Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Шалена конкуренція та унікальний статус S: все про роботу у Швейцарії

21.06.22 Пошук роботи 9 хв читання

Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. На них кар’єрні консультанти розповідають, чого варто очікувати від роботодавців та які правила діють при прийомі на роботу в тій чи іншій країні. А ми готуємо конспекти цих вебінарів з найважливішими тезами. 

Кар’єрна консультантка, міжнародна експертка з підбору персоналу та бренду роботодавця Лідія Надич-Петренко розповіла про цікаві аспекти життя і роботи у Швейцарії та допомогу, яку швейцарці готові надавати біженцям з України.

Лідія Надич-Петренко


Специфіка життя у Швейцарії


Адміністративний та політичний устрій  

Швейцарія розташована в самому центрі Європи, але не є частиною Європейського Союзу. За розмірами Швейцарія посідає 132 місце у світі. Швейцарія — це конфедерація: вона поділена на 26 кантонів, кожен з яких фактично функціонує як окрема країна, що погоджується із загальними федеральними законами. Однак у кожного кантону є свої уряд, конституція та законодавство.

Це країна прямої демократії, тобто всі важливі рішення приймаються на референдумах, які проходять окремо в кожному кантоні майже щоквартально. Всі критичні та нагальні питання вже проголосовані й прописані у законах, тепер голосують щодо якихось незначних політичних, культурних чи соціальних аспектів. Наприклад, чи варто будувати будинки у віддаленому районі Женеви. 

Влада радиться щодо таких, здавалося б, дрібниць із народом, бо це рішення стосуватиметься економіки, екології та інших сфер країни, в якій вони живуть. Тому важлива думка кожного.

У Швейцарії проживає 8,5 млн мешканців, з яких 30% — це іноземці. Країна відома тим, що завжди радо надає притулок біженцям, попри те, що в неї дуже маленька територія. У великих швейцарських містах розташовано дуже багато штаб-квартир міжнародних корпорацій та організацій, тому іноземці приїжджають сюди у великій кількості, через це деякі міста дуже перенаселені.

Грошовою одиницею Швейцарії є швейцарський франк, за курсом він дорівнює 1.04 долара США або 0.97 євро, тому для зручності можна прирівнювати франки до однієї з цих валют.


Оренда житла

З житлом у великих містах дуже важко: пропозиція обмежена, а ціни шалені. Наприклад, вартість оренди двокімнатної квартири у Женеві стартує від 2500 франків на місяць. Тут не власники квартири шукають, кому б її здати, а орендарі змагаються за житло. На показ приходить по кілька людей і кожен повинен надати досьє про себе, на основі якого орендодавець вирішує, кому з претендентів віддає перевагу. Обов’язковий пункт у такому досьє — звіт про дохід за останні три місяці. І ця вимога заганяє українців, які шукають прихисток у Швейцарії, у глухий кут. Тому бажано шукати житло через волонтерів чи знайомих або їхати у невеликі міста чи селища, де немає такого дефіциту.


Диджиталізація та сервіс

Ми звикли думати, що Європа в усьому попереду, але це далеко не так. Клієнтські сервіси та диджиталізація в Україні набагато розвиненіші, ніж у Швейцарії. На це впливають менталітет та культурні особливості. Україна — велика країна, де бізнеси змагаються за клієнтів. У Швейцарії немає такої конкуренції, тому й стрибати вище голови потреби немає.

Більшість сервісів краси, які в Україні сприймаються як щось буденне, тут вважаються розкішшю. Манікюр, педикюр, стрижка, укладка, макіяж і подібні послуги тут дуже дорогі. Тому людей, які регулярно ходять на манікюр чи до перукаря, вважають дуже багатими. Коли українки почали приїжджати й запитувати місцевих мешканців, де можна зробити манікюр, у швейцарців стався когнітивний дисонанс. Тому що вони не розуміють, як люди, яким треба допомагати фінансово і надавати прихисток, можуть хотіти того, що пересічний швейцарець не може собі дозволити. 


Система охорони здоров’я 

В Україні ми звикли викликати швидку, навіть коли просто піднялась температура. Тут це так не працює.

По-перше, уся медицина — страхова, усі резиденти країни зобовязані мати медичне страхування. Якщо ви резидент, але не маєте медичного страхування, яке є дуже недешевим, то вас на нього підпишуть місцеві органи влади і не факт, що це буде найвигідніший за ціною варіант. Але ви будете зобов’язані сплачувати щомісячні рахунки за цю страховку, бо таке законодавство. 

По-друге, у Швейцарії ви не можете за власним бажанням пройти будь-яке обстеження. Навіть щоб здати аналіз крові, вам потрібно отримати призначення від лікаря, а перед тим довести лікарю, що цей аналіз насправді потрібний. Тобто, щоб лікар вам призначив аналіз крові, вам потрібно захворіти, причому так, щоб за наявними симптомами вам не змогли поставити діагноз. До прикладу, якщо у вас кашель або нежить, то вас послухають, подивляться горло, перевірять тиск та температуру, але кров у такому випадку здавати не направлять. Це пов’язано з тим, що страхові компанії воліють не витрачати на вас зайві кошти.

Гарна новина — держава забезпечує біженців медичним страхуванням.


Що пропонують українцям?


Українці, які переїжджають до Швейцарії, отримують дозвіл S, що дає право на проживання та роботу у Швейцарії на час війни. Це не статус біженця, а унікальний статус, активований вперше в історії Швейцарії. Він був прописаний у законодавстві, але досі не траплялося ситуацій, які передбачали його активування. На жаль, в Україні склалася саме така ситуація. Відкрити свої двері для стількох українців — це дуже серйозний крок для такої маленької консервативної країни як Швейцарія. Однак на отримання статусу великі черги, доведеться чекати на оформлення документів близько трьох тижнів. З плюсів — заповнити форму можна онлайн.

Що стосується тимчасового безкоштовного проживання, то в кожному кантоні це відбувається по-різному, кому як пощастить. Можуть виділити і окремий будинок десь в горах, а можуть поселити у великій залі якогось виставкового центру, де стінами умовних кімнат слугуватимуть штори. Країна маленька, і ніхто не очікував, що приїде так багато українців одночасно, тому допомагають, чим можуть.

Шкільна освіта тут безкоштовна. Якщо ви приїжджаєте до Швейцарії з дітьми, то вони будуть зобов’язані ходити до місцевої школи, навіть якщо продовжуватимуть навчатися дистанційно в Україні. З цим тут все суворо.

Українцям виділяють невелику фінансову допомогу, яка теж відрізняється по кантонах. Зазвичай це кілька сотень франків, яких має вистачити на речі першої необхідності. На жаль, наразі питання надання фінансової допомоги та безкоштовного житла для переселенців чітко не врегульоване. І ніхто не знає, чи виплачуватимуть надалі цю допомогу, чи зменшать, чи залишать як є.


Особливості швейцарського ринку праці


Висока конкуренція

Швейцарія — це найпривабливіше місце роботи у Європі. Через нейтралітет у двох світових війнах, які завдали значних збитків більшості європейських країн, але не Швейцарії, та відмову вступати в Європейський Союз, перебування в якому вимагає значних фінансових внесків, швейцарці живуть доволі заможно. Країна займає друге місце у світі за номінальним ВВП на душу населення і перебуває на вершині чи біля неї за низкою міжнародних показників, включаючи економічну конкурентоспроможність та людський розвиток. Тому, переїжджаючи до Швейцарії, ви повинні бути готові конкурувати з кандидатами з багатьох європейських країн.


Актуальні вакансії

Як і в інших країнах, у Швейцарії найбільше робочих місць у великих містах: Цюриху, Женеві, Базелі, Лозанні, Берні, Люцерні, Лугано та Санкт-Галлені. Тут багато офісних позицій, вакансій у сфері послуг і державних установах. У менших містах, що розташовані ближче до гір, більше роботи в туристичній індустрії: є вакансії готельних адміністраторів, офіціантів, кухарів, гідів тощо. Також є багато фермерських господарств, на яких можна виконувати різноманітну роботу — від догляду за тваринами до обслуговування технічного обладнання.


Рівень зарплат

У Швейцарії найвищий у Європі рівень зарплат, але й ціни тут набагато вищі, ніж в інших країнах Європи. У вакансіях зарплата зазвичай вказується без вирахування податків. 

Середні місячні зарплати за сферами зайнятості:

  • Медицина та соціальна сфера — 6 406 франків 
  • Комунікації — 8 724 франків
  • Наука і технології — 7 873 франків
  • Будівництво — 6 218 фраків
  • Мистецтво та розваги — 6 549 франків
  • Адміністративний сектор — 5 328 франків
  • Фінанси та страхування — 9 286 франків
  • Промислове виробництво — 6 436 франків

Середні місячні зарплати за професіями: 

  • Вчитель — 7 292 франків
  • Маркетолог — 7 542 франків
  • Медсестра — 5 667 франків
  • Продакт-менеджер — 8 750 франків
  • IT-спеціаліст — 9 750 франків
  • Акаунт-менеджер — 7 963 франків
  • Поштар — 5 550 франків

Детальніше про рівень зарплат за сферами та професіями можна дізнатися на спеціальних ресурсах з калькуляторами доходів:


Податки

Як і все інше у Швейцарії, податки встановлюються кожним кантоном окремо. Навіть всередині одного кантону вони можуть відрізнятися в різних комунах. Та все ж є кілька загальних правил. Для іноземців діє податок під назвою “tax at source”, тобто податок на прибуток, який залежить від рівня вашої зарплати й вираховується щомісяця. Швейцарці ж повинні раз на рік заповнювати податкову декларацію. Тобто вони працюють цілий рік, заробляють гроші, а потім відповідно до задекларованої суми мають сплатити податок. Податкова ставка прогресивна, тому чим більше ви заробляєте, тим більше грошей віддаєте державі.  

Цікавий факт: люди, які перебувають в офіційному шлюбі, платять більше податків, ніж неодружені. Саме через це швейцарці часто одружуються пізно або живуть у цивільному шлюбі. Також є випадки, коли досягаючи пенсійного віку, пари розлучаються, бо розлучені отримують більшу пенсію.


Трудове законодавство

У Швейцарії дуже ліберальне трудове законодавство, тут легко створити робочі місця, але так само легко їх закрити. Тому процедура звільнення дуже проста, а закон не завжди на боці працівника. Якщо вас захочуть звільнити, то можуть зробити це без особливих підстав. Єдине правило — повідомити співробітника заздалегідь.

Тут дуже привабливі умови для ведення бізнесу. Країна зацікавлена в прибутку, який ви можете принести, тому є багато державних структур, що консультують з цього питання. Загалом процес відкриття власної справи не складний, але для цього потрібно мати достатньо великий стартовий капітал.


Пріоритетність найму

У трудовому законодавстві Швейцарії є правило про пріоритетність найму, якого повинні дотримуватись роботодавці. 

  • Перший пріоритет мають громадяни Швейцарії.
  • Другий — іноземці, у яких є дозвіл на постійне (permit C) або тимчасове (permit B) проживання в країні. До цієї категорії тепер можна віднести й українців з унікальним permit S, що дає негайний доступ до ринку праці. 
  • Третя категорія — це фронтальєри, себто іноземці, що проживають на прикордонних зі Швейцарією територіях, наприклад, у Франції, але щодня приїжджають на роботу до Швейцарії. 
  • Четверта категорія — це громадяни Євросоюзу. Швейцарія має угоду з ЄС про вільний рух трудових ресурсів. 
  • І остання, п’ята, категорія — приїжджі з усіх інших країн: США, Канади, Китаю, країн Європи, які не є членами ЄС. До війни українці теж входили в цю категорію, але зараз отримали перевагу.


Володіння мовами

У Швейцарії чотири державні мови: німецька (користується 64% населення), французька (користується 19% населення), італійська (8% населення) та ретороманська (0,6% населення). Відповідно вся державна комунікація ведеться чотирма мовами. Проте факт, що швейцарці вільно розмовляють усіма державними мовами — це міф. Зазвичай вони вивчають у школі рідну мову, з п’ятого класу — одну з трьох інших, а пізніше додається англійська. В невеликих селищах більшість розуміє лише місцеву мову, тому не очікуйте, що в глибинках з вами вільно розмовлятимуть англійською.

У найбільших містах теоретично можна знайти роботу, якщо ви знаєте лише англійську мову. Але це будуть вакансії у міжнародних компаніях, на які є велика конкуренція з емігрантами з ЄС. Тому дуже бажано володіти однією з державних мов. Для офісних позицій потрібен рівень B2 (Upper Intermediate), для позицій так званих «синіх комірців» (офіціантів, різноробів, сервісних працівників) буде достатньо рівня B1 (Intermediate).

Для українців організовують багато курсів з вивчення мов безкоштовно або за мінімальну плату, тому можливість швидко підтягнути мову є.


Пошук роботи 

Є два типи стратегії пошуку роботи: реактивний, коли ви подаєтесь на наявні вакансії, та проактивний, коли ви не просто розсилаєте резюме та чекаєте, що вас кудись запросять, а цілеспрямовано розпитуєте знайомих про вакансії у їхніх компаніях, просите порекомендувати вас комусь, ходите на кар’єрні заходи тощо.

Для реактивної стратегії пошуків у Швейцарії можна використовувати такі ресурси: 

Але проактивний пошук тут працює краще. Тому дуже важливо вибудовувати дружні зв’язки з місцевими жителями: знайомитися з батьками та вчителями зі школи, куди ходить ваша дитина; доєднуватися до волонтерських рухів, книжкових клубів, сусідських об’єднань; відвідувати нетворкінг-зустрічі тощо. Ніколи не знаєш, звідки може прийти пропозиція, тому слід максимально розширювати своє коло спілкування.


Процес відбору та найму

При подачі на будь-яку вакансію потрібно надіслати CV. Вимоги до його оформлення тут приблизно такі самі, як і в Україні, але є деякі нюанси. По-перше, воно повинно бути англійською або однією з державних мов, по-друге — містити фотографію. Наявність фото збільшить ваші шанси на отримання роботи, але воно має бути в стриманому діловому стилі, не варто додавати світлини з весілля чи інших святкувань, де ви із зачіскою та яскравим макіяжем — тут такого не зрозуміють. По-третє, обов’язково треба зазначити, що ви як біженець з України маєте дозвіл S і розписати, які права він надає. Бо раніше такого типу дозволу не існувало, тому не всі роботодавці можуть знати, що це таке. Разом із CV необхідно надсилати супровідний лист, в якому ви розписуєте, чому ви ідеальний кандидат і роботодавець мусить вибрати саме вас. 

Для деяких професій потрібно буде пройти підтвердження кваліфікації. У Швейцарії є багато центрів, які допомагають із цим, вам треба буде звернутися до них і дізнатися подробиці. 

Також зазвичай швейцарські роботодавці просять надати офіційний документ із попереднього місця роботи, де буде вказано, яку посаду ви займали та що входило у ваші обов’язки. В Україні такого не роблять, проте ви можете попросити у свого колишнього роботодавця рекомендаційний лист з цією інформацією.

Якщо вас виберуть, то зроблять Job offer, тобто надішлють документ з описом посади, обов’язків, графіком, порядком виплати зарплати. Далі ви підписуєте контракт і починаєте працювати.

Потрібна робота?

Ми зібрали понад 700+ вакансій від найкращих роботодавців в Україні та за кордоном для спеціалістів різного профілю.

Вакансії

Читайте також про роботу в інших країнах

Польщі
Німеччині

Великобританії
Литві
Франції
Болгарії

Швеції


Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: