fbpx

Як знайти ментора? Покрокова інструкція від Анни Мазур

Анна Мазур Пн., 02.07.18 Must Read

Наставництво (або менторство) — потужний інструмент для особистого розвитку. Головне — використовувати його усвідомлено. Разом з СЕО Happy Monday та співзасновницею програми наставництва MakeMeBetter Анною Мазур розбираємося, як знайти ментора і попросити його працювати з вами. 

У статті «Навіщо потрібен ментор і як він може допомогти?» я розповіла, хто такий ментор і навіщо він потрібен. Якщо ви розібралися з цим питанням і все-таки вирішили, що вам потрібен наставник, час розпочинати його пошуки.

Яким має бути ментор?

Де його шукати?

Як налагодити контакт і зацікавити наставника?

План першого листа до ментора.

Ментор — джерело інформації і відповідей на запитання. Він — провідник у світ експертизи, якої у вас може не бути. Ментор дає відповіді і поради, допомагає розібратися у сфері. Хороше порівняння: коли ви подорожуєте до міста, в якому ніколи не були, ніхто краще за місцевого мешканця не розповість вам, куди піти і як провести час. Так само і з ментором. Він допомагає зорієнтуватися у новій професійній області, робить ваш розвиток більш ефективним і сфокусованим. 

Менторство — доволі новий феномен на нашому ринку 

Далеко не кожен знає, що це і як працює. При цьому усі ми регулярно ділимося порадами, відповідаємо на професійні запитання, підтримуємо своїх колег у рості. Тому не варто сприймати менторство як нову магічну науку. Але якщо ви вирішили шукати ментора, варто бути готовим чітко сформулювати свій запит і познайомити людину з культурою менторства. І точно не варто обмежуватися тільки тими, хто вже в темі. Це найменш важливий критерій відбору. Але давайте про все по порядку. 

Яким має бути ментор 

Перш за все, це людина, з якою ви маєте хотіти працювати — вчитися у неї, переймати досвід і виконувати поради. Тому для початку пропишіть для себе критерії для ментора. 

Як зрозуміти, що та чи інша людина може бути вашим ментором? 

 • Вона викликає захоплення. Її робота є для вас прикладом. 
 • Експертиза. Поради цієї людини вже були вам корисні. Ви читали статті або дивилися відео, використовували її поради на практиці.  
 • Кар’єрна подібність. Ви плануєте у найближчій перспективі посісти схожу позицію. 
 • Досягнення. Ви прагнете досягти того ж, що вже вдалося ментору: виступити на такій самій конференції, отримати професійну сертифікацію тощо.

Враховуйте формат роботи з ментором 

 • Онлайн- або офлайн-спілкування. Якщо для вас важливо зустрічатися з наставником особисто, то враховуйте географічне обмеження і шукайте наставника тільки у вашому місті. Якщо вам цікава експертиза людини з іншого міста або країни, отже, ваш формат — онлайн-менторство. 
 • Рівень +1, +2. Не прагніть отримати в якості ментора людину, яка посідає дуже далеку від вашої позицію. Якщо ви шукаєте першу роботу, попросіть про пораду спеціаліста, у якого за плечима 2-3 роки досвіду. Якщо хочете отримати перше підвищення, зверніться до успішного керівника невеликої команди. 

Обирайте людей, які ще добре пам’ятають, як досягли важливої для вас мети. Вони зможуть передати вам деталі та актуальні інструменти.

Ті ж, хто пройшов цей етап 5 і більше років тому, розвивалися у інших умовах (враховуйте швидкість розвитку технологій та змін у світі) і, скоріше за все, вже не пригадають усі деталі.

Не женіться за зірками 

Скоріше за все, першими вам на думку спадуть якісь відомі особистості. Звісно, чудово мати зіркового наставника. Але поверніться до вашої мети. Якщо для вас важливо, щоб людина прониклася вашою ситуацією, приділила вам час, щиро зацікавилася вашим успіхом, то з зірковим наставником це буде непросто. У таких людей часовий ресурс вкрай обмежений, а подібних запитів десятки, якщо не більше. 

Отже, сформуйте перелік з 5-10 критеріїв, які допоможуть вам зрозуміти, який ментор вам потрібен, і де його можна буде знайти.

Приклади моїх особистих критеріїв, яким має бути ментор:  

 • з моєї професійної сфери; 
 • з великої міжнародної компанії, якщо я хочу дізнатися, як влаштована моя сфера у великих структурних компаніях; 
 • з Києва, щоб було особисте спілкування; 
 • на позиції керівника невеликого відділу (5-10 осіб); 
 • у якого є сертифікація з управління проєктами (IPMA).

Де знайти ментора?

Коли ви сформулюєте критерії, то, найімовірніше, зрозумієте, де «водяться» такі люди. 

Профільні заходи та конференції. На таких заходах експерти сфери діляться своїм досвідом, кейсами, досягненнями. Тут легко знайти тих, хто може надихнути та поділитися експертизою. Велика перевага таких заходів у тому, що ви одразу можете познайомитися з людиною і зав’язати контакт. 

Медіаdou, хабр, medium, slideshare. Оберіть ресурс, куди пишуть професіонали вашої галузі, і знайдіть автора, у якого вам є чому повчитися. 

Школи, курси, воркшопи. Подивіться, чи є у вашому місті освітні заходи на тему, що вас цікавлять. Дізнайтеся, хто їх проводить. Це можуть бути ваші потенційні ментори або ті, хто підкажуть, де їх шукати. 

Linkedin дає можливість знаходити людей за потрібними вам навичками, досвіду, цікавим компаніям. 

Професійні групи та спільноти. З’ясуйте, де збираються люди вашої професії, де вони обговорюють професійні питання. Наприклад, активні київські спільноти — Behance (для дизайнерів), Product tank (для product-менеджерів), Employer branding community (для HR-ів та маркетологів, якими цікава тема бренду роботодавця).

Networking-вечірки. Вони теж бувають тематичні, наприклад Changemakers networking збирають активних громадських діячів, Silicon drinkabout party — людей зі сфери технологій та інноваційних індустрій. 

Рекомендації лідерів думок. Підпишіться на тих, хто задає тренди у вашому напрямі. По-перше, вони вже можуть стати вашими віртуальними наставниками. По-друге, такі люди часто діляться цікавою інформацією, новинами та інструментами, які можуть просунути вас та дати корисні інсайти. 

Актуальне оточення. Не соромтеся запитувати та шукати. Ваші друзі, колеги, родичі можуть знати того, хто вам потрібен. Запитуйте і формуйте список потенційних кандидатів. 

Якщо повернутися до описаного вище прикладу, то місця пошуку менторів можуть бути наступні: 

 • певний список великих міжнародних компаній, де можна шукати співробітників певних компаній та позицій (вони часто вказують сертифікацію у профілях);
 • спільноти проєктних менеджерів та заходи, де вони збираються (наприклад, PM Community від Spider Ukraine);
 • члени української асоціації IPMA.

Досліджуйте ринок, відвідуйте заходи, знайомтеся з професійними спільнотами. Цілком ймовірно, що вже це допоможе знайти джерело потрібної експертизи, правильного оточення і відповідей на ваші запитання. 

Виходимо на зв’язок з майбутнім ментором 

Ваш наступний список — кандидати у ментори. Добре, він включатиме не менше 10 осіб. Вам можуть відмовити, ви можете не знайти потрібний контакт, тому краще мати, з кого обирати. 

Тепер найголовніше — встановити контакт з ментором. Ваша задача — зацікавити людину. Адже ви претендуєте на її час.  

Тут знову нагадаю, що далеко не всі знають, що таке менторство. Така пропозиція від незнайомої людини може налякати. Тому не варто одразу просити стати ментором для вас. Адже на першому побаченні в ЗАГС ніхто не йде. Менторські стосунки — теж стосунки. Їх потрібно будувати поступово. Попросіть спочатку про зустріч, поставте перші запитання. Якщо переконаєтеся, що бажаєте продовжити спілкування, попросіть про можливість час від часу звертатися до людини по допомогу і за порадами. 

Як зацікавити ментора? 

Вам необхідно скласти лист чи повідомлення так, щоб на нього відповіли. За час роботи програми наставництва MakeMeBetter ми запитали у більш ніж у 50 професіоналів, що має бути у запиті на таку консультацію, щоб на нього відповіли.

1. Потрапляння в досвід. Важливо, щоб сфера і область експерта і та, яку ви сформулювали у запиті, збігалися.  

Наприклад, якщо ви цікавитеся дизайном логотипів, то не варто писати веб-дизайнеру чи дизайнеру інтер’єрів. Або оберіть інший контекст, у якому ви збігаєтеся: «Ми з вами були у одній студентській організації, мені дуже цікаво знати, як ви будували кар’єру далі. як вам вдалося використовувати цей досвід у подальшому?»

2. Відповідь на запитання «Чому пишуть саме мені?» Поясніть людині, як ви вийшли на неї, чому вирішили звернутися по допомогу саме до неї.  

Наприклад: «Прочитав вашу статтю на Happy Monday. Мене дуже надихнула ваша робота і те, як просто ви пояснили незрозумілі для мене речі. Я б дуже хотіла досягти такого ж рівня професіоналізму, як у вас… »

3. Конкретний запит (не абстрактний!) — чого ви хочете досягти?

Наприклад: «Мені важливо дізнатися, які саме вимоги до проєктних менеджерів у міжнародних компаніях» або «Хотів би дізнатися, як виглядає зсередини робота рекрутера в ІТ-компанії».

4. Попередній досвід. Що ви вже зробили у цій сфері? Чи робили ви щось самостійно (і чому не вдалося) або одразу вирішили шукати допомогу? 

Наприклад: «Я відвідала декілька заходів для інтернет-маркетологів, підписана на професійні видання, регулярно читаю блоги компаній-лідерів ринку. Але інформація дуже різна, іноді суперечить одна одній. Мені б дуже хотілося поспілкуватися з експертом зі сфери, щоб краще зрозуміти, як працює інтернет-маркетинг в Україні і з чого краще розпочати».

5. Дотримання ділового етикету: грамотний лист, ввічливе прохання, вдячність. 

Наприклад: «Я не займу у вас більше 20-30 хвилин, але ця інформація дуже допоможе мені у моєму розвитку. Можливо, у вас буде можливість зідзвонитися у Skype, щоб не віднімати багато вашого часу. Буду вдячна за відповідь».

Що точно варто написати: план листа до ментора 

 • Хто ви? 
 • Як і звідки дізналися про його/її експертизу? Про яку саме? 
 • Чому вона цінна і цікава для вас?
 • Яка у вас зараз поточна потреба? Конкретний запит? 
 • Прохання приділити 20-30 хвилин часу на зустрічі або у режимі скайпу.
 • Подякувати.
 • Якщо ні, попросити пораду і рекомендації, до кого ще звернутися. 

Не бійтеся нагадувати про себе, якщо перший лист чи повідомлення залишилося без відповіді. За статистикою, нагадування про лист без відповіді збільшує шанси на відповідь до 75%. Якщо і з другої спроби вам не відповідають, то не варто бути занадто наполегливим. Вам можуть відмовити або не відповісти. Просто намагайтеся далі і стукайте у двері. Вам ментор обов’язково відповість вам, і це точно буде новий та цікавий досвід! 

Бажаю вам класних менторів і продуктивної співпраці. У наступній статті розберемо методи організації роботи з ментором. 

Читайте також

Навіщо потрібен ментор і як він може допомогти?

«Скорее всего, вам не нужен наставник»


Долучайтеся!

Створюємо спільноту фанів Понеділків.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: