Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

14 зарплат на рік та довіра до дипломів: особливості роботи в Австрії

11.07.22 Пошук роботи 9 хв читання

Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, ми в Happy Monday організували марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. На одному з них перекладачка та лінгвістка Христина Коновалова, яка 17 років прожила в Австрії, розповіла про особливості життя та роботи в цій країні, менталітет австрійців та актуальні можливості для українців.

Христина Коновалова, життя та робота в Австрії
Христина Коновалова


Специфіка життя в Австрії


Австрія — дуже маленька держава, розташована серед гір. В ній проживає трошки більше ніж вісім мільйонів осіб. Країна поділена на дев’ять федеративних земель, кожна з яких має свої особливості. Міста в Австрії невеликі, найбільше — столиця Відень з населенням близько мільйона осіб, далі йдуть Грац (291 тис.) та Лінц (206 тис.). Більшість австрійців мешкають не у великих містах, а на їхніх околицях або в малих містечках.

Австрія — федеративна республіка, тому багато питань тут вирішуються на рівні земель, районів чи навіть окремих громад. Наприклад, все, що стосується розподілу бюджету, розміщення біженців, соціальних виплат може відрізнятися у різних громадах. 

Державна мова — німецька, але в різних регіонах можуть говорити різними діалектами, тому часом може бути важко зрозуміти, що вам кажуть. Але пишуть всі літературною німецькою.

Життя в Австрії доволі комфортне. Тут хороша екологія, низький рівень злочинності та якісна медицина, щоправда, іноді на консультацію до лікаря треба записуватися за місяць, а то й два, але всі лікарі — справжні професіонали.

Диджиталізація на нижчому рівні, ніж в Україні. Багато бюрократичних процедур досі потребують паперової тяганини, як-от зарахування дитини до школи чи садочку або оформлення страховки, договір на яку надсилають поштою. Також, якщо ви хочете отримати швидку відповідь від будь-якої офіційної структури — краще зателефонувати їм, бо на електронного листа можуть відповідати кілька місяців або й не відповісти взагалі.


Менталітет австрійців


Повільний темп та любов до планування

Люди в Австрії ніколи нікуди не поспішають, вони звикли все планувати та робити заздалегідь і в повільному темпі. Наприклад, на підготовку весілля тут зазвичай йде два роки. Якщо ви запросите австрійця на каву, а він відкриє щоденник і скаже, що може зустрітися з вами через 2 тижні у вівторок з 13 до 15 — це нормально. Не думайте, що він хоче вас образити або намагається уникнути зустрічі. 

Австрійці цінують свій час, тому тут дуже важливо приходити на зустрічі вчасно, а якщо у вас змінюються плани — обов’язково попереджати про це. Це стосується як особистих зустрічей, так і робочих, зокрема співбесід. 

Також не варто приходити в гості без попередження — австрійці цього не оцінять. 


Консерватизм

Існує популярна австрійська приказка: «Чого фермер не знає, того він не буде їсти», тобто до всього нового вони ставляться скептично і довго звикають до змін. Тому взаємодія з українськими біженцями й допомога у вирішенні їхніх проблем для австрійців — справжній виклик. Однак, вони роблять все можливе, щоб допомогти нашим співвітчизникам. Для порівняння: біженці з Чечні чекали на оформлення всіх документів для отримання статусу біженця близько двох років, для українців все це робиться за два-три тижні.


Повага до освіченості 

Тут дуже шанують людей, які мають академічне звання. Якщо у вас є ступінь бакалавра, магістра чи доктора наук — люди будуть ставитися до вас з більшою повагою. Цей трюк діє не лише в питаннях, пов’язаних з роботою, а й у будь-якому іншому випадку —  від вирішення проблем з влаштуванням дитини до школи до бронювання столика в ресторані. Називайтесь, наприклад, магістр Петренко, і люди докладатимуть більше зусиль, щоб допомогти вам. Єдиний випадок, коли це може зіграти проти вас — якщо ви захочете влаштуватися на роботу, що не потребує особливої кваліфікації. Вам можуть відмовити через те, що ви занадто крутий для цієї позиції.


Ощадливість та стриманість

Австрійці не дуже люблять витрачати гроші, вони люблять їх заощаджувати. Такі речі як масаж, манікюр, макіяж, відвідування перукаря — вважаються великою розкішшю. Австрійські жінки ходять до салону краси раз чи два на рік і майже ніколи не роблять манікюру чи педикюру. Тому не варто запитувати в місцевих жителів, де краще зробити манікюр. Вони просто не зрозуміють, навіщо людині, яка перебуває у статусі біженця, така послуга.

Якщо ви будете йти на співбесіду, не треба робити зачіску й бойовий макіяж — цього тут теж не зрозуміють. Максимум — нанесіть тональний крем, трохи туші і все. Інакше рекрутер буде дуже здивований. 


Законослухняність

В Австрії поважають закони. Тут не перевищують швидкості під час їзди автобаном, не паркуються в недозволених місцях, не крадуть те, що погано лежить, бо система штрафів дуже сувора. До того ж у країні добре працює інститут репутації: якщо у вас в особовій справі є запис навіть про якесь дрібне правопорушення, вам буде складно влаштуватися на нормальну роботу. 


Працьовитість та уникання стресу

Люди в Австрії не люблять стресу, тому намагається усіляко його уникати як в побуті, так і на роботі. Якщо перед австрійцем стоїть вибір більше заробляти чи працювати в комфортних умовах — він обере комфорт. Проте австрійці люблять працьовитих людей, і самі є такими. Вони дуже рано прокидаються, десь о 5-6 ранку, а з 7-8 вже починають працювати. Але відповідно й закінчують працювати вони десь о 16-17 годині, а близько 20-21 вже лягають спати.


Які можливості відкриті для українців?


Якщо ви тільки перетнули кордон Австрії та хочете отримати допомогу від держави, треба зателефонувати на гарячу лінію Федерального агентства з питань догляду та підтримки (+43 1 2676 870 946). Вони зорієнтують вас, куди можна поїхати та допоможуть з пошуком житла. 

Протягом трьох днів після приїзду в обране місто обов’язково треба зареєструватися у центрі прибуття. Вони є у кожній федеральній землі. Там вам теж можуть допомогти з поселенням. Зазвичай пропонують два види розміщення:

  • організоване житло — поселення у готелях чи інших помешканнях, підготовлених місцевою владою для біженців. Тут можуть бути загальна кухня та санвузли. Такий варіант передбачає страховку, триразове харчування, а також виплати в розмірі 30-40 євро на місяць; 
  • самостійне житло — оренда квартири, де ви будете проживати самі, а держава частково покриватиме орендну плату та надаватиме страховку й кошти на харчування.

Виплати, які Австрія пропонує біженцям з України:

  • до 150 євро* на місяць на оренду житла для однієї особи;
  • до 300 євро на місяць на оренду житла для сім‘ї (від двох осіб);
  • до 215 євро на місяць на харчування для дорослого;
  • до 100 євро на місяць на харчування для дитини.

* Оренда окремої квартири коштує близько 500 євро, тому виплати повністю її не покриють.

Державна служба зайнятості може допомогти оплатити курси з перекваліфікації або вивчення мови. Щоб отримати від них фінансову підтримку, треба зареєструватися. У них на сайті є спеціальна сторінка з інформацією для українців. 

Курси з вивчення німецької можуть порекомендувати співробітники служби зайнятості, волонтери чи гуманітарні організації, як-от Caritas або Rotes Kreuz (Червоний Хрест). 

А Міністерство внутрішніх справ Австрії підготувало спеціальний гайд з відповідями на найпоширеніші запитання щодо облаштування життя в Австрії біженцям з України.


Особливості австрійського ринку праці


Популярні сфери зайнятості

В Австрії є підприємства металургійної, целюлозної та хімічної промисловості, багато вакансій у роздрібній торгівлі, банківській сфері, галузі охорони здоров’я та туризмі. Щоправда, туристична індустрія дуже постраждала від карантинних обмежень, які й досі діють. Зараз туризм потроху відновлюється, тому в цій сфері активно шукають працівників, але є ризик, що з новою хвилею захворюваності багато курортів знову закриються.

Серед найпотрібніших фахівців — лікарі та медичний персонал, будівельники, офіціанти, технічні спеціалісти, водії, менеджери з продажу, різнороби (електрики, слюсарі, монтажники). 

Останніх років 20 у країні бум на вищу освіту, тому руками працювати ніхто вже не хоче.

Міжнародних компаній в Австрії не дуже багато, тому бажано відразу починати вчити німецьку, бо в місцевих фірмах англійською володіють далеко не всі. Здебільшого австрійці працюють в офісах, віддалена робота тут не популярна, навіть під час жорстких карантинних обмежень працівники надавали перевагу роботі з офісу. 

Власний бізнес тут відкривати дуже важко навіть австрійцям, не кажучи вже про біженців з інших країн.


Рівень зарплат та податки

В Австрії виплачують 14 зарплат на рік: по одній за кожен місяць, одну додаткову зарплату на Різдво та одну — на відпустку. Мінімальна заробітна плата брутто (тобто, сума без вирахування податків та зборів) не може бути нижчою, ніж 1500 євро на місяць. Також є колективні договори, які визначають рівень зарплат в тій чи іншій сфері.

Приблизний розмір зарплати роботодавці вказують в оголошенні про вакансію, зазвичай це сума брутто за рік, яку треба поділити на 14, щоб зрозуміти зарплату брутто на місяць, а вже потім розрахувати, скільки ви отримаєте після сплати податків. Це можна зробити за допомогою спеціального калькулятора.

Якщо ви заробляєте менше ніж 11 тис. євро на рік, то податкова ставка дорівнює 0%, від 11 тис. до 18 тис. — 20%, від 18 тис. до 31 тис. — 32,5%, від 31 тис. до 60 тис. — 42%. Крім цього, близько 100-150 євро на місяць вираховується на страховку та соцзахист. 


Пошук роботи

Серед ресурсів з вакансіями в Австрії найпопулярніші: 

Більше ресурсів, де можна шукати роботу в Австрії та інших країнах — у статті →

Читати

Багато людей знаходять роботу завдяки особистим контактам, тому не соромтеся питати рекомендацій. У невеликих містечках здебільшого всі знають одне одного і зможуть порадити вам вакансію у місцевих фірмах. Крім цього, можна просто надсилати своє резюме в компанії, якi вас цікавлять, це теж працює. Також можна забити в гугл вашу професію, назву міста, в якому ви живете, та слово Jobs, наприклад: Landwirtschaft Jobs Österreich / Ukrainisch Jobs / IT Jobs Wien та інше.

Пошук може тривати декілька тижнів. Якщо ви не отримали відповіді протягом двох тижнів, можна нагадати про себе, але не раніше, пам’ятайте — австрійці люблять все робити повільно.


Резюме та підготовка до співбесіди 

Ретельно обміркуйте, що саме ви шукаєте, який у вас досвід, які ви маєте дипломи чи сертифікати. Диплом тут важливіший за реальний досвід. Якщо ви прийдете влаштовуватися на роботу, наприклад, журналістом, маючи 20-річний стаж у цій професії, але у вас диплом економіста, то, швидше за все, вам скажуть йти шукати роботу за освітою. В Австрії дуже люблять перекладати відповідальність на інших: якщо вони беруть вас на роботу, спираючись на ваш диплом, то відповідальність лежатиме на тому, хто його видав. А для підтвердження досвіду треба буде докласти рекомендації від попереднього роботодавця, щоб відповідальність була на ньому.

Резюме обов’язково треба підготувати двома мовами: англійською та німецькою. Воно повинне бути максимум на дві сторінки та містити в собі інформацію про досвід роботи, освіту, додаткове навчання, рівень володіння мовам, окремо можна прописати навички й інтереси. Важливо вказати австрійську адресу та номер телефону. Слід зазначити, що ви українець, але маєте дозвіл на роботу. Приклади резюме можна подивитися тут і тут.  

Разом з резюме зазвичай надсилають мотиваційний лист, де треба пояснити, чому ви хочете працювати саме на цю компанію і чому ви ідеальний кандидат на цю позицію. Також варто додати до листа копії дипломів, сертифікатів, рекомендаційні листи тощо.

Перед тим як йти на співбесіду, підготуйте відповіді на стандартні питання: що ви знаєте про нашу компанію, які ваші сильні та слабкі сторони, яке ваше найбільше досягнення, як ви поводите себе у стресових ситуаціях тощо. Також будьте готові обґрунтувати свій запит на зарплату.


Оформлення трудових відносин

Є два типи контрактів: unbefristet (довгостроковий) та befristet (на декілька місяців чи років). Оскільки австрійці не люблять змін, вони всі прагнуть працювати за довгостроковим контрактом, але короткостроковий легше отримати. Попередити про звільнення і роботодавець, і працівник мають не менш ніж за місяць, а іноді навіть за три. Випробувальний термін зазвичай триває один місяць.

Крім повної зайнятості, що становить 38,5-40 годин на тиждень, можна працювати на неповну ставку (20-90% від повної) або мати часткову зайнятість (не більше 8 годин і 485,85 євро на тиждень), у такому форматі ви не платите податків і соціальних зборів, але не захищені трудовим законодавством. Також є формат працевлаштування для різноробів, коли роботодавець оплачує лише мінімальну страховку. У такому форматі ви можете заробляти не більше ніж 651,86 євро на місяць.

Бути фрилансером в Австрії теж дуже невигідно: треба буде самостійно сплачувати податки (більш ніж 730 євро на місяць) та дорогу страховку SVA, до того ж ви залишитесь без соціального страхування. Тому офіційне працевлаштування — найпростіший та найвигідніший варіант.

Потрібна робота?

Ми зібрали понад 700+ різних вакансій в Україні та за кордоном

Вакансії

Читайте також про роботу в інших країнах

Польщі
Німеччині
Великобританії
Литві
Франції
Болгарії
Швеції
Швейцарії
Румунії
США

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: