Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Не найкращий бос: яким може бути токсичний керівник та що з цим робити

26.06.23 Кар'єра Партнерський матеріал 6 хв читання

6 липня в український прокат виходить фільм «Найкращий бос» — найкраща європейська комедія 2022 року з оскароносним Хав’єром Бардемом у головній ролі. За іронією, головний герой — далеко не такий ідеальний керівник, як про себе думає. Ба більше — здається, він приклад радше токсичного, ніж найкращого керівника. 

На прикладі фільму ми зібрали найяскравіші приклади його згубної поведінки (без деталей, тож це не спойлери 😆), а також окремо попросили двох експерток поміркувати про природу токсичності керівництва та що з цим робити підлеглим.

Герой Хав’єра Бардема — харизматичний бізнесмен, який нібито невпинно працює задля добробуту співробітників, а насправді… 

1. Крутить романи з підлеглими. Звісно, на роботі можна зустріти щире кохання, але якщо бос зустрічає його з кожною хвилею стажерок — це явно не воно. Та й користуватися своїм службовим становищем, щоб зваблювати дівчат — максимально не ок.

2. Втручається в особисте життя працівників. Можна бути старшим, досвідченішим і ще яким завгодно -шим, але це не дає права використовувати особисту інформацію про підлеглих у своїх цілях, давати непрохані поради чи без згоди ставати безпосереднім учасником їхнього життя поза роботою. 

Тут і далі — кадри з фільму «Найкращий бос»

3. Приймає кадрові рішення з особистих мотивів. Бос, який терпить некомпетентних людей через дружнє ставлення, а компетентних звільняє через особисті рахунки, здається, радше шкодить, ніж допомагає компанії.

4. Замовчує проблеми. Неготовність керівника відверто говорити про негаразди, бути чесним з працівниками чи прозоро комунікувати з громадськістю створює зайву напруженість у команді. 

5. Маніпулює родинними почуттями. Коли керівник постійно підкреслює, що компанія — одна родина, а він — батько для своїх підлеглих, це легко переходить у маніпуляцію, що вимагає від працівників усе більшої лояльності, адже чого не зробиш «задля родини».   

6. Занадто переймається зовнішнім престижем. Премії, рейтинги та позитивні статті у ЗМІ — це, безперечно, круто для розвитку бізнесу, але не тоді, коли задля них керівник готовий на що завгодно, наприклад пожертвувати деякими співробітниками.

7. Відверто погрожує підлеглим. Вишенька на торті токсичності — коли бос вимагає в підлеглих зробити щось, що суперечить їхнім особистим інтересам, цінностям та навіть закону, погрожуючи звільненням чи нагадуючи про послугу, яку колись зробив.

Фільм «Найкращий бос» — це корпоративна сатира. Але, на жаль, токсичні керівники, трапляються і в реальному житті. Якими вони можуть бути та що в такому разі робити підлеглим? Ми попросили двох експерток висловити свою думку про токсичне лідерство.


Про ознаки токсичного керівника, його небезпеку та варіанти дій

Тетяна Пашкіна; Татьяна Пашкина

Тетяна Пашкіна,
кар’єрна й HR-експертка

Які бувають ознаки токсичного керівника? Окрім таких очевидних, як погрози чи маніпуляції, це може бути, наприклад, мікроменеджмент: коли бос прискіпується до дрібниць і відволікає від роботи. У підсумку завдання виконано невчасно чи неякісно, а винен працівник. Або підхід «Бий своїх, щоб чужі боялися»: наводити показовий терор, щоб підлеглі були ідеальні, а керівник хизувався тим, який він класний. Чи знецінення роботи підлеглих, іноді ще й з газлайтингом. Це коли підлеглий намагається прояснити ситуацію, а бос йому каже: «Та тобі здалося».

Залякування та маніпуляції ніколи не давали тієї продуктивності, яка б рухала бізнес уперед. Проблема в тому, що від токсичних босів йдуть підлеглі: як досвідчені й упевнені в собі, так і молоді, які точно не будуть таке терпіти. Обидві категорії — максимально бажані для роботодавця. Добре, якщо керівник може дозволити собі швидко наймати їм заміну не за всі гроші світу. Але в нинішніх умовах це більше схоже на казку. Бо репутація у такого роботодавця, однозначно, негативна, а отже, охочих працевлаштуватися теж не натовп. 

Є кілька кардинально різних реакцій на боса. Іноді підлеглі «завмирають» і від гріха подалі виконують всі забаганки (або вдають, що виконують). Іноді вони чинять опір, особливо якщо токсик-бос один проти всіх. Іноді команда починає конфліктувати всередині себе: хтось виступає за боса, хтось проти. Але здебільшого найкращі працівники при перших проявах нездорової поведінки активно починають шукати нове робоче місце всередині компанії або за її межами.

Що можна вдіяти, окрім звільнення? Якщо треба просто перетерпіти (наприклад, на вас чекає інша робота), то можна поміняти своє ставлення до того, що відбувається, і просто не перейматися. Як стоїк, реагувати тільки на те, на що здатен вплинути. Якщо треба виживати в довгу, то теж є варіанти. Можна об’єднатися з колегами та повстати. Можна робити у відповідь дрібні кпини. Можна жалітися на боса вищому керівництву. Можна таємно його знімати та викладати в TikTok 😁 

Іноді токсичність буває ситуативною, і може зникнути. От, наприклад, зараз ми всі трохи не в нормі, тому реагуємо не завжди адекватно й не завжди це усвідомлюємо. Іноді нам здається, що ми робимо все як зазвичай, але чи то інші сприймають це геть не так, чи то ми не бачимо, що робимо все вже інакше. Тоді з вуст незалежного й авторитетного для нас експерта важливо в екологічній формі отримати інформацію для переусвідомлення й оновлення комунікаційних шаблонів. Але, на жаль, у більшості випадків це усвідомлені й улюблені шаблони комунікації.


Про те, чи може токсичний керівник бути корисним

Уляна Кулікова

Уляна Кулікова,
керівниця бізнес-школи Profi Space

Для початку варто розібратися, чи є керівник дійсно токсичним. Знаю, закидають мене капцями, але будьмо відвертими: іноді підлеглим легше нав’язати такий ярлик керівництву, ніж визнати власну некомпетентність і, що найсумніше, небажання з цим щось робити. При будь-якому наполегливому натисканні зверху на кнопку «Старт» у деяких людей виникає опір і купа відмазок.

Далі поставимо питання навпаки: а чим корисний токсичний керівник? Це за умови, що ми вже розібралися з першим пунктом і дійсно його таким визнали. Найкращі наші вчителі — маленькі тирани. Згодна, суперечливе твердження. Тоді пригадаємо, що навіть отрута у правильних пропорціях — ліки. Думку мою, я сподіваюся, ви вловили. Токсичний керівник, напевно, набагато швидше отримує те, що хоче, і підлеглим доводиться розвиватися в нестандартних умовах, виявляти гнучкість, лояльність, напрацьовувати терпіння й тренувати свій дзен. Після таких колективів, повірте, народжуються професіонали-зірки! 

То що робити, якщо вам «попався» такий керівник? Кайфувати від нової, мабуть, незнайомої вам гри. Вчитися усього й одразу, розпізнавати маніпуляції та не піддаватися їм. My gosh! Як багато позитивного можна отримати навіть із найскладніших бізнес-ситуацій, якщо змінити своє ставлення та прибрати вічну драму. Спробуйте взяти максимум, підігруйте — іноді ви навіть уявити не можете, куди приведе вас ця шахова партія.

Немає ідеальних людей, немає ідеальних керівників. Але є процес зростання, прогресу, і він відбувається постійно, навіть якщо ми цього свідомо не бажаємо. Кожен із нас змінюється: щось змінюється на краще, а щось і в гірший бік. Життя дає нам масу нових передумов і мотивацій щодня. І правильне питання не в тому, чи зміниться мій токсичний керівник, а в тому, чи я сам змінюся. Тому що це єдина правильна точка відліку та єдине правильне питання самому собі.

Сподіваємося, на вашому шляху вам траплятимуться тільки дійсно найкращі керівники. А дізнатися, до чого призвела поведінка героя Хав’єра Бардема у фільмі «Найкращий бос», можна з 6 липня в кінотеатрах 😉

Читайте також

Конфлікти в команді: 6 кроків, щоб помирити колег

«Ти дох*я собі дозволяєш»: як реагувати на агресію чи хамство на роботі

Як перевірити себе на стресостійкість та 6 способів її підвищити

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: