Через розв’язану росією повномасштабну війну 2022-й став роком вимушених переїздів і міграцій для мільйонів українців. Зокрема — за кордон, де нашим співгромадянам довелося будувати життя з нуля. Катерина Вовк, власниця української візової компанії HotVisa, поспілкувалася з тими, хто виїхав, і підготувала універсальні поради з адаптації в новому середовищі.
Будьте відкриті до нових знайомств
Універсальне правило для перебування в новій країні — не закриватися в собі, а, навпаки, вивчати побут її мешканців і самим залучатися до місцевого життя. Екстравертам у цьому плані значно легше: вони можуть почати розмову з незнайомцем у супермаркеті, знайти друзів на футбольному матчі чи навіть отримати запрошення на вечірку двоюрідного брата знайомого з бару. А що робити інтровертам?
Якщо ви з тих, хто психологічно налаштовується навіть на дзвінок у доставку піци, можна почати з малого. Анастасія, котра нещодавно переїхала до США, радить шукати українців, які вже пустили коріння в новій країні та можуть поділитися досвідом. Для цього можна долучатися до спільнот у соціальних мережах з назвами на кшталт «Українці в Нью-Йорку», «Українці в Канаді» тощо. Усі іммігранти переживають схожі труднощі під час переїзду, і ця схожість зближує.
Якщо ви знайшли приятелів-земляків, не зупиняйтесь на цьому. Вам треба дізнаватися щось нове про країну, де ви опинилися, вивчати її мову, тож варто виходити з зони комфорту й розширювати коло знайомств. Анастасія ділиться: «Познайомившись з місцевими, ми надалі підтримували з ними зв’язок, запрошували в гості, а згодом і нас запросили на святкування національного свята. Це цікавий досвід, адже так ви стаєте ближче до культури країни, в якій проживаєте». При цьому в прагненні зрозуміти іншу культуру, не забувайте про власну. Продовжуйте шанувати традиції своєї країни, розповідайте місцевим мешканцям про цінності й культуру вашого народу.
Де знайомитись? Наприклад, можна відвідувати заняття з вашого хобі поблизу дому: артшколи, мовні курси тощо. Не нехтуйте й ресурсними заняттями у вихідні — кемпінг у горах, їзда на велосипеді чи просто прогулянки містом. Це допоможе не тільки відволіктись від буденних клопотів, а й завести нові знайомства з носіями мови. Якщо у вас висока потреба в турботі про інших, розгляньте варіант волонтерства — робота в оточенні однодумців якнайкраще позначиться на вашій адаптації. Анастасія також поділилася корисним застосунком NextDoor, де можна за GPS знаходити своїх сусідів, спілкуватися, обмінюватися світлинами домашніх улюбленців або, наприклад, дізнатися, що сусід просто зараз проводить гаражний розпродаж, і придбати собі щось цікаве.
Максим, який живе в США вже пів року, теж зрозумів для себе важливість зв’язків: «На рішення поїхати в Америку вплинуло, зокрема, й те, що я маю приятеля, на якого міг покластися під час переїзду. Він запропонував пожити в себе, поки ми шукали квартиру, а також розповів, як працює система у всіх сферах. Адже для новачка дійсно складно розібратися з номером соціального страхування чи кредитним рейтингом». Якщо не маєте знайомих у новій країні, Максим радить шукати їх через знайомих знайомих. Люди загалом відкриті й готові допомогти, головне — проявити цікавість і розвивати свою комунікабельність.
Не зосереджуйтесь на негативі, знаходьте плюси
Юлія має великий досвід переїздів: встигла повчити іврит в місті Хайфа, надихнутись іспанським колоритом у Мадриді, познайомитися з німецькою педантичністю в Мюнхені, а зараз живе у США, де зібрана найбільша кількість культур світу. За роки життя в інших країнах Юлія зрозуміла наступне: «Здебільшого ти помічаєш те, що тебе найбільше дратує: чого немає тут, але до чого ти звик на батьківщині. Для мене ж головний інсайт у тому, щоб помічати не негатив, а плюси перебування в новій країні. Також важливо змусити себе полюбити іноземну мову й почати її вивчати, наприклад слухати пісні та вчити тексти. А ще — знаходити близьких за духом людей, з якими у вас буде не тільки культурний обмін, а й взаємна підтримка».
Ще одна проблема, з якою стикається більшість переселенців, — порівняння життя в новій та в рідній країні. Юлія радить: «Забудьте про ціни в Україні й перестаньте порівнювати їх на новому місці. Спочатку, купуючи молоко чи хліб, ти, звісно, згадуєш, скільки б це коштувало в Україні, але з часом такої звички потрібно позбутися. Бо коли ти щоразу платитимеш набагато більше, ніж вдома, то будеш дратуватися — і це відштовхуватиме тебе від нової країни».
Тримайте поруч те, що робить вас щасливими
Після переїзду може з’являтися туга за домом, особливо якщо ви були вимушені екстрено залишити рідну домівку з початком повномасштабної війни. Звісно, за таких обставин складно думати наперед. Але ті, хто з цим стикався, радять взяти з собою в нове місце речі, які створюють відчуття комфорту та спокою. Якщо без фікуса улюбленої бабусі ви не уявляєте життя в новій країні, знайдіть спосіб взяти його з собою. Якщо у вас є річ, яка гріє душу, вона має бути в новому домі, навіть якщо це сувенір із Туреччини 10-річної давнини.
Якщо ж якісь речі матимуть зворотний ефект і тільки навіюватимуть журбу, їх краще не брати в життя з чистого аркуша. Натомість придбайте щось нове й позитивне — можливо, те, що ви давно хотіли, але постійно відкладали. Наприклад, заведіть домашнього улюбленця, якщо завжди мріяли про чотирилапого друга. Тим паче це той випадок, коли ви й у новій країні будете розуміти одне одного, навіть говорячи різними мовами 🙂
Для адаптації важливо налаштуватися на позитивні думки та прийняти нову країну з усіма її правилами, культурою, менталітетом. Спочатку це може бути складно. Зате натомість ви отримаєте суперздібності, які назавжди залишаться з вами та стануть у пригоді в будь-якій сфері життя: рішучість, здатність брати відповідальність, бажання розвиватися та вчитися нового, толерантність до інших поглядів, адаптивність до стресових умов і ще багато речей, які ви можете відкрити в собі за час проживання в різних куточках світу.
Шукаєте роботу в Україні чи за кордоном?
Маємо багато вакансій в крутих компаніях для різних спеціалістів
ВакансіїЧитайте також
Лайфхаки для ефективного спілкування: як комунікувати, що читати та яких помилок уникати
Де самостійно вивчати іноземну мову: 11 популярних додатків
Життя з нуля у 60+. Як переселенці старшого віку шукають роботу та друзів
Дякуємо!
Тепер редактори знають.