Сучасний світ кожен день дивує нас чимось новим, зокрема й у професійному житті. Зміни торкнулися навіть того, ЯК ми працюємо: усе більше компаній впроваджують гнучкий графік роботи, підключають фрилансерів, відкривають проєктні вакансії або дозволяють працювати віддалено.
Разом із засновницею та СЕО Happy Monday Анною Мазур розбираємось, що означають усі ці формати для вас як для співробітника і в чому між ними різниця.
Повна зайнятість
Це звичайний робочий день, що триває 8 годин на день, 40 годин на тиждень. Повна зайнятість передбачає тривалі робочі стосунки між працівником і компанією, зазвичай необмежені у часі — коли ви займаєте певну позицію у структурі компанії і маєте конкретні обов’язки.
Віддалена робота
Віддалена робота відрізняється від повної зайнятості лише тим, що ви не працюєте в офісі. Це такий же формат співпраці з компанією (повний робочий день, чітко визначені обов’язки і функціонал), тільки ви працюєте з іншого міста, країни чи просто з дому. Для роботодавця, який обирає такий формат, важливий результат, а не процесс роботи.
Найчастіше віддалено працюють фахівці, які можуть виконувати усю роботу онлайн — наприклад, дизайнери, копірайтери, журналісти або перекладачі. Віддалена робота підходить тим, хто не готовий переїжджати зі свого міста, але не хоче обмежувати ним свої професійні можливості. Сьогодні багато фахівців з невеликих міст працюють віддалено на київські компанії і у такий спосіб отримують більше можливостей навчатись і розвиватись, ніж пропонує їхнє місто. Також це зручний формат для батьків у декреті або людей, які надають перевагу мінімальному спілкування з колегами.
Фриланс
Фриланс — це виконання певного виду роботи, яке оплачується разово. Такий формат найчастіше орієнтований на закриття конкретних задач і не передбачає тривалої співпраці.
Найчастіше у форматі фрилансу працюють креативні спеціалісти (фотографія, дизайн, ілюстрації, оформлення презентацій, копірайтинг), фахівці з ділових (письмовий переклад, пошук інформації, робота з документами й таблицями) та юридичних послуг. Шукати такі вакансії зручно на фриланс-платформах типу Upwork або Outsourcely, а в Україні — на Kabanchik.
Таку зайнятість обирають фахівці, які хочуть самі планувати свій час, графік, навантаження і відповідати за результати виключно своєї роботи, а не залежати від інших. Як фрилансер ви можете працювати звідки завгодно з десятками клієнтів з усього світу. Відповідно, фриланс найчастіше означає віддалену роботу. Тоді як віддалена робота не завжди означає фриланс.
Проєктна зайнятість
Ключова особливість проєктної роботи — її обмеженість у часі. Працювати проєктно можна як в офісі компанії, так і віддалено, головне — ви виконуєте глобальне завдання, яке має конкретний дедлайн і конкретний бажаний результат. Якщо у компанії є проєкт, для якого не вистачає внутрішніх ресурсів, найняти команду або окремого спеціаліста під проєкт — вдале рішення. Наприклад, компанія готує конференцію і шукає івент-менеджера для її організації, терміном на 10 місяців.
Це також розповсюджений формат роботи у міжнародних організаціях. Наприклад, якщо організація отримує грант на проєкт з модернізації музеїв на 3 роки, то для реалізації цілей та задач проєкту підберуть спеціальну команду з 3-річними контрактами.
Аутсорс
Аутсорс — це формат роботи, найбільше розповсюджений в ІТ-сфері, який найчастіше за все передбачає, що ви працюєте в одній компанії, але задачі виконуєте для іншої. Компанія-замовник шукає команду, яка зробить для неї певний обсяг робіт. Вона може звернутися і до фрилансерів, але тут є ризик наштовхнутися на неякісного виконавця без жодних гарантій. Набагато надійніше — звернутися до іншої компанії, яка надасть команду потрібної кваліфікації, візьме на себе відповідальність за організацію роботи та гарантує реалізацію проєкта.
Гнучкий графік
Гнучкий графік передбачає повну зайнятість — 8 годин на день, 40 годин на тиждень, — але ці години не закріплені у часі, тобто ви можете відпрацювати будь-які 8 годин протягом дня. Якщо ви працюєте в офісі, то робочі години можуть фіксуватися спеціальним годинником, який вмикається / вимикається, коли ви приходите на роботу, виходите на обід чи йдете з офісу. У сумі за день ви маєте пропрацювати 8 годин, а буде це з 6-ї ранку до обіду чи підходи по 2 години, розтягнуті на весь день, — не важливо. Ще один варіант — фіксувати час, витрачений на роботу, у спеціальних застосунках.
Неповна зайнятість
Неповний робочий день — це формат, який передбачає зайнятість менше 8 годин на день. Наприклад, якщо у компанії немає 100% навантаження для фахівця і задачі можна виконати за 4 години, то організація може найняти людину на неповний робочий день / тиждень і оплачувати 50% ставки за повну зайнятість.
Більше про формати роботи та типи кар’єри Анна розповідає у своїй книжці — про те, як розібратися в собі, яку кар’єру можна збудувати, як рухати її вперед та почуватися щасливішими в роботі.
Читайте також
Україна увійшла до п’ятірки країн, де найшвидше ростуть доходи фрілансерів.
Как избежать недоразумений при удаленной работе?
Як почувати себе частиною команди, якщо ви працюєте віддалено?
Дякуємо!
Тепер редактори знають.