Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Навіщо потрібен ментор і як він може допомогти?

04.05.18 Кар'єра 5 хв читання

Менторство — це інструмент професійного розвитку. Ментор може допомогти, коли ви починаєте нову справу, плануєте зміни, бажаєте досягти результатів, але не знаєте, з чого розпочати. Поради засновниці та CEO Happy Monday Анни Мазур допоможуть вам зрозуміти, навіщо потрібен ментор і як з ним правильно працювати. 


Ментор — джерело інформації та відповідей на питання, які у вас виникають. Він — провідник у світ експертизи, якої у вас може не бути. Роль ментора можна порівняти з ґуґлом у сфері вашого професійного розвитку: він дає відповіді, знаходить потрібну для вас інформацію, але не може використати її замість вас.


Види менторства


Сьогодні популярні два типи менторства. Вони відрізняються за своєю суттю та форматом, і це часто викликає плутанину. 


1. Індивідуальне менторство 

Ментор працює з вашими особистими цілями, питаннями, задачами. Допомагає впоратися з можливими складнощами, надихає і допомагає в особистому чи професійному розвитку. Такий формат частіше побудовано на особистих взаєминах, взаємному бажанні бути у менторських стосунках і допомагати. 


2. Бізнес-менторство, менторство у стартапах

Ментор допомагає запустити бізнес-ідею, дає зворотний зв’язок, ділиться контактами й знаннями для розвитку бізнесу. Формат бізнес-наставництва може бути побудовано на зацікавленості ментора у проєкті й бажанні допомогти, але можливі варіанти і часткової участі, фінансової винагороди чи інших бонусів. 


Навіщо люди стають менторами?


Щоб зрозуміти, як працює менторство і чому звертатися по допомогу зовсім не соромно, варто зрозуміти, чому і навіщо люди стають менторами, який їм сенс ділитися своїми знаннями. 

Менторство — це спосіб вирости з експерта у менеджери, отримати навички розвитку підопічного або команди, навчитися передавати знання і розвивати інших. Це необхідна якість для професійного зростання самого ментора, і багато хто використовує цей інструмент, щоб отримати такий досвід і претендувати на підвищення і кар’єрне просування. 

Менторство — це можливість структурувати власний досвід і знання, зрозуміти свої сильні сторони і заповнити власні прогалини. Ми найкраще вчимося самі, коли навчаємо інших, і менторство — гарний спосіб зрозуміти, що нам добре відомо, а що краще повторити, додатково вивчити, розібратися. Передача знань іншим дозволяє усвідомити і інвентаризувати власну експертність, визначити для себе сферу подальшого розвитку. 

Менторство — це можливість отримати мотивацію та натхнення, урізноманітнити свою діяльність, не змінюючи сферу. Залученість підопічного, перші кроки та перші перемоги молодого падавана допомагають по-новому поглянути на свою професію і досвід, перезавантажитися, прибрати наліт нудьги і звичного, отримати заряд мотивації, натхнення і підготуватися до нового етапу розвитку. 

Менторство — це спосіб передати знання, коли просто хочеться ділитися. Людство з покоління у покоління передає власний досвід. Це закладене в нас на інстинктивному рівні. На різних професійних етапах трапляються моменти, коли знання переповнюють, але можливості передати їх команді чи колегам немає, а сміливість для виходу на «велику сцену» ще не визріла. І менторство — це досить органічний спосіб стати експертом та вчителем, віддати те, що хочеться, і рухатися далі. 

Менторство — це двосторонній процес, і у кожної сторони є власні мотиви і вигоди від таких відносин. Тому не варто сприймати менторство як благочинність, допомогу на шкоду часу і знанням чи додаткове неприємне навантаження для ментора. Варто лише знайти ту людину, з якою у вас збігатиметься потреба у розвитку, щоб кожен був зацікавлений зробити свій внесок і отримати користь.  

Просити допомоги і поради у більш досвідченої людини — це нормальний і ефективний підхід до побудови власного життя і кар’єри. 


Чим може допомогти ментор?


Менторство дає можливість навчатися у практика, переймати кращий досвід і методології. Це індивідуальна робота, коли підопічний може запитувати, дізнаватися саме те, що його турбує, зрозуміти професійні та психологічні особливості сфери, в якій він розвивається чи яка йому цікава. Ментор — інсайдер. Він знає і пройшов той шлях, на який стає підопічний, і може підказати, де найбільші перешкоди, як до них підготуватися і пройти цей шлях найбільш ефективно. 


Що робить ментор?

