Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як не потрапити в халепу в новій країні? Поширені помилки мігрантів

02.12.22 Розвиток 4 хв читання

Через повномасштабне вторгнення росії мільйони українців змушені виїжджати за кордон у пошуках безпечного місця для життя. Що може негативно вплинути на їхнє перебування в новій країні та навіть призвести до депортації? Основні помилки мігрантів розбирає Катерина Вовк, власниця візової компанії HotVisa.

Катерина Вовк
Катерина Вовк


Помилка №1. Відсутність плану 


Найкраще, коли майбутній мігрант планує своє перебування у новій країні заздалегідь. Звісно, як і воєнний напад сусіда, переїзд не завжди можна передбачити й продумати до дрібниць. Але за можливості бажано бодай мінімально подбати про своє перебування в новій країні.

Зокрема, варто ще до поїздки з’ясувати свої пріоритети. Наприклад, чи може приємний клімат, дешеві житло та їжа компенсувати низький рівень медичної допомоги або високий рівень злочинності? Або чи варті кваліфікована медицина й освіта високих податків? Краще обирати країну, в якій ви бачите золоту середину. 

Також перед переїздом в іншу країну раджу дізнатися, яка там вартість оренди житла, чи є безкоштовне медичне страхування, чи надає держава фінансову підтримку для українців, наскільки складна для вивчення мова країни, чи є можливість відкрити власний бізнес тощо. Варто продумати, як, де та за що ви будете жити в новій країні. Адже вам, найімовірніше, не вистачатиме мінімальної фінансової підтримки, яку надаватиме держава, що вас приймає. 

Якщо ви плануєте довгостроково орендувати житло, маєте знати про нюанси, на які новоприбулі часто не звертають увагу. «Одна з помилок багатьох мігрантів — приїхати й жити в готелі чи квартирі з Airbnb. Якщо є можливість, краще заздалегідь знайти житло для довгострокової оренди за контрактом», — ділиться Світлана, яка нещодавно емігрувала до США. Попри значні перші внески оренда за контрактом має більше переваг. Наприклад, ви отримаєте договір оренди, який потрібен, щоб відкрити банківський рахунок або оформити медичне страхування. А якщо плануєте віддавати дітей до садочка чи школи, договір підтвердить вашу прив’язку до місця розташування навчального закладу. 

Власникам домашніх улюбленців варто заздалегідь поцікавитись, як справи з орендою житла з тваринами в обраній країні. Наприклад, в Європі важко орендувати pet-friendly житло. А от у США, навпаки, немає проблем із пошуком таких помешкань, проте треба оплачувати окремий депозит за тварину. Краще, аби такі нюанси не застали вас зненацька.

Мовна адаптація — ще один пункт, який має бути у вашому плані. Ви можете сказати, що це не ключовий момент, адже можна знайти райони з діаспорою, жити у своєму маленькому світі, ходити в магазини, де розмовляють рідною мовою, а на вихідних зустрічатися з земляками. Але навіщо себе обмежувати? Мовна адаптація сприяє налагодженню соціальних зв’язків, а це зі свого боку не лише допоможе розширити коло друзів, а й стане в пригоді під час пошуку роботи, закладів освіти тощо. 


Помилка №2. Відкладання важливих справ 


Після тривалого та втомливого переїзду хочеться нарешті з полегшенням видихнути й відкласти бюрократичні справи на потім, проте цей фінальний ривок просто необхідний для успішної адаптації на новому місці. У жарті про те, що наданням державних, медичних чи банківських послуг за кордоном займається лінивець із мультика «Зоотрополіс», є частка правди. Тому залишається лише прискоритися самому, аби вкластись у потрібні строки. 

Наприклад, ви приїжджаєте в країну за спеціальною програмою підтримки, що дає змогу безплатно навчатися в community college. Зазвичай черга в такі навчальні заклади велика, тому потрібно діяти швидко. «Коли ми подалися до коледжу через півтора місяця після приїзду, то опинилися в довгому листі очікування, внаслідок чого пропустили частину семестру. Цього б не сталося, якби ми подалися одразу», — ділиться Анастасія, яка переїхала в США за програмою Uniting for Ukraine.

З відкриттям банківського рахунку теж краще не затягувати. Що раніше ви почнете нарощувати банківську історію, то швидше почне формуватися довіра банку. Кредитний рейтинг у багатьох країнах дуже важливий: без кредитної історії можна зіткнутися з низкою проблем, зокрема з отриманням дозволу на житло, кредитними картками й труднощами під час купівлі автомобіля.

Те саме стосується й оформлення медичного страхування. Зіткнувшися з медичними установами в Європі чи США, українці змогли порівняти, як легко й швидко записатися до лікаря в Україні та наскільки більше часу це займає в інших країнах. Крім того, західна медицина коштує набагато дорожче, особливо в США, тому краще подбати про себе й оформити медичну страховку. Будьте готові, що для цього треба пройти дев’ять кіл бюрократичного пекла. Вам знадобиться SSN або інший документ, що засвідчує вашу особу та право на легальну присутність у країні (паспорт із візою, грін-карта, дозвіл на роботу тощо). 

Якщо претендуєте на фінансову допомогу, то на додаток до вже названих документів необхідно надати інформацію про роботодавця, доходи кожного члена сім’ї, а також податкову інформацію. Це займає певний час, тож краще ввімкнути турборежим.


Помилка №3. Нелегальне працевлаштування


Під час пошуку роботи в новій країні деякі мігранти стикаються з чималою кількістю нелегальних вакансій. Зазвичай це низькокваліфікована робота, яка не вимагає володіння мовою країни. Буває, що люди не завжди розуміють, що компанія працює незаконно. Як переконатися, що вам пропонують легальну роботу?

  • Вас просять надати документи, але не забирають оригінали.
  • Компанія розкриває всі деталі працевлаштування та готова підписати з вами трудовий договір.
  • Компанія демонструє можливість виплати заробітної плати на банківську картку, що свідчить про те, що вона не приховує свій дохід та сплачує податки. 
  • Якщо шукаєте роботу через посередника, зверніть увагу, що компанія, яка хоче працевлаштовувати українців за кордоном, повинна перед цим отримати ліцензію Міністерства соціальної політики України, тож має бути готовою показати цю ліцензію.

Якщо люди на свій ризик все ж погоджуються працювати неофіційно, то в разі виявлення правоохоронними службами подібних порушень, це може призвести до таких наслідків: штраф (кілька тисяч євро у країнах ЄС); депортація з країни; заборона на в’їзд (середній термін — від 3 до 10 років). Тож варто подумати двічі, перш ніж погоджуватись на подібну авантюру й ставати поза законом. 

Це стосується й нелегального надання послуг (без дозволу) на кшталт організації домашніх дитсадків чи мінікондитерських, роботи перукарів чи майстрів з манікюру вдома. У будь-якій країні треба спочатку отримати дозвіл на роботу, щоб сплачувати певний відсоток податків з отриманого доходу. Тож перед переїздом варто звернути увагу ще й на те, який саме відсоток вимагає держава. Наприклад, у Швеції, Данії, Німеччині — прогресивна шкала оподаткування, де громадяни віддають великий відсоток заробітку до бюджету держави. 


Помилка №4. Нехтування дозволеним терміном перебуванням в країні


Люди, які приїхали в іншу країну, можуть мати на руках туристичну візу, дозвіл на перебування за спеціальною програмою підтримки, статус тимчасового захисту чи біженця. У будь-якому з цих випадків не можна забувати про термін дозволеного перебування. 

Наприклад, якщо ви поїхали до Канади за спеціальною програмою екстреного переїзду CUET, треба спочатку дізнатися, на який строк вам вклеїли візу в закордонний паспорт. Помилково вважати, що вона видається всім українцям на 10 років або до кінця строку дії паспорта, як це було на початку відкриття програми. Зараз ви, ймовірно, отримаєте дозвіл на в’їзд не більш ніж на 3 роки (є випадки, коли візовий центр на власний розсуд скорочує цей термін до пів року). Якщо вам пощастило й ви отримали візу на 10 років, варто знати, що за законом безперервно перебувати на території Канади можна тільки протягом трьох років. Далі є два варіанти: або отримати Permanent Residence — статус постійного мешканця, або виїхати до закінчення легального строку свого перебування.

Схожа ситуація і в США. Попри те, що віза США для українців видається на 10 років, це в жодному разі не означає, що ви можете весь цей час легально перебувати в країні. Після прибуття міграційний офіцер зазначає у вашому паспорті дату в’їзду, тип візи та конкретну дату, після якої ваше перебування вважатиметься незаконним (за цим посиланням можна дізнатися, коли спливає термін вашого законного перебування в США). Якщо ви вже отримали гуманітарний пароль завдяки міграційній програмі Uniting for Ukraine, то маєте змогу законно перебувати в США протягом двох років. 

Важливо стежити за тим, щоб не прострочити дозволений термін та заздалегідь подумати про те, як подовжити своє перебування — наприклад, оформити студентську чи робочу візу або взяти участь у міграційній програмі. У зв’язку з цим зазвичай виникає багато питань: як змінити свій статус, скільки для цього треба коштів, які документи потрібно підготувати тощо. За відповідями можна й треба звертатися до професіоналів, як-от українська візова компанія HotVisa, що вже 12 років допомагає з відкриттям віз і вирішенням еміграційних кейсів. 

Безумовно, переїзд в іншу країну — стресова ситуація. Втім, якщо налаштуватися на позитивну хвилю та бути готовим до всіх викликів, це допоможе легко й швидко адаптуватися на новому місці. 

Шукаєте роботу в Україні чи за кордоном?

Маємо багато вакансій в крутих компаніях для різних спеціалістів →

Вакансії

Читайте також

Будуємо нетворкінг онлайн: кроки для створення сильного оточення

Як планувати в часи війни: поради кар’єрної консультантки

Як швидко покращити англійську: поради та практики

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.