Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як піклуватися про ментальний добробут команди? Досвід MobiDev

08.12.22 Happy HR PR 5 хв читання

Під час повномасштабної війни роботодавцям як ніколи варто приділяти увагу морально-психологічному стану команди, адже він напряму впливає на її працездатність. Як турбуватися про ментальний добробут своїх працівників і допомагати їм впоратися з викликами сьогодення? Своїм досвідом ділиться ІТ-компанія MobiDev.


Тривога, страх невизначеності, пригніченість, «емоційні гойдалки», апатія — так наша психіка реагує на війну, непередбачувані обстріли й неможливість задовольнити базову потребу в безпеці. З цими реакціями сьогодні стикаються майже всі, і наші колеги — не виняток. Наприклад, після новин про трагедію в Київській області учасники однієї з команд розповіли, як не могли працювати й проплакали пів години під час робочої онлайн-зустрічі.  

Коли наші спеціалісти не можуть підтримувати високий рівень перформансу після новин про загибель людей, масованих ракетних атак і страшних кадрів з полону, треба реагувати миттєво. Для нас як компанії це стало новим, невідомим досі викликом, який охоплює і підтримку ментального здоров’я, і особисті страждання кожного, і колективну травму.

Аби впоратися з цим викликом, ми в MobiDev перевірили багато способів підвищення психологічного добробуту, зібрали найкращі практики та запустили спеціальну програму підтримки ментального здоров’я. Але про все по черзі. 


Наше розуміння нових викликів


З початком повномасштабної війни рівень тривожності суттєво виріс, працівники розповідали, що відчувають апатію, страх за себе та свої сім’ї. Цей набір деструктивних, але зрозумілих емоцій доповнювало почуття провини через евакуацію до безпечніших місць і наратив «я роблю недостатньо». Далі почалися труднощі з адаптацією в нових містах і країнах. А зараз ми ризикуємо залишитись без тепла та світла, і це теж впливає на емоційний стан.

Тому піклування про ментальний добробут команди — це наразі один із напрямів, куди інвестує компанія. Нам важливо знати, чи почуваються люди спокійно й гармонійно, чи бачать сенс у своїй роботі, чи відчувають себе частиною команди. Це корисно не лише для них самих: коли працівники в ресурсному стані, вони можуть ділитися з командою своїми ідеями й досвідом, допомагати компанії у досягненні спільних цілей. Зі свого боку ми зробили все, що від нас залежить, аби зменшити вплив війни на наших людей: відразу організували евакуацію мобідевовців та їхніх родин, запровадили психологічну підтримку працівників. 


Як ми підтримуємо ментальне здоров’я команди


Внутрішні комунікації

Відкрита й регулярна комунікація з боку топменеджменту — постійні листи й апдейти про поточний стан бізнесу, про те, що робить компанія для подолання кризи та які плани має на різні випадки — стала неабиякою підтримкою в боротьбі зі страхом невизначеності.

У перший день війни ми створили окремий канал для швидкого реагування та зв’язку з командою, де працівники дізнавались про поточний стан речей від перших осіб компанії. Крім того, топменеджери проводять традиційні відкриті онлайн-зустрічі з командою, під час яких відповідають на будь-які питання.


Підтримка психолога

У MobiDev завжди був комплексний пакет бенефітів для команди, але раніше він не передбачав компенсацію сесій із психологом. Звісно, це було перше, що ми додали до корпоративних бонусів на початку березня 2022-го. За три дні запустили програму повноцінної психологічної підтримки: спеціальні гайди, лекції психологів, можливість запросити спеціаліста на спілкування з усією командою, а також індивідуальні сесії. 

Ми підрахували, що за три місяці приблизно двісті наших працівників звернулися по психологічну допомогу до спеціалістів. До речі, нам було важливо дати роботу саме українським психологам, і команда поділяла цю думку. 

Анастасія Хлопко,
HR-менеджерка в MobiDev:

«На 2022 рік ми загалом планували кілька проєктів для підтримки ментального здоров’я команди, оскільки період ковіду показав, як важливо приділяти увагу таким речам. 24-те лютого різко змінило все, зокрема й затверджені плани. Ми повністю сфокусувалися на безпеці людей — фізичній та психологічній. У перший тиждень війни розробили та видали команді гайди з ментального добробуту. А з 10-го березня, коли більшість працівників уже була в більш-менш безпечних місцях, ми почали проводити експертні лекції про психологічного здоров’я». 

Ті, хто не планував займатися з психологом особисто чи в групі, приходили на лекції про ментальне здоров’я, які ми проводили що два тижні. Там  говорили про роботу з людьми у стресі, про способи підтримки, про емоції, спілкувалися з військовим психологом і цивільними спеціалістами.


Зміна фокуса уваги

Ми розуміємо, що неможливо й неправильно постійно нагадувати колегам: «Агов, рятуй свою кукуху!». Тому даємо команді змогу перемикатись: заглиблюватись в інші теми й дізнаватись більше про те, що пов’язано з нашою країною та суспільством. Наприклад, ми проводили зустрічі про розстріляне відродження, розпізнавання фейків, ядерну небезпеку, фінансову грамотність. Також ми приділяємо увагу питанням буденного життя: разом дізнаємось про правильне харчування та користь спорту, займаємось бігом і конвертуємо кілометри в долари донатів. Ми відстежуємо інтереси й побажання команди та підбираємо професійних спікерів, компетентні джерела й перевірену інформацію.


