Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Чому так мало жінок досягають професійних вершин у дизайні?

04.06.21 Кар'єра 3 хв читання

Прочитали нову книгу видавництва Arthuss «Жінки у дизайні» Ліббі Селлерс та дізналися, чому індустрія дизайну була і, на жаль, досі залишається патріархальною. А ще відкрили для себе найвпливовіших дизайнерок ХХ століття, які довгий час залишалися в тіні чоловіків.   

zhinky v dyzaini
«Жінки у дизайні»
— Ліббі Селлерс


Жінки у дизайні: сумна статистика


Попри те, що на сьогоднішній день більшість студентів, які здобувають дизайнерську освіту, становлять жінки, серед тих, хто працює в дизайні після завершення навчання, жінок значно менше.

Наприклад, у Великій Британії станом на 2015 рік 78% усіх дизайнерів складали чоловіки, і лише 22% — жінки. Чим «маскулінніша» сфера дизайну, тим менше фахівчинь у ній представлено: так, в архітектурі та урбанізації міст 17% жінок, а у секторі виробничого та промислового дизайну — всього 5%.  

Окрім низької репрезентації жінок, в індустрії є й інші проблеми: величезна різниця у заробітній платі між жінками й чоловіками (на користь останніх), негативне ставлення та стереотипи, мала кількість жінок на керівних посадах тощо.

Внутрішні проблеми індустрії впливають і на те, як вона представлена у публічному просторі. Наприклад, згідно з дослідженням Ґабріель Енн Мейхер щодо гендерної рівності у сучасних медіа про дизайн, 80% фотографій у медіа зображають чоловіків.

Та й чого далеко ходити: якщо спробувати згадати найвидатніших світових дизайнерів, більшість назве переважно чоловічі імена.


У чому причина?


Причини такої і досі несправедливо слабкої репрезентації жінок у дизайні (власне, як і в  багатьох інших сферах), беруть свій початок від самої появи індустрії. У ХVІІІ столітті жінки не могли вступати до мистецьких та дизайнерських навчальних закладів і відповідних професійних об’єднань. Прогрес щодо рівноправ’я у галузі з’явився (і то повільний) лише наприкінці ХІХ століття, а прискорився лише у ХХ столітті після двох світових війн та завдяки руху за жіночі права.

Але навіть після здобуття свого місця в індустрії жінки продовжували стикатися зі звинуваченнями в аматорстві, сексизмом, несерйозним та упередженим ставленням. А також із поділом дизайну на «жіночий» (типу декоративного мистецтва) та «чоловічий» (типу архітектури й роботи з металом). Наприклад, якось французька дизайнерка Шарлота Пер’єн хотіла отримати роботу в архітектора Ле Корбюзьє, а у відповідь почула: «У моєму ательє диванних подушок не вишивають»

Подібної зневаги й несправедливості тривалий час зазнавали багато жінок у сфері, через що внесок більшості з них залишився неоціненним.   

Розмірковуючи про те, чому так мало жінок досягають професійних вершин у дизайні сьогодні, критикиня й дослідниця дизайну Еліс Роусторн зазначає: «Якщо коротко, причин безліч — від браку віри в себе до прав, які б регулювали ситуацію в кожній професії. Жінки перебувають у протистоянні з тими, хто започатковує більшість дизайнерських проєктів, а здебільшого це — чоловіки». І навіть досвід жінок, які досягли успіхів у своїй царині (як-от відомої архітекторки Захи Хадід, чия історія також описана в книзі «Жінки в дизайні») свідчить про те, що і найкращі не завжди отримують належну повагу та не застраховані від сексизму й знецінення.   

У той же час Еліс Роусторн бачить позитивні перспективи для жінок у дизайні, зауваживши: «Історично жінки виросли на новій території. якої не контролювали чоловіки, тож вони могли створювати власні підходи до роботи». А поширення дизайну на нові сфери у відповідь на досягнення науки, технологічні, соціальні та економічні зміни не тільки позитивно вплине на жінок, а й відбуватиметься під їхнім проводом.

А щоб доробок визначних, але, на жаль, не завжди визнаних жінок отримав належну увагу й повагу, дослідниця дизайну Ліббі Селлерс написала книгу «Жінки у дизайні», де висвітлила діяльність новаторок в архітектурі, промисловому, графічному та цифровому дизайні від початку ХХ століття й до наших днів. Неймовірно гарна книга з ілюстраціями вийшла українською у видавництві ArtHuss і ми рекомендуємо її усім зацікавленим у темі.

Знижка для читачів Happy Monday!

Купуйте книгу «Жінки у дизайні» зі знижкою 15% за промокодом hpmnd в інтернет-магазині ArtHuss 👉

Придбати

Читайте також

Що читати дизайнерам: 8 книг для професійного розвитку

Як створити ідею: від чистого аркуша до геніального задуму

Не занижуйте ціну і одягайте штани: дизайнери — про роботу на карантині

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.