Все статьи Новости Поиск работы Истории Карьера Развитие Happy HR

Бенефіти від роботодавців та дієвий нетворк: все про роботу в Румунії

27.06.22 Поиск работы 18 min reading

Щоб допомогти українцям, які виїхали за кордон і шукають там роботу, команда Happy Monday організувала марафон вебінарів про працевлаштування у різних країнах. На них кар’єрні консультанти розповідають, чого варто очікувати від роботодавців та які правила діють при прийомі на роботу в тій чи іншій країні. А ми готуємо конспекти цих вебінарів з найважливішими тезами.

Міжнародна експертка з підбору персоналу, кар’єрна коучиня і консультантка Уляна Мороховська розповіла, які можливості є для українців у Румунії та підготувала поради щодо працевлаштування.

Бенефіти від роботодавців та дієвий нетворк: все про роботу в Румунії 1
Уляна Мороховська


Організація життя у Румунії


Румунія є членом ЄС та НАТО, але не входить до списку країн Шенгенської зони. Найбільшими містами є столиця Бухарест, Плоєшті, Клуж-Напока, Яси, Констанца, Крайова, Галац та Орадеа. 

Населення Румунії — 20 мільйонів осіб. Національні меншини тут становлять лише 10% відсотків від усього населення. Те, що в країні проживає багато ромів — міф. Вони входять у ці 10% разом з угорцями, німцями й українцями. Українська діаспора здебільшого проживає на території Марамерушу та Сучави. Державною мовою є румунська. Також тут активно використовують англійську, французьку, німецьку й італійську. У великих містах більшість людей володіє англійською.

Інфраструктура розвинена трохи краще, ніж в Україні. Дороги хороші, а транспортна система чітко налагоджена. Диджиталізація теж на рівні: майже всюди доступний швидкісний інтернет та розрахунок картками. В держсекторі можна зіткнутися з надмірною бюрократією, і загалом у Румунії все дещо повільніше. Рівень злочинності дуже низький, тому країна досить безпечна. Однак є ризик землетрусів. 

Україна ділить з Румунією Карпати, Дунай та Чорне море. Та румуни близькі з українцями не лише географічно, а й ментально. Ми маємо спільний історичний бекграунд, схожі проблеми в економіці й інфраструктурі. Тому Румунія максимально відкрита для допомоги українцям: і держава, і самі люди роблять дуже багато для біженців з України.


Гроші

Грошовою одиницею Румунії є румунський лей (RON): 1 RON = 0,20 EUR.  У Румунському комерційному банку (BCR) можна обміняти гривні на леї на суму до 1000 леїв на одну людину. Українці можуть відкрити рахунок у банках BCR або ING, проте у зв’язку з програмою ЄС з протидії відмиванню коштів, ви маєте пояснити джерело надходження грошей, якщо сума на вашому рахунку перевищуватиме певний ліміт. Також всюди без проблем можна розраховуватись картками українських банків. 


Медицина

Державна медицина в Румунії безкоштовна. Якщо ви маєте статус тимчасового захисту, то можете користуватися послугами державних медичних закладів. Проте будьте готові до черг та бюрократії у державних клініках і відділеннях швидкої допомоги. Швидка приїжджає лише на дуже критичні випадки, тому якщо ви чи хтось із ваших близьких потребує консультації лікаря, варто самим їхати в одну з лікарень невідкладної допомоги.

Приватна медицина також досить розвинена. Найпопулярнішими мережами румунських приватних клінік є Regina Maria, Medlife, Sanador, Medicover. Regina Maria пропонує безкоштовні медичні послуги українським дітям, а Medicover надає безкоштовні педіатричні консультації та спостереженням за вагітністю. Також спеціально для біженців організували сервіс безкоштовних лікарських консультацій телефоном українською мовою. 


Освіта

У державні румунські садочки та школи можна без проблем оформити дитину через Міністерство освіти. Але навчання в більшості закладів — румунською. Однак у містах і селах, де українці становлять значну частку від загальної кількості населення, — Марамуреші, Сучаві, Тіміші, Караш-Северіні, Араді, Ботошані, Сату-Маре і Тульчі — є школи з українськими класами, які підтримує Союз Українців Румунії. Крім цього, є приватні школи, де викладають англійською та німецькою. Можна проживати в Румунії та продовжувати онлайн-навчання в українській школі, це не заборонено законом. Виші теж приймають українських студентів, деякі з них мають англомовні факультети. Крім цього, запустили програму підтримки українських студентів uni4ukraine.


Оренда житла

Платні варіанти

Варіант 1. Короткострокова оренда (на кілька днів/тижнів/місяців). Основний ресурс для пошуку — Airbnb. Або ставите фільтр “Apartments” на booking.com. Але вартість короткострокові оренди буде рази у два дорожчою, ніж довгострокової.

Варіант 2. Довгострокова оренда, основний ресурс для пошуку — Imobiliare.ro. Також можна дивитись варіанти на Olx оренда.

Вартість оренди квартири на 2-3 кімнати у Бухаресті або неподалік від нього — 400-600 євро + комунальні, окремого будинку — 900-1000 євро. Договір про оренду приблизно такий самий, як і в Україні: платите за перший та останній місяці, якщо хочете розірвати контракт раніше — маєте попередити заздалегідь. Послуги брокера коштуватимуть вам половини або повної суми оплати одного місяця оренди.

Безкоштовні варіанти


Офіційне перебування в Румунії


Є три формати легального перебування у країні.

  • Короткотермінове перебування. Доступне українцям, які мають дійсний закордонний паспорт громадянина України. Можна перебувати в Румунії до 90 днів без оформлення будь-яких додаткових документів.
  • Тимчасовий захист. Цей статус надається українцям на один рік з можливістю автоматичного продовження на 6 місяців або ще один рік в залежності від ситуації в Україні. Оформити тимчасовий захист можна в міграційній службі за 15-20 хвилин без попереднього запису. З собою потрібно мати закордонний або нотаріально завірений український паспорт та румунський номер телефону. Тимчасовий захист дає доступ до медицини та навчання. Разом з ним ви одразу отримуєте CNP (ідентифікаційний код), що дає можливість працювати. Проте цей статус не передбачає виплату матеріальної допомоги. Детальна інформація про тимчасовий захист тут і тут. 
  • Притулок (Asylum seeker). Це форма захисту, яка дозволяє іноземцю залишитися в Румунії на тривалий час, але без права виїзду до країни походження. Шукачам притулку виплачується матеріальна допомога у розмірі  960 лей на місяць, але вони не мають права працювати. Детальна інформація про цей формат перебування — за посиланням. 

Найкращий варіант — це тимчасовий захист, адже він дозволяє повноцінно жити й працювати в Румунії, а за бажанням у будь-який момент повернутися в Україну. 


Особливості румунського ринку праці


Популярні сфери зайнятості

60,9% працевлаштованого населення Румунії зайняті у сервісному секторі, до якого входять торгівля, різноманітні послуги від манікюру до репетиторства, логістика, IT, готельно-ресторанний бізнес тощо. 19,7% — у виробничому секторі, куди входять металургія, харчова промисловість, машинобудування, текстильна промисловість, деревообробка тощо. 6,6% припадає на будівництво і 3,9% — на сільське господарство.

Найбільший попит, як і в інших країнах, тут на IT-спеціалістів. Румунія — популярна країна для міграції IT-компаній, зокрема і з України. Міста з найбільшою кількістю офісів ІТ-компаній — Бухарест, Клуж-Напока, Яси і Тімішоара.

Ринок Румунії росте у порівнянні з доковідною ситуацією. 63% компаній перебувають у фазі росту. Економіка загалом розвивається, потреба в людських ресурсах велика. Багато румунів виїхали на роботу в інші країни ЄС, тому тут спостерігається дефіцит робочої сили на виробництвах та у сфері обслуговування. Особливо в літній сезон. 

Найважче працевлаштуватися лікарям та юристам, адже потрібне підтвердження диплома та перекваліфікація, які займають багато часу.