Внутрішня культура волонтерства 

З першого дня війни у наших чатах замайоріли оголошення про збори на потреби військових. Були збори, які закривали менш ніж за 10 хвилин! Це дарувало неабияке піднесення, відчуття команди, надійного плеча та віру в те, що нам усе під силу. Ми бачили, наскільки люди залучені, тому швиденько почали збирати внутрішню статистику. Тепер щомісяця ділимось нею з працівниками через внутрішні канали комунікації. За час повномасштабного вторгнення наша команда зібрала понад 11 мільйонів гривень на потреби українських військових. А наша UI/UX Design Lead Катерина Загоровська разом із колегами розробила сервіс гуманітарної допомоги «Допомога поруч»

Наші працівники зазначають, що робота, волонтерство й бажання допомагати рятують від постійної тривоги та думскролінгу. А ще — дуже об’єднують і дають розуміння того, що ми разом робимо велику й важливу справу. Це, певно, і є наш спосіб проживання війни.


Mental Health Month у MobiDev


Ми розуміли, що втома від постійного стресу постійно накопичується. Якщо на початку повномасштабної війни стрес був змішаний з адреналіном і в якомусь сенсі навіть допомагав триматись, то пізніше виникла потреба в комплексному рішенні, яке могло бодай частково знизити рівень цього стресу. 

Тож ми систематизували всі наші активності у спеціальну програму та запропонували команді присвятити весь вересень питанням ментального здоров’я. Протягом Mental Health Month ми провели лекції з психологами, командну зустріч, де ділилися одне з одним способами подолання стресу, а також тестували новий для компанії формат благодійного івенту.

На лекції-практикумі «Емоції під час війни» ми разом із тренеркою та кризовою консультанткою Марією Яцухненко розбиралися, чи нормально сьогодні відчувати весь спектр емоцій: від відчаю до ейфорії. З’ясували, що ми не здатні вибирати, які емоції переживати, але можемо вибрати, як ставитися до цих емоцій, чи знаходити їм місце в нашому житті та як діяти далі. 

А під час лекції бізнес-тренерки з перемовин і сімейної психологині Наталі Байкалової обговорили важливу тему взаємодії з людьми в непродуктивних психічних станах. Дізналися, як розпізнати маркери стресу в людини, а головне — як спілкуватися та піклуватися про колег у час, який є для них непростим із психологічного погляду.

Також ми запропонували колегам поділитися ресурсами, які підтримують їх і допомагають розібратися в собі. Завдяки цьому в компанії з’явився перелік безлічі корисних ресурсів: подкаст Іванни Шкромиди «Я знаю, як це», книжка Дарки Озерної «Бути окей. Що важливо знати про психічне здоров’я» та багато інших статей, ресурсів і книжок. 

Також ми провели командну онлайн-зустріч у форматі 15х4: четверо фахівців MobiDev протягом години ділилися з учасниками зустрічі своїми рецептами психологічної самопідтримки. Ось якими, наприклад, були поради однієї зі спікерок.

Світлана Чередниченко, 
PR and Educational Events Specialist в MobiDev:

«Ділюся своїм топом звичок, які допомогли не втратити здоровий глузд і звільнитися від синдрому відкладеного життя.

  • Не читати забагато новин. Я не живу в інформаційному вакуумі, але й не поринаю в новини з головою. Бурхливий потік новин дуже сильно виснажує, а я не готова витрачати на це свій емоційний ресурс.
  • Дозволити собі страждати. Так, є люди, яким зараз набагато гірше. Але не варто знецінювати власні почуття та переживання. 
  • Дозволити собі насолоджуватися життям. Дотримуюся правила: “Спочатку надягни кисневу маску на себе, а потім — на того, хто поруч”. Якщо я постійно буду в депресивному стані, це не дасть мені бути активною та результативною і точно нікому не допоможе.
  • Знаходити нові можливості. Оговтавшись від початкового шоку, я зрозуміла, що нові умови потребують нових рішень. Тож зараз не час здаватися, навпаки — час реалізовувати давні плани та цілі. 
  • Підтримувати порядок. Хаос у голові призводить до хаосу навколо. Тож спробуйте навести лад у кімнаті чи бодай на робочому столі. Це дійсно заспокоює та допомагає впорядкувати думки.
  • Розвантажуватися. Зустрічі з друзями, приємне спілкування, час на хобі — це те, що надихає та повертає смак до життя».

Також ми на власному досвіді спробували лікування ментального стану гумором — організували для команди благодійний гумористичний вечір «Точка збору MobiDev» із коміками Антоном Тимошенком, Костею Трембовецьким, Ромою Міщеряковим та Василем Байдаком. 


Це була справжня лавина жартів: усі змогли розслабитися, відпочити й долучитися до створення атмосфери власними влучними й смішними коментарями. Ще одною метою «Точки збору MobiDev» був цілком серйозний збір донатів для бійців Миколаївського напрямку. Усі донати ми спрямували на закупівлю комплектів термобілизни для наших відважних захисників. Тож ми стали на крок ближче не лише до покращення свого психологічного стану, а й до спільної перемоги.

Наостанок ми залишили презентацію мобідевовцям програми ментального добробуту. Ми систематизували й проаналізували всі проведені активності, залишили найкращі та найпопулярніші практики й запровадили в компанії повноцінну програму для підтримки ментального здоров’я. Вона складається з кількох основних напрямів: психічне здоров’я, знання про ментальний добробут, спорт та культура турботи про себе. Програма передбачає можливість взяти сабатікал, охоплює освітні лекції про ментальне здоров’я, групові зустрічі з психологом для команд, рекомендації з самодопомоги тощо. Зараз програма вже працює, ми отримуємо перші відгуки й результати, а повноцінно аналізувати її ефективність будемо згодом.

Читайте також

Starlink і максимальна гнучкість: як ІТ-компанії працюють під час блекаутів

Як знайти роботу під час війни: 8 доказів, що місія можлива

Драйвери росту: як війна змінює сенси та цінності компаній

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: