Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Що таке ЄКТС та як працює система навчальних кредитів в Україні та світі

02.04.24 Розвиток 5 хв читання

Кожна країна має свою систему оцінювання знань й надання кваліфікації майбутнім спеціалістам. Та з появою системи навчальних кредитів ECTS студентам, викладачам та роботодавцям в усьому світі стало простіше порозумітися — адже розпочавши навчання в одному місті або країні, можна отримати диплом та розвивати кар’єру де завгодно.

Розповідаємо детальніше, що таке ЄКТС та як ця система працює в Україні та інших країнах.


Що таке ECTS / ЄКТС


Європейська система накопичування та трансферу кредитів, або ECTS (українська абревіатура ЄКТС) — це інструмент, розроблений Європейським Союзом для сумісності систем вищої освіти у різних країнах.

ECTS / ЄКТС є основою Болонської системи освіти, яка включає 48 країн. Це європейський процес створення єдиного простору вищої освіти, ідея якого — у тому, щоб зробити освіту більш привабливою для молоді, а також створити сприятливі умови для академічної мобільності.

ECTS спрощує оцінювання, прирівнюючи національні системи різних країн до єдиної структури, на якій вона базується. Крім того, ця система містить у собі механізм передачі кредитів: студенти можуть взяти частину своєї програми навчання в іншому університеті (наприклад, під час обміну або стажування) і потім перенести отримані кредити назад до свого університету.


Як працює шкала оцінювання ECTS / ЄКТС


Шкала оцінювання ECTS / ЄКТС базується на обсязі роботи, яку студент має виконати для досягнення певних результатів. Це знання, розуміння та вміння, які студент повинен засвоїти після завершення модуля або курсу. І кредитна система допомагає університетам в різних країнах зрозуміти, наскільки добре студент справляється зі своїми навчальними обов’язками.

Один академічний рік зазвичай дорівнює 60 кредитам ECTS (приблизно 1500-1800 годин роботи студента). Кожен курс або модуль має свою власну кількість кредитів, яка відображає його вагу в загальній програмі. Система дозволяє студентам самостійно обирати свою освітню траєкторію, наприклад, визначати, в якій послідовності вивчати ті чи інші дисципліни, а також впливати на тривалість навчання.

Кредити присуджуються студентам тільки після успішного завершення курсу або модуля, що передбачає здачу всіх необхідних екзаменів та інших форм контролю. Також кредити ЄКТС, залежно від вишу, часто зараховуються при проходженні практики: тоді студентам потрібно показати, що у процесі вони здобули певні навички або знання та здатні використовувати їх в умовах реального світу.


Як система кредитів ЄКТС працює в Україні


В Україні ЄКТС впроваджена у 2005 році як частина процесу Болонської реформи. Її метою є інтеграція української системи вищої освіти до європейського простору. Завдяки реформі дипломи українських студентів визнаються у країнах Європейського союзу, також молодь може навчатися за обміном чи проходити стажування в закордонних вишах.

Перехід на систему ЄКТС в університетах України виходить за рамки простого нарахування кредитів та є всебічною трансформацією навчального процесу.

У першу чергу, університети мають певним чином змінити свою навчальну програму та самі курси. Також змінюється форма оцінювання студентів. Кожен курс, модуль або дисципліна в університеті містить певну кількість ЄКТС кредитів, які відображають обсяг роботи, необхідний для їх завершення (включаючи аудиторні заняття, самостійну роботу, підготовку до екзаменів тощо). 

Академічну гнучкість забезпечує поділ дисциплін на основні (обов’язкові) та варіативні. Останніх приблизно 25%, і ці знання можна отримати на іншому факультеті або в іншому виші. Щоб здобути певний освітній рівень, студенти мають накопичити визначену кількість кредитів.

Кредитна математика в українських вишах

1 кредит ECTS / ЄКТС — це 30 академічних годин (по 40 хвилин) або 20 звичайних годин.

Середнє навантаження студента бакалаврату — 60 кредитів  ECTS / ЄКТС на рік.

Для отримання ступеня молодшого бакалавра потрібно набрати 120 кредитів ECTS / ЄКТС (2 роки навчання).

Щоб стати бакалавром — 180-240 кредитів ECTS / ЄКТС (три-чотири роки навчання).

Щоб здобути магістерський ступінь — 90-120 кредитів ECTS /ЄКТС (півтора-два роки навчання).


