Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. Де шукати вакансії в Естонії, як узаконювати відносини з роботодавцем та як зареєструвати бізнес в цій країні, розповів міграційний юрист, активіст, засновник Центру допомоги переселенцям в Таллінні Богдан Мазур.
Естонія — маленька країна, в якій проживає близько 1 300 000 осіб. Територіально Естонія належить до країн Балтії, але прагне розвиватися за стандартами скандинавських країн, тому багато в чому рівняється на свою сусідку Фінляндію.
Щодо менталітету, то естонці, як і більшість жителів Півночі, менш відкриті, ніж українці. Вони не люблять багато говорити й не звикли ділитися своїми проблемами й радощами з малознайомими людьми. Хоч, на перший погляд, естонці здаються холодними, проте мають добрі серця і, якщо ви ставитиметесь до них з повагою та будете щирими, вони завжди відгукнуться на запит про допомогу. Зараз і уряд Естонії, і самі мешканці дуже підтримують українців і роблять все можливе, щоб допомогти нашим біженцям.
Особливості естонського ринку праці
Актуальні спеціальності
В Естонії бізнес життя і ринок праці здебільшого зосереджені в Таллінні й Тарту — двох найбільших містах. Таких сіл, як в Україні, тут немає, а сільським господарством займаються на невеликих хуторах і фермах. Там можна влаштуватися на сезонну роботу, наприклад, допомагати зі збором урожаю чи доглядом за худобою. Серед робітничих професій мають попит слюсарі й зварювальники з відповідними сертифікатами.
Естонія — це країна стартапів. Тут найбільша кількість стартапів на душу населення у світі. Тому є потреба в IT-спеціалістах та інженерах різного рівня. Більшість стартапів англомовні, тому в них можна працювати без знання естонської.
Затребувані також працівники медичного обслугового персоналу, логопеди, соціальні працівники та журналісти. Лікарів теж не вистачає, але щоб влаштуватися лікарем в Естонії, потрібно підтверджувати кваліфікацію. Цим питанням займаються спеціалісти Estonian ENIC/NARIC.
Через те, що в Естонії поширена російська мова, є багато позицій, для яких вистачить лише знання російської. Але зазвичай це фізична робота. Однак національна мова в Естонії одна — естонська, тому вся документація й офіційна комунікація ведеться естонською.
Рівень зарплат та податки
Мінімальна заробітна плата брутто (без вирахування податків) в Естонії — 654 євро, однак для іноземців, які працюють повний робочий день, ця виплата не може бути нижчою ніж 1448 євро.
Зарплата, якої вистачає для комфортного життя, залежить від міста. У більших містах дорожча оренда житла, тому комфортною буде зарплата у 800-900 євро, в маленькому містечку вистачить і 700 євро. Середня зарплата по країні — 1250 євро.
Податок на прибуток становить 20%, також відраховують 2% у пенсійний фонд та 1,6% у Центр зайнятості, який допоможе вам, якщо ви втратите роботу. Суму, яку ви отримаєте після вирахування податків, можна розрахувати на спеціальному калькуляторі.
Детальна інформація про податки є на сайті Податкового департаменту. Тут можна переглянути, скільки податків і куди ви платите, та заповнити податкову онлайн-декларацію.
Оформлення трудових відносин
Питанням працевлаштування в Естонії займається Департамент поліції державної охорони. В них можна дізнатися всю необхідну інформацію про правила оформлення та потрібні документи. Щоб офіційно працевлаштувати вас, роботодавець повинен подати заявку до цього департаменту, щоб вони видали вам дозвіл на короткострокове працевлаштування. Але перед цим доведеться відповісти на низку запитань про вашу кваліфікацію та попередній досвід роботи. Річ у тому, що держава захищає своїх громадян, і щоб взяти на роботу іноземця, компанія повинна довести, що не знайшла достатньо кваліфікованого працівника серед естонців.
Тільки після укладання трудового договору можна приступати до роботи. Працювати неофіційно не можна, тому що закони тут суворі, і за першої ж перевірки ви не лише втратите роботу, а й будете депортовані з країни.
В Естонії є різні профспілкові органи й трудова інспекція, яка перевіряє, чи не порушують роботодавці права працівників. Якщо у вас виникають будь-які проблеми з роботодавцем, слід звернутися до трудової інспекції. Але якщо ви працюєте нелегально, ніхто не зможе вас захистити.
Ресурси для пошуку роботи
Є багато хороших сайтів з різноманітними вакансіями:
Також багато вакансій розміщують у групах для українців в Естонії у фейсбуці, а вакансії менеджерів та IT-спеціалістів можна шукати у LinkedIn.
Крім цього, в Естонії досить ефективно працює Каса по безробіттю (аналог українського Центру зайнятості). Вони допомагають знайти вакансії або курси з перекваліфікації.
Більше ресурсів, де можна шукати роботу в Естонії та інших країнах — у статті →
Читати
Відкриття власної справи
В Естонії існує аналог українського ФОПа, і його можна досить легко оформити, а банки навіть пропонують спеціальну картку, в адмінці якої можна автоматично надсилати звіти про доходи. Але тут така форма реєстрації бізнесу не дуже популярна. Однак, естонські компанії без проблем працюють зі спеціалістами на аутсорсі через український ФОП.
Більш розповсюдженою формою ведення бізнесу в Естонії є ТОВ. Практично в кожного третього естонця є власна компанія. ТОВ можна відкрити буквально за 20 хвилин, заповнивши онлайн-анкету на сайті офіційного реєстру і сплативши 265 євро адміністративного збору. Мінімальний статутний капітал становить 2500 євро, однак його можна вносити протягом 10 років. Також можна вкладати весь прибуток у бізнес і не платити податки, поки ви не почнете розподіляти прибуток і отримувати безпосередній дохід. Але якщо у вас немає постійного місця проживання в Естонії, треба знайти компанію-резидента, яка буде представляти вас і надасть фізичну адресу реєстрації.
Потрібна робота?
Ми зібрали понад 700+ різних вакансій в Україні та за кордоном 👉
ВакансіїЧитайте також про роботу в інших країнах
Польщі
Німеччині
Великобританії
Литві
Франції
Болгарії
Швеції
Швейцарії
Румунії
США
Австрії
Чехії
Додати коментар
Цікаве на Happy Monday
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Мінцифри запускає цифровий рекрутинг через «Дію»
Де безкоштовно отримати психологічну допомогу під час війни: список ресурсів
Схожі статті, які можуть сподобатись
Що буде з ринком праці та які професії матимуть попит у майбутньому? Прогнози рекрутерів
Як написати мотиваційний лист на роботу чи навчання: правила та зразки