Кар’єра вже давно не зводиться до 8-годинного робочого дня в офісі й вертикального зростання. В рамках онлайн-курсу «Антикризова кар’єрна допомога 2.0» Марина Галак — кар’єрна консультантка, рекрутерка й керівниця агентства PRO.people — розповіла про плюси й мінуси різних форматів роботи та якою може бути сучасна кар’єра. А ми коротко законспектували її вебінар.
Як я хочу працювати = як я хочу жити
Робота в житті людини займає в середньому від 20 до 60% її часу, а іноді здається, що мало не всі 90%. Професія — невід’ємна частина нашої індивідуальності. Тому так важливо, щоб робота відповідала нашим цінностям, переконанням і бажанням.
Для цього дуже важливо насамперед відповісти на питання: «Як я хочу жити?». І вже з урахуванням цієї відповіді формувати стратегію розвитку своєї кар’єри й обирати тип зайнятості.
Безумовно, з часом вектор вашої кар’єри може змінюватися —залежно від того, які ваші пріоритети в даний момент. Якщо так відбувається раз на кілька років, це ок. Але якщо вони кардинально змінюються кілька разів на рік або щороку — ймовірно, у людини є прогалина в розумінні своїх життєвих, а отже, й кар’єрних пріоритетів. Або розставляючи їх, людина була не зовсім чесною з собою.
Найпоширеніші типи кар’єри
- Корпоративна: орієнтація на стабільність, дохід, роботу в великих компаніях, вертикальне зростання (прагнення до керівних позицій).
- Професійна: орієнтація на професійний розвиток, зміст роботи, горизонтальне зростання.
- Статична: орієнтація на стабільність, комфорт, умови праці. Цей тип стає популярнішим під час кризи або як варіант вичікувальної позиції.
- Творча: орієнтація на створення нового, пошук і захоплення своєю справою, генерацію ідей. Така кар’єра часто переходить у підприємницьку.
- Підприємницька: орієнтація на реалізацію ідей, зростання статусу й добробуту, прагнення до незалежності від зовнішніх чинників (хоча в дійсності вона передбачає з ними ще більше зв’язків).
- Паралельна: орієнтація на диференціацію професії та доходів. Наприклад, одна з клієнток Марини Галак працює вдень як бізнес-аналітикиня в IT-компанії, а ввечері займається своїм хобі — викладає фітнес у власній студії. Дуже часто паралельну кар’єру використовують на стику професій або ж на стику професія-хобі — для плавних кар’єрних переходів.
- Мікс: поєднання декількох типів кар’єри.
Задумайтесь, який тип кар’єри або мікс яких типів оптимальний для вас на сьогодні?
Плюси й мінуси різних форматів зайнятості
Повний робочий день (офіс)
Основа роботи в офісі — стабільність. Якщо це ваша перша робота або ви фахівець, ще не до кінця впевнений у своїх hard skills, найкраще спочатку працювати повний робочий день в офісі з наставником.
Плюси:
➕ стабільний дохід (ви завжди знаєте, коли отримаєте свою зарплату);
➕ робоче місце й соціальні гарантії;
➕ офіційне оформлення співпраці;
➕ наявність поруч ментора, керівника, команди;
➕ більш чітка постановка завдань і зворотний зв’язок;
➕ вища швидкість розвитку, обмін досвідом та енергією;
➕ наявність «плюшок», нематеріальної мотивації;
➕ можливості кар’єрного зростання та визнання колег;
➕ роботу за наймом (на відміну від власного бізнесу) можна швидко змінити;
➕ основні ризики й відповідальність лежать на власникові чи керівникові.
Мінуси:
➖ фіксований графік роботи;
➖ ви не завжди можете вплинути на процеси, які вас не влаштовують, через що часом виникає відчуття «биття головою об стіну»;
➖ обмеження доходу (ви не можете сьогодні заробляти 50 тисяч, а через 2 місяці — 100, бо в компанії є бюджет і структура);
➖ підвищений стрес (але не завжди — залежить від різних чинників, зокрема від етапу розвитку й типу компанії).
Дистанційна робота (remote)
Це робота на конкретного роботодавця, але без обов’язкової присутності в офісі. У таких компаніях усі внутрішні сервіси та інструменти заточені під можливість працювати поза офісом з будь-якої точки світу, а співробітникам часто надається необхідне обладнання (особливо з приходом пандемії).
До карантину було складно переконати українських роботодавців, що співробітники можуть ефективно працювати віддалено і за ними не потрібно стежити. Але ситуація змінилася. Зараз дистанційка для роботодавця — відмінний варіант економії на оренді офісу й комуналці, «плюшках», канцелярії.
Плюси:
➕ зберігаються всі плюси й соціальні гарантії працевлаштування в штат (відпустка, лікарняний, відрахування податків, запис у трудову, стаж тощо);
➕ не потрібно витрачати час на дорогу в офіс;
➕ можна працювати з будь-якої точки світу, де є впевнений доступ до Wi-Fi;
➕ можна співпрацювати з будь-якою компанією з будь-якої точки світу;
➕ можна заробляти у валюті з прив’язкою до рівня доходів іноземних компаній.
Мінуси:
➖ складно налаштуватися на робочий лад, перебуваючи вдома у капцях або на березі океану;
➖ оплата інтернету й додаткових витрат;
➖ додатковий контроль з боку роботодавця через спеціальне програмне забезпечення (часто, але не завжди).
Ремоут-позиції підходять тільки тим, у кого все гаразд із самоорганізацією. Але якщо з цим проблеми, можна дуже швидко вигоріти. Як показала практика останнього року, не всім вдається реально оцінити свої сили, навички тайм-менеджменту й самомотивацію. У результаті справи накопичуються, дедлайни «горять», а люди вигорають, хоча в офісі могло бути все добре.
Фриланс
Ключова особливість — ви не укладаєте договір з одним конкретним роботодавцем. Фрилансери збирають портфель замовників і виконують для них різного роду роботи й послуги. Оплата проводиться за домовленістю: за витрачений на замовлення час або фіксована вартість за результатом виконання завдання.
Плюси:
➕ ви не прив’язані до одного роботодавця;
➕ у разі негативного сценарію не втрачається все джерело заробітку, а просто йде один з декількох замовників;
➕ усі плюси віддаленої роботи сюди теж входять.
Мінуси:
➖ замовлення здебільшого короткострокові й часто поодинокі;
➖ необхідність постійно шукати нових замовників, розвивати особистий бренд, займатися маркетингом;
➖ комунікація з замовниками з’їдає багато часу, а тому знижується рівень доходу;
➖ нестабільний заробіток (не виключені ситуації «то порожньо, то густо»), але високодиференційований портфель замовників перекриває цей ризик;
➖ фриланс доречний для обмеженого кола професій (в основному цей формат зайнятості підходить для творчих професій);
➖ немає лікарняних, оплати відпустки й інших корпоративних «плюшок».
20-30% людей повертаються з фрилансу на full-time або part-time назад до роботодавців. Щоб такого не сталося, на початку можна займатися фрилансом у якості додаткової перестраховки перед фінальним прийняттям рішення про перехід у цей формат зайнятості.
Самозайнятість / СПД
Це робота без роботодавців і замовників. Можна сказати, самозайнята людина сама собі керівник: сама придумує ідею, як заробляти, і сама ж її реалізує, без залучення інших працівників і виконавців. Є тільки споживачі товарів / послуг.
Плюси:
➕ безмежні можливості для реалізації свого внутрішнього потенціалу і творчих здібностей;
➕ ніхто не говорить, як працювати, що робити і як жити;
➕ ви самі приймаєте рішення, нормуєте навантаження й кількість часу роботи;
➕ можливість зареєструвати СПД, платити податки й мати всі соціальні гарантії.
Мінуси:
➖ що посієш, те й пожнеш (іншими словами — скільки напрацював, стільки й отримав);
➖ лікарняний, відпустка або інші форми недієздатності ніхто не компенсує.
Дуже часто самозайнятість зустрічається у б’юті-сфері (майстер манікюру, стиліст, візажист, майстер із догляду за волоссям), виготовленні товарів на продаж (миловаріння, пошиття речей, виготовлення аксесуарів) та наданні послуг в інтелектуальній сфері (коучинг, консультування).
Стажування
Цей тип зайнятості підходить тим, у кого немає досвіду роботи, або тим, хто здійснює кар’єрний перехід.
Плюси:
➕ можливість працювати без релевантного досвіду;
➕ формування професійного кола знайомств і контактів, новий досвід;
➕ є шанс влаштуватися на роботу в компанію, де проходиш стажування (якщо компанія заздалегідь пропонує такий варіант).
Мінуси:
➖ здебільшого оплата праці мінімальна або відсутня;
➖ завдання не завжди цікаві й профільні, багато рутини;
➖ для стажувань не завжди є час.
Типи кар’єри і зайнятості можна міксувати, але важливо це робити грамотно — наприклад, зрозуміти, чи достатньо у вас енергетичного й часового ресурсу, перш ніж почати паралельну кар’єру. Інакше ви ризикуєте вигоріти, так і не відчувши всі переваги цього типу зайнятості.
Що у підсумку
Чи існує ідеальний тип кар’єри і зайнятості? Ні, ідеального варіанту не буває: для кожного він свій, і ви обираєте його, виходячи зі своїх пріоритетів і цінностей у даний момент. Не потрібно соромитися, якщо зараз гроші для вас на першому місці: пройде час, і пріоритети (а з ними ваша стратегія та тип кар’єри) можуть змінитися.
Щоб відчувати себе на роботі на своєму місці, насамперед розберіться, як ви хочете жити, і виберіть ті професії, види зайнятості й типи кар’єри, які відповідають вашим інтересам, цінностям і ринку. Створіть індивідуальний план розвитку і рухайтеся згідно з ним, адже взяти кар’єру в свої руки можна на будь-якому його етапі.
Подивитися весь вебінар Марини Галак про сучасні формати роботи та їхні особливості можна на нашому YouTube-каналі. Там же безкоштовно доступний і весь курс «Антикризова кар’єрна допомога 2.0».
Читайте також
Чим фриланс відрізняється від проєктної зайнятості? Словник форматів роботи
«З 10 до 19? Ні, не чули». Історії про альтернативний графік роботи
Як пандемія змінила ринок: найбільш затребувані та високооплачувані професії
Шукаєте роботу?
У нас багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній.
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.