Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як зберігати сили та бадьорість в умовах кризи: поради психологів

03.04.20 Кар'єра Партнерський матеріал 4 хв читання

Уже всі зрозуміли, що варіантів немає. Живемо з карантином, а карантин із нами. І нам треба подружитися. Щоб не скотитися в нудьгу чи апатію, а залишатися продуктивними й життєрадісними людьми. Як це зробити, розповідають психологи онлайн-допомоги HoldYou.

Щоб створити надійний механізм захисту, треба зрозуміти для початку, що з усіма нами відбулося. На жаль, вже можна констатувати, що з початком карантину ми пережили психотравму, яка продовжує далі впливати на нас. Бо раптом ми опинилися перед обличчям нової для себе загрози — невидимої і від цього не менш страшної. А ще нам довелося раптово відмовитися від звичного способу життя й опинитися в новій для себе ситуації ізоляції.

На психотравму всі реагують по-різному. Ось одна із типових схем:

  1. Реакція тривоги, що вмикає процес мобілізації резервів (на цьому етапі ми купили весь туалетний папір у найближчих магазинах, прибрали всю квартиру, написали пости у фейсбуці, записалися на всі онлайн-курси).
  2. Фаза опору, коли вдається успішно долати труднощі без будь-якої шкоди для здоров’я (почали дивитися онлайн-курси та готувати нові страви з гречки).
  3. Фаза виснаження, коли тануть можливості пристосування (до магазину йти страшно і трішки лінь, бутерброд смакує не гірше гречки, онлайн-курс програє серіалу і взагалі — чи варто щось робити, якщо «ми всі помремо»).

Зрозуміло, що найбільш загрозливою є третя фаза. А отже, наші поради будуть саме про те, як не застрягти на етапі виснаження.


Дія перша: побудьте в тиші


Будь ласка, вимкніть новини. Вони поглинають енергію й емоційні сили. Якщо щось станеться, ви однаково дізнаєтесь. Не можете зовсім — залиште одне-два об’єктивні джерела, куди зайдете раз на день і проскануєте інформаційну картинку.

Посидьте десять хвилин у тиші, щоби відчути себе. Ви — цілісна людина, яка продовжує своє життя. Заради себе, родини, коханої людини й дітей. Ваш кризовий стан може позначитися на подальшому житті. І потім ви будете звинувачувати себе, що не стали підтримкою тим, кому були потрібні.


Дія друга: не залишайтеся сам на сам із проблемою


Якщо вам потрібна підтримка, щоби почати знову спокійно жити і працювати — поговоріть про це з друзями і близькими. А краще — зверніться до психолога, щоб отримати професійну консультацію. Тим більше, що зараз це можна зробити онлайн.


Дія третя: обираємо натхнення


Не слухайте тих, хто каже, що на карантині потрібна максимальна продуктивність. Онлайн-курси, англійська, йога, фітнес, десять проєктів на фриланс… Стоп. Кому це потрібно? Якщо не особисто вам, то не ґвалтуйте себе. Ви маєте вільний час не для того, щоби його чимось заповнити, а для того, щоб опанувати себе. Починайте з маленьких справ або ж беріться за одну велику. І поступово збільшуйте список, якщо є бажання.

Карантин — це час для переосмислення цінностей. Можливо, ви давно хотіли стати керівником екоруху або навчитися вишивати. Справа має надихати, щоби ви не втрачали запал.


Дія четверта: структуруємо свій час


Година — це оманлива одиниця. Ми не можемо сказати: вставайте о восьмій ранку, щоби більше встигнути. Ні — прокидайтеся тоді, коли вам зручно, але на момент підйому ви маєте розуміти, як проходитиме ваш день. Інакше «небажання» й «нерозуміння для чого» вас переможуть. Тому краще ще звечора мотивувати себе на приємний ранок та продуктивний день планами, які ви справді щиро хочете втілити в життя.

Якщо працюєте вдома, то робіть перерви на 20 хвилин, наприклад, на частинку улюбленого серіалу. Але, будь ласка, не сваріть себе, якщо чогось не встигли. Ви робите це для себе й самі керуєте своїм часом, силами й бажанням. Якщо справ надто багато — делегуйте їх.


Дія п’ята: піклуємося про себе


Шукайте натхнення. Розфарбовуємо картини за номерами, виписуємо влучні тексти з книжок, читаємо корисні статті, готуємо нову страву, слухаємо музику — тобто, робимо все, що подобається. Якщо не знаєте, чим зайняти себе в конкретний момент, просто станьте посеред кімнати на 10 хвилин і подивіться навкруги. Обов’язково захочеться щось зробити!

Наводьте лад. Прибирання оселі допомагає не лише очистити простір навколо себе, але і структурувати думки. А викидання старих речей стимулює до реалізації нових ідей.

Даруйте любов. Усі люди залежні від так званих «погладжувань» за Берном. Подаруйте собі і близьким трохи тепла й любові: прийміть ароматну ванну, скуштуйте улюблену страву або ж просто зробіть комплімент коханій людини.

Аналізуйте свій стан. Заведіть щоденник карантину, щоб аналізувати свій стан. Це допоможе позбутися негативної енергії й відчути легкість. Нехай усі переживання залишаться на папері, а не у вашій свідомості.

Малюйте. Усі тривоги і травми завжди виходять через руки. Намалюйте свої страхи, не стримуючи фантазію. Нехай вони будуть страшними, а потім надайте їм добрих рис. Наприклад, домалюйте чудовиську милий капелюшок. Так ви зможете приручити свій страх.

Якщо відчуваєте, що збентежені, що не справляєтеся з тривогою й панікою, що втрачаєте сили й ресурс — звертайтеся до спеціалістів психологічної онлайн-допомоги HoldYou.

Читайте також

5 порад для продуктивної роботи з дому

15 ресурсів для релаксу, щоб розслабитися тут і зараз

5 пасток розуму в кризових ситуаціях

Шукаєте роботу?

Маємо безліч вакансій у креативних індустріях, освіті, IT-компаніях, громадському секторі тощо.

Маємо безліч вакансій у креативних індустріях, освіті, IT-компаніях, громадському секторі тощо.

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.