Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як знайти роботу під час війни: 8 доказів, що місія можлива

25.11.22 Пошук роботи 6 хв читання

Повномасштабна війна змінила правила гри в багатьох сферах нашого життя, і працевлаштування — не виняток. Багато опцій, які були доступні кандидатам до 24 лютого, перестали бути актуальними. Але це не означає, що знайти роботу в умовах війни нереально. Навпаки, щодня з’являються нові можливості для тих, хто втратив роботу й потребує допомоги з пошуком. Про них у статті розповідає СЕО і засновниця Happy Monday Анна Мазур, а також ділиться порадами для тих, хто шукає зараз роботу.

Anna Mazur
Анна Мазур


Поточна ситуація на українському ринку праці


Я не буду сперечатись зі статистикою і заперечувати, що ситуація з працевлаштуванням в Україні наразі є складною. За даними Державної служби зайнятості, протягом січня-жовтня 2022 року пошукачам пропонувалося усього 357,6 тис. вакансій, тоді як минулого року ця цифра становила 640 тисяч. Відповідно конкуренція серед кандидатів продовжує зростати. Служба зайнятості зазначає, що у листопаді 2022 року на одну вакансію претендують 7,4 особи.

Але опитування, які регулярно проводить дослідницька компанія Gradus Research, демонструють позитивну динаміку. Так, якщо у травні 2022 року лише 37% опитуваних мали роботу, працювали і отримували зарплату, то у листопаді цей відсоток збільшився до 43%. А кількість людей, які мають роботу, але не працюють, за цей самий період зменшилась з 23 до 14%.

Бізнеси, як і люди, поступово адаптувались до нових реалій життя, тому багато компаній, змінивши підходи до роботи чи навіть вектор руху, продовжують зростати й наймати нових співробітників. Однозначно, найменше постраждав IT-сектор. Найм у цій сфері практично не зупинявся, і вакансій як на технічні, так і на нетехнічні позиції в IT-компаніях зараз досить багато. Також є велика кількість пропозицій роботи у міжнародних організаціях, зокрема ГО на кшталт International Medical Corps чи International Rescue Committee. Вони зараз активно заходять в Україну та відкривають офіси в багатьох наших містах, до того ж шукають дуже різних фахівців.

Основна вимога в обох випадках — це знання англійської. Мова міжнародного спілкування дійсно потрібна, і найближчим часом володіння англійською залишатиметься однією з ключових умов для успішного працевлаштування. Тому якщо ви ще не почали покращувати свою англійську, раджу почати вже, незалежно від того, перебуваєте ви в пошуках роботи чи ні. 

Здебільшого усі правила ефективного пошуку роботи, що діяли до війни, залишаються актуальними. Однак зусиль справді доведеться докласти більше. Якщо раніше на 20 відправлених резюме можна було очікувати +/- 5 відповідей, то зараз на 20 заявок ви можете отримати лише одну відповідь. З іншого боку, є багато компаній, які не можуть закрити вакансію по 2-3 місяці, бо отримують купу нерелевантних заявок від спеціалістів, які не відповідають їхнім вимогам. Це свідчить про те, що існує невідповідність між рівнем позицій та рівнем кваліфікації пошукачів.


Що допомагає українцям знаходити роботу під час війни?


1. Державні програми підтримки 

Економіка країни перебуває у досить складному становищі, проте держава впроваджує різноманітні ініціативи, які допомагають бізнесам триматись на плаву і наймати нових працівників. Зокрема, за працевлаштування внутрішньо переміщених осіб підприємці отримують по 6500 грн протягом двох місяців. Також на час воєнного стану держава дозволила не сплачувати єдиний податок та єдиний соціальний внесок (ЄСВ) ФОПам першої та другої груп. Ці заходи покликані стимулювати найм, в тому числі й серед людей з соціально незахищених категорій.


2. Підтримка від роботодавців з інших країн

У перші дні повномасштабного вторгнення багато іноземних компаній заявили про готовність наймати українців, дехто навіть надавав громадянам України пріоритет перед іншими кандидатам. Тоді ж з’явилось безліч ресурсів, на яких публікували актуальні вакансії для українців за кордоном та віддалено. Зараз активність допомоги трохи знизилась, але іноземні роботодавці все одно відкриті до наших співвітчизників, адже українці зарекомендували себе працелюбними й кваліфікованими спеціалістами. На додаток, деякі країни запровадили урядові програми підтримки підприємців, які наймають біженців з України.


3. Проєкти, що допомагають у працевлаштуванні

Міжнародні фонди, організації та програми зараз активно об’єднуються з українськими бізнесами і запускають проєкти, метою яких є стабілізація ситуації в різних сферах українського суспільства. Одним з напрямів таких проєктів є допомога у пошуку роботи та перекваліфікації. Лише ми з командою Happy Monday запустили три таких проєкти.

  • Women For The Future — проєкт, покликаний допомогти українкам, які втратили роботу і/або дохід внаслідок війни, знайти нові можливості для працевлаштування та професійного розвитку. В межах проєкту жінки та дівчата можуть здобути важливі навички на курсах з самозарадності та успішного працевлаштування; отримати групові та індивідуальні кар’єрні консультації; долучитися до закритої спільноти учасниць.
  • Твоя кар’єрна перемога — проєкт для української молоді (у тому числі ВПО), який має на меті допомогти хлопцям та дівчатам з професійним розвитком та пошуком роботи в цих складних обставинах. В межах проєкту можна  долучитися до онлайн-спільноти активної молоді; відвідати корисні вебінари; отримати консультаційну підтримку з різних кар’єрних питань; дізнатись про актуальні вакансії для молоді.
  • Work Stability for Ukrainians — проєкт, в межах якого на базі кар’єрної платформи Happy Monday ми створюємо нові професійні можливості для всіх, хто через війну втратив джерела доходу, шукає роботу, хоче розпочати кар’єру в сучасних цифрових професіях та працювати у віддаленому форматі. Для цього створили цифрові інструменти, які спростили процес вибору компанії та відгуку на вакансії, а саме: особисті кабінети користувачів та компаній; функцію пошуку вакансій за ступенем володіння мовами, форматами роботи та рівнем позиції; внутрішню систему професійного метчингу для кандидатів тощо. До проєкту вже залучили понад 250 компаній, які відкрили для українців більш як 3000 вакансій.

Також раджу звернути увагу на інші проєкти кар’єрної підтримки, в межах яких українці безкоштовно навчаються та опановують різні професії. Ми регулярно розповідаємо про такі проєкти в нашому журналі в розділі «Новини», а також у наших соцмережах і у email-розсилці, тож раджу стежити за можливостями і обрати саме ту, яка буде найбільш корисною для вас.


4. Доступ до безкоштовного навчання

IT, бізнес, копірайтинг, SMM, маркетинг, продажі — зараз майже будь-яку диджитал-професію можна опанувати онлайн, не виходячи з дому. А враховуючи те, що багато шкіл і курсів відкрили для українців доступ до своїх лекцій та вебінарів, це можна зробити ще й безкоштовно. Обрати є з чого, починаючи з топових українських освітніх платформ і закінчуючи міжнародними. Команда Happy Monday збирає всю інформацію про безкоштовні освітні можливості у статті, яка постійно оновлюється. 


5. Збільшення кількості вакансій у життєво важливих сферах

В той час, як деякі сфери втрачають свою актуальність на час війни, інші навпаки виходять на перший план. Зараз в Україні спостерігається закономірне зростання пропозицій від державних й недержавних підприємств, які працюють на підтримку життєдіяльності країни та наближають перемогу. Мова про сферу критичної інфраструктури, підприємства, що посилюють обороноздатність країни, благодійні фонди тощо. Це не означає, що потрібно буде перекваліфіковуватись на рятувальника, інженера чи економіста. Всі ці підприємства потребують різних спеціалістів — від бухгалтерів до комунікаційників.


6. Міграція бізнесів та поява нових

Люди, які мають капітал, не пішли воювати й не виїхали з країни, часто обирають боротьбу на економічному фронті. Тому, попри всі ризики, зараз запускаються нові бізнеси, а значить створюються нові робочі місця. Також багато підприємців виїжджають з тимчасово окупованих територій і намагаються продовжити свою діяльність в інших містах. Очевидно, що всіх працівників забрати з собою вони не можуть, тому відкривають найм на новому місці.


7. ІТ-бізнес, який продовжує зростати

Більшість українських IT-компаній працюють на закордонні ринки, тому зберегли стабільність і продовжують наймати працівників та навіть відкривати нові офіси (здебільшого на заході країни та за кордоном). Для того, щоби влаштуватись в IT-компанію, не обов’язково бути розробником, адже в них також є позиції проджектів, піарників, сммників, HR-ів, офіс-менеджерів тощо. А якщо ви таки хочете стати технічним спеціалістом, але не маєте відповідних навичок, дивіться пункти 3 і 4 з цього переліку 😉


8. Волонтерство

Поки ви перебуваєте в пошуках повноцінної роботи, можна долучитись до будь-якої волонтерської діяльності (вибрати, на щастя, є з чого). Завдяки волонтерству можна розвинути нові навички, зрозуміти свої сильні сторони та кар’єрні прагнення, а також завести купу корисних контактів, і це я вже мовчу про безпосередню користь для країни та людей, яким ви допомагаєте. Також волонтерство багатьом відкриває шлях до нової роботи


Поради для тих, хто шукає зараз роботу

  1. Відкиньте негатив та упередження на кшталт «під час війни знайти роботу нереально». З таким підходом ви точно нічого не знайдете. Надихайтесь позитивними історіями. Повірте, таких багато.
  2. Будьте проактивним. Виходьте за рамки й використовуйте незвичні для себе формати пошуку. Як варіант — напишіть пост у фейсбуці про те, що шукаєте роботу, або поцікавтесь у знайомих, чи немає у їхній компанії відкритих позицій. Зараз можливості з’являються в найбільш неочікуваних місцях, тож просто переглядаючи сайти з вакансіями, ви можете проґавити багато класних ініціатив. 
  3. Не обмежуйте себе власним досвідом, а навпаки, витискайте з нього максимум. Не шукайте вакансії за назвою вашої попередньої посади, а дослідіть, на яких ще позиціях можуть згодитись ваші навички. Таким чином можна значно розширити межі пошуків і збільшити шанси на працевлаштування.
  4. Не будьте зацикленими лише на вакансіях. Звертайте увагу на стипендіальні програми, стажування, пропозиції навчання та перекваліфікації. Такі активності можуть стати місточком до омріяної роботи.
  5. Не бійтеся погоджуватись на роботу в молодих компаніях чи на невеликих підприємствах. Не обов’язково хороший працедавець = іменитий бренд. 
  6. Пишіть компаніям перші. Не всі вакансії потрапляють на ринок, часто рекрутери спочатку звертаються до вже сформованої бази контактів. Ваше завдання — потрапити в цю базу. Надсилайте резюме з коротким супровідним листом про те, що будете раді попрацювати з ними, якщо буде відповідна вакансія.
  7. Якщо ви у скрутному становищі й змушені погодитись на першу ліпшу роботу заради фінансової стабільності — все одно лишайте собі час і ресурси на пошуки місця, яке відповідатиме вашим кар’єрним цілям у довгостроковій перспективі. Не застрягайте в переконанні: «Я не вартий/варта більшого».
  8. Якщо маєте фінансову подушку, тим більше не зупиняйтесь на першій пропозиції, бо «ітак пощастило знайти хоч щось під час війни». Пошукайте трохи довше, але знайдіть ту роботу, яка відповідає вашій кваліфікації та фінансовим очікуванням. Є безліч історій, коли люди не погоджувались на менше й отримували те, чого вони справді варті.
  9. Вчіть англійську. Без неї зараз знайти хорошу роботу або опанувати нові навички буде дуже складно.
  10. Вірте в себе і свої сили — це, мабуть, головна порада, яка потрібна всім не лише для успішного пошуку роботи, а й для щасливого життя загалом.

Потрібна робота?

У нас на сайті ви знайдете вакансії перевірених українських та міжнародних компаній!

Вакансії

Читайте також

Резюме для роботи в IT-компанії: 11 типових помилок кандидатів

Драйвери росту: як війна змінює сенси та цінності компаній

Корисний гайд із LinkedIn для тих, хто шукає роботу

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
2
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.