fbpx

Початківці в ІТ: як вдало впоратись із першими співбесідами

Ірина Сулацька Ср., 27.03.19 Пошук роботи

Тільки починаєте свою кар’єру в ІТ і шукаєте першу роботу? Ірина Сулацька, рекрутер у Matic та викладач у Lviv IT School, розповідає, на що звертають увагу рекрутери в ІТ-компаніях та як успішно пройти співбесіду.  

Особливості рекрутинг-процесу в ІТ

Рекрутинг-процес в ІТ відрізняється не лише від компанії до компанії, але й всередині кожної команди, в залежності від ролі та її рівня. Деякі команди дають спеціалістам тестове завдання додому, деякі ні. А от перевірка англійської окремим етапом чи під час будь-якої з розмов — завжди обов’язкова.

Процес може зайняти кілька тижнів (2-3 співбесіди), а може розтягнутись на кілька місяців (6-8 етапів). Все починається з короткого HR-інтерв’ю, але в залежності від ролі, на яку ви претендуєте, ви зустрінетесь не лише з рекрутером, а й з HR-менеджером, вашим майбутнім менеджером, технічним або доменним лідером, учасниками команди, а в невеликих чи продуктових командах — із співзасновниками компанії. Більшість ІТ-компаній в Україні побудовані за аутсорс-моделлю, тому заключна розмова із замовником теж не рідкість.


На що рекрутери звертають увагу під час співбесіди

Будь-який проект і компанія — це робота команди. Тому крім технічних знань велику увагу в ІТ звертають на soft skills.

У мене є улюблена фраза: «Java вивчити можна, а от навчитись мислити — навряд чи».

В ІТ цінують розвинені комунікативні й аналітичні навички, цілеспрямованість і внутрішню мотивацію до constant learning, вміння будувати співпрацю, не опускати руки після першої невдалої спроби, здатність шукати рішення та додаткову інформацію.

ІТ — глобалізована сфера, тож вільна англійська додасть вам плюсиків на будь-якій ролі, навіть якщо мова йде про вакансію офіс-менеджера.

Майже кожна ІТ-компанія має свою місію, візію і прописані цінності. Тож окрім ваших професійних знань і особистих якостей на ваші цінності теж звернуть увагу. Побудувати ефективну команду, в якій працюють люди із різним відношенням до роботи, комунікацій і, загалом, життя — непроста задача.


Як підготуватися до ІТ-співбесіди

Щоб співбесіда пройшло вдало і стала корисною, варто окремо готуватись до кожної розмови.  

Проаналізуйте компанію

Вивчіть компанію, на інтерв’ю до якої збираєтесь. Над якими проектами чи продуктом вона працює? У яких предметних областях? Які технології і методології використовує? Чим живе команда окрім роботи?

Завітайте на dou.ua і перегляньте відгуки про компанію. Подивіться на профілі потенційних колег в LinkedІn. Перегляньте своїх друзів на Facebook: можливо, хтось із ваших знайомих працював або працює там? Інформація з перших рук і враження реальних працівників компанії допоможуть вам скласти про неї уявлення, і, можливо,  підкажуть потенційні питання.

Раджу також переглянути LinkedІn-профілі ваших майбутніх інтерв’юерів. Ці люди можуть стати вашими менторами, тому вам важливо зрозуміти, наскільки вони досвідчені.

Проаналізуйте вакансію

Окрім аналізу компанії варто також ще раз уважно переглянути вакансію, резюме на яку ви надсилали. Які навички вказані там як обов’язкові і як додаткові? Якими задачами вам доведеться займатись? На якому проекті чи в якому департаменті ви будете працювати?

Усі зібрані вами дані дадуть можливість зорієнтуватись щодо можливих тем розмови і скласти власний список запитань про компанію і майбутню роботу.

Завчасно попрацюйте над самопрезентацією

Перше враження двічі не складеш. Якщо ви маєте цікавий досвід поза ІТ, пройшли багацько курсів, були волонтером на конференціях або допомагали розбудовувати соціальний проект, але не зможете це представити — то не зможете і зарекомендувати себе як людину з потенціалом.

Підготуйте розповідь про себе, яка б відповідала на базові питання: «Чому ви обрали саме цей напрямок? Чому вирішили піти в ІТ-сферу? Які знання і навички маєте? Чим у своєму досвіді пишаєтесь? Які цілі в обраному напрямку маєте? Що вас надихає і запалює, а з чим ви не готові працювати? Що ви можете привнести у команду і компанію, яку додаткову цінність?»

Якщо вам складно відповісти на ці питання, відкладіть їх на деякий час. Можете запитати своїх друзів і знайомих про сильні сторони, які вони у вас бачать. Можете потренувати самопрезентацію перед дзеркалом або розповісти її другу і отримати зворотний зв’язок.

Зрозумійте, що чекає на вас попереду

Не всі ІТ-рекрутери надають кандидатам інформацію про те, який шлях їх чекає після відправки резюме. Якщо потрібно, візьміть ситуацію у свої руки. Дізнайтесь, з яких етапів складається рекрутинг-процес в компанії, скільки співбесід вам доведеться відвідати, скільки часу в середньому триває процес відбору в цій команді, а також — хто буде проводити співбесіди та на чому буде зосереджена кожна з розмов.

Будьте відповідальними

Заплануйте достатньо часу на поїздку до офісу компанії, якщо треба — попросіть у рекрутера карту. А ще візьміть його номер телефону на випадок, якщо затримаєтесь у дорозі або заблукаєте.

Якось мій кандидат завітав до нас в офіс за годину до співбесіди і було непросто. Час майже кожного ІТ-спеціаліста розписано похвилинно: величезна кількість зустрічей, неочікуваних завдань, форс-мажорів і обговорень. Приходьте на співбесіду за 15-20 хвилин до початку: цього достатньо, щоб налаштуватись на розмову, випити води, оглянути офіс і влаштувати small-talk із рекрутером. І не забудьте поставити телефон у режим літака до початку співбесіди.


Як поводити себе під час співбесіди

Кожна співбесіда особлива, і передбачити, що на вас чекає, неможливо. Головне — правильно налаштуватися.

Ставтесь до кожної розмови по-філософськи. По-перше, ви матимете принаймні кілька нових знайомств і розширите коло контактів. По-друге, ви отримаєте досвід і корисний зворотний зв’язок стосовно того, що варто підтягнути. Ну і, по-третє, ви можете отримати пропозицію і відкрити для себе нові перспективи.

Не бійтесь помилятись. Помиляються всі. Якщо ви не знаєте відповіді на питання — чесно скажіть про це. Якщо вас попросили вирішити якусь логічну задачу, не здавайтеся після першої відповіді: пам’ятайте про важливість постійно шукати нові рішення та їхні варіанти. Якщо вам потрібен час, щоб подумати над розв’язанням, — попросіть кілька додаткових хвилин.

Будьте чесні. Чесність — базова основа робочих відносин. У брехні на співбесіді немає сенсу: все приховане або недосказане обов’язково відкриється. Ви не зобов’язані вдаватись у подробиці особистого життя, відповідати на дискримінаційні чи відверті питання. Але на питання, що стосуються ваших навичок, попереднього досвіду, рівня англійської варто відповідати чесно. Деякі рекрутери перевіряють бекграунд кандидатів і збирають відгуки у колег з попередньої команди.

Дбайте про свою репутацію від початку: ІТ — тісний світ.

Проявіть зацікавленість. Співбесіда — це взаємний обмін інформацією. Кожен початківець згадує про свою вмотивованість, але не завжди показує це на практиці. Компанія складає думку про вас як кандидата, але ви також маєте ціль — скласти власне уявлення про компанію, можливості розвитку, перспективи і задачі, проявити своє зацікавлення роботою саме у цій команді.

Поставте питання про компанію, команду, задачі і проекти. Поцікавтесь стратегією компанії, якщо вона невелика. Спитайте, чи буде у вас ментор, чим ви будете займатись у перші кілька місяців. Уточніть, які навички і якості є найважливішими на цій ролі, що компанія цінує в людях. Розширте своє уявлення про компанію: дізнайтесь, як відпочиває майбутня команда, яка атмосфера панує в компанії і які традиції вона має.

Заключні домовленості. Уточніть, коли чекати на зворотний зв’язок від рекрутера і, звісно, подякуйте за розмову і приділений вам час наприкінці співбесіди.


Що робити після співбесіди

Якщо немає зворотного зв’язку

Якщо рекрутер не повідомив вас про рішення компанії через певний час, про який ви домовились, не бійтесь написати самостійно. На junior-позиції іноді надсилають десятки резюме, і мої колеги не завжди встигають відповісти вчасно чи попередити про затримку кожного кандидата.

Напишіть ввічливе повідомлення на кшталт: «Добрий день, Іро! Тиждень тому був у вас на співбесіді на роль Junior QA. Ще раз дякую за цікаву розмову. Чи можете ви поділитись вашим рішенням?» Якщо рекрутер не відповість, спробуйте написати через інше джерело або подзвонити. Якщо і це не спрацює —  спробуйте написати технічному лідеру чи проектному менеджеру, а у випадку, якщо ви подавалися до невеликої команди — навіть і засновнику компанії.

Стукайте і вам відкриють!

Якщо вам відмовили

Якщо вам відмовили — це не страшно! Все одно ви отримали досвід і нові знайомства, але і це ще не все: ви можете отримати ще й корисний зворотний зв’язок. За це вже можна подякувати 🙂

Якщо одразу після відмови ви відчуваєте емоційну напругу, відкладіть відповідь на кілька годин чи навіть днів. Але відреагуйте обов’язково: ваша реакція на відмову і коректну критику проявить вас як зрілого професіонала, з яким дійсно приємно мати справу.

Якщо вам відмовили без уточнення конкретних причин, попросіть рекрутера надіслати деталізований фідбек. Якщо вам відмовили після технічної співбесіди, попросіть у технічного лідера список літератури, курси чи відео, які б дозволили вам покращити свої hard skills.

Якщо компанія, її рекрутинг-процес, інтерв’юери, проекти і атмосфера вам сподобались, скажіть про це рекрутеру. Напишіть, що ви готові підтягнути свої знання і повернутись до розмови з компанією через деякий час. Попросіть, щоб вас мали на увазі. Будьте проактивні: час від часу питайте в рекрутера, чи не з’явились подібні вакансії, вітайтесь із ним, якщо побачите його вживу, можете додати його у LinkedІn.

Бажаю успіхів у пошуці своєї компанії, команди і проекту!


Как «продать» себя на собеседовании? Лайфхаки для успешной самопрезентации

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: