Всі статті Новини Пошук роботи Увійти в ІТ Кар'єра Історії Розвиток Happy HR Спецпроєкти

Як отримати максимум від освітньо-професійних можливостей?

25.01.23 Історії Кар'єра 8 хв читання

Після початку повномасштабного вторгнення безліч організацій запропонували українцям різноманітні можливості для розвитку, аби нас підтримати. Доступних програм, зокрема безкоштовних, стало настільки багато, що не завжди можна правильно обрати потрібну, а обравши — пройти її до кінця й отримати бажаний результат. Як правильно скористатися наданими нам можливостями? 

Аби це з’ясувати, ми розпитали експертку й учасниць одного з наших проєктів про те, як отримати максимум з освітньо-професійних можливостей та як вони можуть вплинути на кар’єру.



З червня по листопад 2022 року команда Happy Monday (ГО «Професіонали майбутнього») у межах програми «Мріємо та діємо», яка втілюється IREX за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), реалізувала проєкт «Твоя кар’єрна перемога». Його метою було підтримати українську молодь, зокрема внутрішньо переміщених осіб, на шляху до працевлаштування та професійного розвитку. 

З-поміж майже сотні інших проєктів саме «Твоя кар’єрна перемога» посіла перше місце в номінації «Найкращий проєкт, спрямований на особистісний розвиток людей» у загальноукраїнському конкурсі від громадської спілки «Українська асоціація освіти дорослих». Ось якими були результати цього проєкту, до якого долучився 2501 учасник:

Освітньо-професійні проєкти: як отримати максимум від участі


Надихнувшись результатами проєкту, ми вирішили надихнути й інших, тож підготували матеріал про те, як правильно скористатися подібними можливостями. Ділимося порадами експертки проєкту та історіями його учасниць. 


Як вибрати можливості й не закинути їх: поради експертки 

Марія Богданова 
Кар’єрна консультантка,
сертифікована кар’єрна коучиня ACC ICF,
Employee Development Manager в ігровій компанії Plarium 


Участь в освітньо-професійних можливостях — це про створення шансів для своєї кар’єри. Ці шанси можуть бути різними: опанувати навички, здобути нову професію, сформувати коло знайомств, отримати корисні рекомендації або матеріали, відчути підтримку, пропрацювати страхи та обмеження, отримати відповіді на запитання тощо. 

Зараз міжнародні й українські спільноти надають величезну підтримку українцям, пропонуючи доступ до різних освітньо-професійних можливостей. Але їх настільки багато, що дуже легко розгубитися, податися на безліч програм, але в результаті не пройти жодну.  

Щоб вибрати дійсно релевантні можливості для розвитку, насамперед сформулюйте свою ціль (чи цілі). Наприклад: знайти роботу, опанувати нову навичку, зрозуміти, чи підходить вам конкретна професія, прокачати певну компетенцію, знайти однодумців, дізнатися щось нове для себе. А потім оберіть одну-дві (не більше!) можливості, що відповідають вашим цілям. Вони можуть бути як короткострокові, так й довгострокові. На що звертати увагу при виборі конкретних можливостей?

  1. Внутрішня зацікавленість та потяг до навчання: чи бачите ви користь для себе в цій можливості, чи цікаво буде приділяти час навчанню? 
  2. Поточне навантаження на роботі/навчанні та тривалість ініціативи: чи вистачить у вас ресурсів, аби бути активно залученими в проєкт? 
  3. Організатори: почитайте відгуки про них та їхні проєкти.
  4. Лектори: з яких вони сфер, які мають досягнення, наскільки надихають та чи було б вам цікаво в них навчатися?
  5. Формат проведення: оберіть найбільш зручний для себе.

Але важливо не лише правильно вибрати освітньо-професійні можливості, але й максимально комфортно організувати навчальний процес. Що тут може допомогти?

