Опитування показують: кожна п’ята компанія збирається зменшувати зарплати співробітникам, кожна сьома — скорочувати штат. Але чи законні ці заходи в умовах карантину та що робити, якщо вас звільняють чи змушують піти у відпустку за власний рахунок? На ці та інші питання відповідають експерти з трудового права: Анатолій Рибачок, спеціаліст юридичної компанії Juscutum, та Серій Сільченко, адвокат та партнер юридичної фірми ILF.
Що каже закон про віддалену роботу та карантин на робочому місці?
Анатолій Рибачок: До введення карантину питання віддаленої роботи хоч і було врегульоване (Положенням від 1981 року), але архаїчні норми трудового законодавство робили його дотримання майже неможливим.
Карантин же вніс свої поправки. 17 березня Верховна Рада прийняла Закон, який дозволяє роботодавцям доручати своїм працівникам (в т.ч. держслужбовцям) виконувати роботу вдома в період карантину, введеного Кабінетом Міністрів України.
Також цей закон дозволяє власникам бізнесу в період карантину змінювати режим роботи компанії.
Тобто, на сьогодні законодавство дозволяє встановити режим віддаленої роботи. Але в період карантину працювати в дистанційному режимі можна тільки з дому. Ба більше: за умови дотримання всіх прав та гарантій роботи працівників, власник компанії може заборонити їм з’являтися в офісі.
Чи може роботодавець вимагати від мене ходити в офіс, ігноруючи вимоги карантину?
Анатолій Рибачок: Жодних обмежень щодо відвідування офісів наразі також немає — є тільки рекомендації. Тобто, роботодавець може як заборонити працівникам приїжджати до офісу, так і вимагати від них щоденної присутності на своєму робочому місці.
І сьогодні є такі «геніальні» керівники, які наймають буси, збирають людей по всьому місту, привозять їх в офіс і зобов’язують працювати там. Хоча всю роботу можна було б організувати у віддаленому режимі та не наражати працівників на смертельну небезпеку.
Що робити, якщо я хочу працювати дистанційно, але керівництво не дозволяє?
Анатолій Рибачок: Звичайно, щоб убезпечити себе, ви можете направляти своєму роботодавцю листи (зокрема, e-mail) та просити надати вам можливість виконувати роботу з дому. Але тільки роботодавець вирішує, дозволити вам це, чи ні.
Однак варто враховувати два моменти. По-перше, якщо в майбутньому виникне якась проблема, пов’язана саме із карантином і рішеннями вашого роботодавця, то ви завжди можете захистити свої права в суді.
І якщо ви доведете в суді, що не могли виконати роботу саме через карантин, то вас, імовірно, суд звільнить від відповідальності за недотримання правил трудового розпорядку або нанесення компанії шкоди.
А якщо роботодавець звільнить вас за прогул у той час, коли ви просто фізично не могли дістатися свого місця роботи через введені карантинні заходи, то вас можуть рішенням суду поновити на посаді із виплатою компенсації за весь час вимушеного прогулу.
По-друге, уже згаданим Законом від 17.03.2020 передбачено кримінальну та адміністративну відповідальність за порушення правил карантину.
- Адміністративна. Передбачає штраф від 17 до 34 тис. грн за порушення фізичною особою, та від 34 до 170 тис. грн — якщо це зробив, наприклад, директор компанії (тобто керівник юридичної особи);
- Кримінальна. Якщо дії вже згаданого «геніального» керівництва призведуть, наприклад, до спалаху хвороби серед працівників, його можуть притягнути до відповідальності. І позбавити волі на строк до трьох років.
Чи можуть мене звільнити з роботи в умовах карантину?
Анатолій Рибачок: Введений карантин не означає, що нікого не можна звільняти. Можна, але виключно за умов суворого дотримання норм законодавства.
Розірвати трудовий договір зі співробітником можна:
- за згодою обох сторін;
- за ініціативи самого працівника («за власним бажанням»);
- за ініціативи роботодавця, але у виняткових випадках (реорганізація праці, невідповідність займаній посаді, прогул тощо).
Але: введення карантину не є самодостатньою причиною для звільнення.
Що означає «за ініціативи»? Якщо працівник сам пише заяву «за власним бажанням», то це його ініціатива, незалежно від того, примушували його її писати чи ні. Є заява — є ініціатива. Якщо ж працівник таку заяву не пише, а йому повідомляють про майбутнє звільнення, то це вже ініціатива роботодавця.
Звільнення за ініціативи роботодавця в кожному окремому випадку має свою специфіку. Від цього залежать і умови звільнення. За одних обставин співробітника можна звільнити без жодних виплат, а за інших — потрібно попередити про звільнення за два місяці і сплатити вихідну допомогу.
Якщо ви вважаєте, що вас звільняють незаконно, то варто звернутися до юриста (адвоката) — спеціаліста з трудового законодавства, щоб він оцінив дії роботодавця. Якщо мова дійсно йде про порушення закону (наприклад, роботодавець змушує писати заяву про звільнення «за власним бажанням»), потрібно звертатися до поліції.
Чи можуть мені зменшити зарплату на період карантину? Або відправити у відпустку за власний рахунок?
Анатолій Рибачок: Роботодавці мають декілька законних способів мінімізувати свої видатки на оплату праці. Більшість домовляється зі своїми співробітниками про відпустку «за власний рахунок» або переведення на неповний робочий день. Деякі також скасовують виплати премій, надбавок, забезпечення медичного страхування тощо.
Досить популярним способом зекономити стало введення режиму простою, що дозволяє в цей період виплачувати співробітникам лише дві третини їхнього окладу.
«Режим простою» — єдина підстава зменшити співробітнику зарплату без погодження з ним. Такий режим роботодавець може ввести як для всієї компанії/підприємства, так і для конкретного працівника, якщо наразі для нього немає ніякої роботи. Для цього йому достатньо видати наказ про простій. Тоді заробітна плата співробітників зменшується до 2/3 їх середньомісячного заробітку. Зазвичай, скасовуються також усі премії та доплати.
А ось відправити співробітника у відпустку за власний рахунок можна лише за ініціативи самого працівника (він сам повинен написати заяву). У відпустку можна піти на весь період дії карантину. Ясна річ, що за таких умов працівник не отримуватиме ніяких виплат.
Також зарплата співробітника може зменшитись, якщо його переведуть на неповний робочий день, але для цього теж необхідна особиста заява працівника. У такому випадку співробітник отримуватиме зарплату пропорційно до відпрацьованих ним годин.
Якщо ж ви відмовляєтесь самостійно писати заяви про відпустку за власний рахунок або переведення на неповний день, а роботодавець примушує вас до цього, то варто звернутися до поліції.
У який спосіб роботодавець має право контролювати мою ефективність на віддаленій роботі?
Анатолій Рибачок: Закон майже ніяк не регулює питання контролю виконання роботи. Якщо в компанії немає «плану», а винагорода працівника не залежить від його виконання, то роботодавець контролює роботу підлеглих, як вважає за потрібне.
Однак він не має права втручатись у ваше особисте життя, вимагати виконання роботи в неробочий час (якщо це не прописано в трудовому договорі), давати завдання, які не є вашими посадовими обов’язками.
Чи може працівник піти на карантині у звичайну оплачувану відпустку?
Анатолій Рибачок: Так, ви маєте право піти в оплачувану відпустку в період карантину. У будь-який момент ви можете заявити роботодавцю про ваше рішення та скористатися своїм правом.
Якщо я раптом захворію на карантині, чи потрібно брати лікарняний?
Анатолій Рибачок: Аналогічна ситуація з лікарняними — ніхто не може заборонити вам хворіти. Але листки непрацездатності обов’язково необхідно брати, адже іншого способу підтвердити лікарняний наразі законодавством не передбачено.
На жаль, закон не встановлює порядок дій з отримання листків непрацездатності в період карантину, тому тут можуть виникнути складнощі. І кожна конкретна ситуація буде вирішуватися та розглядатися окремо, адже єдиного підходу наразі немає.
Чи справді мені потрібно 14 днів бути на самоізоляції після повернення з-за кордону? Як врегулювати питання з роботою?
Сергій Сільченко: Так. Це встановлено Наказом про заходи запобігання поширенню захворювання на коронавірус. Про самоізоляцію, щоправда, в ньому не сказано, але є визначення поняття «обсервація», що також передбачає ізоляцію від інших людей, але в медичних закладах.
Варто розуміти різницю між самоізоляцією і обсервацією. Обсервація надає можливість отримати тимчасове звільнення від виконання трудових зобов’язань за станом здоров’я (оформляється спеціальний документ), оскільки людина змушена знаходитися в конкретному медичному закладі конкретний період часу, і на цей період не є працездатною.
Як бути з роботою, коли людина на самоізоляції? Є декілька варіантів:
- Працювати дистанційно, якщо таку можливість надає роботодавець.
- Оформити відпустку за рахунок компанії.
- Якщо ви працюєте на заводі, то оформити документ, що у вас зараз простій не з вашої вини, аби зберегти хоча б дві третини тарифної ставки.
- Отримати лікарняний лист про тимчасову непрацездатність. Але це можливо, якщо людина вже захворіла та перебуває в медичному закладі з підозрою на захворювання або знаходиться на самоізоляції під наглядом лікарів.
Проте з останнім пунктом не все просто. Бо наразі є багато інформації, яку важко співставити з точки зору права. Наприклад, якщо діяти стандартно (ви звернулися в лікарню з підозрою на коронавірус, вас перевірили та відправили в інфекційне відділення), тоді все буде добре і в рамках закону. В такому випадку можна оформити лікарняний лист про тимчасову непрацездатність та отримувати 50% від свого середнього доходу (стаття 40 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»). Якщо ж у вас виявлять хворобу, то ситуація вважається страховим випадком й компенсація може бути більшою. Тут враховується ваш трудовий стаж та середній рівень доходу.
Працівника, який знаходиться на лікарняному, звільнити не можна!
Чи має право поліція підійти до людини, якщо вона вийшла прогулятися?
Сергій Сільченко: Так, має. Навіть якщо ви впевнені, що не є носієм коронавірусу, у вас мають право запитати документи (паспорт, водійське посвідчення), а інформацію про вас передати в органи охорони здоров’я. Після цього вас має право навідати лікар й перевірити на наявність чи відсутність інфекції.
Якщо ви приїхали з іншої країни й вийшли надвір, порушивши вимоги, які підписали на кордоні, це вважається адміністративним правопорушенням. Якщо ви знаєте, що підхопили коронавірус й однаково вийшли на вулицю, це може вважатися навіть кримінальним правопорушенням. В такому випадку вас мають право відправити в інфекційну лікарню.
Хто взагалі повинен слідкувати за дотриманням карантинних правил?
Сергій Сільченко: Органи місцевої влади. Також вони можуть залучати й інші органи управління (навіть військовослужбовців), вводити більш жорсткі карантинні заходи.
Але в цій ситуації з ізоляцією є одне «але». Згідно зі статтею 313 Конституції України, громадяни України мають право на вільне пересування. Винятками є надзвичайний стан в країні (а в нас надзвичайна ситуація, що не є синонімами).
Про інші повноваження державних установ, основні принципи лікування та профілактики в період епідемії, можна дізнатися із закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб». Саме ним сьогодні керується наш адміністративно-управлінський апарат.
Читайте також
Світ на карантині: як працюють у Британії, Іспанії, Італії та Польщі
30 правил віддаленої роботи для команд, лідерів та початківців
Як пережити карантин і не зійти з розуму
Шукаєте роботу?
Маємо безліч вакансій у креативних індустріях, освіті, IT-компаніях, громадському секторі тощо.
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.