Здебільшого OKR використовуються для досягнення бізнес-цілей у компаніях. Але ця методика може стати в пригоді також як інструмент для особистісного розвитку. Як планувати персональні зміни за допомогою OKR, радить HR People Partner Катерина Кошенко.
Чому нам не завжди вдається досягати персональних цілей?
- Наш календар переповнений. Ми не викреслили щось із життя, відповідно в ньому немає місця для чогось нового.
- Заважає рутина. Нами рухають дії, які ми робимо на автопілоті. Наприклад, якщо ми звикли пропускати сніданок і натомість з’їдати більші порції в другій половині дня, нам буде складно перемкнути свій внутрішній годинник без усвідомлених дій.
- Ми просто забуваємо. Коли щось не записано, то воно ніби не існує.
- Ми ставимо нереальні цілі й не відзначаємо проміжні досягнення через те, що часто не знаємо, чого саме хочемо досягти та які показники означатимуть успіх.
- Нам складно дотримуватися поставлених цілей. Після першої турбулентності (наприклад, біль у горлі після пробіжки або третя відмова від рекрутера) ми демотивуємось і перестаємо діяти з таким ентузіазмом, як на початку.
Ентузіазм — це прекрасне відчуття, але воно миттєве. А от ентузіазм разом із дисципліною — це вже пекельна суміш. Підвищити шанси досягти поставлених цілей допоможе методика OKR.
Читайте також: Як формулювати мету: 9 ознак цілі, якої реально досягти
Коротко про OKR
OKR (Objectives and Key Results) — це методологія для управління цілями та відстеження прогресу. Вона з’явилася в 70-х роках у компанії Intel, де її запровадив Енді Гроув, а популярною стала завдяки Джону Доеру, який застосував її в Google.
Основна суть — ставити амбітні цілі (Objectives) і визначити, за якими результатами (Key Results) зрозуміти, що ви їх досягли. Key Results розбиваються на менші Initiatives — конкретні дії або проєкти, які треба реалізувати, щоб досягти Key Results.
Щоб розібратися з методологією, рекомендую прочитати одну з найвідоміших книжок про OKR — «Міряй важливе. OKR. Проста ідея зростання вдесятеро» Джона Доера. Вона розкриває цю методологію та надає реальні приклади її використання в різних компаніях.
Особисто я практикую OKR для досягнення не лише бізнесових, а й особистих результатів. Втім, я використовую їх не на постійній основі, а тоді, коли хочу щось змінити. Наприклад, коли шукала свою першу роботу в HR, я поставила собі мету (Objective): відправляти 10 резюме щотижня і пройти 5 співбесід за місяць. Ці показники були ключовими результатами (Key Results), яких я прагнула досягти.
Як ставити OKR-цілі для власного зростання?
1. Усвідомте, що саме ви хочете змінити та чому для вас це важливо.
2. Подумайте про кінцевий результат, який хочете отримати, і складіть цілі на найближчі три місяці. Можливо, це походить з мого досвіду в бізнесі, але так вийшло, що три місяці для мене — оптимальна тривалість.
3. Визначте головну ціль — це і буде ваш Objective. Суть OKR у тому, щоб кидати виклик і змінювати статус-кво, але водночас дотримуватися балансу з реальністю. Якщо ви задасте зависоку планку, це може призвести до демотивації та вигорання.
4. До вашого Objective додайте 3-5 Key Results, у такий спосіб ви зробите OKR-ціль більш конкретною, визначивши кількісні показники, які можна використовувати для оцінки прогресу та досягнення мети. Наприклад, якщо особиста OKR-мета — покращити навички публічних виступів, можна встановити такі KR метрики:
- пройти курс із публічних виступів протягом наступних трьох місяців;
- виступити з двома презентаціями перед командою до кінця кварталу;
- отримати зворотний зв’язок щонайменше від трьох колег після кожного виступу, щоб оцінити покращення.
5. Особисто для мене замало Key Results, тому я додаю собі Initiatives — це дії, які треба зробити, щоб досягти KR. До прикладу, якщо у мене KR — пройти курс із публічних виступів протягом наступних трьох місяців, то Initiatives для мене будуть:
- проаналізувати пропозиції та знайти курс, який відповідає моїм запитам і починається цього місяця;
- оплатити курс;
- скласти розклад занять, виділити час на проходження курсу, додати його в календар, щоб уникнути конфліктів з іншими зобов’язаннями;
- проактивно брати участь у всіх заняттях, виконувати домашні завдання.
6. Інтегруйте OKR-цілі у ваш графік. Кожна ціль — це не одноразова вправа, а додатковий проєкт у вашому житті, що потребує постійних зусиль і має бути доданий у ваш календар.
Приклади персональних OKR-цілей
Key Results | Initiatives | |
Знайти роботу | 1. Щомісяця подавати резюме у 20 компаній. | Оновити й адаптувати резюме під кожну конкретну вакансію. Підготувати кілька версій супровідного листа для різних типів позицій. Відстежувати відправлені заявки, вести листування з рекрутерами. |
2. Пройти щонайменше 5 співбесід за місяць. | Підготувати відповіді на типові питання рекрутерів. Попрактикувати самопрезентацією перед зеркалом. Після кожної співбесіди робити аналіз своїх відповідей. | |
3. Отримати пропозицію про роботу з заробітною платою від cуми X. | Активно працювати над розвитком професійних зв’язків через LinkedIn та інші платформи. Скласти аргументовану відповідь, чому я оцінюю себе від 1000$. |
Objective | Key Results | Initiatives |
Покращити навички публічних виступів | 1. Пройти курс із публічних виступів протягом наступного місяця. | Проаналізувати пропозиції та знайти курс, який відповідає моїм запитам і починається цього місяця. Оплатити курс. Скласти розклад занять, виділити час на проходження курсу. Додати цей час у календар. Проактивно брати участь у всіх заняттях, виконувати домашні завдання. |
2. Виступити з двома презентаціями перед командою до кінця кварталу. | Підготувати вебінар на тему X і провести його для команди. Виступити з презентацією проєкту Y перед всією командою. | |
3. Отримати зворотний зв’язок щонайменше від трьох колег після кожного виступу, щоб оцінити покращення. | Створити коротку анкету з ключовими питаннями, які стосуються якості презентації, ясності викладу, візуальних матеріалів, взаємодії з аудиторією тощо. Після кожного виступу особисто запросити фідбек у колег. |
Рефлексія і святкування проміжних результатів
Напевно, це моя улюблена частина методології OKR. Вона про аналіз вашого шляху: що було добре, чим ви пишаєтесь, що можна покращити. Рефлексія допомагає краще зрозуміти себе та вчитися на власному досвіді. Якщо вам подобається вести щоденник, це стане чудовою звичкою. А якщо ніколи не пробували, оберіть зручний для вас формат — паперовий чи електронний — і спробуйте записувати свої думки про досягнення цілей і те, як ви почуваєтеся в процесі.
Наостанок зауважу, що цілепокладання — це класно, але, будь ласка, не забувайте, скільки всього ми переживаємо останні роки. Будьте собі другом, підходьте до цілепокладання з любов’ю. Cтавте перед собою реалістичні очікування, які допоможуть робити ваше життя змістовнішим, а не забиратимуть у вас останні сили.
Шукаєте роботу?
У нас на сайті багато вакансій від крутих українських та міжнародних компаній 👉
ВакансіїЧитайте також
Як ставити SMART-цілі, аби досягти успіху: поради та приклади
Як зібрати своє лайно докупи та взяти життя під контроль: дієві поради з самоорганізації
Як провести SWОТ-аналіз: інструкція, поради та приклади
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Роботодавців у ЄС зобов’яжуть вказувати рівень зарплати у вакансіях
Що має знати маркетолог у 2024 році: 8 найголовніших навичок
Як українська команда створює дейтинг-застосунок і безпечний простір для ЛГБТІК+ спільноти
Схожі статті, які можуть сподобатись
Як війна посилює вигоряння та як цьому запобігти: поради психолога
Що таке піраміда Франкліна та як її використовувати у роботі та житті
Закон Паркінсона: як досягати більшого за меншу кількість часу