Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Шукаємо баланс: як розділяти робочий та особистий час і що робити для відпочинку

12.07.24 Кар'єра Розвиток 4 хв читання

Сьогодні про work-life balance пишуть статті й говорять на лекціях. Але скільки з нас можуть похвалитися, що знайшли його? Для багатьох він залишається так само недосяжним, як телепортація. Своїми особистими лайфхаками, як розділяти робочий та особистий час, ділиться Катерина Зубенко, Human Capital Business Partner у StarLight Media, яка після років перепрацювань, вигорання, постійної втоми й роботи на вихідних почала шукати способи розмежувати кар’єру та особисте, щоб не постраждала жодна зі сфер життя.

Катерина Зубенко  Human Capital Business Partner у StarLight Media
Катерина Зубенко

Ще з часів пандемії Covid-19 багато людей перейшли на гібридний формат роботи, і тепер декілька днів на тиждень працюють в офісі, а решту — вдома. Чимало й тих, хто працює повністю віддалено. Це дозволяє компаніям економити на адмінвитратах, а людям дає можливість більш гнучко планувати свою завантаженість протягом дня: наприклад, обирати для себе зручніші години роботи — зранку, вночі чи навіть на вихідних.

Але є й зворотний бік медалі. Раніше можна було не реагувати на лист після 18:00, бо закінчився робочий день і ми пішли додому. Тепер від нас очікують миттєвої реакції, бо ми працюємо з дому, ноутбук поруч, це ж «не складно» — відправити чергову таблицю чи терміново підготувати аналітику. Ми починаємо отримувати робочі запити о 7-й ранку й не маємо часу поїсти протягом робочого дня.

Я запитала своїх друзів і колег у соцмережах та месенджерах про перепрацювання. Виявилося, що 8 з 10 людей перепрацьовують декілька разів на тиждень або навіть щодня, зокрема й на вихідних. 100% опитаних відповіли, що такі навантаження їх не влаштовують. 

Постійна понаднормова робота не просто втомлює і призводить до вигорання, а й не дає змоги відновитися, провести час із рідними, друзями чи навіть наодинці з собою. І ні доплати, ні можливості розвитку чи кар’єрного зростання не задовольняють нас, якщо ми знаходимося в постійній напрузі та очікуванні нових дзвінків, листів і завдань. 


Як відокремити робочий та неробочий час: мої лайфхаки

  1. Робота завжди була, є і буде. Ніколи не можливо зробити її всю, завжди будуть завдання, справи, листи. Завжди хочеться щось покращити, чогось навчитися. Проте я впевнена, що більшість завдань можна закінчити вранці наступного дня. Тому не соромтесь о 18:00 закінчити свій робочий день, ви маєте право на якісний та корисний відпочинок. 
  2. Якщо ви працюєте з дому, важливо виокремити собі місце для роботи. Це може бути кімната-кабінет, куточок вітальні або просто окремий стіл. Можливо, вам комфортно працювати з кав’ярні, де завжди є світло, інтернет та смачна кава. Оберіть зручний для себе варіант. Відокремлення робочого простору дасть вам змогу сконцентруватися на роботі, не відволікатися, а отже, зробити її якісніше та швидше.
  3. Після закінчення робочого дня я завжди закриваю пошту та вимикаю свій ноутбук. Інакше мене обов’язково зацікавить сповіщення про вхідний лист, я вирішу, що відповісти на нього — це зовсім недовго, і зрештою моя сім’я залишиться без вечері. Ноутбуку теж треба відпочити 🙂 Це також стосується всіх блокнотів і записів — почекають до наступного ранку. 
  4. Пошта на телефоні ввечері теж переходить у режим «Не турбувати»: ні звуку, ні позначки про непрочитаний лист на іконці застосунку. Є колеги, які полюбляють писати листи цілодобово, тому важливо, щоб сповіщення не заважали вам ввечері та вночі.
  5. Я вмію говорити «ні». Наприклад, якщо один фахівець довго пише текст, інший — довго його начитує, то я переконана, що остання людина, яка має об’єднати це все в одне відео, не повинна працювати вночі тільки тому, що їй пізно надали матеріали попередні виконавці. Навчіться коректно відмовляти, пояснюючи причину відмови. Не намагайтеся бути для всіх найкращим другом. Будьте ним насамперед для себе й давайте своєму організму час для відновлення та відпочинку.


Що робити для якісного відпочинку на вихідних


Коли мова йде про корисний відпочинок, я часто згадую наступну аналогію. Щоб телефон працював, ми маємо його зарядити. Чому ж ми думаємо, що наша внутрішня зарядка буде працювати без відпочинку?

Максимально скористайтеся можливістю відпочити на вихідних. Словник української мови тлумачить слово «вихідний» як день, вільний від роботи або навчання, а «вікенд» — як час відпочинку й розваг від суботи до понеділка. І жодного слова про те, щоб доробити те, що не встигли на тижні. 