Перелік перевірених роботодавців 

  • IT-сфера: UiPath, Adobe, Microsoft, Google, Oracle, Amazon, Endava, IBM, Dell, EA, Ubisoft.
  • Консалтинг: PWC, EY, KPMG, Deloitte.
  • Аутсорсингові компанії: Accenture, British American Shared Services, Allianz Services, Societe Generale Global Solution Centre, Stefanini România, Kellogg.
  • Ритейл (продуктовий): Kaufland România, Lidl România, PENNY, Carrefour România, Mega Image, Cora, Auchan.
  • Ритейл (непродуктовий): JYSK România, Decathlon România, dm drogerie markt,
  • Dedeman, Brico Depôt.
  • FMCG (товари широкого вжитку): PepsiCo, Coca Cola HBC, P&G, Unilever, Nestle, Mondelez, Ursus, Heineken, Danone.
  • Зв’язок: Vodafone, Orange, Telekom.

Більшість цих компаній надають своїм працівникам бенефіти:

  • медичне страхування;
  • страхування життя;
  • корпоративну машину (для позицій вищого рівня);
  • харчування;
  • співоплату навчання.


Рівень зарплат

Мінімальна заробітна плата в Румунії становить 2550 RON брутто = 1500 RON нетто (приблизно 305 євро на  місяць), якщо людина працює 8 годин на день. Менше цієї суми за повний робочий день платити незаконно. Перепрацювання оплачуються додатково, але їх не може бути більш як 8 годин на тиждень. 

Середній рівень заробітної плати після вирахування податків за професіями (дані за 2021 рік):

  • Готельно-ресторанний бізнес — 440 євро;
  • Робітничі спеціальності/виробництво:
    • оператор лінії — 530 євро;
    •  пакувальник — 350-400 євро;
  • Няня — 400-600 євро;
  • Водій — 500 євро;
  • Вчитель у приватній школі — 500-700 євро;
  • Офісні позиції рівня спеціалістів (не керівники) — фінанси, адміністративні посади, HR й інші: джуніор — 600 євро, мідл — 1200 євро, синьйор — 1700 євро.

Ресурси для порівняння зарплат:

Калькулятор податків — допоможе визначити різницю між зарплатою брутто та нетто.

Найвищі зарплати у Бухаресті, Клуж-Напоці й Тімішоарі, але і вартість життя там теж вища.


Юридичні аспекти працевлаштування

Працювати можна лише за офіційним контрактом. Все інше — незаконно. Для оформлення потрібні паспорт, довідка про тимчасовий захист і диплом про освіту. 

Якщо немає диплома, можна написати заяву з описом свого навчання та досвіду роботи. 

Випробувальний термін залежить від тривалості контракту:

  • 5 робочих днів, якщо контракт до 3 місяців;
  • 15 робочих днів, якщо контракт на 3-6 місяців;
  • 30 робочих днів, якщо контракт більш ніж на 6 місяців;
  • 45 робочих днів для управлінських позицій, якщо контракт більш ніж на 6 місяців.

Під час випробувального терміну компанія і працівник можуть відмовитись від продовження співпраці в будь-який момент. Якщо ж ви хочете звільнитися після випробувального терміну, то мусите відпрацювати 20 робочих днів, якщо ви рядовий спеціаліст, і 45 — якщо займаєте керівну посаду.

Заробітну плату зазвичай нараховують на банківську картку. Розрахунок готівкою теж можливий, але сума повинна відповідати тій, яка прописана у контракті. Додаткова винагорода у конверті — це порушення законодавства.

У разі виникнення будь-яких проблем із роботодавцем — звертайтесь у міграційну службу.


Ресурси для пошуку роботи

Можна зареєструватися у Державній службі зайнятості, проте великих сподівань на цей канал покладати не варто. 

Сайти з різноманітними вакансіями

IT і технічна сфера

Вакансії для «синіх комірців» (робітничих спеціальностей)

Допомога по дому/догляд за дітьми

Туризм

Рекрутингові агенції

Агенції, які працевлаштовують на керівні позиції (CEO, CEO-1, CEO-2) 

Чати та групи у соцмережах

Facebook 

Viber 

Telegram 

Також добре працює пошук у LinkedIn. Але потрібно мати якісно заповнений профіль англійською мовою, обрати країною пошуку Румунію та по можливості написати пост, яку саме роботу і в якій сфері ви шукаєте. Додавайте в друзі рекрутерів компаній, робота в яких вас цікавить, заводьте якомога більше професійних знайомств, так ваш профіль буде легше знайти роботодавцям саме з Румунії.

Останній, але один з найефективніших засобів для пошуку будь-чого і роботи зокрема — це особистий нетворк. Розказуйте, що ви шукаєте роботу, всім навколо: сусідам, випадковим знайомим, батькам дітей, з якими ваші діти ходять до школи, іншим біженцям з України — так шанси, що вам порадять вакансію або навіть порекомендують вас якомусь роботодавцеві, значно збільшуються.


Відкриття бізнесу в Румунії

Є два основні варіанти реєстрації власної справи, один з них — аналог українського ТОВ, інший — аналог СПД. 

SRL (Товариство з обмеженою відповідальністю) — це вид компанії, яка є самостійним суб’єктом, відмінним від особи/осіб, які його створили та керують. Цей формат дозволяє мати багато видів діяльності й потребує мінімального уставного капіталу. Маючи SRL, ви:

  • сплачуєте податок на прибуток (з обороту) у розмірі 1%, якщо у вас є хоча б один працівник, і 3%, якщо у вас немає працівників;
  • сплачуєте податок на прибуток у розмірі 16% лише тоді, коли ваш оборот перевищує 1 000 000 євро на рік;
  • не можете вилучати гроші (тобто отриманий прибуток) з компанії у будь-який час, а тільки щоквартально або щорічно у вигляді дивідендів;
  • повинні сплатити внески на здоров’я, якщо протягом року отримуєте дивіденди, які перевищують 12 мінімальних заробітних плат;
  • повинні мати бухгалтера, який веде облік доходів і витрат, а також готує та подає податкові декларації.

Для відкриття потрібні паспорт і адреса для реєстрації, можна скористатися послугами спеціальної компанії, яка надає таку адресу.

PFA (Суб’єкт підприємницької діяльності, в Україні більше знаний як ФОП) — такий формат підійде тим, хто має певну спеціальність і хоче законно працювати сам на себе. Маючи PFA, ви:

  • можете мати максимум п’ять видів діяльності і трьох співробітників;
  • сплачуєте 10% податку на чистий прибуток;
  • сплачуєте соціальні внески, якщо ваш місячний чистий дохід дорівнює або перевищує мінімальну заробітну плату;
  • можете вивести гроші з компанії у будь-який момент без сплати податку;
  • подаєте лише одну податкову декларацію в рік.


Поради українцям у Румунії 

  • Знаходьте «своїх», об’єднуйтесь, спілкуйтесь. Підтримка й активне коло спілкування дуже важливі.
  • Вивчайте культуру країни та державну мову. Розповідайте про Україну, підтримуйте українські звичаї.
  • Поважайте всіх мешканців країни, що вас прийняла. Не приймайте допомогу як належне, віддячуйте людям, чим можете.
  • Запитуйте, шукайте інформацію, звертайтесь за допомогою, якщо потрібно.
  • Будьте уважні та перевіряйте все, що вам пропонують.
  • Будьте активними: допомагайте тим, хто цього потребує, якщо маєте змогу, волонтерте.
  • Будьте відповідальними. Пообіцяли — робіть. Ви — обличчя України.

Потрібна робота?

Ми зібрали понад 700+ вакансій від найкращих роботодавців в Україні та за кордоном для спеціалістів різного профілю.

Вакансії

Читайте також про роботу в інших країнах

Польщі
Німеччині

Великобританії
Литві
Франції
Болгарії

Швеції
Швейцарії

Newsletter that develops your career

Subscribe to Happy Monday's weekly newsletter, prepared by our editor-in-chief, with a selection of the most exciting content, news, and career opportunities.

Больше
More More for companies
Job seekers
For companies
Войти
Have idea!

Сообщить об опечатке

Текст, который будет отправлен нашим редакторам: