Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Яку мову програмування краще вибрати для старту в ІТ?

03.02.23 Кар'єра Увійти в ІТ 6 хв читання

Чи існує найкраща мова програмування, з якої варто починати свій шлях в ІТ? Андрій Козюля, Senior Full-stack Developer і СТО навчального центру DAN.IT education, переконаний: немає такого поняття, як «найкраща мова», бо кожна з мов має свою сферу застосування: якась більше підійде для розробки вебсайтів, інша — для мобільних застосунків. У цій статті Андрій зібрав найпопулярніші мови програмування у 2023 році, розповів про їхні переваги та порадив, які мови краще підійдуть для старту в різних напрямах ІТ.

Андрій Козюля про те, яку мову програмування обрати
Андрій Козюля

Важко уявити, але сьогодні існує вже понад десять тисяч різних мов програмування. Чому важко? Бо тих мов, які найчастіше використовують програмісти, насправді приблизно п’ять-сім, їх можна знайти в гуглі за запитом «найпопулярніші мови програмування у світі». Вони досі популярні серед мільйонів користувачів, тоді як більшість інших мов давно забуті або використовуються невеликою кількістю людей.

Але оскільки навіть популярних мов програмування все одно доволі багато, новачку може бути складно визначитися. Тому пропоную декілька порад для вибору мови, що підійде саме вам.


Перший критерій — рівень мови


Для початку необхідно визначитися з рівнем мови програмування. Є низькорівневі та високорівневі мови. 

Низькорівневі мови програмування наближені до машинного коду і зазвичай використовуються для написання системного програмного забезпечення, такого як операційні системи та драйвери пристроїв, або для доступу до апаратних пристроїв. Сьогодні до низькорівневих мов програмування можна віднести Assembler, C, C++. Формально C++ вважається високорівневою мовою, але з появою більш сучасних мов програмування її все частіше відносять до мови нижчого рівня. 

Програми на низькорівневих мовах працюють дуже швидко. Але людям складно читати й писати такий код через його наближеність до машинного коду, тобто набору нулів і одиниць. Тому з часом були розроблені мови програмування вищого рівня, які полегшують і прискорюють роботу програмістів. Основна відмінність таких мов — це абстракція, тобто використання смислових конструкцій, які коротко описують структури даних і операції над ними. На відміну від низькорівневого, високорівневий код ближче до того, як спілкуються люди. 

Мови високого рівня зазвичай використовуються для написання прикладного програмного забезпечення, наприклад вебзастосунків. До таких мов програмування відносяться JavaScript, Python, C#, Java. 

Низькорівневі мови програмування є доволі складними для вивчення, тому однозначно не підійдуть новачкам, які тільки починають свій шлях в ІТ. Натомість мови високого рівня набагато більше підходять початківцям, тому далі розкажу про них детальніше.


Другий критерій — сфера застосування мови


Найпростіші сфери застосування мов програмування, які варто розглянути новачкам, — це вебпрограмування (розробка вебсайтів і вебзастосунків) або розробка мобільних застосунків. Наприклад, веброзробку можна умовно поділити на створення frontend- і backend-частини.

  • Frontend — це частина вебсайту, яку користувач бачить та з якою безпосередньо взаємодіє. Frontend ще також називають клієнтською стороною. Він містить кольори та стилі тексту, зображення, графіки й таблиці, кнопки, меню навігації тощо.
  • Backend — це сервер вебсайту, який зберігає та впорядковує дані, а також забезпечує правильну роботу клієнтської сторони. Цю частину вебсайту користувач не може бачити й напряму з нею взаємодіяти.

Фундаментальна їх відмінність у тому, що код фронтенду запускається і працює безпосередньо на пристрої користувача, а код бекенду розміщений і запущений на віддаленому сервері десь в інтернеті. І взаємодія між фронтендом та бекендом також відбувається через інтернет шляхом певних команд.

Зазвичай для створення фронтенду і бекенду використовуються різні мови програмування.


Мови програмування для Frontend-розробки

Код фронтенду завжди створюється з використанням HTML, CSS та JavaScript, і лише JavaScript з цієї трійки вважається мовою програмування.

HTML — це стандартна мова розмітки для реалізації загального вмісту та структури вебсторінки. CSS — це мова стилів, використовується для створення кольорів, стилю, макета й шрифтів вебсторінки. Ну а JavaScript — мова програмування, що використовується для створення інтерактивних функцій вебсайтів, таких як відео, аудіо, анімація. 

Останнім часом сфера застосування JavaScript значно розширилася. Сьогодні з допомогою цієї мови можна створювати сучасні односторінкові застосунки, які працюють без перезавантаження сторінки. Зі створенням програмної платформи Node.JS JavaScript тепер може використовуватися і для повноцінного написання бекенду. Також існує багато бібліотек (кодів, викладених у вільний доступ), які використовують JavaScript і дозволяють створювати кросплатформні мобільні застосунки.

З цього можна зробити висновок, що JavaScript — найпопулярніша мова програмування для веброзробки. Використовуючи лише JavaScript, можна створити не тільки фронтенд- і бекенд-частину вебсайту, а й мобільний застосунок. Тому наразі JavaScript сміливо можна назвати найбільш універсальною мовою програмування. Водночас вона проста для вивчення, тож якщо хочете зосередитися на веброзробці, раджу насамперед звернути увагу саме на цю мову програмування.


