Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Коли варто взяти паузу в кар’єрі та як зробити це екологічно

25.10.24 Кар'єра 4 хв читання

Є ситуації (йдеться, наприклад, про звільнення з ініціативи роботодавця), коли нас не запитують, чи треба нам пауза в кар’єрі. Але є випадки, коли ми самі можемо організувати собі перерву, і це піде нам тільки на користь. Про переваги та планування кар’єрної паузи розповідає кар’єрна коучиня й консультантка Юлія Ляховенко.

Юлія Ляховенко
Юлія Ляховенко


Екологічна vs травматична кар’єрна пауза


Чи бували випадки у вашій кар’єрі, коли хотілося все кинути, звільнитись і бодай деякий час нічого не робити? Бо все набридло, не радує, не має сенсу, і хочеться змін. Яких саме — незрозуміло, але і продовжувати просто неможливо.

Якщо ви в такій ситуації, то про вчасну й екологічну карʼєрну паузу точно не йдеться. Усе це відбувається тому, що на якомусь етапі вашої кар’єри ви пропустили момент, коли можна було спокійно й поступово розібратися з невдоволенням. Симптоми ж, описані вище, говорять уже про певну кризу.

Безумовно, карʼєрна пауза може допомогти вам розібратись у собі. Але її раптовість і пошук рішення під тиском обставин і часу, без фінансової подушки — це все не дуже сприятиме тому, щоб спокійно й глибоко розібратися, що робити далі.

Коли ж, на мою думку, йдеться про екологічну,  вчасну і навіть стратегічну паузу в карʼєрі? Коли у вас є відчуття, що ви переживаєте певну трансформацію у вашій карʼєрі: ви виросли з минулої ролі, переросли старі професійні ідентичності, а нові ще не народились; або вам стало затісно в тому форматі й завданнях, які ви виконували досі, а що далі — не уявляєте чи страшно навіть уявити. Ось тут була б дуже доречна й потрібна та сама стратегічна карʼєрна пауза. 


Як кар’єрна пауза сприяє нашій трансформації


Процес кожної великої трансформації складається з трьох етапів, про які пишуть Вільям і Сюзан Бріджес у своїй книжці «Управління трансформаціями»:

  • завершення старого — прощання зі старими ролями й ідентичностями, ілюзіями, переконаннями та стратегіями, що вже не працюють;
  • нейтральна зона — період певної пустоти, коли старе уявлення про себе померло, а нова ідентичність ще не утворилася;
  • формування нової реальності — створення нової картинки себе.

Карʼєрній паузі відповідає другий етап трансформаційного процесу. На етапі певної пустоти ми знаходимося ніби між двома кар’єрними рівнями: минулим, який вже неактуальний, і новим, шлях до якого або лише почався, або ще й не починався, бо ми поки не розуміємо, про що цей новий рівень, куди ми хочемо рухатись далі тощо.

Цей період може бути дуже дискомфортним, тому нам хочеться його швидше проскочити. Адже дуже неприємно бути в стані «ніхто», коли старе вже відійшло, а нове не народилось. Але саме увага до себе, до поставлених собі на цьому етапі важливих запитань робить можливою всю трансформацію. Знижує кількість помилок, яких ми можемо припуститися в пошуках нової ідентичності, якщо будемо поспіхом переходити до  третього етапу, ігноруючи глибоку саморефлексію та самоаналіз, які мають відбуватися саме тут. 


Як зробити кар’єрну зупинку ефективною


Складність процесу трансформації полягає ще й у тому, що в повсякденному робочому житті, коли наша голова зайнята іншими поточними справами й дедлайнами, для якісної саморефлексії та аналізу важко знайти час і сили.

Ще важче цей процес іде, коли ми дуже довго не дивилися вглиб себе, погано знаємо себе, не вміємо дослухатися до себе чи поспішаємо зробити вибір, пристаючи на першу-ліпшу гіпотезу щодо подальшого кар’єрного шляху.

Що ж допомагає? Час і тиша. Тому великі кар’єрні трансформації неможливі поспіхом, між справами. Якщо, звичайно, ми хочемо мінімізувати помилки й розчарування від неправильно прийнятих рішень.

Коли ви берете вдосталь часу на карʼєрну паузу, ви даєте можливість і простір поставити собі важливі запитання про себе, свої бажання, цілі, мрії, сенси й цінності.

Дієві інструменти самодослідження:

  • письмові практики, ведення щоденника спостережень за своїми інтересами, мріями, прагненнями, цінностями;
  • читання якісної літератури з рефлексією прочитаного — що саме відгукується, чому, до розуміння яких важливих речей підводить;
  • відвідування різноманітних професійних, навчальних, культурних заходів, де ви знайдете для себе нові думки, ідеї, знайомства.

З часом ви почнете помічати, що щось змінюється. Ви вже більше не «не знаєте», що далі. Натомість ви здатні побачити свої «оце подобається більше», «ось тут для мене  є сенс, а в цьому його немає», «ось це цікаво в перспективі» тощо. Далі вже за ці ниточки ви будете тягнути на третьому етапі трансформації, формуючи нову реальність. 

Звичайно, в житті все може відбуватися за іншим сценарієм — доволі хаотично й непередбачувано. І ми звертаємося до переосмислення себе лише тоді, коли обставини вже тиснуть на нас з усіх боків. Але якщо у вас є можливість і необхідність, заплануйте паузу на переосмислення своєї кар’єри, перезбирання своїх опор і ревізію своїх професійних ідентичностей. 

Що потрібно для планування кар’єрної паузи:

  • розуміння її необхідності — ви знаходитесь або підходите до великих трансформаційних процесів у вашій кар’єрі;
  • ви маєте ресурси для такої паузи — сили/енергію (на спаді цей процес починати не має сенсу), час (тут ви вирішуєте, скільки вам буде потрібно) і гроші (фінансова подушка, яка дозволить вам почуватися в безпеці протягом запланованого часу).

І наостанок — про ефект від кар’єрних пауз. Метафорою кар’єрної паузи може бути незасіяне на певний час поле — пар. Якість врожаю після такого періоду відновлення буде зовсім іншою.

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Як я взяла сабатикал, щоб відпочити й розібратися в собі, та що з цього вийшло

9 книг про пошук свого шляху й саморозвиток

Фінансова грамотність: як забезпечити комфортне життя та безбідну старість

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.