Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Бути звичайним і радіти цьому: як вижити в епоху успішного успіху

23.09.21 Кар'єра Розвиток 5 хв читання

Вам здається, що всі навколо живуть свої найкращі життя, а ви ледь проживаєте своє посереднє? Ділимося тезами з книжки «Несподівана радість звичайності», де авторка Кетрін Ґрей розповідає, як перестати перейматися своєю звичайністю та почати цінувати те, що маєте. 

radist
«Несподівана радість звичайності»
— Кетрін Ґрей

Ми схильні вважати, що в сусіда трава зеленіша, у колеги кращий автомобіль, у друзів щасливіший шлюб тощо. Ці відчуття особливо загострилися через появу соцмереж, де ми щодня спостерігаємо за бездоганними стосунками та блискучими кар’єрами знайомих і незнайомих людей. Ідеальна картинка чужих життів змушує нас почуватися неповноцінними. Чому так відбувається та чи можливо полюбити свою посередність?


Чому ми завжди прагнемо надзвичайного?


Наш мозок запрограмований зосереджуватися на негативі

Мозок людини від початку її існування налаштований фокусуватися на негативних явищах, аби бути готовим до зіткнення з ними. Суспільство еволюціонувало, а мозок, на жаль, залишився на рівні розвитку людини кам’яної доби. Він і досі змушує нас хотіти бути найсильнішими й найкращими в усьому, бо тисячі років тому це прагнення було необхідною умовою для виживання та продовження роду. Зараз ця потреба вже не актуальна, але наша амигдала (ділянка мозку, відповідальна за емоційні реакції) продовжує бути доволі агресивною. 


Ми всі — заручники гедонічної адаптації

Пригадайте, як ви раділи, коли отримували те, про що давно мріяли — наприклад, підвищення чи новий автомобіль. Наскільки довго тривало відчуття радості? Ймовірно, вже за кілька тижнів ви почали жалітися на купу роботи, що з’явилася з новою посадою, чи на високу вартість утримання машини. А ще за деякий час знову почали мріяти про вищу посаду чи кращий автомобіль. Так проявляється гедонічна адаптація — здатність людини пристосовуватися як до позитивного, так і до негативного в житті. 

«Адаптацію можна метафорично уявити як тренажер для бігу — адже пошук задоволення ніколи не закінчується, як бігова доріжка на тренажері».

Кетрін Ґрей


Суспільство заохочує нас бути максимізаторами 

Існує психологічне явище «максимізації», і відповідно до її прояву в поведінці людей фахівці ділять їх на задовільників та максимізаторів. Перші зазвичай задовольняються тим, що мають, і рідко прагнуть більшого. Другі ж постійно перебувають у гонитві за чимось кращим. У нашому суспільстві культивується успішний успіх. Тому задовільників, які почуваються щасливими на звичайній роботі з середньою зарплатою і не прагнуть підвищення чи власного бізнесу, часто засуджують. А максимізаторів та їхню нескінченну гонитву за кращим життям, навпаки, заохочують.


Як жити звичайно?

Насамперед повірте, що таких звичайнісіньких людей, як ви, набагато більше, ніж здається. На Землі живе приблизно 8 мільярдів людей, і якщо кожен буде унікальним, то унікальним не буде ніхто. Всесвітньо відомими селебріті, олімпійськими чемпіонами чи бізнесменами-мільйонерами стають одиниці. Решта людей проживають спокійні та непримітні, але від цього не менш щасливі життя. Тому наше головне завдання полягає в тому, щоб бути щасливими, а не надзвичайними. 


Полюбіть свій дім

Під домом мається на увазі ваша країна, місто та, власне, будинок. Якщо ви почуваєтеся некомфортно там, де проживаєте, ви, звісно, можете переїхати. Але переїзд не обов’язково розв’яже ваші проблеми, бо куди б не їхали, ми завжди беремо себе з собою. 

Добре там, де нас немає. Якщо ви мрієте про гігантську віллу на березі моря замість однокімнатної квартирки, подумайте от про що: це ж означає більше клопотів із ремонтом, умеблюванням, прибиранням та обслуговуванням. А ще така вілла приваблюватиме купу родичів і друзів, які будуть постійно набиватися до вас у гості. Ви її точно хочете?)


Працюйте над стосунками з близькими

Можна мріяти про ідеальні стосунки й шукати партнера без недоліків, а можна йти на компроміси й миритися з «тарганами» коханого чи коханої, так само як вони миритимуться з вашими (звісно, мова не йде про життя з аб’юзерами, від них треба тікати якнайшвидше). Це лише у ромкомах проблеми вирішуються за допомогою романтичних жестів. У звичайному житті все набагато прозаїчніше, а будь-які стосунки потребують щоденної праці. 

І пам’ятайте: не існує зразкової моделі. Сваритися — нормально, розходитися — теж, а ще абсолютно нормально не хотіти романтичних стосунків взагалі й насолоджуватися своєю самотністю.

«Не забувайте, що хай би якими суперовими вони [стосунки] не були на початку — згодом вони завжди проходитимуть процес гедонічної адаптації, аж доки не перетворяться на щось звичайне».

Кетрін Ґрей


Прийміть своє тіло

Тримати своє тіло у формі — важливо, але лише для того, щоб бути здоровим, а не для того, щоб відповідати чужим уявленням про ідеал. Кожна друга реклама диктує нам необхідність щось у собі змінити: скинути вагу, приховати шрами, зафарбувати синці під очима чи зменшити кількість волосся на тілі. На нашій незадоволеності власним виглядом побудована ціла індустрія краси. Але ми ж знаємо, що все це вигадки маркетологів, тому намагайтеся не вестися на подібні маніпуляції та жити в гармонії з власним тілом. 


Знайдіть роботу до душі та заспокойтеся

Усіх грошей світу не заробиш, та й щастя зазвичай залежить не від розміру банківського рахунку. До того ж що більше грошей, то більше проблем: з ними треба щось робити, десь зберігати та кудись інвестувати. Усе це створює додатковий стрес і відбирає приблизно стільки ж часу, скільки ви витрачаєте на заробляння. Тому в побудові кар’єри варто зосередитися на тому, щоб покривати базові фінансові потреби та задовольняти свої амбіції. 

«Багатство, власне, зводиться до того, що у вас з’являється стільки роботи, що її за віки вічні не переробити, а часу на неї якраз менше».

Кетрін Ґрей

Готові шукати роботу до душі?

У нас на сайті якраз багато вакансій на будь-який смак!

Вакансії


Дякуйте за все, що вже маєте

Ми вже з’ясували, що нашому мозкові набагато цікавіше вишукувати негатив, ніж помічати щось приємне. Тому з пошуком позитиву йому треба допомагати. Заведіть звичку щовечора перелічувати все хороше, що сталося з вами за день і за що ви вдячні. Ви здивуєтеся, як довго пам’ятали, що зранку вам нагрубили в маршрутці, і як швидко забули про комплімент від колеги. Якщо писатимете подяки регулярно, то вже за місяць зможете фокусуватися на позитиві не лише під час вечірніх подяк, а й протягом дня. 


Прийняти звичайність — не означає опустити руки 


Ця книжка зовсім не закликає деградувати й нічого не прагнути. Вона просто нагадує, як важливо цінувати те, що ви вже маєте, та не гнатися за чимось лише тому, що це мають інші. Не всі можуть бути ілонами масками чи стівами джобсами, але це не привід сумувати — адже можна бути щасливим, живучи своє звичайне життя. 

Більше цікавих фактів, які допоможуть вам полюбити свою посередність, шукайте у книжці «Несподівана радість звичайності».

Що ще почитати?

Книжка засновниці Happy Monday та ще 15 новинок на осінь

Як забити на все й бути щасливим? 9 порад із книги «Магічне мистецтво ігнорування»

Книга-поштовх для жінок: 100 надихаючих історій про успіх і віру в себе

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.