Дуже часто під час пошуку роботи найбільший страх викликає саме співбесіда: за даними опитування, 93% кандидатів відчувають тривогу під час інтерв’ю. З чим це пов’язано та як подолати страх співбесіди, щоб вона не викликала у вас стрес, радить кар’єрна консультантка Анастасія Баганець.
«Як позбутися страху співбесіди?» — одне з найпопулярніших запитань, які ставлять мені клієнти, студенти та підписники. У відповідь я завжди маю зустрічне запитання, відповідь на яке вирішить 50% проблеми: «Що саме вас лякає?».
Здебільшого звучать наступні відповіді:
- «Я не впевнений(-а) у своїх знаннях»;
- «У мене немає досягнень, про які завжди запитують»;
- «Я не зможу правильно відповісти на запитання»;
- «Раптом я не виправдаю очікувань?».
Коли ви знаєте, що конкретно вас лякає, стає зрозуміло, з чим потрібно працювати. Розберімо, як позбутися найпоширеніших страхів і як загалом зменшити хвилювання перед співбесідою.
Як працювати зі своїми страхами
Страх: «Я не впевнений(-а) у своїх знаннях».
Як подолати? Перегляньте 7-10 вакансій за вашим напрямом і виділіть ключові для них вимоги (щоб прискорити цей процес, можете навіть залучити ChatGPT). Тепер ваше завдання — проаналізувати, щодо яких навичок ви почуваєтеся впевнено, а в яких «плаваєте». Далі потрібно приділити увагу тим навичкам, у яких ви не впевнені: додатково про них почитати, згадати, коли ви використовували ці навички (навіть якщо це було один раз), або скласти план, як їх опанувати найближчим часом. Але пам’ятайте, що ви не маєте відповідати вакансії на всі 100%. Якщо підходите бодай на 70%, то вже можете відгукуватись, інші 30% будуть вашою зоною розвитку в компанії.
Страх: «У мене немає досягнень, про які завжди запитують».
Як подолати? Маю класну новину: у вас точно є досягнення, їх лише потрібно знайти. Для початку пропоную трохи знизити важливість слова «досягнення», бо по суті — це просто результати вашої роботи. Обов’язки — це процес, досягнення — завершена дія. Тож проаналізуйте свій досвід і згадайте, які завдання перед вами стояли та які з них було завершено і з яким результатом. Можете також згадати:
- показники КРІ та OKR, якщо ваша компанія працювала за однією з цих систем — це означає, що ви регулярно фіксували показники й точно маєте результати;
- які завдання вам вдавалося виконувати найлегше;
- за якими порадами до вас зверталися або звертаються колеги — отже, з цього напряму у вас крута експертиза й результати.
Страх: «Я не зможу правильно відповісти на запитання».
Як подолати? Насправді це найлегше, з чим можна працювати. Насамперед варто пошукати в Google найпоширеніші запитання, які ставлять на співбесіді. Є багато як універсальних статей, так і щодо різних сфер, напрямів і позицій. Знаючи запитання, ви розумітимете, до чого потрібно підготуватися. Також часто такі статті розбирають, навіщо ставлять те чи інше запитання та що хочуть виявити в такий спосіб. Тож після ретельної підготовки ви точно зможете відповісти максимально правильно.
Ще для підготовки до співбесіди я рекомендую використовувати AI-інструменти, наприклад ChatGPT, про який я вже згадувала. Ви можете попросити його згенерувати запитання, які можуть поставити під час співбесіди на конкретну позицію. Можна піти ще далі: написати йому відповіді та попросити надати зворотний зв’язок, як їх покращити. Така імітація співбесіди допоможе вам почуватися більш впевнено під час справжнього інтерв’ю.
Хвилюєтесь перед співбесідою?
Наш онлайн-гайд допоможе всебічно підготуватися до інтерв’ю та отримати омріяний офер
До гайдаСтрах: «Раптом я не виправдаю очікувань?».
Як подолати? Якщо ви боїтеся не виправдати очікувань, то скажу вам те, про що завжди нагадую своїм клієнтам та студентам: по той бік екрана перебуває така сама людина, як і ви. У вас спільні цілі: ви хочете отримати роботу, роботодавець — закрити вакансію. Суть співбесіди не лише в тому, щоб оцінити ваші навички, а й щоб зрозуміти, наскільки збігаються ваші цінності, бачення та підходи. Інтерв’юер не має на меті самоствердитися завдяки вам або зверхньо себе поводити. Він хоче дізнатися про вас більше та зрозуміти, чи зможете ви разом ефективно працювати.
Як подолати хвилювання на співбесіді
Ми можемо бути впевнені в собі, знати свої сильні сторони й досягнення, розуміти власну цінність для компанії, але все одно відчувати тривожність перед співбесідою. Це нормально. Коли людина хвилюється перед якоюсь подією, це показник того, що для неї ця подія важлива.
Маю декілька порад, як зменшити хвилювання ↓
- Поставте біля себе стакан води. Якщо відчуваєте, що починаєте сильно хвилюватися, зробіть ковток. У момент пиття води ви на декілька секунд відволікаєтесь, і це допомагає уповільнити дихання та заспокоїти серцебиття.
- Зробіть дихальну практику «квадрат» перед співбесідою. Схема практики: робите повільний вдих за 4 секунди, затримуєте дихання на 4 секунди, повільно видихаєте за 4 секунди та знову затримуєте дихання на 4 секунди. Продовжуйте практику бодай 5 хвилин, і вам точно стане спокійніше.
- Підготуйте в нотатках свою самопрезентацію та декілька досягнень. Перед співбесідою приділіть 5-7 хвилин, щоб освіжити це в пам’яті.
- Репетируйте співбесіду заздалегідь. Зі своїми клієнтами я проводжу тестову співбесіду, симулюючи реальну. І вже на справжній співбесіді вони почуваються значно впевненіше.
- Увімкніть перед співбесідою вашу улюблену музику та трохи потанцюйте — це допоможе розслабитись.
Що у висновку?
- Підготовка та саморефлексія є ключовими для зменшення страху перед співбесідою.
- Розуміння своїх сильних сторін і досягнень допомагає підвищити впевненість у собі.
- Використання практичних технік для заспокоєння допомагає ефективно впоратися зі стресом під час співбесіди.
- Співбесіда має сприйматися як можливість для взаємного знайомства, а не як допит чи екзамен.
Готові надсилати своє резюме?
Обирайте одну з крутих вакансій у нас на сайті — і вперед 👉
ВакансіїЧитайте також
Етапи співбесіди: що чекає на кандидата, чиє резюме сподобалось компанії
10 прикладів нестандартних запитань на співбесіді та що вони приховують
Страх невдачі: як не дати йому зруйнувати ваші плани та кар’єру
Дякуємо!
Тепер редактори знають.