  • дає поради з професійної діяльності; 
  • ділиться досвідом;
  • рекомендує освітні матеріали (книги, статті, записи виступів тощо);  
  • допомагає розробити план з досягнення професійних цілей;
  • мотивує і надихає.


Ментор —  не вчитель. Відносини «вчитель-учень» передбачають наявність правильних відповідей і чітке слідування за вчителем. Ментор натомість — це джерело досвіду і додаткового погляду на ситуацію, це радник, а не джерело рішень. Не варто перекладати на ментора відповідальність за своє життя та дії. Це лише додатковий інструмент, але не панацея. 

Ментор не тренер. Не варто чекати, що ментор вимагатиме від вас результату і примушуватиме щось робити, якщо ви самі не мотивовані і не готові діяти. Ментор може бути певним зовнішнім контролером. На різних етапах нам потрібен хтось, перед ким ми будемо відповідальні, підзвітні, щоб виконувати намічене, тому що пообіцяли це комусь, крім самого себе. Ментор може стати такою людиною, але діяти все одно доведеться вам. 

Ментор — не психолог. Трапляються ситуації, коли ви не можете розповісти про свої емоції та переживання нікому, крім ментора. Наприклад, ваша команда чекає від вас енергії та підтримки, а вам нема до кого звернутися по допомогу. Тоді ментор, який був на вашому місці й розуміє ваші проблеми, — та сама людина для вас. Але якщо ви регулярно приходите жалітися і «зливати» власний негатив, довго це ніхто терпіти не буде, негативу нікому не бракує і у власному житті. Для цього є професіонали, які заробляють на такій допомозі. Якщо відчуваєте, що вам необхідна «гігієна мозку», — зверніться до психолога. 

Ментор — не квиток у щасливе життя чи ресурс для працевлаштування.  Це правда, що менторські відносини часто переходять на такий рівень, коли ментор щиро зацікавлений у допомозі — ділиться власними контактами, рекомендує вас на цікаві посади чи виступає поручителем перед потрібною вам людиною чи організацією. Але це відбувається, якщо стосунки склалися, і ви впродовж тривалого часу демонстрували свою мотивацію, результати, готовність і прагнення розвитку. Не варто йти до ментора з корисливою метою досягти чогось конкретного. Скоріше за все, є більш ефективний шлях до вашої мети, використайте його.  


Перед тим, як шукати ментора 


Визначте свою мету та питання. Ментор не вирішить замість вас, що вам потрібно і куди рухатися. На жаль, часто ми хочемо перекласти на ментора відповідальність за свої рішення і вибір. Але жодна психічно здорова людина не братиме на себе таку відповідальність. А та, яка вестиме вас до своїх цілей, а не до ваших, у довготривалій перспективі скоріше нашкодить, ніж допоможе. Якщо вам потрібна допомога у виборі професії, напряму розвитку чи кар’єрної траєкторії — для цього існують професійні кар’єрні консультанти, які здатні за допомогою правильних запитань привести вас до рішення (і при цьому не вирішити замість вас). Тому перший крок до менторства — це відповідь на питання «Навіщо мені ментор?» і визначення власної мети. 

Будьте готові проявляти активність та ініціативу. Ментор перебуває у пасивній ролі — відповідає на ваш запит. Тож, запит потрібен. Саме ви регулюєте спілкування з ментором, просите про зустріч, запитуєте, просите поради. Якщо ви не готові звертатися по допомогу і активно проявляти інтерес, ви не зможете отримати користь від ментора. Слова «соромно» і «незручно відривати людину від справ» варто забути. Повірте, ментор сам вам про це скаже і відрегулює графік спілкування, якщо буде потрібно, але ваша ініціатива та мотивація — це саме те, що в принципі спонукає людину вам допомогти. 

Приготуйтеся діяти та реалізовувати намічене. Ментор за вас не зробить. Якщо ви наважились використовувати час і досвід іншої людини, ви несете відповідальність за реалізацію наміченого. Мотивація ментора — ваш успіх і досягнення. Якщо ви не готові діяти згідно з порадами ментора або відчуваєте, що погляди ментора суперечать вашим переконанням і діяти так ви точно не будете, — краще одразу відмовитися від співпраці.

Найкращою нагородою для ментора буде ваш успіх!

Шукаєте роботу?

Знайдіть вакансію до душі — у нас є з чого обрати 😉

Вакансії

Читайте також

Допоможи собі й іншим: як стати коучем і що для цього потрібно

Ментор, коуч, наставник? Хто найкраще сприятиме вашому розвитку

Особистий досвід: три історії про роботу з менторами

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.