиМінуси
Швидші результати

Тестувальник може швидше побачити результати своєї роботи, ніж розробник, бо він може виконувати більше завдань одночасно, не чекаючи завершення розробки окремих компонентів програмного забезпечення. Це дозволяє швидше виявляти помилки та проблеми та негайно вносити відповідні зміни.
Обмежена кількість технологій

Тестування програмного забезпечення, на відміну від його розробки, передбачає обмежену кількість технологій та інструментів, які використовують спеціалісти.


Це не вимагає високого рівня технічних знань

На відміну від розробника, тестувальнику не потрібні глибокі знання тієї чи іншої мови програмування. Тестувальник повинен розумітися на процесі тестування та його методах, але йому не обов’язково глибоко занурюватися в технічні деталі.

Заробітна плата

Тестувальники заробляють менше, ніж розробники, і зі зростанням професійного рівня ця різниця тільки збільшується. За даними DOU за грудень 2022 року, середні медіани зарплат тестувальників — від 800$ (рівень джуна) до 3600$ (рівень тимліда).
Краще розуміння користувачів

Тестувальники набагато більше взаємодіють з користувачами та досліджують їхню поведінку, щоб зрозуміти, як вони використовують програмне забезпечення та як його можна поліпшити.
Відсутність творчості

Тестування — це більше рутинна й стандартизована робота, яка передбачає набагато менше творчих завдань, ніж робота розробників.


З чого легше починати: з розробки чи тестування?


Розробка та тестування програмного забезпечення мають різні вимоги до навичок та знань спеціалістів. Наприклад, розробник повинен добре знати конкретну мову програмування, а тестувальник — знати, як проходить процес тестування.

Розробка здебільшого потребує ширшого списку навичок: це і програмування, і знання баз даних, аналіз, дизайн тощо. Тоді як тестування вимагає радше здатності логічно мислити, розуміти процес тестування та розбиратися в різних типах тестів. Щоб краще зорієнтуватися у навичках, потрібних для кожної професії, можна ознайомитися з актуальними вакансіями та вивчити вимоги до кандидатів. 

Важко однозначно сказати, з якого напряму починати легше, оскільки все залежить від індивідуальних здібностей, інтересів і бажань людини. Якщо вам подобається створювати нові продукти та розв’язувати складні завдання, то розробка може бути кращим варіантом. Якщо ж вам подобається тестування та пошук помилок, то можна спробувати свої сили в цьому напрямі.

З огляду на те, що програмування вимагає більше технічних навичок, можна сказати хіба те, що тестування може бути менш технічно вибагливим напрямом для початківців. Це впливає і на час, за який можна опанувати нову професію.

ТестувальникПрограміст
Курси з основ тестування програмного забезпечення можуть зайняти від кількох тижнів до кількох місяців. Також можна пройти сертифікацію ISTQB: для сертифіката базового рівня необхідно приблизно 3-4 місяці підготовки.Час, необхідний для опанування професії, залежить від вибраної мови програмування, спеціалізації та інтенсивності навчання. Здебільшого вивчення з нуля усіх технологій, які потрібні, щоб отримати Junior-позицію, займає від 4 до 6 місяців.

Щоб краще зрозуміти, який напрям підійде саме вам, можна спробувати пройти курси навчання професії розробника чи тестувальника, курси підвищення кваліфікації та стажування за кожним із напрямів, щоб дізнатися більше про вимоги до професії та процес роботи.


Попит на спеціалістів


Сьогодні в Україні є попит як на тестувальників, так і на програмістів, тому обидві професії можуть бути привабливими для працевлаштування. Але програмістам, зокрема фронтенд- і бекенд-розробникам, можуть легше знайти роботу в Україні на початку кар’єри, оскільки ця професія все ж має вищий попит на ринку праці. Тестувальники займаються відповідальною роботою з визначення й виправлення дефектів програмного забезпечення, тож компанії шукають кандидатів із досвідом роботи у цій сфері.

