Привіт, я Таня Пилипчук, засновниця платформи і спільноти саморозвитку «Пошуршимо?». Сьогодні ми поговоримо про дуже болюче питання сучасного світу, який робить усе, щоб розпорошити нашу увагу — як привчити себе фокусуватися.
«До завершення року залишилося менше 90 днів, а в мене враження, що я ще досі розкачуюся після літа. Режим збився, мотивації нуль і хочеться лише валятися в ліжку і скролити соцмережі» — таке повідомлення прийшло мені на сторінку «Пошуршимо?». Я одразу ж впізнала себе кілька років тому, коли діагностувала в себе брак фокусу і почала аналізувати, як із цього стану вибиратися.
Здавалося б, нічого складного: виписати усі справи, розставити пріоритети та сфокусуватися на найважливішому. Але зробити це не так просто. Часом ми думаємо, що термінове — це важливе, а часом, що емоційне — це важливе. А наприкінці дня чи тижня розуміємо, що розпорошили свою енергію невідомо куди, не вирішили важливі справи, не отримали жодного результату, а сил вже нема. Знайомо?
Саме тому мені дуже подобається ідея, яку Ґреґ Маккеон озвучив у своїй книзі «Коротко і по суті. Мистецтво розставляти пріоритети»:
«В обох варіантах докладено однакову кількість зусиль. На лівому зображенні ця енергія подрібнюється на багато різних активностей. Врешті ми незадоволені результатом – бо просуваємося по міліметру в мільйонах напрямків. На правому зображенні енергія спрямована всього в один напрямок. Отож, коли ми інвестуємо в невелику кількість занять, результат задовольняє нас: ми істотно прогресуємо в тому, що для нас найважливіше».
Фокусуватися — це означає не йти на компроміс у своїх мріях.
Зараз ми багато чуємо про те, що можемо мати все й одразу. Але це занадто солодко, щоб бути правдою. На жаль 🙂 Тому насамперед прийміть те, що ви не можете мати все і займатися геть усім. Мультизадачність — це чудово, але наш мозок не може фокусуватися на двох речах одночасно. І якщо ви розпорошуєте свою енергію на 10 хобі, непотрібні зустрічі, інстаграм і фейсбук, то це ваш компроміс і вибір не займатися тим, що дійсно має для вас цінність.
Як діагностувати в себе розпорошення уваги?
- Перша ознака повного розфокусу — це дуже часте переключення уваги з одного на інше. Я помітила, що навіть у книзі не могла прочитати більше однієї сторінки, щоб не відкрити інстаграм або не відволіктись на щось інше.
- Друга ознака — тотальна демотивація думати про щось конкретне. В голові скупчується неймовірна кількість думок про що завгодно, тільки не про те, що потрібно 🙂
У результаті час спливає дуже швидко, нічого конкретного не робиться, і стають дуже актуальними слова Енді Воргола: «Хоч і кажуть, що час усе змінить, щоразу з’ясовується, що змінювати все доведеться самому».
Як привчити себе фокусуватися: 5 порад
Розказую, що працює особисто для мене.
#1. Я вимикаю телефон під час роботи
Як показує практика, телефон у таких випадках — справжнє зло. Доведена до автоматизму звичка перевіряти пошту, фейсбук, інстаграм дуже загострюється у моменти демотивації. Тому я вимикаю телефон на ті кілька годин, що планую займатися конкретним завданням.
За останніми даними GlobalWebIndex, у середньому люди користуються інтернетом по 6 годин на день — це третина (а для когось і половина) усього часу, який ми проводимо не уві сні. Шокує, правда?
#2. Я даю собі відпочити й виспатися
Може здатися, що цей пункт тут трохи не вписується, але насправді без сил та енергії ви навряд чи зможете сфокусуватися. Якщо у вас достатньо внутрішніх ресурсів, то вашій силі волі або бажанню значно легше сконцентровано попрацювати кілька годин, що принесе більше результату і задоволення собою, ніж цілий день розпорошеного переключення.
#3. Я розписую цілі на тиждень
Спочатку виписую всі задачі, що в голові, потім ділю їх на категорії і деталізую по днях. Якщо ж такого плану немає, то можна просто занотувати найбільші цілі з конкретним дедлайном: день, тиждень чи місяць.
Я сприймаю цілі не як необхідність, а як орієнтири. Адже це наші помічники у тому, щоб створити життя своєї мрії і зробити це мудро та структуровано.
Як правильно ставити цілі, що надихають, я розповідала у цій статті (ще й ділилася роздруківкою) →
Читати
#4. Я тестую свої інтервали
Ви не можете бути сфокусованими і продуктивними 100% часу. Це нереально. Тому я досліджую той спосіб, який мені найбільше підходить, і спрощую задачу концентруватися. Після кількох тижнів спостереження і експериментів я розумію, що я найкраще фокусуюся в першій половині дня і тому ставлю всі важливі задачі на ранок. Після обіду роблю механічну або легку для мене роботу. Ще я не працюю понад годину без перерви. Обов’язково роблю паузу і рухаюся.
#5. Я винагороджую себе
Це важливо, бо виконувати завдання потрібно з задоволенням. Я твердо вірю в те, що якщо ти працюєш продуктивно, то щастя має бути невід’ємною частиною процесу. Звісно, потрібно докладати багато зусиль, але це не виключає задоволення від того, що ти робиш і в якому напрямку рухаєшся 🙂
Книги, які вас надихатимуть почати і продовжити працювати над власним фокусом:
- «Коротко і по суті. Мистецтво розставляти пріоритети», Ґреґ Маккеон.
- «Одна справа. Як робити менше, а встигати більше», Ґері Келлер.
- «Не турбувати. Як сфокусуватися в інформаційному шумі», Кел Ньюпорт.
Ну і наостанок поділюся тим, що надихнуло мене почати покроково приборкувати час та по шматочках збирати свою продуктивність.
Ми завжди маємо вибір, на що витрачати свій час. Якщо вам здається, що ви цього вибору не маєте, бо у вас унікальний випадок, знайте: думати так — і є ваш вибір 🙂
Читайте також
5 порад, як не чекати на натхнення, а створювати його
Як я поборола залежність від смартфона: історія Оксани Купер
Як сфокусуватися в інформаційному шумі? Конспект книги «Не турбувати!»
Шукаєте роботу?
Сфокусуйте свою увагу на наших крутих вакансіях →
Вакансії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.