Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Навіщо компанії створюють власні університети: досвід ELEKS

26.01.22 Кар'єра PR 12 хв читання

Корпоративне навчання з категорії додаткових переваг роботодавця вже перейшло в базову необхідність. Спеціалісти хочуть професійно зростати й розвиватися, а компанії — щоб їхні фахівці володіли всіма актуальними знаннями та навичками. В IT-компанії ELEKS навіть створили для цього власний університет. Як побудована система навчання у компанії, розповідають керівниці трьох підрозділів  ELEKS University Олександра Мокій, Наталія Старак та Наталія Грицак.


Історія розвитку ELEKS University


Все почалося з курсів вивчення іноземних мов, які були потрібні фахівцям, щоб спілкуватися із закордонними замовниками. Згодом додалося навчання з розвитку технічних та так званих «м’яких» навичок, і у 2010 році школа вивчення мов переросла в повноцінний університет. 

На сьогодні ELEKS University включає в себе три основні підрозділи. Про них розповідають його керівниці:


Олександра Мокій,
керівниця Learning & Development Office.
Цей відділ забезпечує спеціалістів компанії різноманітними програмами навчання й розвитку.


Наталія Грицак,
керівниця Assessment Office,
який спеціалізується на оцінці soft skills спеціалістів на основі матриці компетенцій.


Наталія Старак,
керівниця Language School.
Школа налічує 19 викладачів, які навчають спеціалістів компанії 4 мов.



8 ключових напрямів роботи ELEKS University 


1. Освітні курси й тренінги на розвиток hard і soft skills

В ELEKS University є три корпоративні тренери, які ведуть певний набір курсів з розвитку soft skills для спеціалістів компанії. Тематика та тривалість курсів залежить від актуальних потреб фахівців та запитів ринку.

Наприклад, однією з освітніх цілей ELEKS на 2021 рік був розвиток культури надання зворотного зв’язку як між колегами, так і від спеціалістів клієнтам. Саме тому відділ навчання розробив та впровадив програму Feedback Training Program. Її мета — навчити учасників надавати зворотний зв’язок, користуючись зручними інструментами та методиками. Учасники ефективно відпрацьовують цю навичку на тренінгах в рамках програми та під час різних посттренінгових активностей.

Щодо розвитку hard skills, то тут представники університету більше орієнтуються на запит від фахівців. Якщо внутрішніми силами закрити потребу не вдається, то запрошують зовнішніх спеціалістів профільного напрямку для проведення курсу або відправляють колег на зовнішнє навчання. Наприклад, для проджект-менеджера підвищенням професійної кваліфікації може бути отримання PMP (Project Manager Professional) сертифікації від Project Management Institute (Інституту управління проєктами) або навчання з Agile-методології. Спеціаліст може звернутися до представників університету, і йому організують таке навчання.

Навіщо компанії створюють власні університети: досвід ELEKS
Запрошений експерт, автор технічних текстів Патрік Кіган виступає з лекцією для спеціалістів ELEKS


2. Навчання менторів

В ELEKS є власний Центр компетенцій, в межах якого відбувається оцінка hard skills фахівців і діє програма наставництва. Це окремий підрозділ, до діяльності якого університет долучається лише на етапі підготовки менторів. Для спеціалістів-наставників організовують курси й тренінги, які допомагають ментору краще взаємодіяти з менті та досягати кращих результатів. 


3. Зовнішня та внутрішня бізнес-освіта

Топменеджмент має можливість проходити бізнес-навчання на зовнішніх програмах. Зараз майже всі освітні курси доступні онлайн, тому можна обирати навіть закордонні школи та університети. До прикладу, зараз спеціалісти, які багато комунікують з клієнтами, мають змогу пройти двомісячний практичний курс з навичок ефективного ведення перемовин у Harvard Business School.

Щоб отримати дозвіл на проходження зовнішнього навчання, спеціаліст має аргументувати свій запит і вибір курсу та спрогнозувати, як воно вплине на його розвиток і покращить виконання професійних обов’язків. Ще одна обов’язкова умова — після закінчення курсу поділитися своїми враженнями й новими знаннями з колегами. Формат довільний: це може бути 1-2 лекції за матеріалами курсу або презентація про те, як фахівець планує використовувати нові навички та знання у своїй роботі.

Компанія оплачує 50% такого навчання, інші 50% покриває спеціаліст. 

Така умова пов’язана з мотивацією до навчання, адже те, що легко дається, менше цінується. Коли спеціаліст оплачує половину курсу, це збільшує шанси, що він пройде навчання від початку до кінця і докладе максимум зусиль, щоб отримати бажаний результат.

