Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Залишилися без роботи? Як отримати допомогу від держави під час карантину

07.04.20 Пошук роботи 5 хв читання

Якщо в цей непростий час ви з різних причин втратили роботу, то ймовірно, замислюєтесь над тим, щоб стати на «біржу праці» і отримати допомогу по безробіттю. Зібрали для вас найкориснішу інформацію, як зареєструватися в центрі зайнятості, які документи для цього потрібні та головне — як працює система в умовах карантину.


Державна служба зайнятості, або як її називають в народі «біржа праці», допомагає людям, що втратили роботу, із працевлаштуванням та надає їм фінансову підтримку на період безробіття.


Як отримати статус безробітного?


Для цього необхідно зареєструватись у будь-якому центрі зайнятості (не обов’язково за місцем вашої прописки) та підтвердити, що наразі ви не працюєте. Зробити це можна хоч через тиждень, хоч через рік після того, як втратили роботу — закон тут не встановлює ніяких обмежень.

В період карантину зареєструватися можна онлайн. Але перед цим треба відсканувати або сфотографувати такі документи:

  • паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
  • довідку про присвоєння реєстраційного номера платника податків;
  • трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Якщо немає — можна пред’явити дублікат книжки чи довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи;
  • документ про освіту;
  • військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися із строкової військової служби.

Якщо ви належите до внутрішньо переміщених осіб та не маєте документів, що підтверджують факт звільнення, вам необхідно надати:

  • нотаріально засвідчену заяву про припинення трудових відносин або документ, що підтверджує факт припинення зайнятості (цивільно-правовий договір, витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань), або відповідне рішення суду;
  • квитанцію, що підтверджує надсилання зазначеної заяви роботодавцю рекомендованим листом з описом вкладення (за можливості).

Далі алгоритм дій такий:

  1. На сайті служби зайнятості оберіть рубрику «Електронне подання документів» та ознайомтесь із загальною інформацією.
  2. Оберіть Центр зайнятості, у якому ви плануєте перебувати на обліку як безробітний.
  3. Завантажте із сайту дві заяви, роздрукуйте їх та заповніть. Обов’язково вкажіть актуальні номери телефонів та поштові скриньки.
  4. Поставте на заявах підпис та відскануйте їх. Для цього можна використовувати безкоштовні додатки на Play Market чи App Store.
  5. Копії документів, які ви сфотографували чи відсканували, разом із заявами надішліть на email обраного вами центру зайнятості. Електронні адреси центрів зайнятості тут.
  6. Чекайте на відповідь від центру зайнятості. Далі тримайте зв’язок із вашим кар’єрним радником телефоном або електронною поштою.

Надсилайте документи впродовж дня (з понеділка по п’ятницю) у робочі години.

Важливо: після завершення карантину впродовж 10 робочих днів вам необхідно буде подати до Центру зайнятості оригінали документів.

Краще розібратись з алгоритмом реєстрації допоможе інфографіка, яку розробила Державна служба зайнятості.

допомога по безробіттю


Скільки разів на місяць потрібно відвідувати центр зайнятості?


За звичайних обставин після того, як вам присвоять статус безробітної особи, вам потрібно буде не рідше, ніж раз на місяць, навідуватися в центр зайнятості. Однак у період карантину особисто приходити не потрібно. Зв’язок із вами фахівці служби триматимуть дистанційно. І якщо ви пропустите відвідування, дата якого була призначена до запровадження карантину, жодних санкцій не буде.


Коли виплачується допомога по безробіттю?


Грошову допомогу ви можете отримати одразу після успішної реєстрації вас у базі центру зайнятості (тобто, вже з моменту, коли ви подасте весь пакет потрібних документів). Таке правило ввели на період карантину. В звичайний час виплати починаються через 8 днів з моменту визнання вас безробітною особою.

Однак, якщо ви звільнилися з останнього місця роботи за власним бажанням без поважних причин, то допомогу по безробіттю вам почнуть надавати аж на 91-й день.

Виплачується допомога два рази на місяць, але ви можете домовитися, щоб вам її нараховували раз на місяць. Конкретний час та форма виплати (на карту, готівка) визначається індивідуально фахівцем центру зайнятості, до якого ви звернулись.


Який розмір допомоги по безробіттю?


Розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до вашої середньої заробітної плати (на останньому місці роботи) залежно від страхового стажу:

  • до 2 років стажу — 50%;
  • від 2 до 6 років — 55%;
  • від 6 до 10 років — 60%;
  • понад 10 років — 70%.

Тобто, якщо ви сумарно працюєте вже понад 10 років, а на останньому місці роботи отримували 10 000 грн, то ваша допомога складатиме 7000 грн.

Якщо ваш страховий стаж менше шести місяців, ви маєте право на мінімальну допомогу по безробіттю — у 2020 році вона становить 650 грн.

Однак, якщо на останньому місці роботи ви отримували, наприклад, 25 000 грн офіційної зарплати, не поспішайте радіти, сподіваючись, що зараз матимете 70% цієї суми. Існує обмеження. Допомога не може перевищувати чотирикратного розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. На 2020 рік такий мінімуму складатиме:

  • з 1 січня 2020 року — 2027 гривень;
  • з 1 липня — 2118 гривень;
  • з 1 грудня — 2189 гривень.

Це означає, що у квітні-травні 2020 року ви можете отримувати від центру зайнятості не більше 8108 грн допомоги. Зазначимо, що виплата безробітним не оподатковується і внески з неї не утримуються.


Як довго виплачується допомога по безробіттю?


У стандартних випадках такі виплати ви можете отримувати протягом 360 днів.

Якщо ви звільнилися з роботи за власним бажанням — 270 днів.

Якщо ви переселенець, випускник учбового закладу або колишній військовий-строковик — 180 днів.

Якщо вам залишилося два роки до пенсії — 720 днів.


Чи можна відмовитись від запропонованої центром зайнятості роботи?


Так, але тільки двічі. Зазначимо, що Державна служба зайнятості пропонуватиме вам роботу, яка, згідно з Законом України «Про зайнятість населення», буде вважатися такою, що вам підходить. З критеріями такої роботи ви можете ознайомитись за посиланням. Якщо ви двічі відмовитеся від пропозицій підходящої роботи, то центр зайнятості припинить вашу реєстрацію як безробітної особи. Наступна реєстрація можлива не раніше ніж через 90 днів.

Якщо ж ви ще не маєте спеціальності, служба зайнятості запропонує вам пройти навчання. Відмовитися також можна тільки два рази.

Також, ясна річ, ваша реєстрація в центрі зайнятості припиниться після того, як ви влаштуєтеся на нову роботу. Або спеціалісти служби встановлять, що ви надаєте якісь оплачувані послуги, хоча офіційно ніде не працюєте. Загалом таких умов припинення реєстрації — 17. З повним переліком ви можете ознайомитися за посиланням.

Якщо у вас залишились питання, ви можете зателефонувати за номерами гарячої лінії обласних центрів зайнятості.

Читайте також

Як пережити карантин і не зійти з розуму

Супергерої теж на remote. Меми про роботу на карантині

Світ на карантині: як працюють у Європі

Допомога добре, але зарплата — краще!

Якщо і ви так вважаєте, тоді не гайте часу і надсилайте резюме на одну з крутих вакансій.

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.