Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як початківцям в ІТ впоратись із першими співбесідами

27.03.19 Пошук роботи Увійти в ІТ 6 хв читання

Тільки починаєте свою кар’єру в ІТ і шукаєте першу роботу? На що звертають увагу рекрутери в ІТ-компаніях та як успішно пройти співбесіду, розповідає Ірина Сулацька, технічна рекрутерка, викладачка та авторка статей про рекрутинг.


Особливості рекрутинг-процесу в ІТ


Рекрутинг-процес в ІТ відрізняється не лише від компанії до компанії, але й всередині кожної команди, в залежності від посади та її рівня. Деякі команди дають спеціалістам тестове завдання додому, деякі ні. А от перевірка англійської окремим етапом чи під час будь-якого з інтерв’ю — завжди обов’язкова.

Процес може займати кілька тижнів (2-3 співбесіди), а може розтягнутися на кілька місяців (6-8 етапів). Усе починається з короткого інтерв’ю, але в залежності від ролі, на яку ви претендуєте, ви зустрінетесь не лише з рекрутером, а й з HR-менеджером, вашим майбутнім менеджером, технічним або доменним лідером, учасниками команди, а в невеликих чи продуктових командах — із співзасновниками компанії. Багато ІТ-компаній в Україні працюють за аутсорс-моделлю, тому заключна розмова із замовником теж не рідкість.

Будь-який проєкт і компанія — це робота команди. Тому, крім технічних знань, велику увагу в ІТ звертають на soft skills.

У мене є улюблена фраза: «Java вивчити можна, а от навчитись мислити — навряд».

В ІТ цінують розвинені комунікативні й аналітичні навички, цілеспрямованість і внутрішню мотивацію до постійного навчання, вміння налагоджувати співпрацю, не опускати руки після першої невдалої спроби, здатність шукати рішення та додаткову інформацію.

ІТ — глобалізована сфера, тож вільна англійська додасть вам плюсиків на будь-якій ролі, навіть якщо мова про вакансію офіс-менеджера.

Майже кожна ІТ-компанія має свою місію, візію та прописані цінності. Побудувати ефективну команду, в якій працюють люди із різним ставленням до роботи, комунікацій і життя загалом — задача не з простих. Тож увагу звернуть не лише на ваші професійні знання й особисті якості, але й на цінності.

Боїтеся проходити співбесіди?

Наш онлайн-гайд допоможе всебічно підготуватися до інтерв’ю та подолати страхи

До гайда


Як підготуватися до ІТ-співбесіди


Аби співбесіда пройшла вдало, варто окремо готуватись до кожної розмови.  


Проаналізуйте компанію

Вивчіть компанію, на інтерв’ю до якої збираєтесь. Над якими проєктами чи продуктами вона працює? У яких предметних областях? Які технології і методології використовує? Чим живе команда окрім роботи?

Почитайте відгуки про компанію. Подивіться на профілі потенційних колег або майбутніх інтерв’юерів у LinkedІn. Перегляньте своїх друзів на Facebook: можливо, хтось працював або працює там. Інформація з перших рук і враження реальних працівників допоможуть вам скласти уявлення про компанію і, можливо, підкажуть потенційні питання. 

Ми багато розповідаємо про роботу в різних компаніях: про підходи, цінності й команду 👉

Деталі


Проаналізуйте вакансію

Окрім аналізу компанії варто також іще раз уважно переглянути вакансію, на яку ви надсилали резюме. Які навички зазначені там як обов’язкові й додаткові? Якими задачами вам доведеться займатись? На якому проєкті чи в якому департаменті ви будете працювати?

Усі зібрані вами дані дадуть можливість зорієнтуватись у можливих темах майбутньої розмови і скласти власний список запитань про компанію і роботу.


Завчасно попрацюйте над самопрезентацією

Перше враження двічі не справити. Якщо ви маєте цікавий досвід поза ІТ, пройшли багато курсів, були волонтером на конференціях або допомагали розбудовувати соціальний проєкт, але не зможете це правильно подати — то не зможете і зарекомендувати себе як людину з потенціалом.

Підготуйте розповідь про себе, яка б відповідала на базові питання: «Чому ви обрали саме цей напрямок? Чому вирішили піти в ІТ-сферу? Які знання і навички маєте? Чим у своєму досвіді пишаєтесь? Які ваші цілі в обраному напрямку? Що вас надихає і запалює, а з чим ви не готові працювати? Яку додаткову цінність ви можете привнести у команду й компанію?».

Якщо вам складно відповісти на ці питання, відкладіть їх на деякий час. Можете запитати своїх друзів і знайомих про сильні сторони, які вони у вас бачать. Можете потренувати самопрезентацію перед дзеркалом або розповісти її комусь та отримати зворотний зв’язок.


Зрозумійте, що чекає на вас попереду

Не всі ІТ-рекрутери надають кандидатам інформацію про те, що на них чекає після відправки резюме. Якщо потрібно, візьміть ситуацію у свої руки. Дізнайтесь, із яких етапів складається рекрутинг-процес у компанії, скільки співбесід вам доведеться пройти, скільки часу в середньому триває процес відбору в цій команді, а також — хто буде проводити інтерв’ю та на чому буде зосереджена кожна з розмов.


Будьте відповідальні

Заплануйте достатньо часу на поїздку до офісу компанії, якщо треба — попросіть у рекрутера детальні вказівки, як дістатися. А ще візьміть його номер телефону на випадок, якщо затримаєтесь у дорозі або заблукаєте.

Якось кандидат завітав до нас в офіс за годину до співбесіди. Було непросто: час майже кожного ІТ-спеціаліста розписано похвилинно — величезна кількість зустрічей, неочікуваних завдань, форс-мажорів та обговорень. Приходьте на співбесіду за 15-20 хвилин до початку, але не раніше: цього достатньо, щоб налаштуватись на розмову, випити води, оглянути офіс і влаштувати small-talk із рекрутером. І не забудьте поставити телефон у режим літака до початку співбесіди.


Як поводити себе під час співбесіди


Кожна співбесіда особлива, і передбачити, що на вас чекає — неможливо. Головне — правильно налаштуватися.

Ставтеся до кожної розмови по-філософськи. По-перше, ви принаймні розширите коло контактів новими знайомствами. По-друге, отримаєте досвід і корисний зворотний зв’язок стосовно того, що вам варто підтягнути. Ну і по-третє, завжди є шанс отримати пропозицію і відкрити для себе нові перспективи.

Не бійтесь помилятись. Помиляються всі. Якщо ви не знаєте відповіді на питання — чесно скажіть про це. Якщо вас попросили вирішити якусь логічну задачу, не здавайтеся після першої відповіді: пам’ятайте про важливість постійного пошуку нових варіантів рішень. Якщо вам потрібен час, аби подумати над розв’язанням, — попросіть кілька додаткових хвилин.

Будьте чесні. Чесність — базова основа робочих взаємин. У брехні на співбесіді немає сенсу: все приховане або недосказане обов’язково відкриється. Ви не зобов’язані вдаватись у подробиці особистого життя, відповідати на дискримінаційні чи відверті питання. Але на питання, що стосуються ваших навичок, попереднього досвіду, рівня англійської варто відповідати чесно. Деякі рекрутери перевіряють бекграунд кандидатів і збирають відгуки у колег з попередньої команди.

Дбайте про свою репутацію від початку: ІТ — тісний світ.

Проявіть зацікавленість. Співбесіда — це взаємний обмін інформацією. Кожен початківець згадує про свою вмотивованість, але не завжди показує це на практиці. Компанія складає думку про вас як кандидата, але й ви також маєте ціль — скласти власне уявлення про компанію, можливості розвитку в ній, проявити своє зацікавлення роботою саме у цій команді.

Ставте питання про компанію, команду, задачі та проєкти. Поцікавтесь стратегією компанії, якщо вона невелика. Спитайте, чи буде у вас ментор, чим ви будете займатись у перші кілька місяців. Уточніть, які навички та якості найважливіші для цієї ролі, що компанія цінує в людях. Розширте своє уявлення про компанію: дізнайтесь, як відпочиває майбутня команда, яка атмосфера панує в компанії і які в неї традиції.

Заключні домовленості. Уточніть, коли чекати на зворотний зв’язок від рекрутера, і, звісно, подякуйте за розмову і приділений вам час наприкінці співбесіди.


Що робити після співбесіди

Якщо немає зворотного зв’язку

Якщо рекрутер не повідомив вас про рішення компанії через певний час, про який ви домовились, не бійтесь написати самостійно. На junior-позиції іноді надсилають десятки резюме, і мої колеги не завжди встигають відповісти вчасно чи попередити про затримку кожного кандидата.

Напишіть ввічливе повідомлення на кшталт: «Добрий день, Іро! Тиждень тому був у вас на співбесіді на роль Junior QA. Ще раз дякую за цікаву розмову. Чи можете ви поділитись вашим рішенням?». Якщо рекрутер не відповість, спробуйте написати через інше джерело або подзвонити. Якщо й це не спрацює —  спробуйте написати технічному лідеру чи проєктному менеджеру компанії, а у випадку, якщо подавалися до невеликої команди — навіть і засновнику.


Якщо вам відмовили

Якщо вам відмовили, це не страшно! У будь-якому разі ви отримали досвід і нові знайомства, але й це ще не все: ви можете отримати ще й корисний зворотний зв’язок. За це вже можна подякувати.

Якщо одразу після відмови ви відчуваєте емоційну напругу, відкладіть відповідь на кілька годин чи навіть днів. Але відреагуйте обов’язково: ваша реакція на відмову й коректну критику проявить вас як зрілого професіонала, з яким дійсно приємно мати справу.

Якщо вам відмовили без уточнення конкретних причин, попросіть рекрутера надіслати деталізований фідбек. Якщо вам відмовили після технічної співбесіди, попросіть у технічного лідера список літератури, курси чи відео, які б дозволили вам покращити свої hard skills.

Якщо компанія, її рекрутинг-процес, інтерв’юери, проєкти й атмосфера вам сподобались, скажіть про це рекрутеру. Напишіть, що ви готові підтягнути свої знання і повернутись до розмови з компанією за деякий час. Попросіть, щоб вас мали на увазі. Будьте проактивні: час від часу питайте в рекрутера, чи не з’явились подібні вакансії, вітайтесь із ним, якщо побачите вживу, можете додати його у LinkedІn.

Бажаю успіхів у пошуці своєї компанії, команди і проєкту!

У нас для цього є багато вакансій!

Якщо шукаєте роботу, прогляньте в нас на сайті пропозиції від крутих українських та міжнародних компаній 👉

Вакансії

Читайте також

Як пройти співбесіду, якщо у вас недостатньо досвіду?

Про що мовчати на співбесіді: 7 тем, які не варто піднімати на інтерв’ю

Що по цінностях? 5 питань до рекрутера про культуру компанії

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.