Однак дедалі більша кількість програмного забезпечення, яке випускається на ринок, збільшує попит і на тестувальників. Варто також зазначити, що програмування й тестування не є взаємозаперечними напрямами. Багато програмістів розуміють процес тестування та навпаки. Також є можливість спеціалізуватися на обох напрямах: наприклад, мануальний тестувальник може навчитися розробляти програмне забезпечення для автоматизації тестування.


Перспективи розвитку в кожному з напрямів


Обидва напрями пропонують фахівцям різні можливості для професійного розвитку.

Можливості для розробниківМожливості для тестувальників
Стати експертом у конкретній галузі та розробляти програмне забезпечення для потреб бізнесу.

Працювати над великими проєктами, що мають значний вплив на розвиток галузі.

Займати керівні посади в компанії, управляти великими командами розробників і координувати роботу над проєктами.

Розвивати власні проєкти та стартапи, займатися інноваційними технологіями та розробляти нові продукти.

Працювати з новітніми технологіями та відкривати для себе нові напрями розвитку.
Стати експертом у певних типах тестування та розробляти нові методики й підходи.

Займати керівні посади в компанії, відповідати за великі проєктами з тестування, координувати роботу тестувальників і забезпечувати якість розробки програмного забезпечення.

Розвивати власні проєкти та використовувати свої знання й навички для покращення якості програмного забезпечення.

Розробляти та впроваджувати нові інструменти й методики, які підвищують ефективність і якість тестування.

І в розробці, і в тестуванні фахівець може зростати вертикально, але часовий проміжок для цього може бути різним.

Наприклад, щоб вирости до посади тимліда, розробнику потрібно зазвичай мінімум 3-5 років роботи (залежно від проєктів, з якими він працює). У тестувальника це може зайняти трохи більше часу, адже потребує більше досвіду роботи з різноманітними проєктами та вміння управляти процесом тестування. Зростання до тимліда залежить не лише від тривалості роботи, а й від навичок і знань спеціаліста, а також від можливостей, які пропонує компанія, де він працює. У будь-якому разі для професійного зростання важливо постійно розвиватися, вдосконалювати свої навички, демонструвати ініціативу та лідерські якості.


То що в підсумку: розробка чи тестування?


Тестування може бути менш технічно вибагливим напрямом для початківців і вимагає менше часу на опанування професії, ніж розробка програмного забезпечення. З іншого боку, розробка передбачає використання більшої кількості технологій, більше різноманіття й креативності в роботі, а також вищу заробітну плату для спеціалістів. То що ж обрати?

Однозначної відповіді на це запитання немає, оскільки при виборі варто зважати насамперед на те, наскільки особливості й перспективи кожного напряму відповідають вашим власним інтересам, навичкам і здібностям.

Наприклад, якщо ви маєте схильність до програмування та бажаєте створювати нові продукти, то розробка може стати для вас чудовим вибором. Якщо ж ви зацікавлені у виявленні й виправленні помилок, маєте відчуття логіки й процесів, то тестування може бути для вас цікавішим. Зрештою, усе залежить від вашого бажання робити те, що вам подобається та в чому ви почуваєтеся комфортно. Оскільки кар’єра в IT може бути довгостроковою, важливо зробити правильний вибір на початку.

У будь-якому разі й розробка, і тестування програмного забезпечення — це перспективні напрями в IT, які пропонують багато можливостей для розвитку кар’єри. Щоб досягти в них успіху, потрібно постійно вдосконалювати свої знання та навички, бути відкритим до нових ідей і технологій, а також мати бажання працювати в команді та навчатися в інших фахівців.

Незалежно від того, виберете ви розробку чи тестування, ви зможете отримати важливий досвід роботи з різними інструментами та технологіями, навчитеся працювати в команді й будете мати чітке розуміння процесу розробки програмного забезпечення. Так ви зможете стати справжніми професіоналами та досягти успіху в IT.

Шукаєте роботу в ІТ?

У нас на сайті саме є відкриті вакансії в цьому напрямі 👉

Вакансії

Читайте також

6 міфів про роботу тестувальника в IT

Хто такий Back-end розробник і як ним стати? Короткий гайд професією

Як початківцям в ІТ впоратись із першими співбесідами

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: