Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. На них кар’єрні консультанти розповідають, чого варто очікувати від роботодавців та які правила діють при прийомі на роботу в тій чи іншій країні. А ми готуємо конспекти цих вебінарів з найважливішими тезами.
Міжнародна експертка з підбору персоналу, кар’єрна коучиня і консультантка Уляна Мороховська розповіла, які можливості є для українців у Румунії та підготувала поради щодо працевлаштування.
Організація життя у Румунії
Румунія є членом ЄС та НАТО, але не входить до списку країн Шенгенської зони. Найбільшими містами є столиця Бухарест, Плоєшті, Клуж-Напока, Яси, Констанца, Крайова, Галац та Орадеа.
Населення Румунії — 20 мільйонів осіб. Національні меншини тут становлять лише 10% відсотків від усього населення. Те, що в країні проживає багато ромів — міф. Вони входять у ці 10% разом з угорцями, німцями й українцями. Українська діаспора здебільшого проживає на території Марамерушу та Сучави. Державною мовою є румунська. Також тут активно використовують англійську, французьку, німецьку й італійську. У великих містах більшість людей володіє англійською.
Інфраструктура розвинена трохи краще, ніж в Україні. Дороги хороші, а транспортна система чітко налагоджена. Диджиталізація теж на рівні: майже всюди доступний швидкісний інтернет та розрахунок картками. В держсекторі можна зіткнутися з надмірною бюрократією, і загалом у Румунії все дещо повільніше. Рівень злочинності дуже низький, тому країна досить безпечна. Однак є ризик землетрусів.
Україна ділить з Румунією Карпати, Дунай та Чорне море. Та румуни близькі з українцями не лише географічно, а й ментально. Ми маємо спільний історичний бекграунд, схожі проблеми в економіці й інфраструктурі. Тому Румунія максимально відкрита для допомоги українцям: і держава, і самі люди роблять дуже багато для біженців з України.
Гроші
Грошовою одиницею Румунії є румунський лей (RON): 1 RON = 0,20 EUR. У Румунському комерційному банку (BCR) можна обміняти гривні на леї на суму до 1000 леїв на одну людину. Українці можуть відкрити рахунок у банках BCR або ING, проте у зв’язку з програмою ЄС з протидії відмиванню коштів, ви маєте пояснити джерело надходження грошей, якщо сума на вашому рахунку перевищуватиме певний ліміт. Також всюди без проблем можна розраховуватись картками українських банків.
Медицина
Державна медицина в Румунії безкоштовна. Якщо ви маєте статус тимчасового захисту, то можете користуватися послугами державних медичних закладів. Проте будьте готові до черг та бюрократії у державних клініках і відділеннях швидкої допомоги. Швидка приїжджає лише на дуже критичні випадки, тому якщо ви чи хтось із ваших близьких потребує консультації лікаря, варто самим їхати в одну з лікарень невідкладної допомоги.
Приватна медицина також досить розвинена. Найпопулярнішими мережами румунських приватних клінік є Regina Maria, Medlife, Sanador, Medicover. Regina Maria пропонує безкоштовні медичні послуги українським дітям, а Medicover надає безкоштовні педіатричні консультації та спостереженням за вагітністю. Також спеціально для біженців організували сервіс безкоштовних лікарських консультацій телефоном українською мовою.
Освіта
У державні румунські садочки та школи можна без проблем оформити дитину через Міністерство освіти. Але навчання в більшості закладів — румунською. Однак у містах і селах, де українці становлять значну частку від загальної кількості населення, — Марамуреші, Сучаві, Тіміші, Караш-Северіні, Араді, Ботошані, Сату-Маре і Тульчі — є школи з українськими класами, які підтримує Союз Українців Румунії. Крім цього, є приватні школи, де викладають англійською та німецькою. Можна проживати в Румунії та продовжувати онлайн-навчання в українській школі, це не заборонено законом. Виші теж приймають українських студентів, деякі з них мають англомовні факультети. Крім цього, запустили програму підтримки українських студентів uni4ukraine.
Оренда житла
Платні варіанти
Варіант 1. Короткострокова оренда (на кілька днів/тижнів/місяців). Основний ресурс для пошуку — Airbnb. Або ставите фільтр “Apartments” на booking.com. Але вартість короткострокові оренди буде рази у два дорожчою, ніж довгострокової.
Варіант 2. Довгострокова оренда, основний ресурс для пошуку — Imobiliare.ro. Також можна дивитись варіанти на Olx оренда.
Вартість оренди квартири на 2-3 кімнати у Бухаресті або неподалік від нього — 400-600 євро + комунальні, окремого будинку — 900-1000 євро. Договір про оренду приблизно такий самий, як і в Україні: платите за перший та останній місяці, якщо хочете розірвати контракт раніше — маєте попередити заздалегідь. Послуги брокера коштуватимуть вам половини або повної суми оплати одного місяця оренди.
Безкоштовні варіанти
- Un Acoperiș — офіційний ресурс розроблений організацією UN з перевіреними варіантами житла;
- Refugees — ресурс з інформацією про житло, транспорт, харчування, роботу для біженців з України;
- OLX — безкоштовні пропозиції для українців;
- Регіональні центри розміщення пошукачів притулку;
- Ukraine Take Shelter та I can help host — міжнародні ресурси, обираєте для пошуку Румунію;
- Мами допомагають мамам — група у фейсбуці, де можуть допомогти знайти житло мамам з дітьми.
Офіційне перебування в Румунії
Є три формати легального перебування у країні.
- Короткотермінове перебування. Доступне українцям, які мають дійсний закордонний паспорт громадянина України. Можна перебувати в Румунії до 90 днів без оформлення будь-яких додаткових документів.
- Тимчасовий захист. Цей статус надається українцям на один рік з можливістю автоматичного продовження на 6 місяців або ще один рік в залежності від ситуації в Україні. Оформити тимчасовий захист можна в міграційній службі за 15-20 хвилин без попереднього запису. З собою потрібно мати закордонний або нотаріально завірений український паспорт та румунський номер телефону. Тимчасовий захист дає доступ до медицини та навчання. Разом з ним ви одразу отримуєте CNP (ідентифікаційний код), що дає можливість працювати. Проте цей статус не передбачає виплату матеріальної допомоги. Детальна інформація про тимчасовий захист тут і тут.
- Притулок (Asylum seeker). Це форма захисту, яка дозволяє іноземцю залишитися в Румунії на тривалий час, але без права виїзду до країни походження. Шукачам притулку виплачується матеріальна допомога у розмірі 960 лей на місяць, але вони не мають права працювати. Детальна інформація про цей формат перебування — за посиланням.
Найкращий варіант — це тимчасовий захист, адже він дозволяє повноцінно жити й працювати в Румунії, а за бажанням у будь-який момент повернутися в Україну.
Особливості румунського ринку праці
Популярні сфери зайнятості
60,9% працевлаштованого населення Румунії зайняті у сервісному секторі, до якого входять торгівля, різноманітні послуги від манікюру до репетиторства, логістика, IT, готельно-ресторанний бізнес тощо. 19,7% — у виробничому секторі, куди входять металургія, харчова промисловість, машинобудування, текстильна промисловість, деревообробка тощо. 6,6% припадає на будівництво і 3,9% — на сільське господарство.
Найбільший попит, як і в інших країнах, тут на IT-спеціалістів. Румунія — популярна країна для міграції IT-компаній, зокрема і з України. Міста з найбільшою кількістю офісів ІТ-компаній — Бухарест, Клуж-Напока, Яси і Тімішоара.
Ринок Румунії росте у порівнянні з доковідною ситуацією. 63% компаній перебувають у фазі росту. Економіка загалом розвивається, потреба в людських ресурсах велика. Багато румунів виїхали на роботу в інші країни ЄС, тому тут спостерігається дефіцит робочої сили на виробництвах та у сфері обслуговування. Особливо в літній сезон.
Найважче працевлаштуватися лікарям та юристам, адже потрібне підтвердження диплома та перекваліфікація, які займають багато часу.
Перелік перевірених роботодавців
- IT-сфера: UiPath, Adobe, Microsoft, Google, Oracle, Amazon, Endava, IBM, Dell, EA, Ubisoft.
- Консалтинг: PWC, EY, KPMG, Deloitte.
- Аутсорсингові компанії: Accenture, British American Shared Services, Allianz Services, Societe Generale Global Solution Centre, Stefanini România, Kellogg.
- Ритейл (продуктовий): Kaufland România, Lidl România, PENNY, Carrefour România, Mega Image, Cora, Auchan.
- Ритейл (непродуктовий): JYSK România, Decathlon România, dm drogerie markt,
- Dedeman, Brico Depôt.
- FMCG (товари широкого вжитку): PepsiCo, Coca Cola HBC, P&G, Unilever, Nestle, Mondelez, Ursus, Heineken, Danone.
- Зв’язок: Vodafone, Orange, Telekom.
Більшість цих компаній надають своїм працівникам бенефіти:
- медичне страхування;
- страхування життя;
- корпоративну машину (для позицій вищого рівня);
- харчування;
- співоплату навчання.
Рівень зарплат
Мінімальна заробітна плата в Румунії становить 2550 RON брутто = 1500 RON нетто (приблизно 305 євро на місяць), якщо людина працює 8 годин на день. Менше цієї суми за повний робочий день платити незаконно. Перепрацювання оплачуються додатково, але їх не може бути більш як 8 годин на тиждень.
Середній рівень заробітної плати після вирахування податків за професіями (дані за 2021 рік):
- Готельно-ресторанний бізнес — 440 євро;
- Робітничі спеціальності/виробництво:
- оператор лінії — 530 євро;
- пакувальник — 350-400 євро;
- Няня — 400-600 євро;
- Водій — 500 євро;
- Вчитель у приватній школі — 500-700 євро;
- Офісні позиції рівня спеціалістів (не керівники) — фінанси, адміністративні посади, HR й інші: джуніор — 600 євро, мідл — 1200 євро, синьйор — 1700 євро.
Ресурси для порівняння зарплат:
Калькулятор податків — допоможе визначити різницю між зарплатою брутто та нетто.
Найвищі зарплати у Бухаресті, Клуж-Напоці й Тімішоарі, але і вартість життя там теж вища.
Юридичні аспекти працевлаштування
Працювати можна лише за офіційним контрактом. Все інше — незаконно. Для оформлення потрібні паспорт, довідка про тимчасовий захист і диплом про освіту.
Якщо немає диплома, можна написати заяву з описом свого навчання та досвіду роботи.
Випробувальний термін залежить від тривалості контракту:
- 5 робочих днів, якщо контракт до 3 місяців;
- 15 робочих днів, якщо контракт на 3-6 місяців;
- 30 робочих днів, якщо контракт більш ніж на 6 місяців;
- 45 робочих днів для управлінських позицій, якщо контракт більш ніж на 6 місяців.
Під час випробувального терміну компанія і працівник можуть відмовитись від продовження співпраці в будь-який момент. Якщо ж ви хочете звільнитися після випробувального терміну, то мусите відпрацювати 20 робочих днів, якщо ви рядовий спеціаліст, і 45 — якщо займаєте керівну посаду.
Заробітну плату зазвичай нараховують на банківську картку. Розрахунок готівкою теж можливий, але сума повинна відповідати тій, яка прописана у контракті. Додаткова винагорода у конверті — це порушення законодавства.
У разі виникнення будь-яких проблем із роботодавцем — звертайтесь у міграційну службу.
Ресурси для пошуку роботи
Можна зареєструватися у Державній службі зайнятості, проте великих сподівань на цей канал покладати не варто.
Сайти з різноманітними вакансіями
IT і технічна сфера
Вакансії для «синіх комірців» (робітничих спеціальностей)
Допомога по дому/догляд за дітьми
Туризм
Рекрутингові агенції
- Lugera & Makler (мають спеціальний email для пошукачів з України: [email protected])
- Adecco — платформа для допомоги українцям у працевлаштуванні
- Humangest
- Crosswork
- HAYS
- Edurom
Агенції, які працевлаштовують на керівні позиції (CEO, CEO-1, CEO-2)
Чати та групи у соцмережах
- Робота в Румунії для українців/ Munca in Romania pentru ucraineni
- HR Romania for Ukraine
- Робота для українців в Румунії
- BUCURESTI AJUTA UCRAINA-Бухарест допомагає Україні-Bucharest Help Ukraine
- UNIȚI PENTRU UCRAINA – Об’εднанi за Украiну – United for Ukraine
- Українці в Румунії
- Украинцы в Бухаресте
- Uniunea Ucrainenilor din România Cоюз Українців Румунії
Viber
Telegram
Також добре працює пошук у LinkedIn. Але потрібно мати якісно заповнений профіль англійською мовою, обрати країною пошуку Румунію та по можливості написати пост, яку саме роботу і в якій сфері ви шукаєте. Додавайте в друзі рекрутерів компаній, робота в яких вас цікавить, заводьте якомога більше професійних знайомств, так ваш профіль буде легше знайти роботодавцям саме з Румунії.
Останній, але один з найефективніших засобів для пошуку будь-чого і роботи зокрема — це особистий нетворк. Розказуйте, що ви шукаєте роботу, всім навколо: сусідам, випадковим знайомим, батькам дітей, з якими ваші діти ходять до школи, іншим біженцям з України — так шанси, що вам порадять вакансію або навіть порекомендують вас якомусь роботодавцеві, значно збільшуються.
Відкриття бізнесу в Румунії
Є два основні варіанти реєстрації власної справи, один з них — аналог українського ТОВ, інший — аналог СПД.
SRL (Товариство з обмеженою відповідальністю) — це вид компанії, яка є самостійним суб’єктом, відмінним від особи/осіб, які його створили та керують. Цей формат дозволяє мати багато видів діяльності й потребує мінімального уставного капіталу. Маючи SRL, ви:
- сплачуєте податок на прибуток (з обороту) у розмірі 1%, якщо у вас є хоча б один працівник, і 3%, якщо у вас немає працівників;
- сплачуєте податок на прибуток у розмірі 16% лише тоді, коли ваш оборот перевищує 1 000 000 євро на рік;
- не можете вилучати гроші (тобто отриманий прибуток) з компанії у будь-який час, а тільки щоквартально або щорічно у вигляді дивідендів;
- повинні сплатити внески на здоров’я, якщо протягом року отримуєте дивіденди, які перевищують 12 мінімальних заробітних плат;
- повинні мати бухгалтера, який веде облік доходів і витрат, а також готує та подає податкові декларації.
Для відкриття потрібні паспорт і адреса для реєстрації, можна скористатися послугами спеціальної компанії, яка надає таку адресу.
PFA (Суб’єкт підприємницької діяльності, в Україні більше знаний як ФОП) — такий формат підійде тим, хто має певну спеціальність і хоче законно працювати сам на себе. Маючи PFA, ви:
- можете мати максимум п’ять видів діяльності і трьох співробітників;
- сплачуєте 10% податку на чистий прибуток;
- сплачуєте соціальні внески, якщо ваш місячний чистий дохід дорівнює або перевищує мінімальну заробітну плату;
- можете вивести гроші з компанії у будь-який момент без сплати податку;
- подаєте лише одну податкову декларацію в рік.
Поради українцям у Румунії
- Знаходьте «своїх», об’єднуйтесь, спілкуйтесь. Підтримка й активне коло спілкування дуже важливі.
- Вивчайте культуру країни та державну мову. Розповідайте про Україну, підтримуйте українські звичаї.
- Поважайте всіх мешканців країни, що вас прийняла. Не приймайте допомогу як належне, віддячуйте людям, чим можете.
- Запитуйте, шукайте інформацію, звертайтесь за допомогою, якщо потрібно.
- Будьте уважні та перевіряйте все, що вам пропонують.
- Будьте активними: допомагайте тим, хто цього потребує, якщо маєте змогу, волонтерте.
- Будьте відповідальними. Пообіцяли — робіть. Ви — обличчя України.
Потрібна робота?
Ми зібрали понад 700+ вакансій від найкращих роботодавців в Україні та за кордоном для спеціалістів різного профілю.
ВакансіїЧитайте також про роботу в інших країнах
Польщі
Німеччині
Великобританії
Литві
Франції
Болгарії
Швеції
Швейцарії
Дякуємо!
Тепер редактори знають.