Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Мисливець за талантами: хто такий рекрутер і як ним стати

25.06.20 Happy HR Кар'єра 7 хв читання

Продовжуємо знайомити вас із професіями HR-сфери. На черзі — рекрутер. Що це за фахівець, чим займається, як ним стати і головне — де працювати, розповідає Марина Галак, власниця рекрутмент-агентства PROpeople, керівниця школи з навчання рекрутерів BePRO.

Марина Галак
Марина Галак,
кар’єрна консультантка, власниця рекрутмент-агентства PROpeople


Хто такий рекрутер


Слово «рекрутер» походить від слова «рекрут», яким раніше називали людей, що йшли служити в армію. А рекрутер — це той, хто цих людей шукав.

Сенс цього слова в наші дні змінився несуттєво, рекрутер — це фахівець / експерт / консультант, який займається підбором і оцінкою персоналу для компанії. А якщо сказати метафорично, то рекрутер — це також бренд-амбасадор компанії, яку він представляє.

Як театр починається з вішалки, так компанія починається з рекрутера.

Останнім часом ця професія стала більш затребуваною у зв’язку з особливостями розвитку ринку праці. Він став неоднорідним: деякі компанії відчувають дефіцит кадрів, інші ж, навпаки, легко збирають багато відгуків від кандидатів і хочуть вибрати кращих із них. І в першому, і в другому випадку затрати часу на пошук і підбір персоналу збільшилися.

Чим рекрутер відрізняється від HR-менеджера

Ці поняття досить часто плутають. По суті, рекрутмент — це окремий блок роботи HR-а, який згодом виділився в самодостатню професію.

Рекрутер шукає співробітників у компанію, тобто, працює здебільшого із зовнішнім ринком. HR же відповідає за адаптацію, мотивацію та навчання уже найнятих співробітників.

Робота рекрутера стартує з моменту визначення потреби в персоналі, отримання заявки на підбір фахівця й закінчується виставленням job offer кандидату і його підготовкою до виходу на нове робоче місце. З першого дня в компанії з новачком уже працює HR-менеджер.

У деяких українських компаніях в обов’язки рекрутера також включають онбордінг — супровід і адаптацію фахівця під час випробувального терміну. У світовій практиці онбордінг все-таки належить до HR-функції.


Обов’язки рекрутера


Чим же займається рекрутер, окрім пошуку підходящих кандидатів на джоб-бордах?

  • Складає стратегію пошуку того чи іншого фахівця з урахуванням усіх вимог і обмежень.
  • Вибудовує комунікацію і процес роботи з менеджером, який наймає співробітника.
  • Складає профіль посади і формує вимоги до кандидата.
  • Розробляє EVP (ціннісну пропозицію) і працює з позиціонуванням вакансії.
  • Складає план і «мапу пошуку».
  • Оцінює й аналізує резюме.
  • Проводить телефонний скринінг — коротке інтерв’ю з кандидатом по телефону.
  • Проводить комплексне інтерв’ю й оцінює кандидатів.
  • Презентує фінальних кандидатів замовнику.
  • Формує job offer і працює з контрпропозиціями.
  • У деяких компаніях — проводить адаптацію фахівця.

Рекрутер вважається максимально ефективним, коли на 100% (або майже) закриває усі свої вакансії, тобто має високий ККД — за мінімальної витрати ресурсів показує максимальний результат.


Середня зарплата рекрутера в Україні


Зарплата такого фахівця дуже сильно залежить від сфери компанії, у якій він працює, від кількості років у професії. Але якщо говорити про середні цифри, то заробіток рекрутера-початківця в Україні стартує з 10–12 тис. грн, досвідчені фахівці можуть розраховувати на зарплату у 25–60 тис. грн.

Хочете знати, скільки заробляють рекрутери?

Завантажуйте результати нашого зарплатного дослідження →

Завантажити


Де вчитися на рекрутера


В Україні є багато шкіл і курсів, де ви можете здобути необхідні знання та навички для роботи рекрутером. Обираючи, віддайте перевагу тим курсам, які пропонують:

  • навчання у форматі вебінарів, з можливістю «живого» спілкування зі спікером, а не з готовими відеоуроками;
  • менторські сесії зі спікером із можливістю ставити питання і вирішувати «кейси»;
  • практичні воркшопи, де можна буде потренуватися на реальних людях: колегах / замовниках / кандидатах;
  • практичні завдання до кожної теми. Виконуючи їх, ви зможете зрозуміти, наскільки ця професія вам підходить.

Якщо на курсі викладають спікери-практики і ви були найкращим студентом, викладачі можуть забрати вас до себе в компанію або порекомендувати комусь зі знайомих.

Якщо немає можливості пройти курси, можна подивитися безкоштовні ролики, почитати книжки / статті по темі, знайти досвідченого ментора і спробувати себе на початкових позиціях у рекрутингу (наприклад, пройти стажування в компанії, попрацювати асистентом у рекрутмент-агентстві). Але влаштуватися на роботу без навчання і практики можна лише за умови, що ринок праці активно розвивається і є високий попит на рекрутерів.


Якими навичками має володіти рекрутер


Сучасний рекрутер має бути кроссфункціональним фахівцем. Тут потрібні одночасно й аналітичні, і комунікаційні скіли, високий рівень самомотивації, наполегливості і здатність постійно працювати з повною самовіддачею. Обов’язкове розуміння специфіки сфери діяльності компанії, у якій він працює.

Софт-скіли, які допоможуть стати хорошим рекрутером:

  • навички комунікації й побудови довгострокових взаємовигідних відносин;
  • вміння слухати й чути;
  • високий рівень енергії, самомотивації, самодисципліни;
  • хороші аналітичні здібності (це не гуманітарна професія, як усі вважають);
  • навички тайм-менеджменту;
  • хороша пам’ять;
  • креативний підхід і вміння бути «out of the box», нестандартно підходити до вирішення завдань і бачити картину повністю;
  • стресостійкість, готовність до форс-мажорних ситуацій, зривів домовленостей тощо;
  • вміння працювати в режимі мультизадачності, швидко перемикатися і при цьому бути уважним до деталей;
  • прагнення до відмінної якості у всьому, «здоровий азарт» закрити вакансію найбільш відповідним кандидатом, а не просто закривати вакансії одну за однією посередніми кандидатами;
  • постійний саморозвиток — потрібно стежити за світовими трендами, постійно розширювати свій кругозір і прагнути до розвитку особистого бренду.

Чого не вистачає сучасним рекрутерам

Прямим наслідком браку софт-скілів у рекрутерів є слабкі сторони таких фахівців на ринку. На мою думку, головні «гріхи» рекрутерів виглядають так:

  • небажання розуміти бізнес і замовника, його потреби, і, як наслідок, пасивна позиція — страх пропонувати щось нове, працювати з запереченнями, проявляти себе не як виконавець, а як експерт у своїй професії;
  • не вистачає мотивації та наполегливості шукати те, що потрібно;
  • не вистачає сміливості пропонувати і пробувати нові методи, канали і способи пошуку кандидатів. Помітила, що чим більше досвіду у фахівця, тим, як правило, частіше зустрічається інертність у роботі.
  • рекрутери мають схильність до вигоряння. І щоби цього уникнути, їм потрібно знати свої способи відновлення сил і енергії.


Як знайти роботу рекрутером без досвіду


Є три головні «входи» в кар’єру рекрутера.

  1. Початкова позиція всередині компанії: ресечер, помічник рекрутера, помічник HR, операційний менеджер HR-відділу.
  2. Початкова позиція в рекрутинговому агентстві: асистент рекрутера, молодший рекрутер.
  3. Самостійне закриття вакансій для невеликих клієнтів на фрилансі.

Рекомендую перші два варіанти і пропоную розглянути їх докладніше.

У рекрутмент-агентствах «поріг входу» нижчий, але працювати, як правило, — складніше. Тут більша різноманітність вакансій, вищий рівень відповідальності й самостійності. Є можливість глибоко вникати у сферу діяльності замовника, аналізувати, більше працювати з запереченнями як клієнтів, так і кандидатів. Експертиза напрацьовується швидше, і є можливість швидкого фінансового зростання.

Чим складніший і унікальніший досвід отримав початківець у перші один-два роки роботи, тим вищі його шанси на подальше успішне кар’єрне просування.

Позицію всередині компанії найлегше отримати через стажування (для випускників вишів, слухачів курсів), через подачу резюме або рекомендації (після завершення курсу). Благо, вакансій для рекрутерів-початківців на ринку праці достатньо. В компанії у вас буде керівник-наставник або ментор. Кар’єрне зростання в перший час буде відносно статичним, як і заробітна плата.


Шляхи розвитку кар’єри рекрутера


Одна з найпопулярніших стартових позицій у рекрутингу — ресечер (від англ. Researcher, тобто дослідник). Це фахівець, який, в основному, займається пошуком кандидатів: розбирає резюме, шукає фахівців на джоб-бордах, у соцмережах, публікує вакансії у відкритому доступі й запрошує кандидатів на співбесіди, які проводить уже рекрутер.

У середньому через рік роботи на стартових позиціях ресечера, асистента, помічника можна вирости в повноцінного рекрутера. Швидкість переходу на наступну сходинку в кар’єрі залежить від сфери роботи компанії, наявності наставника і складності вакансій, які закриває фахівець.

Однак у США і Європі позиція ресечера розглядається як повноцінна професія, а такими фахівцями здебільшого є люди віком 35–40 років.

Подальший кар’єрний розвиток залежить від схильностей і амбіцій конкретної людини. Є можливість стати керівником відділу рекрутменту, Head of talent acquisition. Або працювати senior рекрутером, займатися хедхантингом і отримувати високі гонорари, просто залишаючись хорошим фахівцем. А якщо є бажання розвивати менеджерські скіли, можна займатися менторингом, або викладати на курсах і ділитися своїм досвідом. Також є можливість перейти в HR і вирости поступово до позиції HR Director.

Просто робіть те, що вам подобається, приймайте будь-які рішення, які особисто вас посилять, і будьте їм вірними доти, поки вони працюють на вас в обраній кар’єрній стратегії.


Корисні книги для розвитку в професії

  • «Важкі діалоги», Керрі Паттерсон
  • «Домовитися можна про все», Кеннеді Гевін
  • «Оточи себе кращими», Клаудіо Фернандес Араос
  • «Психологія брехні. Обдури мене, якщо зможеш», Пол Екман
  • «Нові правила ділового листування» й «Пиши, скорочуй», Максим Ільяхов і Людмила Саричева


❗ Важлива пам’ятка для рекрутера-початківця

Як таблицю множення й алфавіт, ви повинні запам’ятати таке правило: згідно з ч. 2 ст. 24 Конституції України, ст. 21 КЗпП, п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону про недискримінацію, не можна відмовляти кандидатам за ознаками: віку, кольору шкіри, фізичними ознаками (вага, зріст, порушення мови, вади обличчя), сімейного стану, сексуальної орієнтації, з особистих причин.

Читайте також

Просування сайту як професія: хто такий SEO-спеціаліст

Як стати таргетологом: 6 запитань про професію

Як почати кар’єру маркетолога

Шукаєте роботу?

Пропозиції від перевірених роботодавців зібрали тут →

Вакансії
Розсилка для компаній-роботодавців від CEO Happy Monday

Розсилка з головними новинами ринку найму та бренду роботодавця, а також оглядом головних оновлень платформи для роботодавців.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: