Ось і залишився позаду складний 2020-й. Він приніс нам багато уроків. Один із них: що прогнози — річ непевна й невдячна. І все ж кар’єрна консультантка й експертка ринку праці Тетяна Пашкіна спробує спрогнозувати, яким буде для роботодавців, пошукачів та кар’єристів новий 2021 рік. Але спочатку підіб’є підсумки минулого.
Насправді, якщо не враховувати період весняного локдауну, коли просіло майже все, статистика фіксує не так вже й багато змін на ринку праці у 2020 році.
Так, за даними Державної служби зайнятості, найпровальнішими місяцями 2020 року як за кількістю безробітних, так і за безпрецедентним падінням кількості вакансій, були квітень-травень. Червнева «відлига», що покінчила із суворим карантином, досить швидко перевела динаміку вакансій і заробітних плат у стабільне зростання (див. графік).
І якщо не брати до уваги весняний «провал», то порівнюючи показники, наприклад, докризового лютого і листопада 2020 року, можна виявити багато схожого. Наприклад, кількість зареєстрованих вакансій у ці місяці склала по 68 тисяч. Виявилася близькою і загальна кількість безробітних — 373 тис. у лютому та 399 тис. у листопаді.
Майже не змінилася п’ятірка галузей-лідерів за кількістю вакансій: продаж, ІТ, маркетинг, адміністративний персонал, виробництво. Трохи зменшилася кількість пропозицій роботи для студентів, але бухгалтери і фінансисти, як і раніше, «на коні».
Тепер про наболіле — зарплату. Звичайно, профсфери, що «просіли» від противірусних обмежень, потягнули за собою суміжні галузі. Та й наші купівельні запити стали більш вдумливими та економними. Тому колишні заробітки доступні не всім. Втім, якщо подивитися на середню заробітну плату, все виглядає не так трагічно.
Тобто, якщо порівнювати, наприклад, середню зарплату «проблемного» жовтня 2020 року (12 174 грн) і більш-менш спокійного жовтня 2019 року (10 727 грн), ми будемо приємно здивовані.
Так, я не переплутала — минулого «жахливого» року середня зарплата виявилася вищою, ніж докризового 2019-му. Принаймні, восени вона в багатьох зросла.
Звичайно, є фахівці, які будуть раді бодай позаторішнім доходам — наприклад, працівники сфери туризму й шоу-бізнесу, салонів краси й кінотеатрів, готелів і ресторанів. Проте в загальному підсумку ситуація виглядає оптимістично.
І останній фактор — міграція. Практично неможливо порахувати кількість трудових мігрантів, які навесні минулого року були змушені повернутися додому, але це сотні тисяч людей. Повернулися послухати порожні обіцянки чиновників і влітку, щойно відкрилися кордони, поспішили назад до своїх європейських роботодавців.
Польський кордон влітку щодоби перетинало близько 2,5–3,5 тис. осіб.
І ще одна цифра, яка підтверджує, що міграція зменшилася несуттєво — кількість грошей, які заробітчани передали додому. Торік, за даними на жовтень, це було $9,55 млрд, або всього на 2,25% менше, ніж за аналогічний період 2019 року.
Отже, підіб’ємо підсумок. Рік, що минув, був, м’яко кажучи, непростим. Коронавірус змусив багато галузей забути про прибутки або вони зменшилися в рази. Постраждали дрібний і середній бізнес, позбулися роботи й почали витрачати заощадження жителі маленьких населених пунктів.
Проте, на відміну від криз попередніх років, нинішня халепа не була економічною кризою. Біологічною, медичною — якою завгодно, але не фінансовою. Проблеми почалися, коли довелося закривати офіси й магазини та мінімізувати діяльність. Саме тоді деякі роботодавці, піддавшись паніці, пішли на безпрецедентні, іноді невиправдано радикальні заходи зі скорочення персоналу та інші непопулярні кроки. І перші ж послаблення призвели до нарощування обсягів ринку внаслідок відкладеного попиту.
Та не слід піддаватися нестримному оптимізму і думати, що як тільки «все дозволять», все повернеться на круги своя. Поки, на жаль, говорити про повне відновлення ринку рано. Але й не відзначати позитивні тренди у вигляді збільшення кількості вакансій і зростання середньої зарплати все ж не варто.
Ринок праці 2021: стійкі сфери та важливі компетенції
Такий підсумок року минулого. А чого чекати від майбутнього?
На жаль, все тієї ж непередбачуваності. І сміливе слово «прогноз», яке я винесла в заголовок цієї статті, я б замінила більш обережним — «гіпотеза». І ось чому.
На жаль, коронавірус поводиться досить непередбачувано. І, що не менш прикро, має досить сильний вплив на економіку й ринок праці. Будь-яке посилення епідемії — зростання кількості хворих, смертей чи інших критичних показників — призводить до локдауну, тобто закриття кордонів, магазинів, ТРЦ, підприємств сфери гостинності та послуг, спортзалів і басейнів. Це автоматично впливає на ринок праці, збільшуючи кількість безробітних і зменшуючи зарплати тих, хто залишається з роботою.
Тому нам і далі доведеться будувати свої плани з урахуванням такого непередбачуваного коефіцієнта, як активність вірусу.
Кому криза пішла на користь
Навіть за найсприятливішого розкладу з епідситуацією, вірус все одно матиме вплив. Так, у 2021 році занадто рано очікувати колишнього розквіту туристичної сфери та перевезень. Скромнішими будуть бюджети закладів сфери гостинності — готелів, кафе, барів, ресторанів. Спортзали, басейни та інші «зожні» місця теж недорахуються доковідного числа відвідувачів. Так само як і кінотеатри, театри, концертні зали.
А ось деяким сферам криза пішла на користь. І мова не тільки про медицину і фармацію, логістику і діджитал-професії. Багато виробництв, аграрії та IT-компанії, як і раніше, активно підбирають персонал як на чинні бізнес-процеси, так і на нові проєкти.
І навряд чи динамічне зростання IT-вакансій в наступному році зможе зупинити щось, крім чергової ковід-кризи (див. графік).
Але що робити неайтішникам, аби не поповнити армію безробітних? Один із варіантів — перекваліфікація. Наприклад, у минулому році «вижила» сфера продажу. І навіть «відкусила» деяку частину «торгових» вакансій. Перемістившись в інтернет, продаж різних продуктів і послуг не втратив у кількості, хоча дещо втратив у якості — сплющення споживчих ринків зменшило зарплати менеджерів із продажу в деяких сферах.
Друга категорія «непотоплюваних» професій — це діджитал. Діджитал-маркетологи, SMM, SEO та інші страшні абревіатури тепер синоніми більш-менш стабільного майбутнього.
Як не залишитися без роботи
Але стабільність забезпечують не тільки професії, а й компетенції успішних кандидатів, серед яких найважливішими є гнучкість і вміння швидко та якісно переучуватися.
Надії деяких кандидатів, що один диплом буде годувати їх усе життя, тануть як дим. Якщо ви не вчитель, лікар, юрист або фармацевт, вам доведеться постійно «прокачувати скіли», щоб не відстати від загального «поїзда» кандидатів і мати можливість отримувати пропозиції від роботодавців.
Ще одна важлива навичка, яку треба прокачати всім, хто хоче залишитися з роботою — вміння працювати віддалено без прокрастинації і профвигорання. Адже вже впевнено можна говорити: дистанційна робота — це той тренд, що залишиться з нами надовго.
Усвідомивши можливість економії, деякі компанії вже оголосили про закриття офісу «відтепер і назавжди». Частина не наважилися на такі кардинальні зміни й мінімізували офіс до формату коворкінгу проєктних команд.
Зарплатний прогноз
Ну і про зарплату. Цей рік буде післякризовий, тому від нього складно очікувати приємних зарплатних сюрпризів. Найімовірніше, більшість роботодавців будуть планувати свою стратегію на 2021-й як вихід із кризи, тому «зарплатний карт-бланш» мають шанс отримають антикризові менеджери всіх рівнів і професіонали, які зможуть довести свою корисність або навіть незамінність.
Тобто, щоб отримати надбавку в цьому році, працівнику треба бути або ключовим фахівцем, тобто мати критично важливу для роботодавця професію, або бути активним і продуктивним настільки, щоб утримувати такого «бійця» роботодавцю було економічно вигідно.
Деякі компанії вже переглянули систему мотивації своїх співробітників, збільшивши змінну частину і зменшивши фіксований оклад. Оптимізували також соцпакети та «мотиваційні плюшки», залишивши там лише перевірені, ефективні й недорогі.
Загалом цей рік має бути наполегливим биком, який витягне наші бізнеси з тієї ями, в яку їм не пощастило провалитися минулого року.
А ось 2022 рік мені здається більш ймовірним для глобальних позитивних зарплатних змін (звісно, при значному поліпшенні загальної ситуації). Втім, це гіпотеза, що вимагає підтвердження доконаним фактом.
Вирішили почати новий рік з пошуків роботи?
Тоді мерщій перегляньте пропозиції від найкращих роботодавців →
ВакансіїЧитайте також
Код 2020: як змінилася IT-сфера цього року та що чекає на неї у наступному
7 подарунків для тих, хто піклується про свій кар’єрний розвиток
Як підбити підсумки цього крейзі року й не дорікати собі ні за що
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Мінцифри запускає цифровий рекрутинг через «Дію»
Українців запрошують пройти Національний тест з медіаграмотності
Pink Office Day: роботодавців закликають долучитися до «рожевого» руху
Схожі статті, які можуть сподобатись
Робота в інтернеті: 50 найкращих способів заробітку онлайн
15 кар’єрних консультанток, на яких варто підписатися у соцмережах
Професія в об’єктиві: чим займається фотограф та як ним стати