Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. Про специфіку роботи у Латвії та можливості, які країна пропонує українцям, розповіла кар’єрна консультантка Уляна Ходорівська. А ми законспектували найважливіше.
Особливості латвійського ринку праці
Латвія — доволі невелика країна. В усій Латвії проживає трохи менше людей, ніж у Києві — 1,9 мільйона осіб. Проте в країні існує демографічна криза: лише 50% населення — працездатного віку, 20% з яких — передпенсійного. Рівень безробіття у Латвії становить 7%, однак навіть в регіонах з найбільшою кількістю безробітних — Латгалії та Лієпаї — є брак кваліфікованої робочої сили. Пандемія Covid-19 на ринок вплинула досить помірно, в компаніях не було значних скорочень. Наразі відбувається поступове зростання ринку, яке стримує нестача кваліфікованих спеціалістів.
Знання російської та англійської мов серед населення — на високому рівні. Тому мовне питання у Латвії є менш проблемним для вихідців з України в порівнянні з іншими країнами Балтії. Найбільш економічно активним містом є столиця Латвії Рига та її околиці. Тут найрізноманітніші вакансії, є багато роботи для кваліфікованих фахівців та найвищі зарплати. Також у Латвії найменший гендерний розрив у зарплатах серед усіх країн ЄС. Різниця між середньою зарплатою жінок та чоловіків становить лише 10%. В той час як в Україні розрив становить цілих 30%.
Актуальні сфери зайнятості
За даними Державної агенції зайнятості, на висококваліфіковану роботу припадає 25% усіх відкритих вакансій. Найчастіше шукають спеціалістів у сферах:
- digital marketing;
- IT;
- медицина;
- сільське господарство;
- продаж.
Інші 75% вакансій — для працівників середньої та низької кваліфікації у таких галузях як:
- обслуговування;
- туризм;
- логістика;
- ритейл;
- сезонні роботи.
Рівень зарплат
Зарплати у Латвії — одні з найнижчих у Європі. Мінімальна зарплата — 641 євро нетто (після вирахування податків), середня — 1091 євро, найвища середня — 2153 євро. Є спеціальний сайт, на якому можна знайти інформацію про середні зарплати в різних сферах та для конкретних спеціалістів.
У вакансіях можуть вказувати зарплату як брутто — до вирахування податків, так і нетто — після вирахування податків, тому слід уточнювати цей момент. Щоб розрахувати, скільки ви будете отримувати на руки після всіх податкових відрахувань, можна скористатися калькулятором зарплати.
Ресурси для пошуку роботи
- Державна агенція зайнятості — є пропозиції дуже різної роботи та вакансії, призначені спеціально для українців.
- CV.lv — є багато активних вакансій для українців, зокрема у сферах IT, фінансів та ритейлу.
- Ukraine to Latvia — є пропозиції для тих, хто не знає латвійської мови: від пекарів до IT-спеціалістів.
- Групи для українців у Латвії в соціальних мережах — варто детально розказати про себе: що ви вмієте, яку саме роботу шукаєте, на яку зарплату розраховуєте тощо.
- Фейсбук-групи профільних об’єднань українських спеціалістів: барист, перукарів, юристів тощо.
- Також можна напряму писати компаніям — список найбільших компаній Латвії.
Більше ресурсів, де можна шукати роботу в Латвії та інших країнах — у статті →
Читати
Відкриття власної справи
Латвія має одну з найбільш ліберальних податкових систем в ЄС, тому її іноді називають європейським офшором. Тут не оподатковуються реінвестовані кошти, тож у країні досить вигідно вести бізнес. Процедура відкриття як ТОВ, так і ФОП швидка й зрозуміла.
Отримавши візу або посвідку на проживання, українці можуть одразу відкривати бізнес, ніяких додаткових дозволів не потрібно. Є спеціальні організації Startup Latvia і Startin, які можуть допомогти з відкриттям, надавши консультацію або проінвестувавши вашу ідею. Особливо охоче вони підтримують технологічні стартапи.
Що пропонують українцям?
Умови перебування в країні
За наявності біометричного паспорта українці можуть перебувати у Латвії протягом 90 днів без оформлення будь-яких документів. Якщо ви плануєте залишатися в країні, слід податися на довгострокову візу з правом працевлаштування або отримання прихистку в Латвії. Віза видається на один рік, потім рішення переглядається. Почати працювати можна одразу після прибуття, але необхідно подати документи на візу не пізніше десятого дня після оформлення на роботі. Підприємці та члени їхньої родини можуть податися на стартап-візу, що дає дозвіл на проживання в країні до трьох років.
Українці, які виходять на роботу в Латвії, мають право на одноразову фінансову допомогу в розмірі 500 євро. Оформити її можна через Державну службу зайнятості. Подати цю заявку непросто, треба пройти багато бюрократичних процедур. Тому бажано знайти когось, хто допоможе оформити все латвійською. Тим, хто захоче залишитися в країні, готові оформляти візи категорії D (довгострокова віза, яка дає право жити й працювати в Латвії та вільно пересуватися усією шенгенською зоною).
Безкоштовна допомога
Латвійці створили всі умови для того, щоб адаптація українців була якомога комфортнішою. Біженцям з України пропонують*:
- безкоштовне проживання та харчування протягом перших 90 днів;
- безкоштовні медичні послуги та ліки;
- безкоштовні консультації психологів та реабілітологів;
- безкоштовний проїзд у громадському транспорті;
- безкоштовне відкриття рахунку в банку;
- кризову фінансову та продуктову допомогу тим, хто цього потребує;
- фінансову допомогу на оренду житла;
- допомогу з переїздом українцям, яких депортували в росію.
* Інформація актуальна на квітень 2022 року.
Більшість допомоги надається державою централізовано, але також є багато приватних ініціатив та активностей від бізнесів. Однак варто бути готовим до великих черг в усі установи у великих містах.
Спрощені правила працевлаштування
Зважаючи на системну нестачу кваліфікованого персоналу, латвійські компанії відкриті до найму українців. Роботодавці готові вкладати час та гроші у навчання спеціалістів, а процедуру затвердження на роботу нерезидентів значно спростили, фактично зрівнявши українців у трудових правах з місцевим населенням.
У порівнянні з іншими країнами ЄС, Латвія пішла на доволі великі поступки щодо працевлаштування українських лікарів, фармацевтів, водіїв та працівників авіації. Можна починати працювати без перекваліфікації, за умови, що над вами є супервізор. Педагоги також можуть працювати з українськими дітьми без підтвердження кваліфікації. А через те, що половина біженців — це діти, попит на українських вчителів та вихователів лише зростатиме.
Однак серед дефіцитних спеціальностей все ж багато «чоловічих»: різнороби на будівництво, водії вантажівок, технічні фахівці тощо. А процес працевлаштування у середньому займає 3-4 тижні.
Корисні посилання
- Ризький центр підтримки громадян України — надають консультації з будь-яких питань щодо влаштування життя у Латвії.
- Державна агенція зайнятості — організовують консультації щодо працевлаштування та перекваліфікації, мовні курси тощо.
- Фейсбук-група захист українців в Латвії — можна звертатися, коли виникають якісь проблеми.
- Ukraine To Latvia — сайт для українців, які переїжджають в Латвію.
- Група латвійців, котрі хочуть допомагати українцям.
- Допомога українським громадянам у Латвії — сайт з різними оголошеннями та пропозиціями.
- Центр соціальної ініціативи — пропонують різні активності для дітей та дорослих з України.
- Бот допомоги українцям у Латвії.
Потрібна робота?
Ми зібрали понад 700+ різних вакансій в Україні та за кордоном 👉
ВакансіїЧитайте також про роботу в інших країнах
Польщі
Німеччині
Великобританії
Литві
Франції
Болгарії
Швеції
Швейцарії
Румунії
США
Австрії
Чехії
Естонії
Бельгії
Спасибо!
Теперь редакторы в курсе.