Відпочинок на вихідних має бути якісним. Немає універсальних порад, як провести вікенд, адже в усіх різні смаки та вподобання. Те, що робить щасливою одну людину, іншу змучує та виснажує. Наприклад, моя мама може вічно садити, полоти й поливати квіти, а я не розумію, як вона не просто знаходить сили на цю роботу, а й щиро їй радіє. Натомість ось такий вигляд має мій топ занять на вихідних ↓ 

  1. Спати. Звичайно, сон на вихідних не компенсує недосипання під час робочого тижня. Дослідники радять додатково спати на вихідних не більш ніж одну годину. Але навіть ця година (чи, якщо чесно, дві) роблять мене значно щасливішою.
  2. Час із рідними. Нашим дітям неможливо пояснити, що мама багато працює, щоб заробляти гроші. Одна хвилина з донькою дає мені наснаги на 30 хвилин роботи. Думаю, тут жодні додаткові пояснення та деталі не потрібні.
  3. Магазини. Як і багато людей, я люблю шопінг. Якщо новий одяг дозволить вашим очам засяяти, то не відмовляйте собі в цьому задоволенні.
  4. Друзі. Грати в ігри, їсти смачну їжу, говорити чи пліткувати. Багато людей саме так проводять свій вільний час.
  5. Подорожі. Ліс, водойми, гори, прогулянки містом. Варіантів безліч, обирайте собі до смаку. 
  6. Хобі. Якщо вас роблять щасливими музика, читання, вишивання, написання віршів чи щось активніше на кшталт рибалки, — насолоджуйтеся.
  7. Кулінарія. Обожнюю готувати вдома. На це часто не вистачає часу протягом дня. А от на вихідних у нас є можливість перетворитися на найкращого французького шеф-кухаря й приготувати щось особливе для рідних чи просто для себе. А як не хочете готувати, маєте право вибрати будь-який ресторан.
  8. Спорт. Немає сумнівів, що це корисно. А для багатьох це ще й приємний час. Просто варто знайти свій вид спорту, який ідеально підійде вашому тілу та темпераменту.
  9. Віра. Молитва вдома чи в церкві, медитація. Особисто мене цей варіант гарно заспокоює та допомагає визначити пріоритети.
  10. Культурний відпочинок. Театр, кіно чи концерт. Мистецтво захоплює та чудово відволікає. Оберіть своє та надихайтеся.


Як не відволікатися на роботу під час відпустки


Крім щоденного відпочинку, а також відпочинку на вихідних, я дуже раджу не забувати про відпустку. Це мають бути не просто декілька днів, а декілька тижнів якісного перезавантаження, пошуку мотивації та натхнення.

Я раджу за декілька днів до запланованої відпустки написати колегам листа й попередити про вашу відсутність. Це дасть команді змогу розв’язати термінові питання та запланувати подальшу взаємодію. А під час відпустки не забудьте налаштувати автоматичну відповідь на вхідні листи, де зазначте 1) період вашої відпустки, 2) до кого можна звертатися за вашої відсутності, 3) чи можна зв’язатися з вами в разі форс-мажорів (і в який спосіб). Відсутність автовідповіді призведе до того, що вам будуть дзвонити та писати з робочих питань. А ще можуть бути затримки з виконанням чужих завдань, адже колеги очікуватимуть від вас відповідь, яку так і не отримають.

Часто людям у відпустці не дає відпочити так званий синдром втрачених можливостей, або FOMO (з англ. fear of missing out) — нав’язливий страх пропустити щось цікаве чи важливе. Він може проявлятися як залежність від соціальних мереж чи як страх пропустити важливі події та зустрічі на роботі. Важливо усвідомити, що за два тижні вашої відпустки корабель не потоне, вас не забудуть і ви легко зможете дізнатися всі останні новини після повернення (для цього попросіть колег не виключати вас із важливих листувань). Тому зробіть глибокий вдих, видих і насолоджуйтеся відпусткою. 


Як проговорити свої кордони з керівництвом і колегами

  1. Важливо обговорити ключові питання ще на етапі співбесіди. Чітко озвучте свої очікування та вимоги: з чим ви не зможете миритися, а на які поступки готові піти. Наприклад, якщо є постійна необхідність, працівник може погодити з керівництвом незначні зміни графіку, як-от почати робочий день на годину пізніше. Зазвичай це означає, що й закінчиться робочий день пізніше, тому буде нормально отримати термінове завдання о 18:00.
  2. Проговоріть нюанси понаднормової роботи. Якщо була необхідність доробити термінове завдання, часто в компаніях дають можливість на наступний чи в інший день почати працювати пізніше. Чи, можливо, вас влаштує варіант додаткової оплати за понаднормову роботу? Обов’язково скористайтеся такою можливістю.
  3. Чітко визначайте терміни виконання завдання. Відповідь, що ви не можете чи не встигнете щось зробити, звучатиме некоректно та грубо. Якщо розумієте, що вам треба більше часу, спробуйте вирахувати термін виконання завдання й обґрунтувати його. 

Усе це не має стати проблемою, адже сучасні компанії та зрілі топменеджери вже давно звернули увагу на важливість гнучкого графіка роботи. Вони розуміють, що регулярне понаднормове навантаження призводить до стресу, конфліктів, професійного вигорання та втрати інтересу до роботи, а перепрацювання стає однією з основних причин звільнень за ініціативою працівника.

Отже, погляньте на годинник. Якщо вже вечір, відкладайте всі справи та проведіть час із турботою про себе, щоб завтра мати сили робити більше й краще. Бережіть свою внутрішню батарейку!

Потрібна робота?

Маємо безліч вакансій у креативній індустрії, ІТ-компаніях, освіті тощо 👉

Вакансії

Читайте також

Більше не work-life: як змінюється концепція балансу

Не тільки work-life: 4 види балансу, яких не менш важливо дотримуватися

Як я взяла сабатикал, щоб відпочити й розібратися в собі, та що з цього вийшло

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: