Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

ФОП — свідомий вибір бути чесним з собою та державою

23.01.24 Історії Кар'єра 8 хв читання

З початком повномасштабної війни багато українців відчули потребу допомагати державі усіма можливими способами. Зокрема, працювати офіційно, сплачувати податки й поповнювати державний бюджет. В Україні існує кілька способів працювати офіційно, один з них — стати фізичною особою-підприємцем і відкрити рахунок ФОП, який дозволяє займатись бізнесом. Так ФОП став своєрідним проявом громадянської позиції та відповідальності.

Залучившись підтримкою експертів з monobank, ми вирішили розвіяти страхи й упередження, які існують щодо цієї страшної (насправді ні) абревіатури. А також зібрали натхненні історії українців, для яких ФОП — це про свідому позицію.


«Для мене ФОП — це про чесність та громадянську відповідальність»


Альона Дзюба, проєктна менеджерка в IT, консультантка з фінансової грамотності

Альона Дзюба, проєктна менеджерка в IT, консультантка з фінансової грамотності


Про відкриття ФОП

На попередній роботі я працювала по трудовій книжці. Коли змінювала компанію, отримала пропозицію відкрити ФОП і сплачувати податки через нього. Це виявилося дуже зручно, тому що через деякий час я вирішила додатково зайнятися консультуванням з фінансової грамотності, і теж хотіла отримувати оплату за надані послуги офіційно. Так я поєднала обидва джерела доходів і спростила для себе сплату податків.

Мені пощастило, що в компанії, з якою я співпрацюю, є бухгалтерка, і з нею можна безплатно проконсультуватися. Вона коротко розповіла, як працює ФОП, що мені треба буде зробити, допомогла обрати КВЕДи та підказала банки, де можна відкрити рахунок для обслуговування ФОПу. Створивши електронний цифровий підпис (це можна зробити через Дію або через один з банків буквально за п’ять хвилин), я обрала монобанк, бо вже користувалася ним і хотіла, щоб все було в одному місці. Приємним бонусом виявився кешбек за відкриття рахунку. 

Зараз мій ФОП веде бухгалтерка компанії, з якою я співпрацюю. Але навіть якщо я повністю перейду в підприємницьку діяльність і буду займатися лише фінансовим консалтингом, то, швидше за все, знайду людину, якій зможу делегувати цю роботу. Вважаю, що кожен має займатися своєю справою, адже делегуючи подібні справи, я звільняю час для того, в чому я корисніша та ефективніша. Але я маю друзів та колег, які самостійно ведуть ФОП, сплачують податки, подають звіти й кажуть, що це зовсім не складно.


Про відчуття, які дає наявність ФОПу

Для мене ФОП — це про чесність, справедливість та громадянську відповідальність. Я сприймаю сплату податків як обов’язок перед державою, тому в мене ніколи не було думок працювати неофіційно. Те ж саме стосується ситуацій, коли я клієнт — завжди намагаюся купувати товари й замовляти послуги у людей, які беруть оплату не на картку, а через реквізити на ФОП чи ТОВ. Мої клієнти ніколи мені про це не говорили, але, думаю, їм теж важливо сплачувати мої послуги офіційно. Адже я розповідаю, як правильно вести особисті фінанси, а сплата податків — це база.

Україна посідає доволі низьке місце в рейтингу з фінансової грамотності серед інших країн, і це мене дуже засмучує. Мені хотілося б мати більш свідоме й фінансово грамотне оточення, тому я вирішила вести блог і давати консультації щодо впорядкування фінансів.


Про страхи та упередження

Попри те, що я маю фінансову освіту, перед відкриттям ФОПу в мене були певні побоювання. Здавалося, що це складний бюрократичний процес, який забере купу часу та нервів. Але я дарма хвилювалася, бо, як виявилося, це настільки просто та зручно, що на все про все у мене пішло не більше ніж пів години. 

Якщо говорити про моїх клієнтів, то часто люди вважають, що заробляють недостатньо, щоб відкривати ФОП. Тобто проблема в необізнаності та частково небажанні розібратися в темі. Не всі розуміють, що на податок йде відсоток від заробітку, тому бояться, що доведеться віддавати всі зароблені кошти.


Поради людям, які хочуть відкрити ФОП

З власного досвіду можу сказати, що ФОП не створює жодних труднощів, і боятися тут немає чого. Навпаки, це про відсутність проблем із законом і податковою, про лояльність і довіру клієнтів. Просто не думайте, що податки — це щось, що вас не стосується. Або що відкривати ФОП треба лише тоді, коли заробляєш 50+ чи 100+ тисяч (в кожного своя уявна планка).

Головна порада, як щодо ФОПу, так і будь-чого іншого: якщо не розумієтесь на чомусь, знайдіть того, хто розуміється, і проконсультуйтеся. Або подивіться навчальне відео, почитайте статтю, гайд, інструкцію. Зараз про ФОП зрозуміло й доступно можна почитати навіть у додатку мобільного банкінгу. 


«ФОП — це моя репутація перед клієнтами як експертки» 


Наталі Чуловська, піарниця, комунікаційниця, менторка українських брендів

Наталі Чуловська, піарниця, комунікаційниця, менторка українських брендів


Про відкриття ФОП

Я відкрила ФОП вже після початку повномасштабного вторгнення, щоб офіційно співпрацювати з одним благодійним проєктом як піарниця. Вони повністю вели весь процес: консультували щодо КВЕДів, створення електронного підпису, відкриття рахунку. Банк можна було обирати самостійно. Для мене вибір був очевидним, бо всі мої персональні картки відкриті у монобанку, тож логічно було обслуговувати ФОП саме у них. Тим паче в мене з ними ніколи не виникало проблем, з точки зору клієнта у них все максимально зручно й зрозуміло.

Згодом я завершила співпрацю з цим проєктом, але залишила ФОП, щоб вести через нього свою фриланс-діяльність як експертки з піару й комунікацій. Я консультую бренди, надаю піар-підтримку, розміщую рекламу у своєму телеграм-каналі, і оплату за всі послуги отримую на рахунок ФОП. 


Про відчуття, які дає наявність ФОПу

Перш за все, ФОП — це моя репутація перед клієнтами як експертки. Коли до мене приходять свідомі вітчизняні бренди, які прагнуть розвивати економіку України, я не можу сказати їм, оплатіть мені послуги на картку. Це суперечить, як моїм цінностям, так і принципам компаній, з якими я співпрацюю.

Особливо під час війни я відчуваю, що сплата податків — це найменше, чим я можу бути корисна своїй країні. А оскільки я повністю перейшла на фриланс, ФОП виявився ідеальним варіантом для мене. Світ змінюється, і зараз дуже багато диджитал-спеціалістів та представників креативних професій працюють самі на себе. І круто, що можна вести таку діяльність офіційно. До того ж відкрити та обслуговувати ФОП зараз дуже просто, для цього навіть з дому виходити не треба.


Про страхи та упередження

Я гуманітарій до мозку кісток, тому все, що пов’язане з цифрами, і зокрема різними фінансовими операціями, для мене складне й незрозуміле. Заповнювати декларації, подавати звіти — це для мене просто пекло, бо здається, що ціна помилки дуже висока. Тому я наважилася відкрити ФОП лише за підтримки бухгалтера. Однак, коли перейшла на фриланс, спробувала самостійно платити податки й подавати звіти. І все начебто виходило, доки мені не зателефонували з податкової й не повідомили, що я маю сплатити близько 200 тисяч боргу. 

Виявилося, що, подаючи декларацію, я дописала кілька зайвих нулів у графі про доходи. Звісно, я злякалася і в авральному режимі почала шукати бухгалтера, який допоміг би залагодити цю проблему. Зрештою з допомогою бухгалтерки все дуже швидко й безболісно вирішилося, не довелося навіть йти в податкову. Але після цієї ситуації, я вирішила таки віддати ведення ФОПу професіоналу.

Я розповідаю цю історію не для того, щоб налякати, а навпаки, продемонструвати, що навіть якщо ви помилитеся чи зробите щось не так, все це можна буде спокійно вирішити, трагедії не станеться. На мою думку, страшніше зіткнутися з податковою, коли ви взагалі не платите податки.


Поради людям, які хочуть відкрити ФОП

Часто люди думають, що з ФОПом може бути багато мороки, що треба вести книгу обліку, фіксувати доходи й витрати, ходити в податкову тощо. Так стається, бо невідоме лякає, тому моя порада — поцікавтеся, як все працює. Впевнена, що сьогодні в кожного в оточенні є бодай одна людина, яка має ФОП і зможе вам про нього розказати.

Також раджу викинути з голови картинки з фільмів, де до вас приходить з обшуком податкова. Бо це так не працює, навіть якщо ви вказуєте свою домашню адресу у документах, до вас ніхто не має права прийти (звісно, якщо ви не державний діяч, що розкрадав бюджет, чи олігарх з купою незареєстрованих статків).


«Відкривши ФОП, я перейшов на сторону світла» 


Артем Мариненко, Game Developer

Артем Мариненко, Game Developer


Про відкриття ФОП

У першій компанії, куди я влаштувався розробником ігор, зарплату давали у конвертах. Проте мені було принципово сплачувати податки державі, а роботодавець був не проти платити на ФОП, тому рішення було знайдено.

Це був 2019 рік, коли саме з’явився додаток Дія і, здається, відкриття ФОПу було однією з перших доступних у ньому функцій. Весь процес реєстрації зайняв у мене буквально пів години, бо все вдалося оформити онлайн на сайті. Єдине, для чого довелось виходити з дому, електронний підпис, але зараз і його можна отримати онлайн.

Під час відкриття ФОПу мені не знадобилася допомога бухгалтера. Я просто проконсультувався з колегою, який зареєстрував ФОП за місяць до мене, і зрозумів, що впораюся сам.

На той момент більшість IT-компаній співпрацювали з одним великим банком і не давали своїм спеціалістам можливості самостійно обирати, де відкривати рахунок ФОП. Але багато моїх колег були не дуже задоволені цим банком і ділилися історіями про різні труднощі: затримки з виведенням коштів на власний рахунок, складний у використанні додаток. Тому я вирішив знайти для себе інший варіант. 

За порадою дружини я звернув увагу на монобанк, який спочатку здався мені невеликим нішевим проєктом. Але цікавість взяла гору — дуже хотілося перевірити, як в Україні працюватиме банк без жодного відділення. Замовити картку онлайн і забрати її на пошті було чимось подібним на магію. Після того, як я став клієнтом банку, у чаті підтримки мені детально й доступно пояснили, як відкрити рахунок ФОП.

З моменту відкриття і до сьогодні я веду свій ФОП самостійно, попри те, що новий роботодавець пропонував послуги бухгалтера. По-перше, мені важливо тримати руку на пульсі своїх фінансів, по-друге, я планую у майбутньому відкрити свій бізнес, і розуміння такої базової бухгалтерії для цього точно знадобиться. І, по-третє, це справді виявилося дуже просто.


Про відчуття, які дає наявність ФОПу

Я родом з невеличкого міста, де багато підприємців довгий час працювали «в сіру»: в магазинах здебільшого не було касових апаратів, а зарплати видавали в конвертах. Це було нормою майже для всіх. Та подорослішавши, я почав усвідомлювати, що це неправильно і так не має бути. Хотілося відійти від цього провінційного переконання, що обманювати державу — це круто. Тож можна сказати, що відкривши ФОП, я перейшов на сторону світла.

На початку повномасштабного вторгнення підприємцям надавали різні податкові пільги, наприклад, можна було не платити ЄСВ та сплачувати лише 2% від доходу замість 5%. Але я принципово продовжував сплачувати податки в повному обсязі, тому що мав змогу це робити, а державі справді були необхідні ці кошти. Я розумів, що з державного бюджету виплачуються зарплати військовим, пенсії та фінансуються інші соціально важливі ініціативи, які не можна поставити на паузу навіть на час війни. Хотілося бути корисним у той спосіб, який був мені доступним. 


Про страхи та упередження

Компанія, в якій я працював, коли відкривав ФОП, не забезпечувала спеціалістів бухгалтерським супроводом, тому я трохи хвилювався, чи не складно буде самостійно подавати звіти та сплачувати податки. Проте сумнівів щодо доцільності відкриття ФОПу точно не було. Жодні труднощі мене не лякали настільки, щоб я захотів працювати незаконно. Допомагало також те, що я перебував в айтішній бульбашці, де майже всі працювали за ФОПами. Багато колег вели свої бухгалтерські справи самі, і я подумав, що теж впораюсь.


Поради людям, які хочуть відкрити ФОП

Перш за все, дайте собі відповідь на запитання: «Чого саме ви боїтеся?». А потім просто загугліть кожен свій страх. Зараз у відкритих джерелах можна знайти відповіді на будь-які запитання, що вас турбують, та буквально за пів години розвіяти всі міфи та упередження щодо відкриття ФОПу. Тому я раджу не зволікати, відкривати ФОП, сплачувати податки й насолоджуватися статусом соціально відповідального громадянина.


Відкрити рахунок ФОП в monobank — це кілька кліків


Щоб відкрити рахунок:

  • клієнт повинен бути зареєстрованим як ФОП;
  • реєстрація ФОП має бути активна і без банкрутства;
  • місце реєстрації ФОП має бути в Україні;
  • клієнт повинен мати ідентифікаційний номер РНОКПП;
  • треба мати застосунок monobank і оформлену картку.

Відкрити рахунок ФОП можна за посиланням через застосунок:

  1. Натисніть на зображення з двома картками вгорі екрану. 
  2. Оберіть «Відкрити картку або рахунок ФОП».  
  3. Виберіть варіант «У гривні» під фразою «Рахунки ФОП» (спочатку обов’язково потрібно оформити гривневий рахунок, а потім можна в доларах або євро).
  4. Ознайомтеся з умовами обслуговування та натисніть «Хочу рахунок ФОП».
  5. Перевірте правильність вашого виду діяльності (КВЕДів) та натисніть «Продовжити».
  6. Вкажіть кількість найманих співробітників або їх відсутність. 
  7. Вкажіть орієнтовний дохід за минулий рік (від 0 до 100 000 гривень).
  8. Ознайомтесь із договором на відкриття рахунку. Якщо все влаштовує, підтвердіть заявку. Банк поставить електронний підпис на документах.
  9. Рахунок оформлять миттєво — про це ви отримаєте повідомлення в застосунку.

Якщо обслуговувати ФОП вам допомагатиме бухгалтер, йому можна надати доступ у веб-кабінет через номер мобільного. Щоб це зробити, на головному екрані виберіть «ФОП» — свайп вліво — «Доступ у веб-кабінет». За вказаним номером можна буде авторизуватись тільки на сайті, а в додаток ніхто крім вас не ввійде.

В додатку можна вибрати налаштування безпеки та обсяг повноважень бухгалтера. Після цього працівник може здійснювати платежі без додаткових обмежень. В будь-який момент ви можете скасувати доступ до веб-кабінету довіреній особі або змінити її.

Нещодавно monobank запустив бета-версію сервісу для монетизації контенту — це База від monobank (Patreon на мінімалках). Тепер українські кріейтори можуть легально отримувати дохід на свій ФОП.

Що потрібно для старту?

Треба мати ФОП у mono, залогінитися на base.monobank.ua.

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Фінансова грамотність: як забезпечити комфортне життя та безбідну старість

Чому у вас не буде пенсії та що з цим робити. Практичні поради фінансової консультантки

Як оформити відпустку, якщо ви найманий працівник, ФОП або працюєте парт-тайм

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: