Кандидати все частіше намагаються хакнути пошук роботи: генерують резюме та мотиваційні у ChatGPT чи відповідають на співбесіді за допомогою чатбота. Невдале використання штучного інтелекту легко помітити, і в результаті це лише погіршує ставлення потенційного роботодавця. Як же використати цей інструмент, не зіпсувавши про себе враження? Розповідає Анна Резнікова, Head of IT Recruitment в рекрутинг-агенції ITExpert.
Як ChatGPT змінює ринок праці
ChatGPT та інші AI-інструменти стали доволі популярними останнім часом і, на мою думку, вже впливають на ринок праці. Наприклад, дизайнери й інші спеціалісти, що працюють з візуальним контентом, відчули загрозу: штучний інтелект показує виняткові результати у цій сфері, зокрема у створенні відео за описом. Невже AI повністю витисне реальних людей? З досвіду нашої агенції такі тенденції стають початком радше трансформування професій.
Наприклад, якось ми шукали для однієї компанії Video Editor з досвідом застосування ШІ в роботі. Роботодавець очікував, що штучний інтелект може пришвидшити виконання рутинних завдань і в такий спосіб звільнити час фахівця для складнішої роботи. Очікувалося, що з допомогою ШІ створюватиметься контент, що не відіграє центральну роль у відео. Крім того, передбачалося, що створені ШІ результати фахівець може відредагувати чи використати лише їх частину.
Отже, можна сказати, що сьогодні prompt-engineering є однією з вимог компаній до кандидатів. Водночас потрібно не просто писати промпт: важливо знати, чи адекватні результати видає нейромережа, як їх покращити та інтегрувати у вашу роботу.
А як щодо використання ChatGPT не в роботі, а під час її пошуку? Яких помилок припускаються кандидати та як варто насправді застосувати ШІ?
Антипоради з використання ChatGPT для пошуку роботи
Ми активно обговорюємо з hiring-менеджерами їхнє ставлення до використання кандидатами ШІ, і думки фахівців різняться. Найбільш негативно реагують на подібні кейси ті, хто вже стикався з недбалим ставленням і невмілим застосуванням ChatGPT.
Ось які випадки траплялися у практиці нашої агенції:
- згенеровані ChatGPT резюме й мотиваційні листи не збігалися з реальним досвідом та навичками кандидатів;
- кандидати надсилали тестове завдання, виконане ChatGPT, без мінімальної редактури чи адаптації;
- спеціаліст намагався автоматизувати письмові відповіді на запитання рекрутера, але не перечитував, що ж запропонував йому ChatGPT, тому його текст містив фразу «Звісно, ось що ви можете відповісти рекрутеру»;
- під час онлайн-співбесіди кандидат вписував запитання менеджера в чатбот, щоб отримати згенеровані ШІ відповіді, але не врахував, що в його окулярах чітко відбивалося, що і де він питає. Але навіть без окулярів уточнювальні запитання легко виявляють застосування додаткових інструментів.
Усе перелічене свідчить про те, що кандидати не бажають приділяти особливу увагу роботодавцям чи навіть намагаються ввести їх в оману щодо своїх реальних навичок. Через це репутація пошукачів, які використовують ChatGPT, стрімко падає.
Як же кандидатам використовувати ChatGPT
Насправді ChatGPT та інші інструменти розумної автоматизації сьогодні — норма для багатьох професій. Наприклад, програмування на 80% є переписуванням вже багато разів створеного коду, який фахівець знає досконало. Якщо розробник вміло користується наявними AI-рішеннями для прискорення роботи — це win-win ситуація: усі економлять ресурси на розробку. Тобто використовувати ШІ для створення простого коду під час live-coding сесії — цілком доцільно для програміста. А от повністю формувати відповідь через ШІ чи не вміти адаптувати його результати до конкретного кейсу — red flag.
З чим іще може допомогти ChatGPT?
- Адаптувати резюме до конкретної вакансії та підсвітити навички, які найбільш актуальні саме для неї (звісно, з вашою додатковою перевіркою).
- Надати фідбек за вашим резюме чи LinkedIn-профілем.
- Зробити формулювання англійською більш native у разі спілкування з англомовним роботодавцем.
- Згенерувати прості шматки коду для тестового завдання, щоб швидше перейти до складнішої частини.
- Підготуватися до співбесіди: надати зворотний зв’язок за вашими відповідями на стандартні запитання.
- Зібрати більше інсайтів про компанію, щоб проаналізувати, наскільки вона збігається з вашим запитом.
Важливо розуміти: у реальній роботі будуть траплятися нетипові таски, де AI не допоможе. Тому навички самостійної роботи — все ще must-have. Але й у тому, щоб автоматизувати рутину та пошук роботи за допомогою ChatGPT, якщо ви вміло ним користуєтеся, немає нічого незаконного.
Шукаєте роботу?
У нас на сайті багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній 👉
ВакансіїЧитайте також
Як писати тексти за допомогою штучного інтелекту: поради й інструменти
Добірка безкоштовних курсів, які навчають роботи з ШІ та ChatGPT (оновлюється)
Добірка корисних AI-сервісів для різних професій
Дякуємо!
Тепер редактори знають.