  • Домовтеся з родиною про підтримку й тимчасовий перерозподіл домашніх справ на період вашого навчання.
  • Намагайтесь відвідувати навчання у час його проведення, а не переглядати записи трансляцій, бо так краще зможете опрацювати інформацію.
  • Плануйте і навчання, і відпочинок, не відкладайте на останній момент перегляд лекцій та виконання завдань.
  • Виконуйте всі завдання, ставте запитання, читайте додаткові матеріали.
  • Використовуйте всі надані опції: якщо пропонують індивідуальні менторські зустрічі — ідіть; є можливість зустрітися з кількома різними експертами — долучайтесь, аби дізнатися різні думки. А також втілюйте рекомендації лекторів у життя.
  • Не соромтесь виступати перед іншими учасниками проєкту. Наприклад, поділіться своєю ситуацією на запит лектора/лекторки, щоб отримати рекомендації, зробіть фінальне завдання та захистіть його публічно. Навчальний простір — це безпечна можливість проявити себе й отримати конструктивний фідбек.
  • Подружіться з лекторами, менторами й іншими учасниками в соцмережах, попередньо представившись. 
  • Аналізуйте результати навчання: 1) що ви змогли опанувати, чого навчились; 2) чого досягли; 3) у чому стали краще; 4) з яким викликом впорались; 5) за що ви собі вдячні під час навчання. 


Від теорії до практики: історії учасниць проєкту «Твоя кар’єрна перемога» 

Антоніна Самолюк
Завдяки проєкту почала активніше розвивати власну справу й зустріла бізнес-партнера

Незадовго до участі в проєкті я переїхала до Києва й почала шукати роботу відповідно до свого досвіду — менеджеркою з продажу, логістики чи помічницею керівника. Проте всі отримані пропозиції з різних причин мені не підходили. Паралельно з пошуками роботи я намагалася розвивати власну справу: онлайн-школу шахів. Я з дитинства захоплююсь цією грою та маю певні професійні досягнення (зокрема, я кандидатка в майстри спорту). У червні 2022-го мені вдалося запустити школу, яка приносила непоганий дохід, проте через брак досвіду підприємництва та намагання робити все самостійно проєкт розвивався не так стрімко й успішно, як хотілося б.

Я долучилась до проєкту «Твоя кар’єрна перемога», щоб зрозуміти, як і де шукати роботу та чи варто мені йти у підприємництво. Для цього я зареєструвалась на кілька консультацій, щоб отримати поради від успішних, на мою думку, спеціалістів. Після однієї зустрічі здалося, що я маю зависокі вимоги до майбутнього місця роботи і з таким підходом у мене нічого не вийде. Я засмутилась, але наступна консультація з Денисом Галичем усе виправила. Денис розпитав про мій досвід підприємництва та порадив: якщо я маю можливість не працювати в наймі, краще приділити час власній справі. Адже моя ідея класна й у перспективі може приносити набагато більший дохід, ніж середньостатистична зарплата. 

За деякий час після консультації я розпочала навчання з бізнес-аналізу, аби краще розібратися в тому, як працює бізнес. Аж поки Денис Галич не написав мені з пропозицією розробити онлайн-платформу для викладання шахів і надалі розвивати проєкт разом.І ось ми вже як партнери реалізуємо мою бізнес-ідею: станом на завершення проєкту «Твоя кар’єрна перемога» ми запустили першу версію онлайн-платформи Solvers і готові навчати маленьких українців та українок не просто грати в шахи, а й здобувати інші важливі м’які навички в процесі — вміння вирішувати проблеми та приймати рішення, логічне мислення, концентрацію тощо.

Завдяки участі в проєкті я зустріла бізнес-партнера; зрозуміла, що потрібно слухати поради від людей, життя яких є мрією для мене; усвідомила, чого хочу та які наступні кроки маю робити.


Валентина Герасименко
Завдяки проєкту змінила підхід до пошуку роботи та нарешті отримала омріяний оффер


Останні два роки я активно розвивалась як SMM-спеціалістка, проте працювала тільки на волонтерських засадах у проєкті Медіаплатформа. Отримавши необхідний досвід, я вирішила рухатися далі й знайти оплачувану роботу. Приблизно три місяці переглядала вакансії на різних джоб-порталах, опановувала нові навички, аби підвищити свою конкурентоспроможність, і вдосконалювала резюме, портфоліо та супровідні листи. Але зворотного зв’язку від роботодавців не було. До проєкту «Твоя кар‘єрна перемога» я долучилась, коли мовчання у відповідь на мої відгуки та виконані тестові завдання похитнуло віру в себе й навіть почало обурювати. Я не збиралася здаватись, але не розуміла, що роблю не так і як змінити ситуацію.

На той час навчальна частина проєкту вже завершилась, проте активно тривала консультаційна підтримка. Я зустрілась з експерткою Катериною Куськал, щоб обговорити, як налагодити комунікацію з компаніями та вирізнятися серед інших кандидатів. Катерина відповіла на всі мої запитання, поділилася кількома ідеями, як привернути увагу роботодавців через соцмережі, та підказала, як покращити портфоліо. А ще розвіяла мої страхи щодо комунікації з рекрутерами та переконала, що не варто соромитися писати першою тим, із ким хочеш працювати. Це додало мені сміливості, віри та позбавило думки, що зі мною щось не так.

Мені вистачило однієї зустрічі, аби змінити свій підхід до пошуку роботи та нарешті знайти свого роботодавця. Я отримала оффер приблизно за місяць після консультації і тепер працюю SMM-менеджеркою в українському стартапі Plyme: відповідаю за розробку й реалізацію SMM-стратегії компанії та створення контенту для її акаунтів у соцмережах. 

Проєкт не лише допоміг мені знайти омріяну роботу, а й мотивував розвивати свій бренд у Linkedin і формувати мережу професійних контактів. Бо нетворкінг та вміння заявити про себе відіграють важливу роль у пошуках роботи. 


Юлія Новаковська
Завдяки проєкту спланувала свій кар’єрний маршрут та почала активніше розвиватися професійно


До повномасштабного вторгнення я працювала здебільшого у сфері обслуговування  — кухаркою, офіціанткою, касиркою. Регулярно змінювала місця роботи, мало де затримувалася понад три місяці. Але після початку великої війни зрозуміла, що більше не можу саботувати свій професійний розвиток поза сферою обслуговування, хочу знайти улюблену роботу й будувати успішну кар’єру. На проєкт «Твоя кар‘єрна перемога» подалася з надією, що він допоможе мені краще зрозуміти себе та свій кар’єрний шлях. 

Я брала від проєкту максимум. Переглядала тематичні вебінари в межах навчальної програми — вони допомогли структурувати в голові різну інформацію та отримати від експертів відповіді на запитання. Ходила на кар’єрні консультації та долучалася до обговорень у закритій Slack-спільноті, що позитивно вплинуло на розбудову нетворку. Подавалася на цікаві професійні можливості та вакансії, про які дізнавалась на проєкті, — це додало впевненості в собі та позбавило страху відмови. Усе це в підсумку допомогло мені обрати сферу діяльності, зрозуміти, хто я й для чого живу, та скласти орієнтовний кар‘єрний маршрут.

Ще під час участі в проєкті я успішно пройшла грантовий відбір і долучилася до навчання з проєктного менеджменту в PM&Leader School від STUD-Point. Але найцікавіше почалося після завершення проєкту «Твоя кар’єрна перемога»:

  • я побула першою заступницею голови в одній з громадських організацій, і, хоча з певних причин співпраця була короткостроковою, це був цінний досвід; 
  • знайшла першу серйозну роботу не у сфері обслуговування, і тепер я фахівчиня з логістики у великій компанії, що займається побутовою технікою (хоч це не зовсім те, чого мені хочеться, вважаю це першим кроком до важливих змін);
  • паралельно почала волонтерити як джуніор проджект-менеджерка в «The Borderlands Foundation», а ще не відкидаю варіанти інших стажувань, волонтерств і можливостей, які допоможуть мені сформуватися як проєктній чи івент-менеджерці.

До участі в проєкті моє життя було сіре, однакове й нагадувало великий сплутаний клубок. А після він потроху почав розплутуватися, що дозволяє мені кар’єрно рухатися вперед.


Аліна Цвик
Завдяки проєкту почала планувати поступовий кар’єрний перехід з найманої роботи до самозайнятості


Уже три роки я працюю в австрійській компанії менеджеркою з клієнтської підтримки. Але розумію, що далі будувати кар’єру в підтримці не хочу, тому розвиваюся в інших напрямах. Зокрема беру замовлення на синхронний переклад німецькою та англійською мовами, а також проводжу коуч-сесії за міжнародними стандартами — це те, чим би мені хотілося займатися в перспективі. Поки що мені страшно звільнятися з компанії, де маю стабільний заробіток та повністю переходити у «вільне плавання», тому хочу якомога краще до цього підготуватися.  

На проєкт «Твоя кар‘єрна перемога» прийшла, аби зрозуміти, що потрібно врахувати під час переходу з найманої роботи в самозайнятість та які ризики при цьому можуть виникнути. Також мені хотілося поговорити з кар’єрними консультантами про те, в яких ще професіях я могла б використовувати здобуті коучингові навички та професійний досвід, якщо перехід на фриланс затягнеться на роки. 

У межах проєкту я зустрілася з чотирма експертками. З Іриною Зайцевою ми поговорили про зміну професії та перехід на самозайнятість. З Катериною Куськал та Катериною Алексюк попрацювали над моїм LinkedIn-профілем, щоб в майбутньому знаходити клієнтів через цю соціальну мережу. А Марія Богданова розповіла, як поєднує основну діяльність в IT-компанії та коучинг. У результаті цих консультацій я:

  • оновила своє резюме англійською мовою;
  • вирішила поки що залишатися на основній роботі, але паралельно продовжувати навчатися коучингу й проводити коуч-сесії у позаробочий час;
  • зрозуміла, в яких ще сферах можна застосувати мої коучингові навички (HR, L&D, ком’юніті-менеджмент), і регулярно переглядаю релевантні вакансії;
  • почала активно розвивати власний профіль у LinkedIn та налагоджувати професійні зв’язки.

Крім цього, проєкт надихнув мене продовжити цю хвилю добра та безоплатної допомоги й реалізувати власну корисну ініціативу — надати кілька безкоштовних коуч-сесій підписникам і підписницям мого інстаграм-профілю. 

Завдяки проєкту я зрозуміла, що професійний розвиток — це гра в довгу. Тепер я маю конкретну стратегію та підходжу до переходу на фриланс як до запланованого й добре підготовленого процесу. 

Як бачите, освітньо-професійні можливості можуть багато чого дати для вашого розвитку: нову роботу, розуміння кар’єрного шляху, корисні знайомства, прокачку особистого бренду, підтримку й віру у власні сили тощо. Тому не нехтуйте такими можливостями, тим паче тепер, коли знаєте історії реальних людей, яким вони допомогли 🙂    


Проєкт «Твоя кар’єрна перемога» реалізується Happy Monday (ГО «Професіонали майбутнього») в межах програми «Мріємо та діємо» і став можливим завдяки щирій підтримці американського народу через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Зміст цього матеріалу є відповідальністю Happy Monday (ГО «Професіонали майбутнього») і необов’язково відображає погляди IREX, USAID чи Уряду Сполучених Штатів. 

Програма «Мріємо та діємо» — 5-річна програма, спрямована на розвиток та підтримку молоді в Україні, створення сприятливого середовища, в якому молодь матиме можливість реалізувати свої мрії, ідеї та бачення розвитку країни.

Готові до кар’єрних змін?

Шукайте цікаві можливості на нашому сайті в розділі «Навчання»! 

Можливості

Читайте також

Ніколи не пізно: 6 причин почати вивчати щось нове просто зараз

Від ноунейма до топового експерта: як і навіщо будувати особистий бренд

Як компанії отримати користь з ІТ-конференції? Інсайти з Web Summit

Розсилка, що розвиває вашу кар'єру

Підписуйтесь на щотижневу розсилку від головної редакторки Happy Monday з підбіркою найцікавішого контенту тижня, новин та кар'єрних можливостей.

Більше
Відгук

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: