Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

«Я працюю у бібліотеці». Як виглядає робота класичної та онлайн-бібліотеки

07.12.20 Історії 14 хв читання

Наскільки актуальна професія бібліотекаря у часи інтернету, електронних книжок і пандемії, через яку люди мають уникати публічних місць? Наші героїні переконані, що бібліотеки нікуди не дінуться. Адже книжкові гуру теж вміють підлаштовуватися під обставини, працювати віддалено й переходити в онлайн. 

Попри розвиток електронних сервісів, люди продовжують любити паперові книги. Згідно з дослідженням Research & Branding Group, проведеним у листопаді 2019 року, 74% українців все ще віддають перевагу паперовим виданням. А за результатами опитування Київського міжнародного інституту соціології, кожен четвертий українець принаймні раз на рік відвідує бібліотеку. Яких у країні, між іншим, майже 17 тисяч! 

Ми поспілкувалися з працівницями двох дуже різних бібліотек про їхню роботу. Виявилося, що бібліотеки — це не лише про книги, там теж можуть працювати віддалено, а ще — геть не бояться, що паперові книги програють електронним. 


Наталя Диба

Завідувачка відділу міжнародних проєктів Одеської національної наукової бібліотеки (ОННБ)

«Я працюю у бібліотеці». Як виглядає робота класичної та онлайн-бібліотеки 1
Фото з особистого архіву Наталі Диби


Про шлях у професію

За освітою я — викладачка англійської мови і навіть 5 років працювала за фахом. Але мій шлях як бібліотекаря розпочався ще до отримання диплому про вищу освіту.  На 4 курсі я прийшла до Херсонської обласної універсальної наукової бібліотеки взяти книгу для домашнього читання, а мене попросили попрацювати на канікулах, оскільки завідувачка відділу йшла у відпустку, а в бібліотеці мав хтось лишатися. 

Робота, яка мала бути тимчасовою, стала постійною. Залишити улюблену бібліотеку мене змусив лише переїзд до Нью-Йорка. 

Я повернулася до бібліотечної справи вже після переїзду до Одеси. Оголошення про вакансію побачила випадково — у вікні філії бібліотеки на Катерининській площі. 

Шукали бібліотекаря зі знанням англійської та навичками роботи на комп’ютері. Оголошення це висіло довго, мало не рік. І от, вкотре проходячи повз, я вирішила дізнатися, що ж там пропонують. Зайшла, запитала. 

Мені досить сумним тоном відповіли: «А ви взагалі знаєте, які у нас зарплати?». Я сказала, що мене цікавить не зарплата, а робота. 

Так я потрапила до бібліотеки, де працюю й досі. Сумарно мій бібліотечний стаж складає, мабуть, років 30, але я ніколи його не рахувала: не бачу в цьому жодного сенсу. 


Про робочий день у бібліотеці

В ОННБ ми працюємо у дві зміни: з 9:00 до 17:30 або з 11:30 до 20:00. Усе для того, щоб відвідувачам було зручно встигнути у бібліотеку як до, так і після занять чи роботи. З цієї ж причини бібліотека працює і на вихідних, а натомість зачинена у п’ятницю. 

Робота бібліотекаря — це не про те, щоб сидіти за столом в очікуванні людини, якій потрібно видати книжку. Окрім обслуговування відвідувачів, процеси рядового бібліотекаря у нас — це:

  • ведення статистики (у паперовому та електронному форматах);
  • проведення екскурсій: по-перше, у нас гарна будівля з цікавою історією, по-друге, це шанс познайомити з усіма нашими можливостями;
  • надання довідок фізичним та дистанційним користувачам;
  • організація тематичних виставок, презентацій, зустрічей з письменниками та іншими діячами культури.

Також у бібліотеці присвоюють виданням індекс УДК, займаються електронною доставкою документів, скануванням.

«Я працюю у бібліотеці». Як виглядає робота класичної та онлайн-бібліотеки 2
Фойє бібліотеки. Джерело фото: фейсбук-сторінка ОННБ


Бібліотека — це не лише про книги

Фонд Одеської національної наукової бібліотеки налічує приблизно 5,5 мільйонів документів. Але доступ до книжкового фонду — далеко не єдине, за чим приходять до бібліотеки. Саме тому у нас не прийнято казати «читачі» — лише «користувачі». Великим попитом користуються вільний простір з Wi-Fi -зонами, вивчення іноземних мов за допомогою комп’ютерної програми Rosetta Stone, тренінги з 3D-друку та малювання. У бібліотеці також є літературний дискусійний клуб, який в умовах карантину працює онлайн, та ораторський клуб. 

«Я працюю у бібліотеці». Як виглядає робота класичної та онлайн-бібліотеки 3
Уроки 3D-малювання для дітей. Джерело фото: фейсбук сторінка Window on America Odesa

Для аспірантів ми проводимо презентації з використання повнотекстових електронних бібліотек (таких як eLibraryUSA) та міжнародних репозитаріїв, бо далеко не всі, на жаль, знають про таку можливість і вміють її використовувати. Є у нас «професорська» зала для наукових працівників. 

Для читачів поважного віку ми проводимо курси комп’ютерної грамотності — у бібліотеці реалізується проєкт «Університет третього віку».

«Я працюю у бібліотеці». Як виглядає робота класичної та онлайн-бібліотеки 4
«Університет третього віку». Джерело фото: фейсбук-сторінка Window on America Odesa

Зараз у бібліотеці три основні напрями роботи — робота з фондами, наукова діяльність та міжнародна співпраця. У нас проходили зустрічі з послом США в Україні, а нещодавно до бібліотеки завітала перша леді Польщі. 


Про роботу в умовах карантину

Бібліотека продовжує приймати відвідувачів і під час пандемії, але з дотриманням карантинних обмежень. Усі користувачі та співробітники проходять температурний скринінг, перебувають у бібліотеці в масці і дотримуються соціальної дистанції. У наших великих просторих залах це не проблема.

Книжкові презентації та конференції перенесли в онлайн, для цього навіть обладнали телестудію для проведення онлайн-трансляцій.

Пандемія стала рушієм професійного розвитку: професійних тренінгів та вебінарів, обміну досвідом стало більше, і на це почали виділяти більше часу.


Що читають у бібліотеці

У бібліотеку приходять за книгами, які складно або практично неможливо придбати через їхню унікальність або ж високу ціну. Студенти переважно цікавляться навчальною літературою, вчені замовляють те, що стосується теми їхнього дослідження — часто це унікальні чи навіть раритетні видання, а професіонали беруть книги для підвищення кваліфікації.

«Я працюю у бібліотеці». Як виглядає робота класичної та онлайн-бібліотеки 5
Головна читальна зала. Джерело фото: фейсбук-сторінка ОННБ

У моєму відділі зберігається література іноземними мовами, переважно англійською. Ми регулярно поповнюємо фонд дорогими новинками, тому до нас приходять за книгами, які цікаво прочитати, але які мало хто може дозволити собі придбати: вартість такого примірника стартує від 600 гривень. 

Тож до нас приходять не лише, щоб вчитися чи працювати над науковою роботою, але й щоб просто почитати цікаву книгу мовою оригіналу. 

Найбільшою популярністю у відділі літератури іноземними мовами користується бізнес-література та нон-фікшн, зокрема книги Стівена Кові. З художньої літератури — серія книг про Гаррі Поттера. Це те, що людям хочеться прочитати в оригіналі попри доступність перекладів.

Наукова бібліотека — не те місце, куди приходять взяти книги для домашнього читання. Книги на винос не видаються взагалі, з ними можна працювати лише у стінах бібліотеки. Документи з відділу рідкісних книг та рукописів видаються за спеціальним дозволом — листом від організації із зазначенням теми дослідження та аргументацією, чому для роботи над цією темою важливо ознайомитися з конкретною книгою або періодичним виданням. Старовинна дореволюційна періодика не видається навіть до читальної зали. Залишитися інкогніто у бібліотеці теж не вийде: для запису потрібен паспорт. 


Складнощі та радощі професії і ставлення до електронних книг

Я люблю свою роботу за демократизм і можливість соціального служіння. Звісно, є й те, що засмучує: технічна відсталість, паперова звітність — але я вірю, що з часом ці проблеми буде подолано.

Головна цінність класичних бібліотек зараз — це збережена пам’ять, усвідомлена традиція, доступність. Бібліотеки відкриті для всіх і кожного. 

Я вважаю, що читати можна в будь-який спосіб — аби читати. Коли з’явилися електронні книги, я одразу перейшла на Kindle. Коли втомилася від нього, читала паперові. Зараз люблю читати журнал New Yorker з екрану ноутбука. 


Тетяна Орлик

Співзасновниця онлайн-бібліотеки Book Box

«Я працюю у бібліотеці». Як виглядає робота класичної та онлайн-бібліотеки 6
Фото з особистого архіву Тетяни Орлик


Про шлях до роботи в бібліотеці

Ми з братом Андрієм — співзасновники сучасної онлайн-бібліотеки Book Box. Що кумедно, ми не одразу зрозуміли, що Book Box, власне, є бібліотекою. Ми часто пояснювали його іншими словами: сервіс оренди, сервіс читання, Netflix для книжок. Проводили аналогії з передплатними сервісами з інших сфер і тільки потім згадали, що бібліотеки працювали у sharing economy, ще коли це не було мейнстрімом. 

Але бібліотекарями ми себе не вважаємо. На мою думку, бібліотекар — це посередник між книгами та читачами. Як стиліст або сваха, він може познайомити вас із книжками, на які б ви самі не звернули уваги. 

Але в нас трохи інший підхід — нам цікаво спостерігати за стосунками людей і книг, коли ніщо не впливає на їхній вибір.


Про типовий робочий день

У команді Book Box 10 людей, зараз більша частина працює дистанційно. Хтось — на лінії фронту: спілкується з читачами, створює контент для соцмереж, пакує та надсилає замовлення. А хтось у тилу — забезпечує роботу сервісу, закуповує книжки, вдосконалює сайт та внутрішні процеси. 

У нас складна система обліку, що дозволяє керувати таким великим кругообігом книжок. Книги ми зберігаємо на складі, там же й пакуємо замовлення для читачів. 

Як Таня Орлик починає свій тиждень?

Читайте у нашому матеріалі про понеділки українських підприємців.

Читати


Що можна отримати в онлайн-бібліотеці

Зараз наш фонд налічує понад 35 000 найменувань. Я називаю наш напрям book pop — в асортименті має бути все, що можна знайти в українських книгарнях. Ми беремо одразу кілька примірників кожної книги і докуповуємо, якщо вона користується попитом. Оновлюється асортимент щодня.

Стараємось не пропускати книжок низької проби — із серії «Зціли себе сам». Але загалом даємо читачеві повну свободу. Я от, хоч ти мене вбий, шаную любовні романи та іноді для розваги зумисне читаю якісь детективи низького штибу.

Як-то кажуть, дайте мені змогу читати моє чарівне «шопопало» або заподійте мені смерть.

Періодично ми співпрацюємо з кураторами асортименту: зокрема, звертаємося до експертів з дитячої літератури, щоб вони допомогли відібрати найкращі книги для різного віку.

Мені особисто в роботі з асортиментом найбільше сподобалось формувати категорії. Мої улюблені — «Медитація і сон», «Усе про тіло», «Набуття нових звичок», «Мистецтво визначати пріоритети».

Також ми маємо амбітну мету, щоб наш Instagram і Telegram-канал стали найбільшими каналами про читання в Україні, і ставимось до створення контенту з усією дотепністю.


Про роботу в умовах карантину

Ми запустили бібліотеку саме під час карантину, тому не знаємо, як працювали б у звичайний час. Якщо чесно, маємо велику надію, що карантин та зима сприятимуть розвиткові сервісу.

Читання — продукт, яким користуєшся вдома. До того ж, книжки можна замовляти для всієї сім’ї, заощаджуючи гроші на купівлі.


Що читають в онлайн-бібліотеці

У середньому користувачі Book Box замовляють 3-4 книги на місяць: одну для розвитку чи роботи, одну художню для розваги, одну про хобі. І ще одну коротеньку й красиву 🙂 

Є читачі, які читають по 8, а то й 12 книг на місяць. Вони часто замовляють книжки не тільки для себе, а й для дитини, мами чи партнера.

У крамниці на вибір впливає ціна книжки, а в Book Box можна брати книжки хоч за 200 гривень, хоч за 200 доларів. 

Дуже цікаво стежити за популярністю книжок. Ось наші найпопулярніші категорії

  1. Автори та книги-важковаговики. Що б там не сталося, а «Магія ранку», “Becoming”, «Людина розумна», «Хочу й буду», «Пиши, скорочуй», детективи Акуніна й «Гаррі Поттер» будуть серед хітів замовлень. Я думаю, що це закон Парето у дії: 20% таких книжок будуть у 80% замовлень. 
  2. Художня література. Особливо в осінню та зимову пору. Зараз, наприклад, усі читають Ельчина Сафарлі та Фредеріка Бакмана.
  3. Сезонність, погода й події сильно впливають на вибір книжок. Так, під впливом нещодавніх виборів у США стала популярною категорія «Політика»
  4. Серії. Замість купувати 6-10 томів, зручно брати їх по черзі в бібліотеці. У нас часто замовляють серію про Відьмака, «Пісню льоду й полум’я», «Володаря перснів» — часто й українською, й англійською мовами водночас.
  5. Книжки, які гріх не погортати у паперовій версії: про хюґе, дитяча література, артбуки та «Как потратить миллион, которого нет».

Ви можете замовляти будь-які книжки з асортименту Book Boх і читати їх, доки діє ваш абонемент. Одночасно можна замовити до двох книг, обмінювати їх — хоч щодня, доставки безкоштовні.


Радощі та складнощі професії

Я люблю свою роботу за свободу. 

За роботу з досвідом читання. Читання має тішити всі органи чуттів людини. От ви розгортаєте книжку, а обгортка шелестить, як від шоколаду. А коли тримаєш книжку в руках, відчуваєш її вагу і от-от почнеш читати — обожнюю цей елемент таємниці й дива!

За те, що це добрий і корисний для людей продукт, у якому бачиш сенс.

За те, що ми заодно з читачами. Нам не треба переконувати придбати певну книжку. 

За те, що це крутий кейс. Нам дуже кортить стати першим місцем, що спадає на думку українцям у відповідь на: «О, де б узяти цю книжку». Нічогенький виклик.

У тому, чим я займаюся, мене мало що засмучує, але багато страшить. Страшно — не використати можливості на повну і підвести Book Box. І ціла вервечка страхів підприємця — насамперед тих, що стосуються невизначеності.


Про цінність онлайн-бібліотеки й ставлення до електронних книг

У цю бібліотеку не потрібно ходити — вона прийде до тебе сама, безкоштовно. Левова частка замовлень на сайті припадає на ніч: це неможливо у звичайній бібліотеці. Ми даємо можливість читати більше й дешевше і поєднуємо переваги паперового читання із зручним та швидким онлайн-сервісом.

Попри те, що ми розвиваємо читання паперових книг, я чудово ставлюся і до електронних, і до аудіокниг. Вірю в омніканальність і читаю усіма способами.

Я порівнюю електронне читання з 2D, а паперове — з 3D. Паперова книжка стає не тільки носієм інформації. Її можна навіть не читати, а просто тримати в руках і вже отримувати задоволення від кінестетичного й візуального переживання.


Замість висновків 


Раніше в Happy Monday ми писали про професії, що зникають. Щасливі, що у цьому переліку немає бібліотекарів. Бібліотеки з’явилися 8 тисяч років тому і поки нікуди не зникають: вони змінюються, трансформуються, підлаштовуються під онлайн, розширюють сферу своїх послуг, але продовжують бути потрібними і працювати для своїх читачів. А разом з ними потрібні й люди-провідники у світ книжок. 

Відвідуйте бібліотеки, хоча б віртуально — це одне з найдоступніших і найкорисніших задоволень для мозку.

Читайте також

10 порад для розвитку швидкочитання

7 книг для самоосвіти та ефективного навчання від співзасновниці Litosvita

Заробляти гуляючи. Юлія Бевзенко — про професію гіда

А ще не забувайте, що в нас можна знайти роботу!

Вакансії для різних спеціальностей шукайте тут →

Вакансії
Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: