Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Не розкіш, а необхідність: правила ефективної відпустки

13.09.24 Розвиток 4 хв читання

Усі ми прагнемо бути швидшими, ефективнішими, продуктивнішими. Але трудоголізм став пасткою: дослідження, показують, що надмірна робота веде до вигорання й навіть депресії. Тому сьогодні так важливо стежити за своїм ментальним станом. Відпустка — ефективний спосіб запобігти вигоранню. Якою вона має бути, розповідає Вікторія Чех, HR Lead в agama.

Вікторія Чех HR Lead в agama
Вікторія Чех


Як відрізнити втому від вигорання? 


Втома — це короткочасний стан, наслідок інтенсивної роботи або недосипання. Вигорання — це тривалий стан повного виснаження: фізичного, морального, розумового. У Міжнародному класифікаторі хвороб вигорання визначається як наслідок тривалого стресу на робочому місці, симптоми якого спостерігаються у 70% працівників у світі.

Основні ознаки вигорання:

  • постійна втома — навіть після сну ви не почуваєтесь відпочилим; 
  • зниження мотивації — вас більше не цікавить робота, яка раніше надихала; 
  • цинізм або негативізм — ви починаєте негативно ставитися до колег і роботи загалом; 
  • зниження ефективності — результати вашої роботи погіршуються, ви робите більше помилок, ніж раніше, або починаєте сумніватися у власних здібностях і компетентності.

Найкраще лікування для вигорання — це профілактика. Ось кілька простих кроків, які допоможуть йому запобігти ↓

  1. Встановіть чіткі межі між роботою та особистим життям. Якісно проводьте свій вільний час, без «ще кілька годин попрацюю, а вже потім відпочиватиму».
  2. Приділяйте увагу здоровому способу життя: прогулянкам, спорту, який вам до душі (йога, бокс, танці, біг).
  3. Практикуйте саморефлексію. Регулярно аналізуйте, як минув ваш робочий тиждень, що вдалось, а що ні та як це можна виправити в майбутньому.
  4. Не соромтеся звертатися по професійну допомогу. Навіть разові сеанси у психотерапевта можуть полегшити ваш стан.
  5. Найголовніше — беріть відпустку. Не варто чекати кращого часу для відпочинку, адже він може настати не скоро. 


Чому відпустка — це не розкіш, а необхідність


Коли країна перебуває у стані війни, думки про відпочинок можуть викликати почуття провини та сумніви, особливо з огляду на те, що багато наших військових захищають країну без вихідних. Але відпустка не є проявом слабкості, егоїзму й не означає байдужість до ситуації в країні. Навпаки — вона допомагає відновити здатність продуктивно працювати, підтримувати економіку, волонтерити й допомагати іншим.

Ось лише декілька переваг відпустки, які допомагають запобігти вигоранню, перезавантажити мозок і відновити сили ↓

  • Фізичне відновлення. Ваше тіло й мозок потребують відпочинку для нормального функціонування. 
  • Час для сім’ї. Відпустка — час для якісного спілкування з сім’єю, рідними та друзями.
  • Підвищення креативності. Відпочинок дає мозку змогу відключитися від повсякденних завдань і генерувати нові ідеї.
  • Відновлення психічного здоров’я. Відпочинок знімає напругу, зменшує рівень стресу та відновлює сили для чергових викликів.
  • Поліпшення продуктивності. Люди, які регулярно відпочивають, працюють краще.
  • Поліпшення стосунків у команді. Часто чую від колег, що після відпустки вони дивляться на роботу по-новому, генерують цікаві ідеї, стають менш дратівливі, більш відкриті до співпраці та ефективніші.
  • Можливість розвитку. Час у відпустці можна використати для саморозвитку. На відпочинку немає тригерів, що відволікають, тож можна краще зосередитися на новому. 


Правила ефективної відпустки


Оптимальна тривалість 

Оптимальна тривалість відпустки залежить від кількох факторів: наявного балансу відпустки (жартую), вашого поточного фізичного та емоційного стану, характеру роботи, а також бажаного типу відпочинку. 

Якщо ви відчуваєте сильну фізичну й емоційну втому, короткої перерви може бути недостатньо. У такому разі тривала відпустка у 2 тижні чи більше дасть можливість не просто перепочити, а повністю відновитися. Зазвичай перший тиждень відпустки потрібен для того, щоб відключитися від робочих процесів, а другий — для повного розслаблення та наповнення новими враженнями. 

Також на його тривалість відпочинку впливає його характер. Наприклад, коротка поїздка на кілька днів може бути ідеальною для швидкого перезавантаження, але якщо ви плануєте подорож до іншої країни, варто взяти більше часу, щоб адаптуватися до нового середовища та справді насолодитися поїздкою.


Активний чи пасивний відпочинок?

Якщо у вас є можливість, спробуйте організувати відпустку так, щоб вона охоплювала й активний, і пасивний відпочинок. Це допоможе не лише розслабитися, але й набратися сил та натхнення для подальшої роботи. Але не забувайте прислухатися до власних відчуттів і потреб та відповідно корегуйте вид відпочинку. І ніколи не шкодуйте, якщо цього разу обрали тільки пасивний відпочинок.


Як відключитися від роботи під час відпустки

  1. Повідомте колег про вашу відпустку заздалегідь, щоб вони могли планувати свою роботу без вас. Підготуйте перелік можливих завдань або питань для колег/колеги, що має вас заміняти на період відпустки.
  2. Встановіть на робочій пошті й телефоні автовідповідач на час вашої відсутності.
  3. Не перевіряйте робочі повідомлення. Перші дні точно буде складно, я вас розумію. Як варіант — видаліть відповідні додатки з телефона, щоб не спокушатися (звісно, якщо ваша залученість у процеси дозволяє це зробити).
  4. Якщо вам все-таки потрібно мінімально залучатися до роботи, встановіть чіткі межі на етапі погодження відпустки.
  5. Щоб точно перемкнутися, спробуйте щось нове для себе. Так ваш основний фокус буде на опануванні чогось нового, і ризик зазирнути в робочі чати буде менший.

Не чекайте, доки ваші тіло та розум скажуть: «Досить». Заплануйте відпочинок уже зараз, і побачите, як позитивно він вплине на вашу продуктивність і загальний стан. Не забувайте: відпустка — це інвестиція у майбутніх вас.

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Пройдіть тест і дізнайтеся, чи не час вам у відпустку!

Шукаємо баланс: як розділяти робочий та особистий час і що робити для відпочинку

Як захистити себе від вигорання: корисна практика від коучки

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.