HR-спеціалісти знаходяться у зоні ризику емоційного вигорання через напружену роботу та щоденну комунікацію з людьми. Тому для них важливо відновлювати свій енергетичний ресурс. Про чотири джерела енергії, від яких можуть підзарядитися не лише HR-и, але й усі інші спеціалісти, розповідає HR National та консультантка з бренду роботодавця й особистого бренду Катерина Куськал.
Де брати енергію
Пожирачів енергії буває безліч: хаотичні завдання, авторитарний менеджмент, несправедлива оплата праці, монотонність роботи, спілкування з токсичними співробітниками. Також будь-які види стресу — це справжні «дементори», що висмоктують з вас життєву силу. Так недалеко до повної байдужості не лише до роботи, але й життя в цілому.
Щоб цього не сталося, запас енергетичного ресурсу потрібно завжди поповнювати. Енергію можна отримувати з чотирьох джерел: духовного, інтелектуального, емоційного та фізичного.
1. Фізичний ресурс
Щоб черпати цей вид енергії, потрібно дотримуватися правил, які позитивно впливають на ваше здоров’я та фізичне самопочуття:
- повноцінний сон (7-8 годин безперервного сну);
- здорове та збалансоване харчування;
- фізична активність (фітнес, заняття танцями, регулярні тренування вдома);
- приймання вітамінних комплексів за рекомендацією лікаря і з урахуванням пори року;
- дотримання водного балансу;
- щоденний відпочинок, зокрема від соціальних мереж — одного із серйозних пожирачів енергії;
- обов’язкова відпустка, найкраще раз на пів року.
Всю щоденну рутину, яка відбирає час, краще продумати заздалегідь. Наприклад, який одяг ви будете одягати цілий тиждень та що будете готувати на сніданок/обід/вечерю можна планувати на вихідних.
А ще уникайте:
- перепрацювань і роботи в позаурочний час;
- зловживання кавою, алкогольними напоями, солодощами.
Не варто переїдати. Задоволення від жирної чи надто смачної, але некорисної їжі тимчасове та далі приносить лише енергетичне спустошення.
2. Емоційний ресурс
Є декілька способів наповнюватися емоційно:
- спілкуйтеся з оптимістично налаштованими людьми та тими, хто сприятиме вашому професійному та особистісному зростанню. Можна розглянути пошук ментора — людини, яка може поділитися з вами своїми професійними кейсами та натхненною порадою;
- дотримуйтеся балансу між роботою та особистим життям. Відхилення шальки терезів в сторону роботи знизить рівень енергії, що надходить від емоційного ресурсу;
- практикуйте «вечір для себе». Влаштовуйте щотижнево день без вечірніх планів. Можна прийняти гарячу ванну, подивитися фільми, на які завжди не вистачає часу, чи просто слухати улюблену музику;
- займайтеся благодійністю та волонтерством. Це потужно наповнює джерело емоційної енергії;
- уникайте скандальних людей, конфліктних ситуацій та демотивуючих особистостей, які лише скаржаться на життя.
3. Інтелектуальний ресурс
Це джерело енергії наповнюється та підтримується завдяки розвитку нових навичок, творчості, вивченню чогось нового:
- читайте книги, слухайте подкасти, дивіться вебінари та онлайн-лекції;
- опановуйте нове. Наприклад, вивчення іноземної мови дозволить не лише зміцнити самооцінку та почуватися бадьоро, але й відкриє нові кар’єрні можливості;
- грайте у шахи та інші інтелектуальні ігри;
- подорожуйте. Якщо через карантин чи фінансове питання ці можливості обмежені, відвідуйте нові місця у вашому місті: галереї, музеї, театри.
Відкладання на потім власного саморозвитку та лінощі гальмують енергетичний потік.
4. Духовний ресурс
Духовно людина наповнюється енергією через медитаційну практику, йогу, релігію, пізнання себе.
Найпростіший і найдоступніший метод — медитація. Щоденна 30-хвилинна практика допоможе більш спокійно реагувати на стресові ситуації, навчить розслаблятися. В цей час варто вимикати звук гаджетів та забезпечити, щоб вас ніхто не турбував. Якщо ви новачок, варто почати з 5-хвилинної медитації та щоденно збільшувати її тривалість.
Психологічне здоров’я підтримають також консультації з психологом або ведення щоденника. Корисною буде практика вдячності за 5 речей, які ви отримали цього дня. Ви можете виписувати їх у спеціальний блокнот та завершувати цим ритуалом день.
Подяка дає відчуття гармонії не лише зі своїм внутрішнім світом, але й зовнішнім.
Як контролювати всі чотири ресурси поповнення енергії
Щоб заряджатися енергією, ви повинні поповнювати усі чотири джерела, а не робити ставку на якесь одне. Щоб не забувати про це, краще вдатися до складання щоденного to do списку, планів на місяць, квартал, рік. Не забувайте також проводити їх аудит.
Пам’ятайте, що роботу для поповнення енергії ви не завжди будете виконувати із задоволенням — і це нормально.
Щоб віддавати енергію іншим людям, потрібно спершу наповнити себе. І чим повнішим буде ваше життя у всіх аспектах, тим краще ви зможете надихати й мотивувати інших.
Улюблена робота теж може бути джерелом енергії
Просто потрібно знайти свою. Маємо багато пропозицій від крутих роботодавців →
ВакансіїЧитайте також
10 ритуалів для правильного початку й завершення робочого дня
Сіла батарейка: що таке професійне вигорання та як його попередити
6 способів впоратись зі стресом на роботі
Дякуємо!
Тепер редактори знають.