Як ECTS використовується в інших країнах


На глобальному рівні ECTS використовується як модель для розвитку сумісних систем кредитів у інших частинах світу. Це сприяє міжнародному визнанню навчальних досягнень та сприяє глобальній мобільності студентів.

У країнах ЄС, таких як Німеччина, Франція, Італія та Іспанія, ECTS використовується як основний інструмент для визначення навчального навантаження студентів. 

У країнах північної Європи, таких як Швеція та Фінляндія, ця система також використовується для визначення рівня кваліфікації студента: кількість кредитів, які студент отримує, відображає його здатність до самостійного дослідження та критичного мислення.

У країнах, які не є членами ЄС, таких як Норвегія, Ісландія та Швейцарія, ECTS використовується для спрощення академічного обміну та співпраці. Ці країни визнають ECTS як ефективний інструмент для визнання навчальних досягнень студентів.

У Британії система ECTS не є офіційно впровадженою, але багато університетів використовують її для міжнародного співробітництва.

В Австралії та Новій Зеландії ECTS не використовується безпосередньо, але їхні системи накопичування кредитів схожі на ECTS і можуть бути легко перетворені на ECTS-кредити для міжнародного визнання.

У США та Канаді системи накопичування кредитів відрізняються від ECTS, але багато університетів використовують конвертаційні таблиці для перетворення американських або канадських кредитів на ECTS-кредити, щоб спростити академічний обмін.


Кредити ECTS / ЄКТС для підвищення кваліфікації


В Україні кредити ЄКТС також використовуються для підвищення кваліфікації педагогів та держслужбовців. Відповідно до статті 8 Закону України «Про державну службу», обов’язком державного службовця є постійне підвищення рівня професійної компетентності. Тому не рідше, аніж раз на три роки, вони мають проходити навчання та підтверджувати його сертифікатами.

Навчальні програми можна обирати самостійно в будь-яких закладах освіти або на освітніх е-платформах. Більше частину навчання держслужбовців мають складати програми підготовки магістрів за спеціальністю «Публічне управління та адміністрування» (90 кредитів ЄКТС), також можна додавати до навчального процесу загальні та спеціальні професійні програми (не менше 2 кредитів ЄКТС).


Переваги та недоліки ECTS / ЄКТС


Європейська система накопичення та трансферу кредитів уже стала звичною для студентів та викладачів у багатьох країнах завдяки можливостям, які відкриває перед ними:

  1. Дозволяє студентам бути мобільними та легше переходити від одного навчального закладу до іншого або продовжувати навчання за кордоном.
  2. Забезпечує більшу прозорість і порівнянність освітніх програм. Студенти, викладачі та роботодавці можуть краще зрозуміти та порівняти навчальні досягнення.
  3. Сприяє якості та ефективності навчання. ЄКТС допомагає університетам планувати, виконувати та оцінювати навчальні програми відповідно до європейських стандартів, а студентам — краще розуміти свої навчальні цілі та прогрес.

Однак кредитна система також має деякі недоліки:

  1. Може бути складною для розуміння та використання, особливо для тих студентів та викладачів, які стикаються з нею вперше.
  2. Може сприяти надмірному навантаженню на студентів, оскільки вимагає від них великої кількості самостійної роботи та вивчення матеріалу.
  3. Не всі університети та країни використовують систему ЄКТС однаково. Це може призвести до нерівності в оцінюванні та визнанні навчальних досягнень.

Втім ЄКТС — це лише інструмент, а ефективність його використання залишається у руках викладачів, адміністрації університету та студентів, які водночас вчаться брати відповідальність за свої результати.

Навчання не закінчується з отриманням диплома. І щоб невпинно розвиватися в обраній професії або знатися на сучасних трендових сферах, варто знаходити для себе корисні курси та можливості. Ми зробили добірку безкоштовних курсів українською, після проходження яких можна отримати сертифікат — у тому числі з кредитами ЄКТС, які часто потрібні для підвищення кваліфікації (наприклад, держслужбовців та педагогів).

Шукаєте роботу?

У нас на сайті багато вакансій на будь-який смак для фахівців різних професій 👉

Вакансії

Читайте також

Чи важлива вища освіта для роботи? Батл думок ейчарів і рекрутерів

Навіщо компанії створюють власні університети: досвід ELEKS

Як використовувати мозок на повну: 6 ключів до навчання без меж

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Більше Більше для компаній
Пошукачу
Для компаній
Увійти
Є ідея!
0
Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x

Дякуємо!

Тепер редактори знають.