Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як роботодавцям сприяти реінтеграції ветеранів? Досвід обленерго

13.08.23 Happy HR 7 хв читання

У межах нашого соціального проєкту — «Робота для ветерана є» — ділимося досвідом компаній, які допомагають ветеранам повернутися до цивільного життя. Ці історії — корисні приклади й орієнтири для роботодавців, а також — нагадування самим ветеранам, що багато компаній цінують їхній досвід і готові допомогти їм з реінтеграцією.


Про проєкт «Робота для ветерана є»


Кількість наших захисників і захисниць, що брали чи беруть участь зараз у російсько-українській війні, сягає сотень тисяч. Частина з них уже має статус ветерана, частина отримає його згодом. Допоки війна не закінчиться, їхня кількість зростатиме, а отже, зростатиме й без того нагальна потреба в ефективних заходах із реінтеграції ветеранів у цивільне життя.

Згідно з результатами дослідження «Потреби ветеранів 2023», ветерани потребують підтримки в царині працевлаштування (34,1%), освіти й отримання нових знань (30,2%) та реінтеграції (11,3%). Проєкт «Робота для ветерана є!» створений саме для того, щоб підтримати з цим ветеранів, а також допомогти роботодавцям впровадити інклюзивні практики для найму й адаптації людей із військовим досвідом. Проєкт реалізується Happy Monday (ГО «Професіонали майбутнього») у межах Програмі реінтеграції ветеранів IREX за підтримки Державного департаменту США.

Як підтримка ветеранів роботодавцями працює на практиці? Першими своїм досвідом поділилася електрокомпанія «Прикарпаттяобленерго», де програма адаптації ветеранів існує з 2014 року. 


Підтримка й адаптація ветеранів у «Прикарпаттяобленерго»

Тишко Ольга Степанівна,   голова профкому АТ «Прикарпаттяобленерго»
Ольга Тишко,
голова профкому АТ «Прикарпаттяобленерго»

АТ «Прикарпаттяобленерго» розподіляє електроенергію споживачам на території Івано-Франківської області. Компанії майже 100 років, у її штаті — приблизно 2800 працівників. Ветерани й ветеранки в нас працюють на різних посадах: від топменеджменту до представників робітничих спеціальностей: електромонтерів, електрослюсарів, водіїв. Географічно вони представляють всю Івано-Франківську область, адже більшість працює у філіях організації.

Ще з 2014 року ми мали налагоджений процес адаптації ветеранів: до 24 лютого 2022 року на підприємстві працювали 34 ветерани АТО, ще 7 — служили за контрактом. 


Принципи адаптації ветеранів

У контексті роботи з ветеранами ми часто використовуємо метафору «барна стійка»: усі ветерани різні, кожен зі своїми потребами й очікуваннями, тож ми не повинні нічого їм нав’язувати, натомість маємо запропонувати вибір. Як напої у барі, що бувають під настрій, час доби та сезон. Також хороший бармен добре знає своїх відвідувачів і кому що запропонувати. 

Ми бачимо своє завдання в тому, щоб запропонувати ветерану розв’язання його проблеми, при цьому зробити це максимально доступно.

Сповідуємо принцип «Нічого для ветеранів без ветеранів». Саме тому під час розробки програми адаптації ми провели кілька фокус-груп для перевірки ідей на практиці. Завдяки цьому й «виплили» проблеми, що пізніше знайшли своє рішення в програмі. 


Які ініціативи охоплює програма?


1. Можливість для спілкування побратимів

Це найважливіше, що ми зробили ще в 2014 році. Вони могли ніколи не перетнутися на роботі, бо працюють на відстані десятків або й сотень кілометрів. Тому профком почав періодично організувати зустрічі, круглі столи та тренінги для ветеранів, згодом — екскурсії, походи й експедиції. Працівники дуже цінували спілкування між собою, тому навіть створили громадську організацію «СЕВА» — спілку енергетиків-ветеранів АТО. 

Ветерани спільно відзначали День пам’яті Героїв Небесної Сотні, День захисників та захисниць України, з року в рік організовувалися змагання «Мирні ігри ветеранів АТО за добро», акції «Великодній кошик для солдата» тощо. Усі події передбачали збори коштів для військових та привернення уваги до теми війни.

зустріч ветеранів «Прикарпаттяобленерго»
Перша зустріч ветеранів у 2023 році


2. Компенсація медичних і реабілітаційних послуг

Під час фокус-групи один ветеран розповів про труднощі зі зверненням до сімейного та профільних лікарів, про години очікувань під кабінетами. Ми запропонували рішення: уклали угоду з приватною «Клінікою Святого Луки» в Івано-Франківську, що охоплює діагностику здоров’я ветерана на суму 5700 гривень. Потрібно лише вибрати послуги й час візиту до лікаря. Профспілка також пропонує компенсацію витрат на проїзд для тих, хто мешкає не в Івано-Франківську, та можливість заночувати в нашому гуртожитку, адже за один день діагностику здоров’я не проведеш. 

Також з 2015 року маємо угоду з Інститутом вертебрології та реабілітації, згідно з якою компенсуємо мобілізованим і демобілізованим працівникам консультації, масажі, заняття на реабілітаційних тренажерах. Ще маємо домовленість про особливе ставлення до застрахованих ветеранів з компанією «АРКС», що передбачає покриття стоматологічних послуг на суму до 7500 грн. 

Додатково ділимося інформацією про відповідні програми з місцевого бюджету (державні, приватні чи благодійні). Наприклад, якщо десь пропонують безкоштовно зробити КТ чи імплантацію зубів. Від себе ж пропонуємо спортивну реабілітацію: абонементи в басейн чи тренажерну залу.


3. Турбота про ментальне здоров’я ветеранів і їхніх рідних

Рішення щодо підтримки ментального здоров’я теж було в стилі «барної стійки»: проводити інформаційну роботу, мати зв’язки з відповідними спеціалістами (психологами, психотерапевтами, психіатрами, неврологами), ділитися їхніми контактами з ветеранами, сприяти їхньому особистому знайомству. Наприклад, на першу зустріч ветеранів профспілка запросила психолога з бойовим досвідом — Юрія Сидорика. Ветерани йому довірилися та почали ділитися своїми історіями.

психологічна підтримка ветеранів у  «Прикарпаттяобленерго»
Зустріч ветеранів з психологом

Також ми піклуємося про родини ветеранів: ділимося запрошеннями на тренінги психологічної реабілітації, корисними посиланнями. У ветеранів та їхніх сімей є можливість відпочити за кошт підприємства: у 2023 році майже половина з них скористалася цією нагодою і тиждень провела в Трускавці. 


4. Розплановане повернення

Ми запровадили систему поступового повернення до роботи, що триває 2 тижні: пройти навчання, згадати інструкції та правила, познайомитися зі змінами у схемах або процедурах, пройти плановий медогляд, якщо цього вимагає посада, та отримати допуск до роботи. 


Спеціальне навчання пройшли й менеджери підприємства 

Основна наша мета — адаптувати колективи до повернення ветеранів. Для цього ми організовували зустрічі з керівниками. 

Керівники — це наші очі для спостереження та руки для підтримки на місці. Вони можуть безпосередньо спостерігати за першими днями своїх підлеглих ветеранів на робочому місці та помічати труднощі, через які ті проходять.

Ми проводили з керівниками зустрічі трьох видів.

  1. Зустрічі з керівниками, у колективи яких повернулись ветерани вже деякий час тому. Ці зустрічі були першими, мета — розповісти керівникам про поширені психоемоційні наслідки, стани ветерана, зміни в його поведінці та мисленні. Надати розуміння, що є нормальним проявом, а що — тривожним знаком і як діяти керівнику, якщо він помічає щось геть незвичне в поведінці ветерана.
  2. Зустрічі з керівниками, у яких в підрозділі є мобілізовані працівники, на повернення яких ми очікуємо. Мета — налаштувати на екологічне ставлення та етичне спілкування. Ці зустрічі складалися з трьох частин: 
    • перша була присвячена психологічним особливостям тих, хто повернеться зі служби, досвіду, який отримали ветерани під час бойових дій, здобутим навичкам, зміні цінностей і можливим психологічним реакціям;
    • друга була присвячена роз’ясненню дій керівника, прописаним у положенні «Про адаптацію», тут ми говорили про індивідуальну програму навчання кожного та кожної;
    • у третій частині ми обговорювали всі бонуси, якими держава, підприємство і профком пропонує скористатися ветерану.
  3. Індивідуальні зустрічі з керівниками, де обговорювалися окремі ситуації з ветеранами. Мали такий кейс, що доводилося зустрічатися декілька разів на день — настільки швидко змінювалася ситуація. Спільно з керівниками знаходили рішення для створення комфортних умов для адаптації та подальшої роботи ветерана.

Таким навчанням ми охопили вже понад сотню керівників структурних підрозділів. Маємо три випадки, коли саме ці керівники супроводжували демобілізованих працівників під час повернення до роботи. Звісно, іноді виникають додаткові питання чи уточнення, але загалом ми бачимо, що система працює. Схожі навчання плануються й надалі.

Зустріч з керівниками підрозділів  «Прикарпаттяобленерго»
Одна зі зустрічей з керівниками підрозділів


Що ще плануємо для ветеранів у майбутньому?

Плануємо сприяти побратимству та ветеранському менторству, коли підтримка йде за принципом «рівний — рівному». В опитуванні для ветеранів, яке проводилось на першій фокус-групі, на питання: «Чи готові ви стати ментором для колег, які будуть повертатися?» абсолютно всі виявили свою готовність.

Ветерани також просять допомагати з організацією зустрічей і подій, як це було ще до повномасштабного вторгнення. Саме вони озвучили питання вшанування пам’яті полеглих колег і сформували програму «Світлі воїни АТ Прикарпаттяобленерго». Турбота про рідних, опіка над дітьми, постійне нагадування та вшанування імен — це те, що ми будемо продовжувати робити разом з ветеранами.

Подарунки захисникам на День вишиванки
Подарунки захисникам від їхніх колег на День вишиванки


Поради для компаній, що теж хочуть стати дружніми до ветеранів

Нашу програму адаптації, що складається з 5 розділів і охоплює 25 пунктів, ми презентувати Бізнес-асоціації Івано-Франківська, щоб більше роботодавців могли переймати наш досвід. Ділимось і тут кількома порадами для компаній, які хочуть допомогти ветеранам і ветеранкам після повернення на цивільну роботу.  

  • Ознайомитися з посібником від Veteran Hub «HR PRAKTYKA. Підтримка компаній в підготовці до повернення ветеранів».
  • Робити все людяно й ненав’язливо.
  • Пропонувати варіанти розв’язання проблем ветеранів і ветеранок. Якщо для цього в компанії не виділяється фінансування, то хоча б інформаційно. У будь-якому разі — знайти надійних партнерів. 
  • Вивчати, перевіряти та пропонувати контакти чи платформи, що можуть допомогти в тій чи іншій ситуації. 
  • Спілкуватися з ветеранами та запитувати їхню думку. Ми проводили відповідні фокус-групи, особисті зустрічі, створювали чеклісти.
  • Підготувати менеджмент і колектив.


Корисні ресурси для компаній


Happy Monday — платформа з розвитку кар’єру, де зустрічаються сучасні й інноваційні компанії та свідомі мотивовані кандидати. У нас ви можете розмістити вакансії, дружні до ветеранів та ветеранок, поділитися досвідом працевлаштування колишніх військових у форматі експертної статті, долучитися до добірки компаній, чия корпоративна культура вже відкрита для ексвійськових, щоб вони розглядали саме вас як потенційне місце для працевлаштування після завершення служби. Щодо будь-яких форматів взаємодії пишіть на пошту менеджерці проєкту «Робота для ветерана є!» Катерині: [email protected]

Програма реінтеграції ветеранів IREX. Працює в напрямі допомоги ветеранам ще з 2019 року з  фокусом на соціально-психологічній підтримці та сприянню у працевлаштуванні ексзахисників. Радо співпрацює з компаніями, що мають відкриту до ветеранів корпоративну культуру, залучаючи їх до проєктів своїх грантерів щодо працевлаштування ветеранів і ветеранок та в інших форматах. 

Veteran Hub — мережа підтримки для воїнів та їхніх близьких та стратегічний партнер проєкту «Робота для ветерана є!». Veteran Hub надає різні послуги для ветеранів та ветеранок, а також підтримує компанії, що планують їх працевлаштовувати. Зокрема допомагає роботодавцям підготуватися до повернення воїнів та супроводжує у впровадженні дружніх до ветеранів практик. Тут нададуть інформаційну підтримку вашій компанії для покращення HR-процесів, якісної та продуктивної співпраці з ветеранами та допоможуть зрозуміти унікальний досвід ветеранів. Якщо вас зацікавила співпраця чи ви маєте додаткові запитання щодо проєкту, пишіть на пошту керівниці проєкту HR Praktyka Ірині: [email protected] 


Цю серію статей розроблено Happy Monday (ГО «Професіонали майбутнього») в межах проєкту «Робота для ветерана є!» завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX за підтримки Державного департаменту США. Вміст є виключною відповідальністю Happy Monday (ГО «Професіонали майбутнього») та IREX і не обов’язково відображає погляди Державного департаменту США.

Читайте також

Психологічні бар’єри, що заважають ветеранам знайти роботу

Чому ветеранів та ветеранок варто брати на роботу

Як ветеранам податися на вакансію? Порадник для ветеранів АТО/ООС

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: