Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Обов’язковий медогляд та податкові пільги: все про роботу у Чехії

19.07.22 Пошук роботи 7 хв читання

Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. На одному з таких вебінарів HR-експертка, HRD компанії Maxbill Наталія Максименко розповіла про чеський ринок праці та умови, які пропонує Чеська Республіка біженцям з України.

Наталія Максименко


Особливості чеського ринку праці


У країні існує проблема з відтоком робочої сили у заможніші країни Західної Європи, тому чехи докладають багато зусиль для зміцнення свого внутрішнього ринку і підвищення бажання населення працювати саме в Чехії. Тому роботодавці насамперед надають перевагу чехам, а щодо працевлаштування іноземців існують жорсткі правила. Однак, біженцям з України в цьому питанні держава пішла на зустріч. За даними чеського Уряду праці, за перший місяць війни понад 12 тисяч українців знайшли роботу в Чехії, а близько 60% місцевих компаній заявили, що готові працевлаштовувати українців.

Уряд праці добре виконує свої функції: суворо контролює роботодавців і піклуються про працівників. На їхньому сайті є багато корисної інформації, зокрема і для українців.


Актуальні сфери зайнятості

У Чехії є багато вакансій у сільському господарстві, лісництві, логістиці. Також користуються попитом кваліфіковані майстри: слюсарі, електрики, водопровідники тощо. Іноземців радо беруть на роботу на заводах та будівництвах і за потреби надають їм кімнати в гуртожитках. 

Є нестача кадрів у медичній сфері, косметології, педагогіці, але такі спеціалісти повинні пройти перекваліфікацію за державними стандартами, перш ніж зможуть працювати. 

Існує організація «Доктор Чехов», що об’єднує лікарів з іноземною освітою. Вони допомагають медичним працівникам з перекваліфікацією та працевлаштуванням. Планують також зробити пул лікарів з України, щоб дозволити їм надавати медичну допомогу українським переселенцям без перекваліфікації. А вчителі з України можуть влаштуватися у школи, де планують відкрити інтеграційні класи для українських дітей.


Рівень зарплат та податки

Мінімальна заробітна плата брутто (до вирахування податків) у Чехії становить 16 200 крон (близько 650 євро). Середня зарплата брутто — 40 135 крон (приблизно 1625 євро). Розрахувати, скільки ви будете отримувати після сплати податків, можна на сайті Platy.cz.

Середній рівень заробітної плати брутто за сферами:

  • IT — 61 552 крон;
  • Адміністративна робота — 33 020 крон;
  • Банківська справа — 49 329 крон;
  • Будівництво — 40 1353 крон;
  • Виробництво — 35 819 крон;
  • Журналістика та поліграфія — 33 773 крон;
  • Маркетинг і реклама — 42 472 крон;
  • Освіта та наука — 34 682 крон;
  • Сфера обслуговування — 25 567 крон.

Із заробітної плати вираховується податок на прибуток (близько 25%), оплата медичного та соцстрахування. Але держава пропонує багато податкових пільг, наприклад, відшкодування коштів, витрачених на освітні послуги для дітей та ін.

Також зазвичай компанія додатково сплачує ще 30% податків за кожного працівника.


Ресурси для пошуку роботи

Більше ресурсів, де можна шукати роботу в Чехії та інших країнах — у статті →

Читати


Вимоги до працівників та бенефіти від роботодавців

Незалежно від того, в якій сфері ви працюєте, для усіх працівників обов’язковим є проходження медогляду перед стартом роботи, а потім щороку. 

Щодо знання мови, то можна знайти роботу, володіючи лише англійською. Більшість компаній з бізнес-сфери користуються англійською або німецькою мовами. Проте, якщо ви плануєте залишатися у країні довго, вчити чеську все одно потрібно.

Серед бенефітів, які роботодавці пропонують своїм співробітникам, є картки, що дозволяють безкоштовно відвідувати спортзал або інші спортивні заняття, ваучери на їжу, додаткова медична страховка та страхування життя. Крім цього, деякі компанії забезпечують додаткові відрахування у пенсійний фонд, завдяки яким працівник матиме більшу пенсію.


Оформлення трудових відносин

Основою будь-яких відносин між роботодавцем і працівником є трудовий договір, який діє так само, як і трудова книжка в Україні. Договір убезпечує як роботодавця, так і працівника. Зазвичай роботодавець сам вираховує податки з вашої зарплатні, а ви отримуєте на руки лише чистий заробіток. Є види контрактів, які не оподатковуються або оподатковуються меншою мірою. Наприклад, якщо ви працюєте не більше 300 годин на рік, тоді ні ви, ні роботодавець не повинні сплачувати податків. Але там також є умова щодо розміру вашого прибутку.

Перший час можна працювати на фрилансі й отримувати заробітну плату на український ФОП, але через пів року проживання в Чехії ви стаєте податковим резидентом країни й мусите платити податки в державну казну, незалежно від того, як ви оформлені.

Офіційно змінити посаду в межах компанії іноземцю складніше, аніж отримати підвищення зарплати. Бо для цього компанія має анонсувати відкриту вакансію на цю позицію, чекати певний час, щоб громадяни Чехії умовно мали змогу на неї податися, і лише тоді роботодавець має право закрити її іноземним кандидатом.

Якщо ваші права як працівника порушуються, варто звернутися до правозахисної організації strada.cz.


Труднощі, які можуть виникнути при працевлаштуванні

У Чехії є багато тих самих проблем, з якими стикаються кандидати й в Україні. Наприклад, у великих містах спостерігається дефіцит вакансій та нестача кваліфікованих кадрів, а в маленьких — навпаки. Жінкам, які мають дітей, важко знайти роботу на повну зайнятість через переповнені дитячі садочки та розклади шкіл, які не збігаються зі стандартним робочим графіком. Ще однієї перепоною до влаштування на бажану роботу може стати незнання чеської або англійської мови. 

А от процес пошуку роботи і офіційного оформлення відрізняється від українського. Тут все відбувається набагато повільніше: пошук роботи може зайняти близько місяця-півтора, а повідомляти про звільнення треба не менш ніж за два місяці.


Які можливості відкриті для українців?


Чеський уряд дуже швидко погодив алгоритм, за яким будуть приймати переселенців з України, тому за перші місяці війни тут все оперативно налагодили. 

Українцям дають візу тимчасового захисту. Власники такої візи фактично прирівнюються у правах до громадян Чеської Республіки. Вона надає доступ до:

  • ринку праці;
  • базового медичного страхування;
  • освіти для дітей та студентів;
  • додаткових пільг на житло.

Віза видається на один рік і може бути продовжена до 3 років. Однак, як тільки війна закінчиться, власники цієї візи повинні виїхати з Чехії протягом трьох днів.

Можна оформити візу біженця. Вона передбачає фінансову підтримку від держави, але її власники не мають права на працевлаштування.

Детальну інформацію про оформлення документів для українців можна прочитати на сайті Міністерства внутрішніх справ.

Потрібна робота?

Ми зібрали понад 700+ різних вакансій в Україні та за кордоном 👉

Вакансії

Читайте також про роботу в інших країнах

Польщі
Німеччині
Великобританії
Литві
Франції
Болгарії
Швеції
Швейцарії
Румунії
США
Австрії

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: