Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT * FROM wp_posts WHERE ID = 1 LIMIT 1

Помилка бази даних WordPress: [You have an error in your SQL syntax; check the manual that corresponds to your MySQL server version for the right syntax to use near 'INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON ' at line 1]
SELECT ID,post_title,p.post_date,CAST(meta_value AS INTEGER) as views FROM wp_posts as p LEFT JOIN `wp_term_relationships` as t ON p.ID=t.`object_id` LEFT JOIN `wp_postmeta` as pm ON p.ID=pm.`post_id` WHERE t.`term_taxonomy_id` = '454' AND pm.`meta_key`='views' AND p.post_date>'2023-11-17' AND p.ID!=1057383 AND p.post_type='post' and p.post_status='publish' AND p.ID!=627712 AND p.ID!=627721 ORDER BY post_modified DESC LIMIT 3

Як стати стоїком та прожити наповнене життя: поради античних філософів Як стати стоїком та прожити наповнене життя: поради античних філософів – Happy Monday
Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як стати стоїком та прожити наповнене життя: поради античних філософів

28.03.24 Розвиток 7 хв читання

У сучасному світі, який щодня сколихують масштабні кризи — від природних катастроф до пандемій та війн, — кожен з нас шукає дієві методи збереження ментального здоров’я та боротьби зі стресом. Тому в останні роки чергову хвилю популярності переживає стоїцизм. Сучасні філософи переосмислюють ідеї античних попередників та підлаштовують їх під виклики сьогодення.

Саме це зробили професор філософії Массімо Пільюччі та світський буддист і стоїк Ґреґорі Лопес у книзі «Нові стоїки. 52 тижні для наповненого життя». Вони зібрали 52 уроки, практикуючи які щотижня, ви зможете опанувати тонкощі стоїцизму. А ми своєю чергою підготували конспект з порадами з цієї книги.

Массімо Пільюччі та Ґреґорі Лопес
«Нові стоїки. 52 тижні для наповненого життя»
— Лабораторія


Що таке стоїцизм?


Стоїцизм — це греко-римська філософія, яку близько 300 року до н.е. започаткував Зенон із Кітіону (сучасний Кіпр). Його філософська школа отримала таку назву, оскільки її члени обговорювали філософію під громадською колонадою Стоя Пойкіле. Серед найвідоміших філософів-стоїків — римський сенатор і радник імператора Нерона Сенека, учитель-раб Епіктет та філософ-цар Марк Аврелій. 

У III ст. н.е. стоїцизм перестав існувати як формальна філософія, але ідеї стоїків перейняли видатні західні мислителі: Фома Аквінський, Декарт, Монтень, Спіноза та інші. Згодом стоїцизм ліг в основу когнітивно-поведінкової терапії.

Три ключові положення стоїцизму 👇

  • Життя згідно з природою — слід використовувати розум для поліпшення не лише власного життя, а й світу навколо. Цей аспект вирізняє стоїцизм від інших форм самодопомоги, які орієнтовані лише на те, щоб покращити самопочуття людини. 
  • Практика трьох дисциплін — жити згідно з природою допомагає дотримання трьох дисциплін: бажання, дії та згоди. 
  • Дихотомія контролю — всю енергію та ресурси треба спрямовувати на те, що ми здатні контролювати, і якнайменше зважати на те, чого ми контролювати не можемо.

Стоїки переконані: формування власного характеру — це єдине, що ви сповна контролюєте.


Як стати стоїком?


Стоїцизм — це десять відсотків теорії та дев’яносто відсотків практики. Тому автори книги пропонують опановувати різні принципи стоїцизму впродовж 52 тижнів (одного року). Практики поділені за трьома дисциплінами: бажання, дії та згоди. Пропонуємо ознайомитися з кількома стоїчними принципами та вправами, які допоможуть інтегрувати їх у ваше життя.


Дисципліна бажання

Дисципліна бажання навчає, чого найкраще бажати (або чого уникати), якими мають бути ваші цілі та куди спрямовувати енергію, час і ресурси.


Дізнайтеся, що ви справді контролюєте, а що ні

З усього, що існує, щось перебуває у нашій владі, а щось ні. У нашій владі — все, що є нашим діянням:
думки, імпульси, воля до отримання й воля до уникнення.
Серед того, що не в нашій владі — тіло, майно, репутація, посада. 

Епіктет. «Енхейридіон», 1 

Цей стоїчний принцип відображає поняття «дихотомії контролю» та закликає витрачати свою розумову енергію лише на те, що ви повністю можете контролювати, а до всього іншого ставитися з розсудливою байдужістю. За Епіктетом людина в змозі повністю контролювати лише три речі:

  • власні думки — будь-які судження, які ми маємо щодо того, що нас оточує;  
  • імпульси — пориви до дії, які формуються на підставі ціннісних суджень;
  • волю до отримання або уникнення — рішення, на що варто витрачати сили, час та гроші. 

Все інше, що перебуває за межами нашого свідомого розуму, ми контролювати не можемо. Тож маємо навчитися спокійно сприймати хвороби, втрату майна, роботи чи репутації. Бо саме наша реакція на ці події перебуває у нашій владі. 

Цей постулат ліг в основу «Молитви про душевний спокій», яку прийняли різні релігійні традиції: «Боже, дай мені спокій прийняти те, чого я не можу змінити, сміливість змінити те, що можу, і мудрість, щоб відрізнити перше від другого».    

Вправа. Протягом тижня щовечора аналізуйте одну ситуацію, що сталася з вами за день. Запишіть у дві колонки, що ви могли контролювати під час цієї події, а що було поза межами вашого впливу?


Нагадуйте собі про недовговічність усього

Один із важливих аспектів вчення стоїків полягає в тому, щоб готуватися до катастроф. Філософи розуміли, що кожна людина протягом життя неминуче зазнаватиме втрат і переживатиме горе, тому намагалися навчитися гідно сприймати удари долі. Однак усвідомлення того, що все, що ви маєте, може зникнути в одну мить, не повинно затьмарювати ваше життя. А навпаки — спонукати більше цінувати дорогі вам речі.

Епіктет радив поступово просуватися від дрібного до найважливішого. Спочатку спробуйте подумати про те, що станеться, якщо розіб’ється ваша улюблена чашка. Налаштуйте себе, що замість гніватися й сумувати, ви зможете порадіти, що мали її так довго й безліч разів пили з неї смачну каву. Згодом варто попрацювати над реакцією на серйозніші втрати, зокрема смерть близьких людей.

Суть не в тому, щоб стати нечутливими чи байдужими. Самовладання допомагає зберігати спокій, як у хороші часи, так і перед лицем незгод. Саме так стоїки прагнуть прожити своє життя.

Вправа. Поміркуйте, що у вашому житті є недовговічним і що ви можете втратити. Запишіть ці речі в таблицю та оцініть за шкалою від 1 до 10, наскільки важко вам буде впоратися з цією втратою. Починаючи від найменш болісної втрати протягом тижня нагадуйте собі про крихкість цих речей. Сприймайте цю вправу як щеплення від горя й розпачу, яке посилить ваш психологічний імунітет до змін.


Дисципліна дії

Дисципліна дії навчає, як правильно поводитися у суспільстві та взаємодіяти з іншими людьми. Цей розділ про те, як варто реагувати на зовнішні впливи.


Зберігайте душевний спокій

Описуючи цей принцип, Епіктет використав дуже банальний та приземлений приклад, який можна переказати одним реченням: «Йдучи у купальні, будьте готові, що хтось набризкає на вас водою». Суть полягає в тому, щоб обміркувати ймовірний розвиток подій до того, як вони відбудуться, та спрогнозувати свою реакцію на них. Психологічна підготовка не дозволить будь-яким прикрощам порушувати ваш спокій та внутрішню рівновагу. 

Вправа. Щоб навчитися зберігати спокій, щодня виконуйте три простих кроки:

1) поміркуйте про день, який на вас чекає, з’ясуйте, що може вас розчарувати чи роздратувати;
2) повторіть про себе фразу на кшталт «я хочу не просто виконати це завдання, а й зберегти при цьому внутрішню рівновагу»;
3) уявіть, що ви поводитеся спокійно в цій ситуації, що б не сталося. 


Скоротіть свою зайнятість 

Візьмися, кажу, за облік, зроби підрахунок дням свого життя — й побачиш:
у тебе їх лише декілька, та й то хіба ті, що іншим людям не знадобилися. 

Сенека. «Про короткочасність життя», 7

Більшість з нас живе в культурі, де постійна зайнятість є предметом гордості. Однак те, що вам не вистачає часу на спілкування з друзями та якісний відпочинок, не означає, що ви досягли успіху в житті. Це показник того, що ви не вмієте ефективно використовувати час. 

Щоб уникнути показної зайнятості та почати робити лише те, що приносить користь саме вам, по-перше, запитайте себе, чи правильно ви розставляєте пріоритети? Чи достатньо часу приділяєте справді важливим речам, чи, може, постійно відволікаєтеся на несуттєве й короткочасне? По-друге, спробуйте планувати кожен свій день так, ніби це останній день вашого життя. Це допоможе тримати фокус на головному. Адже за принципами стоїчної мотивації, усвідомлення смерті надає цінності життю. 

Вправа. Щовечора аналізуйте, як минув ваш день і чи кожна дія, яку ви виконували, несла користь особисто для вас та допомагала формувати характер. Записуйте дії різних масштабів від гортання стрічки соцмереж до реалізації благодійних проєктів. Зрештою, дайте собі чесну відповідь на запитання: «Чи займалися б ви тими самими справами, якби знали, що ваше життя невдовзі закінчиться?».


Дисципліна згоди

Дисципліна згоди дає нам змогу ухвалювати правильні рішення щодо перешкод, які трапляються в житті. Цей розділ про те, як навчитися не обманювати самого себе й не судити навмання.


Відстежуйте чотири примхи розуму та протидійте їм

Марк Аврелій виділяє чотири згубних звички розуму, які потрібно помічати та викорінювати в собі.

  1. Непотрібна фантазія. Йдеться про нав’язливі думки про задоволення та біль, які не несуть практичної користі. Стоїки закликають уникати роздумів про предмети розкоші, які ви хотіли б мати, та хвилювань про минулі негаразди. 
  2. Антисоціальна поведінка. Перш ніж щось сказати чи зробити, запитайте себе, чи не завдасть це шкоди гармонійному суспільному життю. А ще краще — поміркуйте, що варто зробити, щоб принести користь оточенню.
  3. Нещирі думки чи дії. Чи справді ви вірите в те, що говорите та робите? Чи вас спонукає до дій нудьга, епігонство (наслідування когось) або прагнення отримати незаслужену похвалу? Перед тим як щось зробити, впевніться у щирості своїх намірів.
  4. Схильність піддаватися фізичним пориванням. Не дозволяйте тілесним спокусам взяти гору над вашим розумом. Не варто робити того, про що згодом пожалкуєте, бо діяли бездумно.

Вправа. Поміркуйте, яка з цих чотирьох примх розуму є для вас найпроблемнішою. Якщо можете виділити одну — зосередьтеся спочатку на ній. Якщо ні, можете працювати одразу над кількома пунктами. Фіксуйте враження й імпульси, що стосуються цих проблем, та протидійте їм за допомогою тверджень, які вам відгукуються. Наприклад, коли відчуєте бажання попліткувати про колегу, скажіть собі «Це згубний імпульс, який шкодить мені та суспільству. Не хочу діяти під його впливом».


Говоріть про інших лише факти

П’є хтось багато вина? Не кажи, що він робить зле, тільки що він п’є багато.
Бо якщо ти не розумієш докладно його спонук, то як можеш знати, чи він діє зле?

Епіктет. «Енхейридіон», 45

Більшість наших ціннісних суджень — хибні, а згода на них спричиняє пристрасті, тобто шкідливі емоції. Епіктет нагадує, що часто ми не маємо достатньо інформації про мотиви чи життєву історію інших людей, щоб робити розумні висновки.

Формулюйте свої думки нейтрально, і тоді ви ніколи не опинитесь у полоні хибних суджень. Наприклад, якщо хтось з колег не виконав вчасно свою роботу, не варто обзивати його «лінивим бовдуром», просто констатуйте факт, що він зірвав дедлайн. Адже ви не знаєте, що саме завадило йому вкластися у встановлені терміни.

Застосовуючи цей підхід у повсякденному житті, ви позбавитеся звички безпідставно осуджувати людей та плекатимете в собі доброзичливе ставлення до інших. Завдяки цьому ви рідше засмучуватиметеся й станете спокійнішими.

Вправа. Постарайтеся контролювати те, що ви думаєте й кажете протягом дня, та замінювати будь-які формулювання, базовані на оцінних судженнях, на об’єктивні факти.

Більше практичних порад та вправ для впровадження стоїчних принципів у своє повсякденне життя шукайте в книзі «Нові стоїки. 52 тижні для наповненого життя».

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій на будь-який смак для фахівців різних професій 👉

Вакансії

Читайте також

Як зрозуміти себе, свої інтереси і здібності? Поради Анни Мазур

Позбавляйтеся зайвого та зберігайте дитину в собі: 7 правил успіху Річарда Сола Вурмена

Есенціалізм: як зосередитись на важливому і позбутися зайвого?

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!