Пошук роботи здається горою, на яку важко почати сходження? Невизначеність у такій ситуації — цілком нормальний стан. Як зробити дорогу в невідоме легшою, радить Єлизавета Балюра, керівниця проєктного відділу рекрутингу ЮНІСЕФ в Україні, яка переконана, що найкраща стратегія — це проактивний пошук.
Основа успішного рекрутингу — це якісна підготовка. Тому почнімо з короткого чекліста: як зрозуміти, що в подорож для пошуку роботи ви взяли все необхідне. Що важливо підготувати перед початком активного пошуку?
- Визначити свої професійні інтереси, пріоритети та цілі, що стануть критеріями вибору роботи мрії. Наприклад, можна визначити плюс-мінус п’ять найголовніших критеріїв, за якими ви будете обирати для себе роботу. Або визначити карʼєрні табу — умови, завдання, атмосферу, фінанси й інші аспекти, які для вас точно «ні». Або чесно запитати себе, що ваша діяльність має змінювати для інших людей. Якщо цей пункт складно подужати самостійно, раджу консультацію з професійним карʼєрним коучем.
- Резюме.
- Портфоліо — приклади робіт відповідно до вимог бажаної позиції.
- Супровідний лист.
- Рекомендації — рекомендаційні листи або контакти тих, хто готовий вас рекомендувати.
- Особиста мотивація долучитися до конкретного проєкту та/чи організації.
План мінімум — підготувати пункти 1, 2 і 6, без них складно уявити традиційний рекрутинг. Але уявімо, що у вас є все — резюме, супровідний лист, портфоліо — і ви точно знаєте, що саме шукаєте. Де і як шукати роботу?
Стратегія, коли ви час від часу відгукуєтесь на вакансії та чекаєте, — не працює, якщо ви прагнете мати більше варіантів і скоротити шлях до офера. Далі я запропоную стратегію, що завжди працює.
Потрібна допомога з резюме?
Ми створили вичерпний онлайн-гайд, як скласти професійне резюме, що наблизить вас до роботи мрії
До гайда
Крок 1. Проактивно розказати світу про себе. Кому?
- Близькому оточенню
Навіть якщо ви спеціаліст чи спеціалістка, що лише починає свою кар’єрну історію, проаналізуйте свої сильні сторони, студентський чи волонтерський досвід і сміливо пишіть про свій намір знайти роботу в соціальних мережах. Розкажіть про нього друзям і знайомим, будьте гучним голосом свого бажання або потреби, і світ підтримає вас порадами, можливостями та пропозиціями.
Якщо ви вже знаєте, яка сфера — ваша, і маєте певний досвід роботи, прекрасно! Коротко опишіть свої попередні перемоги й досягнення, усвідомте, до чого ви готові на новому місці, а що для вас — точно «ні», та поширте цю інформацію в соцмережах і згадуйте її на зустрічах з ексколегами, новими знайомими тощо.
- Учасникам релевантних спільнот
Це можуть бути тематичні мітапи, онлайн-зустрічі, Telegram- чи Facebook-групи, де ви можете поширити своє резюме, розказати про себе та познайомитися з потенційними працедавцями. Інший хороший інструмент поширити знання про себе в професійній спільноті — волонтерити в організаціях чи проєктах, що мають точки дотику з цікавою вам компанією чи конкретною людиною, бо рекомендації — велика сила. Не забуваємо і про LinkedIn!
Читайте також: 30+ професійних спільнот, до яких варто долучитися
- Особисто тим, з ким хочете працювати.
Знайдіть у соціальних мережах, на живих зустрічах або через знайомих контакти 5 компаній, де мрієте працювати, чи/та 5 особистостей (лідерів думок, топменеджерів або засновників компаній тощо), з якими хочете працювати, та напишіть їм особисто. Коротке повідомлення з вашим резюме, мотивацією та пропозицією, чим ви можете бути корисними, іноді в рази скорочує шлях до бажаної роботи.