— Олександра Мокій, керівниця Learning & Development Office

Ще один напрям діяльності ELEKS University — розвиток бізнес-навичок спеціалістів. До прикладу, у 2020 році провели Business Acumen Program. Основною метою програми було синхронізувати знання всіх спеціалістів, які працюють з клієнтами, щодо комунікації, корпоративних стандартів взаємодії, фінансів, сервісів компанії тощо. Унікальною особливістю програми було те, що до проведення тренінгів і виконання домашніх робіт в групах залучався і топменеджмент. Завдяки онлайн-формату програми її пройшли одночасно близько 200 спеціалістів компанії.

Співзасновник компанії ELEKS Олексій Скрипник
Співзасновник компанії ELEKS Олексій Скрипник також долучається до навчання спеціалістів


4. Підготовка тренерів

Поки що цей напрям полягає в допомозі тим, хто готується до будь-яких виступів всередині компанії чи за її межами. Спеціалісти університету можуть допомогти обрати інформацію, якою варто поділитися, структурувати її, підготувати презентацію тощо. Але незабаром планується запуск масштабного проєкту з навчання тренерів і спікерів, де викладатимуть основи публічних виступів та сторітелінгу, знайомитимуть з ключовими інструментами роботи з аудиторією та допомагатимуть розвивати інші навички, що згодяться експертам, які прагнуть ділитися власними знаннями.


5. Онлайн-бібліотека

У кожному офісі ELEKS є офлайн-бібліотека, і в докарантинні часи вони користувалися популярністю. Але оскільки більшість фахівців перейшли на віддалений формат роботи, користуватися офлайн-бібліотеками стало незручно. Натомість в компанії надали можливість усім охочим скористатись внутрішньою онлайн-бібліотекою Calibre, в каталозі якої як електронні, так і друковані видання, які можна замовити та отримати поштою.

Також в ELEKS фахівцям надають доступ до сервісу онлайн-навчання Udemy, де можна проходити різні освітні курси за технологічними напрямами та спеціалізаціями.

Наразі ведуться переговори про співпрацю з платформою Coursera. За допомогою зовнішніх навчальних платформ у 2022 році планується запровадити змішаний формат навчання, коли людина проходить онлайн-курс на розвиток якоїсь навички, а потім знаходить собі в компанії ментора, який допомагає використати набуті знання в роботі.

Неможливо кількісно порахувати ефективність навчання. Важко сказати, що компанія вклала в розвиток фахівця, наприклад, тисячу доларів, а він заробив їй десять тисяч. Але цей вклад завжди помітний в його роботі.

— Олександра Мокій, керівниця Learning & Development Office


6. Навчання для студентів та початківців


Освітні кемпи 

Першочергово університет створювався, щоб розвивати внутрішніх спеціалістів компанії. Але зараз на ринку IT існує велика конкуренція за талановитих кандидатів, тому компанія почала залучати до навчання в ELEKS University студентів та початківців, які у випадку вдалого завершення курсу мають шанс приєднатися до команди. 

В ELEKS організовують технічні кемпи з різних напрямів — від software engineering до information development. На кемпах можуть навчатися студенти технічних спеціальностей (від 3 курсу) або IT-розробники, які хочуть покращити свої навички в тій чи іншій мові програмування. Окрім цього, до навчання запрошують фахівців компанії, які хочуть змінити спеціалізацію або розширити власну експертизу. 

На кемпах викладають експерти ELEKS з практичним досвідом, тому компанія як роботодавець може бути впевненою в якості знань своїх потенційних фахівців. А студенти натомість впродовж кількох місяців навчання знайомляться з корпоративною культурою компанії, і коли починають співпрацю з ELEKS, їм значно легше адаптуватися до колективу й умов роботи.

Випускники одного з минулих технічних кемпів ELEKS
Випускники одного з минулих технічних кемпів ELEKS 


Навчання повністю безкоштовне. Та щоб потрапити на кемп, потрібно пройти два тести: на технічні навички та знання англійської. 

Тривалість однієї програми — 2-3 місяці. Найкращих студентів запрошують на співбесіду та пропонують співпрацю з ELEKS. Наприклад, нещодавно завершився кемп з тестування, за його результатами вдалося запросити на роботу понад 80% його учасників. 

Навіть якщо після кемпу в компанії немає відкритих вакансій для відповідних спеціалістів, ми зберігаємо їхні контакти та запрошуємо до співпраці, як тільки з’являється можливість.

— Олександра Мокій, керівниця Learning & Development Office


Співпраця з університетами

ELEKS активно співпрацює з університетами у тих містах, де має регіональні офіси, зокрема в Івано-Франківську, Тернополі та Львові. У 2022-му планується розширити співпрацю з вишами в інших містах України та за її межами. Таким чином компанія впливає на майбутнє IT-сфери та допомагає готувати нове покоління компетентних розробників.

Взаємодія компанії з вишами базується на низці програм, які скеровані на розвиток практичних навичок студентів — потенційних спеціалістів ELEKS. До прикладу, цього року реалізували трейні програму та інтернатуру з вишами-партнерами: 

  • Національний університет «Львівська політехніка», Львів
  • Український католицький університет, Львів
  • Львівський національний університет ім. Івана Франка, Львів
  • ІТ СТЕП Університет, Львів
  • Івано-Франківський національний технічний університет нафти й газу, Івано-Франківськ
  • Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника, Івано-Франківськ
  • Західноукраїнський національний університет, Тернопіль
  • Національний політехнічний університет, Тернопіль

Також успішно провели чотири ітерації студентської практики. Усі ці активності будуються виключно на практичних завданнях, тісній співпраці з менторами й роботі у реальних проєктах компанії. Результатом стало залучення нових амбітних спеціалістів, які вже розуміють корпоративну культуру компанії, хочуть працювати й досягати найкращих результатів.

Окрім цього, спеціалісти ELEKS постійно викладають в університетах: курси по базі даних та soft skills у Львівському університеті ім. Івана Франка; бізнес-аналіз, data science і product design в Українському католицькому університеті; тестування та soft skills в IT СТЕП Університеті. А при Львівському політеху є окрема філія ELEKS на кафедрі програмної інженерії.


7.  Assessment Office

У бізнесі загальноприйнятими є три типи оцінки: оцінка потенціалу людини, оцінка  soft skills і оцінка результату. Assessment Office може допомогти із першими двома.

Потенціал людини в ELEKS вимірюють за допомогою Predictive Index test (PI). Цей тест  визначає основні мотиви поведінки, потреби людини, прогнозує стиль її спілкування, стиль прийняття рішень. Він також може бути корисним і для дослідження команд. PI в ELEKS вирішує, зокрема, такі завдання:  

  • допомагає спеціалісту, який замислився про перехід в інший підрозділ компанії, зрозуміти, чи підходить йому нова робота;
  • дає змогу фахівцям налагодити кращу взаємодію, врегулювати конфлікт чи непорозуміння, зрештою — просто краще познайомитися. Якщо люди з різними особливостями поведінки (наприклад, обережний перфекціоніст та гнучкий і швидкий ентузіаст) зрозуміють, що вони кожен у своїй манері спільно працюють на кращий результат, в них з’являються високі шанси порозумітись;
  • визначає характер команди, її сильні та слабкі сторони. Наприклад, може показати, що команда достатньо результативна і дисциплінована, але їй не вистачає відваги у творчості. І це та прогалина, яку варто заповнити перед майбутніми інноваційними завданнями.

Варто зазначити, що попри всю свою багатозадачність, тест PI не оцінює софт скіли. Для цього є Assessment centre. Це технологія оцінки, яка через участь людини в іграх, симуляціях, кейсах проявляє (чи не проявляє) певні типи її поведінки. 

Кожен із нас має свої сильні сторони та ті, що потребують розвитку. Часто ця інформація схована від нашої свідомості, бо ми так робили завжди. Потрібен хтось зі сторони, хто зможе побути для нас дзеркалом. Власне, цю роль і виконує оцінка. Не для того, щоб засудити, забракувати людину, а щоб допомогти побачити себе й вирішити, куди рухатись далі.

— Наталія Грицак, керівниця Assessment Office

Оцінка здійснюється на основі «Моделі soft skills» — переліку компетенцій, необхідних для успішного виконання роботи в конкретній компанії з метою досягнення її стратегічних цілей. В ELEKS таких компетенцій 10, серед них — орієнтація на результат, командна робота, клієнтоорієнтованість, комунікація, прийняття рішень тощо.

Оцінювання soft skills в ELEKS проводиться з метою:​​​​​​​​​​

  • визначення розвиткових потреб спеціалістів компанії;
  • планування кар’єри спеціалістів, виявлення внутрішніх перешкод, які обмежують їхню ефективність;
  • найбільш відповідного призначення фахівців на певні позиції/ролі або залучення у певні проєкти;
  • планування наступництва в компанії.

Після оцінювання, про яке фахівця попереджають за кілька тижнів, йому надають комплексний та детальний зворотний зв’язок щодо сильних сторін та тих, що потребують розвитку. На його основі працівник ініціює створення індивідуального плану розвитку. Пропрацювати такий план йому допомагають фахівці університету.

У нас був кейс, коли затребуваний кандидат обрав ELEKS, тому що в нас є асесмент центр для технічних спеціалістів (зазвичай в IT-компаніях ця опція доступна лише для менеджерів). Іншого разу оцінка і створення плану розвитку компетенцій допомогли нам утримати працівника, який збирався йти з компанії. А ще був випадок, коли після проходження оцінки спеціаліст сказав: “Фідбек можете не давати, я вже сам усе зрозумів”. Такі історії надихають особисто мене та всіх спеціалістів Assessment Office.

— Наталія Грицак, керівниця Assessment Office


8. ELEKS Language School 

Мовній школі ELEKS вже понад 10 років, в її команді — 12 викладачів англійської мови (плюс позаштатний носій мови), 4 викладачі німецької й по одному іспанської та японської, а також менеджерка, яка координує всі процеси.

Відвідувати заняття можуть лише фахівці ELEKS. Компанія покриває 50 відсотків навчання будь-якої іноземної мови. Управлінці-менеджери можуть зробити запит на відвідування індивідуальних занять. Усі інші навчаються в групах, що є досить ефективним способом вивчення мов. 

Одне групове заняття з англійської, німецької чи іспанської коштує для спеціаліста всього 2$, з японської — 3$. Студенти, які старанно навчаються та отримують за курс понад 90 балів, мають можливість протягом наступних трьох місяців платити за місяць занять всього 1$. Ще сильніша мотивація старанно навчатися у початківців (рівні Beginner, Elementary, Pre-Intermediate, Intermediate) — за умови успішного опанування одного рівня, наступний вони мають можливість пройти безкоштовно. 

Кожен приходить до мовної школи зі своїми потребами: комусь треба підтягнути рівень, хтось хоче практикуватися, щоб не втратити знання, що вже має, а хтось прагне опанувати нову мову. Тому тривалість та інтенсивність занять може бути різною. Наприклад, є три види курсів англійської: 

  • Level Up — комплексні програми з підвищення рівня володіння мовою;
  • Target Courses — курси, спрямовані на підсилення однієї мовної навички: говоріння, читання, слухання або письмо. Також сюди відносяться курси на вимову, граматику, опанування спеціалізованої лексики, фразеологізмів тощо;
  • Speaking Club з носієм мови.

Щороку ELEKS Language School набирає все більше студентів, це пов’язано з тим, що компанія росте і запит на вивчення мов збільшується. Так, в останній набір на різні курси англійської прийшло 430 охочих, інші мови не такі популярні, але інтерес до них теж поступово збільшується.

— Наталія Старак, керівниця Language School


В чому цінність корпоративного навчання для компанії


Навчання — це неодмінна складова розвитку фахівців, а відтак і компанії. В ELEKS University спеціалісти завжди можуть звернутися за порадою і підтримкою. Тут їм допоможуть підібрати онлайн- чи офлайн-тренінги за індивідуальним запитом та потребою, щоб навчання було ефективним та приносило задоволення.

Ще одна важлива функція університету — мотивувати спеціалістів до навчання. «Звісно, простіше за все дати людині посилання на якусь лекцію і сказати: “Подивись це”. Але ми працюємо не так. Наша задача — зацікавити й змотивувати. Нам важливо, щоб навчання було добровільним, ефективним та продуктивним», — розповідає Олександра Мокій.

Також не можна недооцінювати взаємодію колег під час тренінгів чи інших видів навчання — це дієвий спосіб налагодити дружню атмосферу в колективі.

Корпоративне навчання — це важлива складова HR-бренду, і навіть якщо людина вирішить піти від нас в іншу компанію, вона все одно порівнюватиме і розповідатиме, що в ELEKS навчання було на вищому рівні. Ми часто чуємо таке від колишніх елексівців або від тих, хто з часом повертається, усвідомлюючи, зокрема, цінність навчання саме в компанії ELEKS.

— Олександра Мокій, керівниця Learning & Development Office

Шукаєте роботу?

Маємо безліч вакансій в креативних індустріях, освіті, IT-компаніях та громадському секторі.

Вакансії

Читайте також

30 добрих справ до 30-річчя ELEKS


Не тільки вебінар: як організувати онлайн-навчання співробітників

7 інструментів для ефективного навчання: конспект книги «Засіло в голові»

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: