Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

7 порад, як прослухати онлайн-курс до кінця (і отримати користь)

20.12.19 Кар'єра 5 хв читання

Сьогодні курси найкращих університетів світу доступні онлайн, більшість із них — ще й абсолютно безкоштовно. З одного боку доступність онлайн-освіти — її безперечний плюс, з іншого — відсутність контролю, зобов’язань, а іноді й належної мотивації призводить до того, що до кінця дослуховують онлайн-курси лише 7% тих, хто розпочинає навчання. Щоб покращити цю статистику, ми зібрали поради, як не просто почати онлайн-курс, а й завершити і отримати від нього максимальну користь.


1. Визначіть свою мету за методом SMART


Є люди, для яких прослухати онлайн-курс настільки ж легко, як прочитати книгу.  Якщо це не про вас, вам потрібна куленепробивна мотивація — ви маєте чітко розуміти, навіщо витрачаєте свій час на навчання. Важливо спочатку сформувати запит, і тільки потім шукати під нього курс. 

SMART-мета, яку ви ставите перед собою, має бути: 

  • specific (конкретною); 
  • measurable (вимірюваною);
  • achievable (яку реально досягти); 
  • relevant (актуальною для вас);
  • time bound (обмеженою в часі). 

👎 Погана мета: пройти онлайн-курс із Product Management, щоб покращити своє життя.

👍 Хороша мета: завершити онлайн-курс із Product Management до лютого 2020 року, щоб зайняти відповідну позицію у моїй компанії. 


2. Ретельно вивчіть інформацію про курс


Не можете обрати між кількома курсами на схожу тематику? Дослідіть їх ретельніше — уважно прочитайте інформацію про курс, зверніть увагу на його структуру, список рекомендованих джерел, а якщо це переклад — ознайомтесь з оригіналом. Обов’язково почитайте відгуки людей, які завершили цей курс.  

Не буде зайвим загуглити інформацію про викладачів курсу: погортайте їхні сторінки у соцмережах, персональні сайти, прочитайте згадки у ЗМІ та статті їхнього авторства. Так ви дізнаєтесь більше про тих, хто вас навчатиме, і зрозумієте, чи цікавий вам їхній досвід і знання. 


3. Ознайомтеся зі структурою курсу, перш ніж почати 


Коли знаєш загальну картинку, простіше розібратись у деталях. Іноді перед початком лекцій викладачі дають студентам syllabus (короткий навчальний план), який допомагає візуалізувати свій навчальний план, зрозуміти зміст і структуру курсу. Зробіть для себе таблицю-розклад з темами, які вивчатимете протягом курсу, і пропишіть день і час, коли й чим плануєте займатись. За бажанням можна зробити це у вигляді трекеру. 


4. Оберіть один основний ресурс для навчання 


Розділи курсу — це ваші віхи в опануванні матеріалу, така собі road map, за якою ви рухаєтесь вперед. Якщо ви розпорошуєте увагу одразу на декілька ресурсів (наприклад, подивились онлайн-курс, потім — кілька сторонніх лекцій по темі, потім — почитали підручник), відчуття руху вперед зникає, а разом з ним зникає і мотивація. Перегляд великої кількості додаткових матеріалів ще не гарантує вам експертність. Тому використовуйте лише ті додаткові ресурси, де є вправи та тести — практика замість пасивного слухання точно допоможе краще запам’ятати матеріал. 


5. Знайдіть ментора


У процесі навчання виникає багато фахових запитань, на які буває важко знайти відповідь у мережі. Тому важливо мати людину, яка працює у сфері і буде готова допомогти вам (безкоштовно або за невелику плату). Попросіть таку людину стати вашим ментором і відповідати на ваші питання кілька разів на місяць. До того ж, такий формат створить необхідні зобов’язання для навчання — ви чітко знатимете дедлайн для опанування певної теми. Тільки перевірте перед зустріччю, що відповідь на ваше питання не знаходиться на першій сторінці видачі у Google 🙂 


6. Беріть участь в обговореннях


Недарма на багатьох платформах з онлайн-курсами є форуми й чати, де можна обмінятись думками щодо курсу, обговорити цікаву тему, поділитись спостереженнями тощо. Якщо є можливість, створіть свою study group — знайдіть людей у своєму місті / на роботі / у найближчому оточенні, які також вивчають обрану дисципліну, і раз чи два на місяць збирайтесь разом для навчання, підтримки одне одного і обговорення проблемних питань. Найкраще це працює для вивчення мов.

Крім того, групові обговорення —  хороший інструмент для нетворкінгу. Цікавтесь професійним бекграундом одногрупників, шукайте робочі зв’язки, і  хтозна — може, згадаєте, що вчились разом із професійним фотографом, коли будете готувати презентацію свого проєкту.  


7. Опануйте інструменти ефективного навчання


Професорка Барбара Оклі пропонує інструменти та практичні поради, засновані на наукових дослідженнях когнітивної психології, які мають на меті допомогти вашому мозкові навчатися ефективніше. 

Не перечитуйте, а відтворюйте. Опанували розділ? Відкладіть все та пригадайте основні думки. 

Тестуйте себе. Після конспектування переходьте до самоперевірки. Запитання можна скласти самостійно або ж скористатися вже готовими зі сторонніх джерел.

Використовуйте візуалізацію, щоб запам’ятати слова та формули

«Ми маємо дуже ефективну зорову та просторову пам’ять. Один із прийомів, побудованих на наших природних можливостях, носить назву “Палац пам’яті”. Ця техніка передбачає відтворення в пам’яті знайомого місця – наприклад плану вашого будинку — і використання його як своєрідного блокнота для фіксування інформації. Наприклад, вам потрібно запам’ятати список покупок в магазині. Просто уявно розмістіть цей список у себе в квартирі, візуально запам’ятайте і все! В магазині залишиться лише “прогулятися” своєю уявою і відтворити список».

Барбара Оклі, цитата з книги «Думай як математик».

Запам’ятовуйте нову інформацію фрагментами. Фрагментом може бути формула, нове слово англійською чи гітарний акорд. Поступово у вашій пам’яті з’явиться ціла бібліотека з таких фрагментів. Засвоївши просту інформацію, ви створюєте фундамент для більш складної. 

Не відволікайтеся. Коли навчаєтесь, залиште телефон в іншій кімнаті, попередьте домашніх, що вас не варто відволікати, і встановіть спеціальні застосунки на комп’ютер, які на певний час блокують «заборонені» сайти (StayFocusd, Go fuking work або WebSiteBlocker). Боротися з прокрастинацією допомагає також метод Pomodoro: ви встановлюєте таймер на 25 хвилин, сфокусовано працюєте протягом цього часу, потім робите перерву на 5 хвилин і продовжуєте працювати. Після кількох таких сесій можна влаштувати довшу перерву і вигадати собі невелику винагороду. 


Бонус: 7 ресурсів з безкоштовними онлайн-курсами 


Prometheus. Українська платформа з курсами від найкращих університетів України та світу, зокрема тут переклали найпопулярніший онлайн-курс у світі — «Навчаймось вчитись!» професорки Барбари Оклі.  

Google Digital Workshop. У навчальної платформи Google є онлайн-курси українською мовою з трьох напрямків: розвиток кар’єри, цифровий маркетинг та дані й технології. 

Рекомендуємо івент

photo 2020 01 17 15 58 01
Онлайн-курси від Державної служби зайнятості

Проводить:
Державна служба зайнятості

Деталі

Coursera. Минулого року найпопулярнішими на цій платформі онлайн-освіти стали ці 10 курсів. Цікаво, якою статистикою вони поділяться за 2019?

Udacity. Тут є курси для програмістів, фахівців з даних, штучного інтелекту, а ще — курси з розвитку кар’єри і старту власної справи. 

EdEra. Це українська студія онлайн-освіти, де є онлайн-курси на різні теми — з медіаграмотності, соціального підприємництва, основ веб-розробки тощо.

ВУМ. Перша в Україні платформа дистанційної громадянської освіти, де можна пройти курс, наприклад, з культурного менеджменту

Портал Open Culture, який збирає актуальні онлайн-курси від світових університетів. Зараз там добірка вже з 1300 безкоштовних курсів!

Читайте більше про навчання

Як зробити навчання звичкою: 5 порад від Юрія Бугая

7 інструментів для ефективного навчання: конспект книги «Засіло в голові»

10+ ресурсів, де шукати гранти, стажування і програми обміну

Спраглі до навчання?

У рубриці «Навчання» зібрали багато курсів — як онлайн, так і офлайн.

Курси
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Дякуємо!

Тепер редактори знають.