Звісно, важливо розуміти, кому так можна писати, а кому — ні, в якій формі, на якому етапі тощо, однак із розумом можна пробувати. Я знаю успішні кейси й сама була таким кейсом. Але перевірте, чи не дієте ви навʼязливо або за межами субординації компанії.
Якщо дуже хочеться, але не вдається потрапити на конкретну позицію (або в компанію), можна спробувати запропонувати роботодавцю умови, від яких він не зможе відмовитись. Наприклад, конкретне й вимірюване підсилення проєкту в рамках визначеного терміну: у разі виконання або перевиконання KPI організація забирає вас на оплачуваний випробний період (такий формат підійде для кандидатів, що можуть гарантувати власну результативність).
Ваше завдання в межах першого кроку — зайняти проактивну позицію в процесі пошуку роботи. Діяти. Говорити. Не соромитись. Запускати свої потреби у світ. Тому говоріть про пошук роботи в соціальних мережах, в офлайн-комунікаціях, у тематичних спільнотах. Тестуйте волонтерство, стажування, особисті контакти з ключовими особами організації чи пропозиції, від яких неможливо відмовитись. Можливо, ви придумаєте свої унікальні підходи. Рекрутинг — це цікаво, якщо підійти до процесу як до акту творення власної історії.
Крок 2. Підписатися на тематичні ресурси пошуку роботи
Раджу робити це паралельно з попереднім пунктом. Гадаю, всі знають головні всеукраїнські ресурси пошуку роботи, але більшість забуває про:
- тематичні канали в Telegram, Facebook та Instagram за напрямами (наприклад, вакансії тільки для SMM, дизайнерів тощо);
- ресурси, де вакансії публікуються за географічними ознаками;
- фриланс-біржі;
- спільноти, особливо платформи для навчання або підвищення кваліфікації спеціалістів.
Моніторинг вакансій займає багато часу, але ви можете підписатися на розсилку поштою або стати підписником ботів у Telegram та отримувати свіжі пропозиції без зайвих зусиль.
Підпишіться на чатбот Агент Happy Monday у Telegram і отримуйте сповіщення про нові вакансії кожного ранку!
Підписатися
Крок 3. Знизити значущість пошуків роботи
Я розумію травматичність пошуків роботи, особливо коли цей досвід є для вас новим. Але чому б не пограти в життя, замість того, щоб гримати на рекрутерів, які не відповідають на лист, або впадати у відчай? Кожен із нас — талановитий, питання лише в тому, чи правильний напрям пошуків ви обрали та як швидко вас помітить той самий рекрутер.
І окремо про відмови, які є невіддільною частиною пошуку роботи: пропоную сприймати їх як радість, бо вас вберегли від роботи, яка в результаті не подарувала б задоволення. Якщо ви не збіглися за soft skills, отже, ви не будете працювати з людьми, які вам не близькі. Якщо не підійшли за hard skills, отже, тепер ви знаєте, що варто покращити.
Варто пам’ятати: ви — прекрасні, компанія — чудова, просто зараз вам не по дорозі. Професійний рекрутер зацікавлений у тому, щоб стався perfect match, тож якщо він говорить вам «Ні», спробуйте сприймати це як турботу.
Розуміння, що робота вас знайде в будь-якому разі, а кожна відмова — це ще один крок до неї, додає вам сил, а не забирає їх на пусті переживання. Якщо ці думки вам зараз не допомагають, вдихніть, видихніть, перегляньте свої карʼєрні цілі та вперед — гордо й проактивно нести свій талант у світ. Усе вийде. Натхненної подорожі!
Готові надсилати своє резюме?
Обирайте одну з крутих вакансій у нас на сайті — і вперед 👉
ВакансіїЧитайте також
Як шукати роботу та планувати життя в умовах невизначеності: дієві техніки
Важливі етапи пошуку роботи, якими часто нехтують, а дарма
6 корисних ШІ-інструментів, які допоможуть знайти й отримати роботу мрії