fbpx

10 порад для розвитку швидкочитання

Анна Гріньова Пт., 18.09.20 Розвиток

Друзі хваляться, що за час карантину прочитали 100500 книг, а ви вже котрий місяць страждаєте над однією і тією ж? Швидкочитання — не талант, а навичка, і за бажанням її можна розвинути. Ділимося порадами, як навчитися швидко читати бізнес-літературу або подужати підручник у ніч перед іспитом і навіть запам’ятати прочитане.

У початкових класах швидкість нашого читання перевіряли вчителі. У дорослому віці мало кого цікавить швидкість читання вголос, зате набагато важливіше швидко читати про себе і головне — запам’ятовувати прочитане. Ми живемо в умовах тотального браку часу, тож висока швидкість поглинання інформації вже не просто відмітна навичка, а практично маст хев.

Швидке читання використовується для наукової, технічної, економічної та бізнес-літератури. Фінансові договори читати за допомогою таких технік точно не варто. Та й художні книги теж 🙂


Як оцінити свій рівень швидкочитання


Перевірити швидкість читання і засвоєння прочитаного можна онлайн. Для цього вам потрібно буде прочитати короткий незнайомий текст із увімкненим таймером, а потім відповісти на питання, щоб оцінити не тільки, як швидко ви читаєте, але і як запам’ятовуєте прочитане.

Середній показник швидкості читання дорослої людини — 200-400 слів на хвилину. Люди, які володіють навичками швидкого читання, здатні подужати понад 1000 слів на хвилину.

26-й президент США Теодор Рузвельт спеціально навчався швидкочитанню і міг прочитати й засвоїти аж до дослівного цитування до 2-3 сторінок тексту за хвилину. Щоб прочитати абзац, йому вистачало секундного погляду, а на прочитання доволі об’ємної книги президент витрачав до двох годин.


Що необхідно для розвитку швидкочитання


Швидкочитання важливо розвивати в комплексі з такими навичками, як:

  • концентрація уваги;      
  • відсутність звички подумки промовляти текст;      
  • широке поле периферичного зору;      
  • вміння швидко виділяти в тексті цінну інформацію;      
  • хороша пам’ять;      
  • висока швидкість мислення.      

Тільки тоді читання буде не тільки швидким, але і продуктивним.


Як навчитися швидко читати


Навіть якщо ви не збираєтеся ставити рекорди за кількістю слів на хвилину, вам можуть стати в нагоді поради, як читати швидше. 


Читати без регресій

Найпоширеніша помилка, що уповільнює швидкість читання — регресії. Це зворотні рухи очей до вже прочитаного слова, фрази, речення. Найчастіше причина регресій —  розфокусованість уваги або ж складність тексту. Але для підвищення швидкості читання вкрай важливо не повертатися до вже прочитаного: принаймні, поки ви не закінчите текст повністю. А тоді, можливо, перечитування вже й не знадобиться.


Читати без артикуляції

Артикуляція — це коли ви подумки промовляєте текст під час читання. А іноді й не подумки — часом навіть під час читання про себе люди беззвучно ворушать губами і сильно уповільнюють цим швидкість читання. З механічними рухами губ і зубів можна боротися, прикусивши під час читання язика або тримаючи щось у зубах. А ось із промовлянням слів про себе боротися складніше. Може допомогти читання під певні ритмічні звуки (але не під музику).

Спробуйте знайти відповідний ритм у нашому таймері-плеєрі Moody, який допоможе читати чітко визначений час, не відволікаючись.

Moody


Використовувати вертикальні рухи очей

Щоб зрозуміти складну філософську книгу, радять розширити свідомість. А щоб читати швидше — розширити поле зору. Це дозволить відразу бачити більший обсяг тексту і сприймати його не по рядках — зліва направо, а всю сторінку по діагоналі — згори вниз.

Навчитися так читати допоможуть таблиці Шульте, які використовують для розвитку навичок концентрації.

Таблиця Шульте — це таблиця з 25 однакових осередків, в кожній з яких у випадковій послідовності розташовані числа від 1 до 25. Завдання полягає в тому, щоб знайти їх у прямій або зворотній послідовності якомога швидше. Це розвиває фокус зорової уваги і допомагає навчитися концентруватися на декількох об’єктах одночасно. Спробуйте кожен раз використовувати таблицю з новим розташуванням чисел і засікати час виконання завдання.

Таблиця Шульте


Зосередитися на читанні

Читати книгу, постійно відволікаючись на соцмережі — не найкраща ідея. Неуважність — одна з головних причин повільного читання і поганого засвоєння інформації. Поставтеся до читання як до серйозної задачі, на яку потрібно виділити час у вашому графіку. Влаштуйтеся зручніше у місці з гарним освітленням. Якщо у вас є шкідлива звичка постійно перевіряти смартфон, навіть коли не приходили жодні сповіщення — відкладіть його якомога далі на час читання.


Популярні техніки швидкого читання


Читати швидко теж можна по-різному — залежно від того, який саме текст вам потрібно прочитати і що з нього засвоїти.

  1. Класичне швидке читання — читання тексту цілком з використанням перерахованих вище порад. Цей спосіб можна використовувати, коли важливе якісне та повне знайомство з текстом.
  2. Вибіркове читання — в цьому випадку читач переглядає текст повністю, але фіксує тільки важливі тези. Цей метод добре використовувати при повторному ознайомленні з текстом.
  3. Читання-перегляд — той самий спосіб, який часто використовують у старшій школі та університеті, щоб під час перерви встигнути ознайомитися з книгою, яку потрібно було прочитати вдома. Увага на першу сторінку з автором і назвою, на зміст (щоб за назвами розділів приблизно зрозуміти, про що йдеться) і на висновки.
  4. Читання-сканування — вміння швидко переглянути текст і виділити в ньому ключову інформацію на кшталт дат, прізвищ, цифр.

Усі ці способи читання будуть ефективні тільки за умови використання порад вище: якщо читати без артикуляції і регресій, з широким полем зору і не відволікаючись.


Корисні ресурси для швидкочитання


Існують спеціальні курси швидкочитання, але розвинути цю навичку можна й самостійно, причому безкоштовно. Ось кілька ресурсів, які вам допоможуть:

В умовах тотального цейтноту швидкість поглинання нової інформації вкрай важлива. Тому не полінуйтеся витратити не так багато часу на опанування нової навички, яка допоможе в подальшому встигати більше.

Читайте також

6 порад, як читати більше

Що читають у Fedoriv Group та особисто Андрій Федорів

Що та як читають у Сім’ї ресторанів Дмитра Борисова

Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: