З 1 грудня набуває чинності закон 4015-IX, який вносить зміни до Податкового кодексу, зокрема вводить сплату військового збору для фізичних осіб-підприємців. Багато ІТ-фахівців та цифрових спеціалістів працюють на третій групі ФОП. Порахували, скільки податку тепер їм доведеться сплатити.
Закон 4015-IX, який Верховна Рада проголосувала ще у жовтні, а президент підписав наприкінці листопада, називають законом про історичне підвищення податків. Він передбачає чимало змін до Податкового кодексу України, але найважливішими для працівників є підвищення військового збору (ВЗ) з усіх доходів громадян з 1,5% до 5% (актуально для найманих працівників, тобто тих, хто офіційно оформлений у штат компанії) та введення ВЗ для ФОП.
Нові податки для ФОП
Військовий збір тепер будуть платити всі. Раніше ФОПи на спрощеній системі не сплачували цей податок. Збір утримувався лише з підприємців на загальній системі та найманих працівників.
Для ФОП на спрощеній системі оподаткування I, II та IV груп сума збору буде фіксованою ― 800 грн на місяць (10% мінімальної зарплати). ВЗ потрібно сплатити, навіть якщо доходу немає.
Інша ставка діятиме для ФОП III групи. Для них військовий збір складатиме 1% від доходу. Його сума буде відображатися у декларації платника єдиного податку.
Нові податки для ФОП почнуть діяти з 1 січня 2025 року. ФОП I, II та IV груп повинні будуть сплачувати військовий збір щомісяця авансово до 20-го числа. Підприємці III групи зможуть перераховувати новий податок щоквартально.
За порушення термінів передбачені штрафи: 5% від суми податкового боргу (якщо сплату затримано на строк до 30 календарних днів включно) або 10% від суми боргу (якщо затримка складає понад 30 днів).
Читайте також: ФОП — свідомий вибір бути чесним з собою та державою
Скільки платитимуть ФОП третьої групи та наймані працівники у 2025 році
Представники креативних та цифрових професій, айтівці часто співпрацюють з роботодавцями як ФОПи 3-ї групи. Раніше вони сплачували лише два податки. За новим законом, їх буде три:
- ЄП ― 5% від доходу або 3% + ПДВ.
- ЄСВ ― 22% від мінімальної зарплати (8 тис. грн), тобто 1760 грн на місяць.
- Військовий збір ― 1% від доходу.
Читайте також: Як фрилансерам масштабувати свою справу: ідеї та юридичні аспекти
Візьмемо до приклада SMM-спеціаліста з зарплатою у $1000 на ставці ЄП 5%. В перерахунку на національну валюту він отримує 41 722 грн за нинішнім курсом. З цієї суми він повинен буде заплатити:
- 2086 грн ЄП;
- 1760 грн ЄСВ;
- 417 грн ВЗ.
У сумі це 4263 грн за місяць або 12 789 грн за квартал.
Варто зазначити, що розробники та спеціалісти креативних професій можуть також працювати за трудовим договором. У цьому разі дохід буде оподатковуватися за загальними правилами: 18% ПДФО та 5% військовий збір. Виходить, що при зарплаті у 1000 доларів податки становитимуть 9596 грн на місяць. При цьому роботодавець ще повинен сплатити ЄСВ за робітника у розмірі 22% від його зарплати, тобто 9179 грн.
Загальне податкове навантаження за одного співробітника «на договорі» складатиме 18 775 грн. Це у 4,5 раза більше, ніж сплачують підприємці на «спрощенці».
Читайте також: «Поки зі мною ноутбук, я завжди матиму роботу». Історії фрилансерів в еміграції
Як підвищення податків вплине на бізнес
Закон був підписаний для того, аби наповнити державний бюджет в умовах воєнного часу для фінансування потреб Сил оборони. Завдяки змінам, у 2025 році очікують отримати додатково 126,7 млрд грн доходів у держбюджет.
Водночас таке рішення може негативно вплинути на розвиток бізнесу в Україні, вважає аналітик Центру аналізу публічних фінансів та публічного управління KSE Тарас Маршалок.
«Збільшення податкового навантаження в умовах економічної нестабільності може негативно вплинути на підприємницьку активність і платоспроможність громадян. Це суперечить принципам економічної доцільності. Такі зміни можуть створити додатковий фінансовий тягар на малий і середній бізнес, зменшуючи їхні доходи та конкурентоспроможність», ― прокоментував він зміни DOU.
Шукаєте роботу або співробітників?
У розділі «Вакансії» ми допомагаємо компаніям і кандидатам знайти одне одного!
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.