Мови програмування для Backend-розробки

Java

Це найбільш популярна мова програмування для бекенд-розробки: за останніми оцінками, з нею працюють понад 12 мільйонів ІТ-інженерів у світі. Використовуючи Java, можна створити будь-яку програму: інтернет-магазини, програмне забезпечення для ноутбуків, ігрових консолей, наукових суперкомп’ютерів та інших пристроїв. 

Java є основною мовою розробки мобільних застосунків на платформі Android, яку використовують 83% усіх мобільних пристроїв. Java також використовується для розробки великих, надійних, масштабованих корпоративних програм. Більшість банківських і фінансових установ у світі використовують цю мову програмування для автоматизації своїх процесів. 

Ще одна сфера застосування Java — вбудовані системи, що є основою багатьох продуктів, машин та інтелектуальних операцій, таких як програми машинного навчання та штучного інтелекту. У сучасному світі практично неможливо знайти продукт, у якому відсутня ця технологія. Навіть холодильники й мікрохвильові печі є прикладами автономних вбудованих систем. І майже всі ці системи використовують Java.

Java використовується й у сфері обробки даних (Big Data), хоча там лідерство, беззаперечно, належить мові програмування Python, про яку поговоримо трохи пізніше.

З погляду вивчення, Java є складнішою мовою, аніж Javascript, але загалом вона також підходить для вивчення новачком.


C#

Ще одна популярна мова — C# (Сі шарп). Її можна використовувати для розробки різноманітних проєктів, як-от створення текстових процесорів, графіки, електронних таблиць і навіть компіляторів для інших мов програмування. Також за допомогою C# можна розробляти ігри на багатоплатформовому рушії Unity.

C# має багато спільного з Java: за допомогою цих мов можна робити ті самі речі, та й синтаксис у них доволі схожий. Головна відмінність — це компанія, яка розробила і підтримує мову програмування: у Java це Oracle, а у C# — Microsoft. 

Так само як і Java, С# підходить як перша мова програмування для тих, хто хоче працювати в корпоративному секторі або у сфері розробки ігор. Хоча ком’юніті та кількість вакансій для С# є дещо меншою, ніж для Java.


Python

Наступною популярною мовою, яку я вже згадував, є Python. Це мова загального призначення, тобто її було розроблено для виконання абсолютно різних завдань: обробки даних, веброзробки, автоматизації та будь-яких інших. За допомогою Python були створені тисячі програм: від алгоритму рекомендацій Netflix до програмного забезпечення, що керує безпілотними автомобілями.

Попри свою популярність Python не настільки активно використовується у веброзробці. Основна сфера його використання сьогодні — проведення складних статистичних обчислень, візуалізація даних, створення алгоритмів машинного навчання, обробки й аналізу даних, а також виконання інших завдань, пов’язаних із даними. Саме тому Python є чудовим вибором, якщо ви зацікавлені в розвитку кар’єри у сфері науки про дані (Data science).


Отже, яку мову програмування обрати?


Сьогодні існує багато різних мов програмування, і хороший спеціаліст має знати їх декілька, щоб розв’язувати різні задачі. Але як першу мову програмування рекомендую вибирати JavaScript, Java або Python, залежно від сфери, в якій ви хочете розвиватися.

Якщо ви ніколи не пробували програмувати й не знаєте, з чого почати, ми в DAN.IT education зазвичай радимо починати з веброзробки, а саме — з фронтенду, оскільки ця сфера є широкою, а поріг входу до неї — низьким. Тут легко буде знайти роботу й здобути перший досвід, і на цьому шляху потрібна вам мова програмування — JavaScript. Вона доволі універсальна, і її можна використовувати для широкого спектра завдань. Тож із часом ви зможете перемикнутися з фронтенду на розробку бекенду або кросплатформних мобільних застосунків, не змінюючи мову програмування.

Якщо вас більше цікавить бекенд-розробка або розробка мобільних застосунків для Android, оптимальним вибором буде Java. Це найбільш популярна мова програмування для бекенд-розробки, яка ще багато років буде використовуватися великими компаніями для підтримки поточних і створення нових проєктів.

Якщо ж вас цікавить сфера обробки даних, створення алгоритмів машинного навчання чи штучного інтелекту, то вашим вибором однозначно має бути Python, який є лідером у даній галузі. Сама мова програмування є, мабуть, однією з найпростіших серед усіх розглянутих вище мов, але сфера її застосування доволі складна і потребує фундаментальних математичних знань.

Якщо ж стаття не допомогла вам визначитись, з якої мови почати свій шлях в IT, раджу звернутися в DAN.IT за кар’єрною консультацією. Вам допоможуть визначитися з напрямом, а також ви зможете пройти тест на схильність до програмування, щоб оцінити, наскільки вам підходить ця сфера. 

І не переживайте, якщо ви погано вчили математику чи не маєте якихось технічних навичок. Це поширений міф, що програмістами можуть стати лише люди з математичними здібностями. Насправді ж програмуванням може займатись будь-яка людина. Звичайно, треба мати певну схильність до цього виду діяльності, бо деяким людям це може бути просто нецікаво. Але жодних фізичних обмежень тут не існує. Головна навичка, яка вам потрібна, — це абстрактне мислення. Програмісту важливо вміти розробити й тримати в голові алгоритм роботи програми з етапами його виконання. 

Шукаєте роботу в ІТ?

Маємо багато вакансій для айтівців усіх напрямів в українських та міжнародних компаніях

Вакансії

Читайте також

Як потрапити на стажування в ІТ і чому для новачка це важливо

Світчери в ІТ: як почати кар’єру, якщо ви працювали в інших сферах

Чи правда, що жінки гірше кодять? 7 міфів про жінок в ІТ

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.